Resimlere alt etiketi nasıl olmalı?

4 Mesajlar 1.619 Okunma
smmexpress

Dorebar Dorebar ⇐⇐ Horror Story Kullanıcı
  • Üyelik 14.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Yatırımcı
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad T** L**
  • Mesajlar 1895
  • Beğeniler 1159 / 1158
  • Ticaret 51, (%100)
Merhaba arkadaşlar;
İnternette bununla alakalı araştırmalar yaparken bazı konular kafama takıldı ve bilgi sahibi olmadığım için sizlere danışmak istedim.

Blogger'da yazı eklerken resimleri elle ekliyorum yani HTML görüntüleme kısmında hazır taslağım var o yüzden elimde resim için şöyle bir kod var;

Lamborghini Gallardo

Lakin bu konuya ilişkin aramalarıma devam ederken bir başka internet sitesinde alt etiketi eklemeye örnek olarak şu şekilde verilmiş;
otomatik-etiketleme

Aklıma takılan şu; En üstte benim kullanmam gereken kodda,
alt kısmına alt="Lamborghini Gallardo" şeklinde mi yoksa alt="lamborghini-gallardo" şeklinde mi yapmalıyım?

Ve en önemlisi, forum içerisinde okuduğum bir konuda, resimlere title verilmez, linklere title etiketi verin yazıyordu. Bu konuda da aklım karıştı, sizce doğrusu ne olmalı? Bu arada, konuya ekleyeceğim resimler zaten 250x250 bunu da px kodda belirtmem gerekir mi?

Okuduğum kaynaklar;
Resimlerde alt kullanılır, linklerde title kullanılır. İkisininde amacı aynıdır, aynı tag içinde ikisini de kullanman html kodlama hatası olur.

Resim dosyası ile linklenmiş ise bu durumda hem alt hem title kullanmalısınız. alt ve title farklı kelimeler içermeli. Sadece imaj dosyası ekliyorsanız alt ile etiketlemelisiniz.

alt="" kısmında istenilen kelimeniz değil, resmin kendi ismi otomatik olarak aramam motorlarına görünecektir. Buna ek olarak title yani açıklama kodu da otomatik olarak görünecektir. Title kodu yandaki gibidir. title=""

Yukarıda okuduğum kaynaklardan dolayı bu konuda güncel bir tartışma başlatmak istedim. Hem sizlerin fikirlerini almak, hem de doğru kullanımı nasıl olmalı onu öğrenmek adına vereceğiniz cevaplardan ötürü şimdiden teşekkür ederim.
[Firma Rehberlerine Ekleme Hizmeti] TAM 500 Rehber!
wmaraci
reklam

SertacYANIK SertacYANIK Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 22.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Nothing
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 714
  • Beğeniler 21 / 157
  • Ticaret 2, (%100)
Resimlere etiket giriyormuşsun gibi düşün: Lamborghini Gallardo

Gelen bota yardımcı olmak için 250x250 şeklinde belirtmen gerekir. :)

Regex Regex SEO & Law Consultant Kullanıcı
  • Üyelik 27.12.2015
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Avukat
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad O** K**
  • Mesajlar 846
  • Beğeniler 256 / 527
  • Ticaret 106, (%100)
Alt etiketinde ilgili görsel adlarını kullanmaktan taraftarım. Örnek vermemiz gerekirse, WMAracı'na bir logo ekliyoruz;

wmaracı logo

Aşağıdaki gibi de, genelde kelime bazlı SEO için kullanılır;

webmaster

Resim kodlarında alt kullanmışken bir de title kullanmayı gereksiz buluyorum. SEO'ya uyumluluk konusuna gelecek olursak, örneğin yazı içi özel görsellere kendi adlarını verip logo, banner gibi temel ve heading tag kullanılarak linklenen görsellerde anahtar kelime geçirilebileceği düşüncesindeyim.

Dorebar Dorebar ⇐⇐ Horror Story Kullanıcı
  • Üyelik 14.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Yatırımcı
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad T** L**
  • Mesajlar 1895
  • Beğeniler 1159 / 1158
  • Ticaret 51, (%100)

Sourtimes adlı üyeden alıntı

Alt etiketinde ilgili görsel adlarını kullanmaktan taraftarım. Örnek vermemiz gerekirse, WMAracı'na bir logo ekliyoruz;

wmaracı logo

Aşağıdaki gibi de, genelde kelime bazlı SEO için kullanılır;

webmaster

Resim kodlarında alt kullanmışken bir de title kullanmayı gereksiz buluyorum. SEO'ya uyumluluk konusuna gelecek olursak, örneğin yazı içi özel görsellere kendi adlarını verip logo, banner gibi temel ve heading tag kullanılarak linklenen görsellerde anahtar kelime geçirilebileceği düşüncesindeyim.

Ben konuya resimleri eklerken hem alt hem de title etiketi kullanmak istiyorum hocam. Aynı zamanda px olarak resmin ölçülerini de yerleştireceğim. Lakin sizin verdiğiniz örnekte de olduğu gibi kafama takılan şu;
Bu kodun geçerli olabilmesi için alt etiketindeki kelime,
<b>wmaraci-logo</b> şeklinde mi yoksa
<b>Wmaracı Logo</b> şeklinde mi olmalıdır.
Yani konuyu açarken de belirttiğim ilk örnekteki gibi, title illa ki resmin adı mı olmalıdır yoksa bağımsız 2 kelime girebiliyor muyuz.

[Firma Rehberlerine Ekleme Hizmeti] TAM 500 Rehber!
wmaraci
wmaraci
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)