wmaraci reklam

kaynak göstermeli miyim?

13 Mesajlar 1.684 Okunma
wmaraci reklam

muvahhid571 muvahhid571 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.02.2019
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek öğretmen
  • Konum Yozgat
  • Ad Soyad E** O**
  • Mesajlar 19
  • Beğeniler 2 / 1
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba arkadaşlar...
herhangi bir sitede yazı gördüm ve yazı hit getirebilecek bir yazı. Bu yazıyı okudum, kendi cümlelerimle farklı bir yazı ama sonuçta, hemen hemen aynı bir başka yazı oluşturdum. Bunu sitemde paylaştım. Bildiğim kadarıyla,bu şekilde yapmakta bir sorun yok,değil mi? İkincisi; bu yazıyı aldığım siteyi kaynak göstermeli miyim?
Sonuna; ''kaynak:www.siteismi*com'' şeklinde? :angel:

wmaraci
reklam

halitaga halitaga WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.10.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek işsiz
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad H** B**
  • Mesajlar 840
  • Beğeniler 351 / 212
  • Ticaret 1, (%100)
Bilgiustam %100 özgünleştirerek yazmasına rağmen alt tarafa kaynakları yazıyor. Etik olarak yazılması iyi olur. Yönlendirme yapmasa bile site ismi yazılmalı.
xsafa muvahhid571

kişi bu mesajı beğendi.

imzam yok

• Üyelik 13.02.2019
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek öğretmen
  • Konum Yozgat
  • Ad Soyad E** O**
  • Mesajlar 19
  • Beğeniler 2 / 1
  • Ticaret 0, (%0)
Haklısınız, etik açısından yapmam gerekiyor. teşekkürler...

olesore olesore "Saban Kılıçtan Üstündür" Kullanıcı
  • Üyelik 29.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Bilim İnsanı
  • Konum Denizli
  • Ad Soyad L** K**
  • Mesajlar 1299
  • Beğeniler 228 / 293
  • Ticaret 12, (%100)
Kaynak göstermemiz için o yazının dünya da eşi benzeri olmaması gerekir. Bu da imkansız, çünkü o yazının içinde dahi yazıyı güçlendirmek için geçmişi göndermeler yapmanız gerekir :) Yani kaynak yoksa yazı benim için anlamsızdır. Kaynak tıklanabilir olmalı. Ayrıca yazıda kaynak bir adet olacak diye de bir sınır yok. Aksine ne kadar atıf o kadar güçlü yazı demek. Bilimsel makalelerde, bir cümle kurulduğunda, o cümlenin aynısı ya da benzerini kullanan tüm kaynaklar yazılır.

Elbette web sitelerinde bu mümkün değildir ama mutlaka kaynak göstermenizi tavsiye ediyorum.

https://populertarim.com
wmaraci
wmaraci

• Üyelik 29.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Bilim İnsanı
  • Konum Denizli
  • Ad Soyad L** K**
  • Mesajlar 1299
  • Beğeniler 228 / 293
  • Ticaret 12, (%100)

halitaga adlı üyeden alıntı

Bilgiustam %100 özgünleştirerek yazmasına rağmen alt tarafa kaynakları yazıyor. Etik olarak yazılması iyi olur. Yönlendirme yapmasa bile site ismi yazılmalı.

Bilgiustam ın da kaynak gösterme şekli yanlış. Web sitesinin adını yazmak kaynak göstermek değildir. Link vermeseniz dahi uzantıyı tam yazmalısınız. O zaman ben her yazdığım yazının altına 5-10 tane web adresi yazayım. Girip tek tek arayın sitelerde .... Böyle kaynak gösterilmez.

https://www.bilgiustam.com/kirik-kaburgalar-nasil-tedavi-edilir/ Bu yazıda ki linki kullanmak yerine şöyle yazsam hoş olur mu?
bilgiustam com

• Üyelik 13.02.2019
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek öğretmen
  • Konum Yozgat
  • Ad Soyad E** O**
  • Mesajlar 19
  • Beğeniler 2 / 1
  • Ticaret 0, (%0)
Bir de diyelim bir yazıyı okuduk ve tamamen özgün cümlelerle tekrar oluşturup paylaştık ve kaynak göstermedik. Telif hakkı vs. bir durum olur mu?

• Üyelik 29.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Bilim İnsanı
  • Konum Denizli
  • Ad Soyad L** K**
  • Mesajlar 1299
  • Beğeniler 228 / 293
  • Ticaret 12, (%100)

halitaga adlı üyeden alıntı

muvahhid571 adlı üyeden alıntı

Bir de diyelim bir yazıyı okuduk ve tamamen özgün cümlelerle tekrar oluşturup paylaştık ve kaynak göstermedik. Telif hakkı vs. bir durum olur mu?

Genel geçer konu ve cümleler dışında kaynak göstermelisin! Benim cümlemi alıp %100 özgün yapsan dahi eğer sonuç benimkiyle aynıysa kaynak göstermelisin! Bu kaynak gösterme işi neden bu kadar zor sizin için. Ne kaybınız var, link başı ücret mi ödüyorsunuz? nofollow yapın olsun bitsin.

Bakınız.

cihaneken cihaneken Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Elektrik Teknisyeni
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 3510
  • Beğeniler 488 / 1190
  • Ticaret 1, (%100)
Yazılarınıza kaynak bağlantılar eklemenin hiç bir zararı olmadığı gibi tam tersi faydası dahi vardır. Tabi her yazı için böyle değil. Bir mizah yazısında kaynak gösterme gibi bir durum gerekli değil. Fakat teknolojik, bilimsel, tarihi konularda yani insanlara bilgi verilen yazılarda kaynak göstermek hem kalite açısından hemde SEO açısından faydalı bir yaklaşım olacaktır.

CoaX CoaX AmeleMaster Kullanıcı
  • Üyelik 04.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek CoaXSEO
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** P**
  • Mesajlar 1049
  • Beğeniler 216 / 667
  • Ticaret 8, (%88)
Kaynak konusunda çok titiz bir arkadaş olesore hocam, bu yüzden kaynak kelimesi geçen bir konuda direk uyarısını yapar : ) ve beni de uyarmıştı : )

Bende cihaneken hocam gibi düşünüyorum yani kaynak göstermenin artıları vardır eksileri yoktur.
Örneğin wikipedi
olesore

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 29.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Bilim İnsanı
  • Konum Denizli
  • Ad Soyad L** K**
  • Mesajlar 1299
  • Beğeniler 228 / 293
  • Ticaret 12, (%100)
CoaX güvenilir site olmak için ilk şart :)
Artık bir huy olarak kaldı sanırım. Wikipedia, DMOZ vb sitelerde uzun yıllar gönüllü olarak yer aldım, hala da benzer sitelerde devam etmekteyim. Hem bunun etkisi var hem de mesleğim gereği de bu konuda çok hassasım. Bu konuda can sıkacak kadar bunaltırsam lütfen uyarın :) ben farkında olmuyorum :)
CoaX

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al