YouTube Telif Hakkında Bilgi (Detaylı Anlatım) Asosyal Coder

3 Mesajlar 1.326 Okunma
smmexpress

sinans1996 sinans1996 twitch.tv/romanticarcher Kullanıcı
  • Üyelik 01.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Twitch Partner Streamer
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad S** İ**
  • Mesajlar 1225
  • Beğeniler 110 / 260
  • Ticaret 20, (%90)
Herkese merhabalar çok değerli wmaracı üyeleri. YouTube ile ilgilendiğimden bu yana wmaracına bir kaç makale girdim ve üslubum hoşunuza gitti bende devamını getirmeye karar verdim. Ne demişler bilgi paylaştıkça artar demişler. Evet arkadaşlar Adsense YouTube için kullananların başının çokça ağrıdığı. Bazen kanal kapanmalarına, bazen video içi sesin kapatılmasına, bazen de videonun kaldırılmasına kadar giden bu telif olayları neden oluyor bu sistem nasıl işliyor, korunma yolları, önleme yolları, alınabilecek tedbirlerden bahsedeceğiz. Umarım geçen yazım gibi olmaz hak ettiği değeri bulur bu arşivim. Asosyal Coder arşivlerinden bir tanesine daha hoş geldiniz diyorum sizlere. Uzatma da konuya gir der gibi okumaya başladınız haklısınız ben konuya gireyim artık :)

Kardeşim Nedir Bu Telif Olayı Bi Anlat Hele :
Şimdi dostum bu oldukça derin bir konu özet geçmem gerekirse. YouTube bünyesinde barındırdığı her kanala oldukça özen gösteriyor ve değer veriyor. Bunu kimileri nankörlük yapıp reddetse de bu yok sayılamayacak bir gerçek. Hal böyle olunca YouTube kamera karşısına geçmeyen emek vermeden video yükleyip para kazanmayı amaçlayan herkese karşı önlem almak zorunda bu da onun böylesi büyük bir video sitesi olmasında büyük bir etken. Biz tüm bu YouTube'un engellemeleri kaldırmaları uyarılarına telif olayı diyelim konuyu fazla uzatmadan :)

Bu Telif Hep Bizim Zararımıza mı Çalışıyor Kardeşim ? :
Olur mu güzel kardeşim sen emeğinle videonu çekip yüklüyorsan seni de koruyor tabi ki. Eğer sen Adsense bağlı bir kanala sahipsen başka birisi senin videonu indirip yükleyemez direk sana raporu gelir. Şimdi diyebilirsin ya bilader beni banladı bu zalımlar ne yapayım dersen de Content ID olayı var kardeşim ona başvur kanalın uygunsa senin videoların bizzat YouTube tarafından koruma altına alınıyor. Böylece biri senin müziğini videonu senden izinsiz kullanamıyor. Kullanıcam derse de seninle maddi veya manevi bir şekilde anlaşması gerekli çünkü sen onay vermezsen o kişi seninle ilgili hiç bir şeyi kullanamaz.

