wmaraci reklam

Genel Chat Room nasıl yapabilirim? [Android]

8 Mesajlar 990 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

EmreTaner EmreTaner WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad E** Ç**
  • Mesajlar 689
  • Beğeniler 44 / 128
  • Ticaret 5, (%100)
Uygulamamın içine bir chatroom eklemek istiyorum.İzleyeceğim yol ile ilgili bilgi verebilicek var mı?

ETC Mobile Apps
Mobil uygulama yapılır.
wmaraci
reklam

TheMucit TheMucit UgurKilci.com Kullanıcı
  • Üyelik 15.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Girişimci ve İçerik Üreticisi
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad U** K**
  • Mesajlar 540
  • Beğeniler 109 / 118
  • Ticaret 0, (%0)
Php biliyorum, androidde çok yeniyim ama hepsi temel mantıkta ilerlediğini biliyorum.
Mantıksal akış diyagramını aktarayım

chatroom arkadaşlar arasında mı olacak yoksa grup gibi mi yoksa uygulamayı kullanan herkes kullanabilecek mi?

hepsinin temeli aynı göreceksin.

eğer uygulamayı kullanan herkes görsün diyorsan:

bir veritabanına ihtiyacın var. androidde veri işlemlerini öğrenmelisin.
mesaj yazdığında yazılan o mesaj "mesajlar" isimli bir tabloya yazılmalı. Şöyle bir sütunu olmalı "id, mesajı atan kişinin kullanıcı adı veya üye idsi, mesaj, tarih"

bu işlemden sonra bunları anlık olarak listelemen gerekecek. yine aynı ekranda linearlayout gibi bir şey ekleyip bu mesajlar tablosundaki verileri en son id ye göre listeleyeceksin. daha açıklayıcı olması için en büyük id den en küçük idye göre listele. mysql de ORDER BY id DESC derdik.

daha sonra ekrana yazarken "kullanıcı adı, mesaj, tarih" şeklinde yazdırabilirsin. ama isimler gözüksün istiyorsan veriyi listelerken kullanıcı adını "uyeler" tablosundan sorgulatıp üyenin adını yazdırman gerekli. yoksa hepsi @ugur2nd gibi yazar. (Not: @ işaretiyle yazmaz, onu ben ekledim :D )

Bu herkesle olan. Ama sen arkadaştan arkadaşa istersen sadece veriyi eklerken karşındaki arkadaşın idsini de ekleteceksin ve onda mesajları listelerken karşıdakinin idsi yazılacak. a, b nin yazısını görür. b, a nın yazısını görür.

eğer whatsapp grubu gibi bir grup istersen bu sefer grubun idsini yazdıracaksın.

gördüğün gibi temel olarak hepsi aynı mantık çerçevesinde çalışmakta. güvenliği unutma, boşluk kontrolü vs ekle.

şimdi bu mantıkla yaz bakalım. :D iyi geceler/günaydın :)

Baştan Sona PHP Eğitimi ➡ youtu.be/TQP8jBwnXw4

Simurg Simurg Yazılım Mühendisi Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Yazılım Mühendisi
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad M** C**
  • Mesajlar 1109
  • Beğeniler 169 / 168
  • Ticaret 19, (%100)
Sql veri tabanı ile yapacaksan signalR kullanman gerekiyor
Daha kolay bir şey olsun istersen firebase ile Anlık olarak mesajları alırsın
Udemyden ya da YouTube dan buna benzer kaynaklara ulaşabilirsin

• Üyelik 29.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad E** Ç**
  • Mesajlar 689
  • Beğeniler 44 / 128
  • Ticaret 5, (%100)
Teşekkürler yol haritası olarak çok güzel anlatmışsınız, yavaştan başlayacağım. Simurg sanırım Firebase 100 kullanıcı onlien sıkıntısı var daha sonrası için 25$ aylık vermek gerekiyormuş maliyet yüksek geldi. 4.000 kullanıcılı bir chat odası düşünüyorum, yani en azından 300-400 kişi aktif olur.

