Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex
WM Aracı'na üyelikler tekrar açıldı! Kayıt olmak için TIKLAYIN!

İdeal Kilo Hesaplama Aracı

 - 

Cinsiyetinize göre ideal kilonuzu ideal kilo hesaplama aracı ile hesaplayabilirsiniz.


İdeal Kilo Nedir?

İdeal kilo değeri bir bireyin boyuyla kilosunun orantılı olması durumudur. Zayıf olmak veya kilo almaya uğraşmak yerine en sağlıklı yöntem bireyin kendi boy/kilo orantısı öğrenmesi ve vücudunun dengesini bu oranda tutmaya çalışmasıdır.

İdeal Kilo Hesaplama

İdeal kiloyu hesaplamak için erkek ve kadınlarda farklı formüller uygulanır. Bunun nedeni fiziki olarak kadının ve erkeğin yaradılışının birbirine benzer olmasına karşın keskin farklılıkların olmasıdır. Bayanlar için ideal kilo hesaplamada uygulanan formül 45.5 + 2.3 X (İnç cinsinden boy - 60) iken erkeklerde 50 + 2.3 X (İnç cinsinden boy - 60) şeklindedir.

İdeal Kilo Endeksi

İdeal kilo endeksi, bir kişinin boyunun kilosuna oranla ne kadar ideal kilosunda olup olmadığını belirten parametre değeridir. İdeal kilonuzu hesaplarken ortaya çıkacak olan sayısal değerlerin karşılığını bilmeniz için ideal kilo endeksinde tam olarak nerede yer alıyor olduğunuzu ve bunun ne anlama geliyor olduğunu bilmeniz gerekir.

Yaptığınız hesaplamalar sonucunda elde ettiğiniz değerlerin anlamı şunlardır;

0-18.4: Boyunuza oranla kilonuzun yetersiz olduğunu gösterir. Zayıflık birçok hastalık için risk oluşturduğu gibi fiziksel görünümünüzü de etkileyen önemli faktörlerdendir. Değerinizi yükseltmek için daha dengeli beslenmeniz ve beslenme alışkanlıklarınızı geliştirmeniz gerekmektedir.

18.5-24.9: Bu değerler kabul edilen normal sınırların adeta kırmızı çizgisidir. Bu sonucu elde ettiğinizde boyunuza oranla kilonuzun ideal olduğunu anlayabilirsiniz. Bu durumun istikrarını sağlamak içinse fiziksel aktivitelere önem göstermeli ve formunuzu korumalısınız.

25.0-29.9:  Boyunuz göz önüne alındığında kilonuzun fazla olduğunun göstergesidir. Bir an önce spor yapmalı ve fiziksel aktivitelerinizi arttırmalısınız. Aksi taktirde kilo alışınızın artışıyla birlikte hem sağlık sorunları hem de obezite sorunlarının yaşanması muhtemeldir.

30.0-34.9: İki kritik değerden biri olan 30.0 ile 34.9 arasında sonuç elde ediyorsanız obezite rahatsızlığının pençesine düşmüşsünüz demektir. Kilonuz boyunuza oranla aşırı fazladır ve ileri seviye sağlık rahatsızlıklarıyla karşılaşmanız an meselesidir. Bu değerler arasında yer alan kişilerde kalp ve damar hastalıkları, diyabet ve hipertansiyon rahatsızlıkları sıklıkla görülmelidir. Fiziksel aktivitelerinizi arttırmanın yanı sıra bir an önce uzman bir hekime danışmanız gerektiğini unutmayın.

35.0-44.9: Obezite sınırının ikinci sınıfında elde edilen değerlerdir. Vücudunuza oranla kilonuzun fazla olduğunun ve bir an önce hekim kontrolünde kilo vermeniz gerektiğinin de sinyallerdir. Daha sağlıklı bir yaşam ve formda olmak, üçüncü sınıf obeziteye atlamamak için hemen çözüm çalışmalarının gerçekleştirilmesi gerekir.

45.0 ve üstü: Obezitenin en üst sınıfı kabul edilen değerlerdir. Bu sınıfta yer alan kişilerin hem sağlıkları hem de psikolojileri bozulmaya yüz tutmuştur. Kişilerin bir an önce kendi ideal kilolarına ulaşması için hekim denetiminde ve diyetisyen kontrolünde beslenme programlarını takip etmesi gerekmektedir. Obezitenin en üst sınırı kabul edilen 45.0 ve üstü üçüncü sınıf obezite riski ve yüksek sağlık riski demektir.

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.