wmaraci reklam

Kitaplardan Yazı Geçirmek Yasal Mıdır ?

25 Mesajlar 3.251 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Mertcan Mertcan Hayat kısa, kuşlar uçuyor Kullanıcı
  • Üyelik 05.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Yatırım
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 5426
  • Beğeniler 39 / 1529
  • Ticaret 38, (%100)
Kitabi alıp sitene kopyalarsan o yazı geçirmek değil, e-kitap yapmak gibi birşey olur.
Ama içinden 1 - 2 tane makale alıp kaynak olarak kitabı gösterirsen sanmıyorum bir sorun olacağını.

Tomurcuk derdinde olmayan ağaç, odundur.
wmaraci
reklam

kulturelbellek kulturelbellek Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 06.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 1387
  • Beğeniler 357 / 363
  • Ticaret 0, (%0)
Bir ülkede kanunlar sadece hukukçuların anlayabileceği şekilde olursa tabiki o ülkede telif hakkından söz edemezsiniz. Ne diyor şimdi yukarıdaki yazıda.

Caffeine Caffeine WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Basım Yayın ve Web Projeleri
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 4
  • Beğeniler 0 / 2
  • Ticaret 0, (%0)

kulturelbellek adlı üyeden alıntı

Bir ülkede kanunlar sadece hukukçuların anlayabileceği şekilde olursa tabiki o ülkede telif hakkından söz edemezsiniz. Ne diyor şimdi yukarıdaki yazıda.

:)
Yani diyor ki aşağıdaki hallerde alıntı yapmak usule uygundur. 'Aşağıdaki hal'ler de şöyle:
1) Çok bilinen, herkes tarafından konuşulan ve 'halk kültürü'ne yerleşmiş bir eserden bağımsız çevrelerce alıntı yapılabilmesi.
2)Yayınlanmış bir eserden fikir alınarak eserden bağımsız özgün çalışma yapılabilmesi.
3)Yayınlanmış bir eserden kesitler alıp bu kesitlerin maksadın iyi niyetli olması şartı ile içeriğin aydınlatılması/açıklanması.
4)3. maddedeki gibi eserden aydınlatma amaçlı derslerde ve konferanslarda kesitler kullanılabilmesi.
Ayrıca hangi eserden alındığı, eserin kime ait olduğu ve alındığı kısmı özellikle belirtmek gerektiği, bu gibi kamu yararına çalışmalar için izin alınması gerekmediğinden bahsediliyor.
Ancak bu bildirimlere rağmen her paylaşımın ve izinsiz yayınlamanın kendi üzerinde özel inceleme yapılması gerektiği söyleniyor ve yukarıdaki maddelere uysa da kesinlikle 'uygundur' denilmesi mümkün değildir diyor...
(Sadece kitap için değil müzik vs gibi konularda da aynı...)

Bilmem anlatabildim mi? :)

KDOGAN KDOGAN Burada 9 Yıl :) Kullanıcı
  • Üyelik 10.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad K** D**
  • Mesajlar 1900
  • Beğeniler 837 / 757
  • Ticaret 131, (%99)
yardımlarınız için teşekkürler.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

LeventC LeventC WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 235
  • Beğeniler 28 / 44
  • Ticaret 0, (%0)
Kaynak belirtilirse sorun olacağını sanmıyorum.

E-kitaplar aslında yazar için ücretsiz reklam olmakta. Ben şimdiye kadar kimsenin " -dur bir e-kitap indireyim de okuyayım "dediğini duymadım. En fazla kitabın içeriğine bakar ne var ne yok diye. Sonra beğenirse satın alır. Şahsen ben e-kitap pek okumam ama e-kitapları inceleyip satın aldıklarım olmuştur.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al