wmaraci reklam

Adsense alacakların dikkatine (vergi içerir)

10 Mesajlar 1.536 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

farego farego WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.11.2017
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek idari işler
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad G** D**
  • Mesajlar 305
  • Beğeniler 93 / 92
  • Ticaret 0, (%0)
Arkadaşlar çoğunuz almak için çaba gösteriyor fakat vergiye tabi değilseniz bulaşmayın derim. Hesabınıza giren para takibe girerse (oradan gelen gelirin) vergisini ödemek zorunda kalırsınız ödemezseniz de geçmişe yönelik fazlasıyla alırlar. Eğer ki getirisi götürüsünden fazla ise tamam ama diğer türlü sıkıntılı. Yakında bununda peşine düşeler.

Mesut çevik bunu vurgulamış. Ben hatırlatmak istedim.

https://youtu.be/B842rOBKtgk

Solargezi.com
wmaraci
reklam

mbcshop mbcshop WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.01.2019
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek yazılım uzmanı
  • Konum Almanya
  • Ad Soyad B** Ç**
  • Mesajlar 246
  • Beğeniler 35 / 66
  • Ticaret 3, (%100)
Video bende izlemiştim fakat olay fazlasıyla abartılarak anlatılmış. 4 yıldır youtubedan gelir elde eden biriyim o kanaldan daha fazlasını da kazanıyorum zamanında daha azını da youtube üzerinden kazanmıştım.Fakat sakın unutmayın vergi ödüyorsanız cebiniz de mutlaka + para kalıyordur hiç bir zaman youtube da vergi ödeyen birinin vergi giderleri gelirinden fazla olamaz
ve youtube küçük kanallar bile çok iyi gelirler sağlayabiliyor.30 40k aboneyle bile çok iyi gelirler elde eden vergi ödeyen kanallar biliyorum.Niyeyse bizim memlekette para kazanılan her kaynağı ölümüne kötüleme saklama hissi var youtube Türkiyede çok para kazandıran ve birçok kişinin hayallarini gerçekleştirebilecek platform asgari ücrete günde 10 saat çalışıp 30k abonesi olan youtube kanalı kadar gelir elde edemeyen milyonlarca insan var.
barisdogaan

kişi bu mesajı beğendi.

barisdogaan barisdogaan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.05.2015
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** D**
  • Mesajlar 165
  • Beğeniler 38 / 11
  • Ticaret 2, (%100)
mesut çevik zaten eskidende kimse YouTube işine girmesin diye durmadan söyleyip duruyor. Bana biraz bunlar pr gibi geliyor. Piyasaya hakim olanların ekmeği bölünmesin rakip çıkmasın. Bence güzel bir fikri emeği olan herkes denemeli. Vergi bu kadar dert olsaydı 20 yaşındaki youtuberlar çoktan salardı. Herşeyin usulü var elbet. Kanuna uyarsın olur biter. Dikkat edin İşyeri sahipleri de hep böyle der vergide vergi. Ama baktığınızda giren para onun cebinde. Yani sonuç olarak demem o ki. Mesut cevigi bu konularda ne zaman izlesem youtube girilmemesini söylüyor. Bu şey gibi birazda youtube tekniklerini herkese söylersen kazancın düşer. O yüzden herkes kötüler veya susar...

mail: barisdogaan@gmail.com

basich basich WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.08.2018
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Maliyeci
  • Konum Uşak
  • Ad Soyad L** H**
  • Mesajlar 890
  • Beğeniler 109 / 319
  • Ticaret 8, (%100)
Boş, takmayın. Çıkarsa kazandığınız paradan ödersiniz. Devlet sizden kazanmadığlnız paranın vergisini almaz sonuçta. Çıkmazsada paşa paşa yersiniz.
SEMIHKUNDAK

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 30.11.2017
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek idari işler
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad G** D**
  • Mesajlar 305
  • Beğeniler 93 / 92
  • Ticaret 0, (%0)
Boş takmayın diyen arkadaş. Geri dönük vergileri mislileri ile almaya başladıklarında diğer arkadaşların parasını sen mi ödeceksin. Ortada böyle bir durum var. Nitekim devlet bu ve kanunlar esas alınır. Bir gün sıra buna geldiğinde vergiye tabi olmadan kazandığınız her paranın kat ve kat fazlasını verirsiniz. Ben uyarı yapıyorum adam boş takmayın diyor.

Solargezi.com

• Üyelik 30.11.2017
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek idari işler
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad G** D**
  • Mesajlar 305
  • Beğeniler 93 / 92
  • Ticaret 0, (%0)

Face'de böyle bir şey gördüm bu arada. Bugün fark ettim.

Solargezi.com

Yasins61 Yasins61 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.04.2020
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad Y** I**
  • Mesajlar 97
  • Beğeniler 37 / 8
  • Ticaret 0, (%0)
Admob da buna dahil mi. dahilse nasıl ödüyoruz vergiyi ?

etedavi etedavi Ra Dijital Kullanıcı
  • Üyelik 18.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek pazarlama
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ö** U**
  • Mesajlar 678
  • Beğeniler 142 / 146
  • Ticaret 17, (%100)
Benim anlamadığım nokta şu:

- Evdeki elektrik faturasını ben ödüyorum
- İnternet faturamı ben ödüyorum
- Bilgisayar, donanım , yazılım ben ödüyorum
- Hosting parasını ben ödüyorum
- Domain parasını ben ödüyorum
- Eklenti, tema vs ben ödüyorum
- Yazara editöre yazılımcıya ben ödüyorum
- Hem normal işte çalışıyor gece uykusuz kalıp sitelerle ben ilgileniyorum
- Google dan onay almak için bin taklayı ben atıyorum

AMA BANA HİÇBİR KATKISI BULUNMAYAN SİSTEME VERGİ ÖDEYECEĞİM

NEDEN ???