YouTube Telif Sistemi Nasıl Çalışıyor ? :
YouTube'u diğer video sitelerinden ayıran özellik tamamiyle otomatik bir alt yapıya sahip olması. Ses dosyalarını analiz edip tarayan video görsellerini tarayan botları sayesinde çalıntı müzik, video gibi şeyleri yakalayarak. Önce çalana sonra da telif sahibi ile iletişime geçiyor. Burada 2 taraftan birisiniz. Ya çalan ya da telif sahibi. Telif sahibi isen pek sıkıntıya gerek yok. Kullanmasın dersin olur biter ya da reklam geliri benim dersin biter. Fakat çalan kişi sensen başın ağrımaya başlıyor onun bi acı haberini vereyim. Şimdi gelelim fasulyenin faydalarına iyi dinle kardeşim burası önemli 3 Adet telif için uyarı alma hakkın var bunların 3'ünü doldurursan sürpriz kanalın kapatıldı. Şimdi telif uyarısı geldi mi gmailine sende tınlamadın mı kardeşim zart video direk yayından kalktı. Ya da şöyle bir şey bomba bir video hazırladın yükledin tak sesten yakalandın eller yukarı YouTube sesi kapattı video artık işe yaramaz. Çünkü sesin sadece o bölümünü değil tümünü kapatıyor namussuz :D Hadi biraz şanslısın diyelim yükledin hiç bir şey olmadı güzel YouTuber hayatına devam ettin ola ki 1 milyon 2 milyon hitlere doğru yürüyorsun bir gün bu video başını ağrıtabilir telif olayının en kötü özelliği yükler yüklemez gelmesi değil ansızın çıkagelmesi. O yüzden sevinme yakalanmadım diye ya Adsense topu koyar ya da YouTube Adsense tam paraya çekeceksin 190 TL oldu güm Banned ! YouTube tam tutundun piyasada oldu 100.000 abonen tak telif kanal kapatıldı amman dikkat hocam çok önemli şeyler bunlar :)

Yahu Kardeş Nasıl Korunucaz Bu Telif Olayından ? :

Bak güzel kardeşim YouTube telif hakları oldukça sert kurallar ile işleyen bir sistem. Allah kimseyi ellerine düşürmesin. Şimdi önlemlere başlıyoruz. Benim gibi Oyun Videoları mı çekiyorsun ?

1- Oyunun sesi daima kapalı oynayacaksın video çekerken.
2- Telefonun oyun oynarken çalmasın müzik telife girebilir.
Müzik ile mi uğraşıyorsun veya Dj misin ?
1- Parçaları değiştirebildiğin kadar değiştir.
2- Alıntı yapacağın parçaları YouTube free musiclerden bi bak işine yarayanları ordan arşivle.
Vlog Videoları mı çekiyorsun ?
1- Arka planda logo olmamasına dikkat et
2- Telefonun çalmasın :D
YouTube Telif Cezaları Nelerdir ?
1- İyi halden 1 sene içinde 3 uyarı alma hakkınız var.
2- Videoda ki ses kapatılabilir.
3- Videonun bir bölümü kesilebilir.
4- Videoda para kazanmaya kapatılabilir. (1 ay veya sınırsız !)
5- Videodan kazanacağın para telif sahibine verilebilir.
6- Video YouTube'dan kaldırılabilir.
7- Kanalın kapatılabilir.
8- Ip adresin YouTube'a yasaklanabilir (Ip Banned!) söylenti tam emin değilim :)

Umarım işinize yarar da YouTuber arkadaşlarımızın başı böyle konulardan ağrımaz. Ufak dil hatalarım olduysa affola diyorum. Ben Asosyal Coder beni

Facebook : www.facebook.com/AsosyalCoder
Twitter : www.twitter.com/AsosyalCoder
Instagram : www.instagram.com/asosyalcoder
Blog : www.asosyalcoder.blogspot.com
YouTube : https://www.youtube.com/channel/UCY_x5m61Rr9MB8NxVt1ZtvA TAKİP EDEBİLİRSİNİZ !!!

Sosyal olan her şey.
wmaraci
reklam

BurakC BurakC Dirilis.org Kullanıcı
  • Üyelik 05.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** C**
  • Mesajlar 865
  • Beğeniler 0 / 145
  • Ticaret 8, (%100)
Cidden yararlı olmuş dikkate alacağım :)

Kula bela gelmez Hak yazmadıkça,
Hak bela vermez kul azmadıkça...

sinans1996 sinans1996 twitch.tv/romanticarcher Kullanıcı
  • Üyelik 01.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Twitch Partner Streamer
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad S** İ**
  • Mesajlar 1225
  • Beğeniler 110 / 260
  • Ticaret 20, (%90)

BurakC adlı üyeden alıntı

Cidden yararlı olmuş dikkate alacağım :)

Teşekkür ederim değerli yorumunuz için :)

Sosyal olan her şey.
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al