wmaraci reklam

Sitemap ve Robots.txt sorunlarım

4 Mesajlar 881 Okunma
wmaraci reklam

Berzox Berzox WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** Ç**
  • Mesajlar 242
  • Beğeniler 13 / 20
  • Ticaret 1, (%100)
Aklıma takılan sorular var bu sorulardan biri Sitemap.xml;

Wp tabanlı bir sitem var Google XML Sitemaps eklentisini de kurdum ayarları felan her şeyi tamam. Her açtığım konu direk olarak sitemap' a gitmiyor mu sitemap da 8 tane link gözüküyor. Bir yerde okudum 2 Sitemap' ı durmadan güncelleyin " diyor. Her açtığım konunun linkini ben mi eklemek zorundayım sitemap'a eğer ben ekliyeceksem nereden ekliyeceğim ?

Aklıma takılan 2. soru ise Robots.txt

Ben Robots.txt dosyası oluşturdum ama internetten bir örnek gördüm öyle ilk defa yaptım yani doğrumu yanlış mı bilmiyorum. Her şeyi kurcalayarak öğreniyorum. Açtığım konu linklerini Robots.txt içine mi girmeliyim. Bir atim kodları bide siz bakın doğrumu yanlış mı ?

Sitemap: http://www.w-tekno.com/sitemap.xml

User-agent: Googlebot

Disallow: /wp-content/
Disallow: /trackback/
Disallow: /wp-admin/
Disallow: /feed/
Disallow: /archives/
Disallow: /index.php
Disallow: /*.php$
Disallow: /*.js$
Disallow: /*.css$
Disallow: */feed/
Disallow: */trackback/
Disallow: /page/
Disallow: /tag/
Disallow: /category/

User-agent: Googlebot-Image
Disallow: /wp-includes/

User-agent: ia_archiver
Disallow: /

User-agent: duggmirror
Disallow: /

wmaraci
reklam

cihaneken cihaneken Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Elektrik Teknisyeni
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 3510
  • Beğeniler 488 / 1190
  • Ticaret 1, (%100)
1.si sitemap deki 8 url sitemap grubları isimlerini incelersen farkedersin. yazılar için bir grup, kategoriler için bir grup, etiketler için bir grup vs böyle gidiyor. O grupların içinde ise sıkıştırılmış sitemap ler bulunmakta. Normalde sitemap kendisi otomatik güncellenmesi gerekiyor. Fakat son güncellemeden sonra Sitemap Xml eklentisinin bazen site haritalarını güncellememesi gibi bir sorun var bende geçenlerde farkettim bunu. Eğer All in one SEO eklentisini kullanıyor isen o eklentinin araçlar menüsünde sitemap özelliği mevcut çok daha kararlı çalışıyor onu etkinleştirip diğer Sitemap Xml eklentisini kaldırabilirsin.
2. Bu robots dosyası bir tek google ve birkaç index botuna izin vermiş durumda user agent kısımlarına * (yıldız) işareti koyarsan tüm botlara izin vermiş olursun, hani olurya belki yahoo nun veya yandex in botu gelir sitene. Ayrıca robots dosyanda gördüğüm kararı ile dinamik sayfalarında indexlenmesi engellenmiş durumda zararı yok hatta ileride sana faydasıda olucaktır bunların, bu sayede eklentilerin oluşturduğu veya farklı nedenlerle oluşan dinamik url ler indexlenmiyecektir ve webmaster araçlarında da bulunamadı hatasıyla karşılaşma riskin minimuma indirmiş. Dediğim gibi sadece user agentlerine * koy ve bu şekilde kullanmaya devam et.

Berzox Berzox WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** Ç**
  • Mesajlar 242
  • Beğeniler 13 / 20
  • Ticaret 1, (%100)
Yani şuanki halinden birşey olmaz mı ? Google XML Sitemaps eklentisini kaldırdır All in seo eklentisi kuruluydu zaten ondan devam etsin. Başkalarında gördüm de bi ton link var konu linkleri dedim bende niye yok o yüzden sorim dedim

AaRAdyOcU AaRAdyOcU WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 09.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek İnşaat Teknisyeni
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad L** Ö**
  • Mesajlar 687
  • Beğeniler 337 / 110
  • Ticaret 24, (%100)
Google webmasters kısmında robots.txt test aracı var.

wmaraci
wmaraci
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al