Eğer bir vergi ödemesi oluyorsa bunları da gider gösterebilmemiz lazım. Kar 'dan alsınlar vergiyi o zaman helali hoş olsun
barisdogaan

kişi bu mesajı beğendi.

Ra Dijital

vaybanavay vaybanavay WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.05.2020
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Reklamcılık
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad M** Ö**
  • Mesajlar 87
  • Beğeniler 18 / 17
  • Ticaret 5, (%100)
Yorumlar çok ilginç gerçekten. Herkes bedavadan para kazanabileceğini düşünüyor. Devlet en başından beri “gelirin varsa vergisini ödeyeceksin” diyor. Bu hiç bir zaman değişmedi. Hep böyleydi.

Bunun iki yolu var;
- Şirket ya da firmanız varsa gelirinizi giderinizi belgelersiniz devlete hesaplanan verginizi ödersiniz.
- Şirket ya da firma değilseniz para aldığınız işletme “gider pusulası” diye bir belge oluşturur. Siz vergi mükellefi olmadığınız için devlet bunu “stopaj” adı altında size para veren işletme üzerinden alır. Gider pusulasından kesilen stopaj size ödenen paradan kesilir. Çünkü bu ödemenin vergisinden siz sorumlusunuzdur.

Yani devlet her durumda vergisini alır ve bunun aksine bir istisnası yoktur. Google bir ABD şirketi olduğu için zaten kazancınızın vergisini sizin yerinize orada ödüyor. Para Türkiye’ye geldiğinde ise sizin bu paradan bir gelir vergisi ödemeniz gerekiyor.

Bunu gittigidiyor, n11 gibi platformlarda olduğu gibi düşünün. Aldığınız ürünün faturasını satıcının kesmesi gerekir. Platform sadece arada aldığı hizmet bedelinin faturasını kesebilir.

Google da “ben ödediğim paranın vergisine karışmam, onun vergisini parayı alan vermeli” derse iş size düşer. Gider vergi dairesine vergi numarası alırsınız. Şirket kurmak zorunda değilsiniz. Şahıs firması, adi komandit vs gibi farklı seçenekler var. Hatta belli bir ciroyu geçmediğiniz müddetçe muhasebeci tutmak zorunda olmadığınız bir sistem de var. Hiç kullanmadığım için onu bilmiyorum. Yapan arkadaşlarımdan öğrendiğim, yılın belli dönemlerinde vergi dairesine gidip gelirinizi beyan ediyorsunuz ve onun üzerinden verginizi ödüyorsunuz.

Google ikinci bir seçenek olarak size bir gider pusulası oluşturup gelirinizin stopajını keserek ödemenizi yapabilir. Böyle bir sistemde sizin herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmaz.

Google tarafında hangi sistem geçerli bilmiyorum. Ben 2015’ten beri Youtube kanalımdan elde ettiğim gelirlerin vergisini ödüyorum. O zamanlar ne bu düzenleme vardı ne benzeri birşey.

Yani muallakta olan bir durum yok aslında. Vergi alacak mı almayacak mı vs bir durum yok. Vergi alınıyor. Hesabınızda görünen rakamlar ve aldığınız ödemelerin farklılık göstermesi başta bu sebepten.

Türkiye’de kayıt dışı ekonomi neredeyse normal algılandığı için böyle şeylerle karşılaşınca biraz garip geliyor insanlara. Bunun sebebi biraz da eğitim eksikliği. Çocukluğumuzda vergi eğitimleri “ülkemi seviyorum, vergimi ödüyorum”dan öteye gidemedi. İnsanlara KDV dışında hiç bir vergi türü doğru dürüst anlatılmadı. Nasıl vergi mükellefi olunur öğretilmedi. Ancak ÖTV %200’lere vardığı zaman farklı bir verginin farkında oldu millet.

Anlayacağınız bu konunun sürekli bu şekilde tartışılmasına gerek yok. Tanıdığınız ve özellikle güvendiğiniz bir muhasebeciye konuyu danışın. Eğer yoksa bulunduğunuz yerin vergi dairesine gidin aklınızdaki bütün soruları memurlara sorun.

Sen kimsin diyebilirsiniz. Ben yaptığı bir hata yüzünden 200bin TL’den fazla vergi cezası ödemiş biriyim. Bu işleri iyi bildiğimi iddia etmiyorum ama zamanında canım çok yandı.
kelebek

kişi bu mesajı beğendi.

chalap chalap Mühendis Kullanıcı
  • Üyelik 28.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Mühendis
  • Mesajlar 385
  • Beğeniler 60 / 44
  • Ticaret 25, (%100)
Kısacası devletimiz google'ye diş geçiremediği için 3 kuruş kazanmaya çalışan insanları sömürmeye çalışıyor. Sanki 15-16 yaşındaki çocuk gidip şirket kuracak! Mantığa bak!

Mantıklı iş yapmak istiyorsa google'ye diyecek ki "bu adama yaptığın ödemelerde bana vereceği vergiyi de kes kalanı öde"...

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al