ETC Mobile Apps
Mobil uygulama yapılır.
wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

BRAGA BRAGA WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 02.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad R** Ç**
  • Mesajlar 248
  • Beğeniler 49 / 60
  • Ticaret 2, (%100)
mantığı anlamak için githubdan buna benzer projelerden faydalanabilirsin
TheMucit

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 29.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad E** Ç**
  • Mesajlar 689
  • Beğeniler 44 / 128
  • Ticaret 5, (%100)

TheMucit adlı üyeden alıntı

Php biliyorum, androidde çok yeniyim ama hepsi temel mantıkta ilerlediğini biliyorum.
Mantıksal akış diyagramını aktarayım

chatroom arkadaşlar arasında mı olacak yoksa grup gibi mi yoksa uygulamayı kullanan herkes kullanabilecek mi?

hepsinin temeli aynı göreceksin.

eğer uygulamayı kullanan herkes görsün diyorsan:

bir veritabanına ihtiyacın var. androidde veri işlemlerini öğrenmelisin.
mesaj yazdığında yazılan o mesaj "mesajlar" isimli bir tabloya yazılmalı. Şöyle bir sütunu olmalı "id, mesajı atan kişinin kullanıcı adı veya üye idsi, mesaj, tarih"

bu işlemden sonra bunları anlık olarak listelemen gerekecek. yine aynı ekranda linearlayout gibi bir şey ekleyip bu mesajlar tablosundaki verileri en son id ye göre listeleyeceksin. daha açıklayıcı olması için en büyük id den en küçük idye göre listele. mysql de ORDER BY id DESC derdik.

daha sonra ekrana yazarken "kullanıcı adı, mesaj, tarih" şeklinde yazdırabilirsin. ama isimler gözüksün istiyorsan veriyi listelerken kullanıcı adını "uyeler" tablosundan sorgulatıp üyenin adını yazdırman gerekli. yoksa hepsi @ugur2nd gibi yazar. (Not: @ işaretiyle yazmaz, onu ben ekledim :D )

Bu herkesle olan. Ama sen arkadaştan arkadaşa istersen sadece veriyi eklerken karşındaki arkadaşın idsini de ekleteceksin ve onda mesajları listelerken karşıdakinin idsi yazılacak. a, b nin yazısını görür. b, a nın yazısını görür.

eğer whatsapp grubu gibi bir grup istersen bu sefer grubun idsini yazdıracaksın.

gördüğün gibi temel olarak hepsi aynı mantık çerçevesinde çalışmakta. güvenliği unutma, boşluk kontrolü vs ekle.

şimdi bu mantıkla yaz bakalım. :D iyi geceler/günaydın :)

BRAGA adlı üyeden alıntı

mantığı anlamak için githubdan buna benzer projelerden faydalanabilirsin

Simurg adlı üyeden alıntı

Sql veri tabanı ile yapacaksan signalR kullanman gerekiyor
Daha kolay bir şey olsun istersen firebase ile Anlık olarak mesajları alırsın
Udemyden ya da YouTube dan buna benzer kaynaklara ulaşabilirsin

Biraz kolaya kaçıp, php chat scripti kurdum websiteme webview ile oraya yönlendirdim.Login işlemleri için Cookiesleri aktif hale getirdim, çıkış için de bir buton koydum ve cookiesleri silinmesini sağladım.

Şuan bu şekilde deneyeceğim az iş gücüyle güzel bir iş çıktığını düşünüyorum.

Sohbet Odası
TheMucit

kişi bu mesajı beğendi.

ETC Mobile Apps
Mobil uygulama yapılır.

SancarSaran SancarSaran WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.01.2018
  • Yaş/Cinsiyet 51 / E
  • Meslek Programcı
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad S** S**
  • Mesajlar 319
  • Beğeniler 4 / 111
  • Ticaret 0, (%0)
Sql ile yalan olur senin chat server.

Backend de websocket server olacak. Artık bilgin neye yeterse, javascript, php veya golang.

İlk ikisi çok ram yer, golang güzeldir. Öyle 10 dolarlık vps ile bir kaç bin kişi hatta fazlasını kaldırırsın anlık.

Ben bunla yaptıydım.

https://github.com/gorilla/websocket

TheMucit TheMucit UgurKilci.com Kullanıcı
  • Üyelik 15.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Girişimci ve İçerik Üreticisi
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad U** K**
  • Mesajlar 540
  • Beğeniler 109 / 118
  • Ticaret 0, (%0)

EmreTaner adlı üyeden alıntı

Biraz kolaya kaçıp, php chat scripti kurdum websiteme webview ile oraya yönlendirdim.Login işlemleri için Cookiesleri aktif hale getirdim, çıkış için de bir buton koydum ve cookiesleri silinmesini sağladım.

Şuan bu şekilde deneyeceğim az iş gücüyle güzel bir iş çıktığını düşünüyorum.

Sohbet Odası

Foursquare, uygulama çıktığında yarım yamalak kodla çalışıyormuş. Yatırım aldığı ilk gün bir programcı tutup uygulamayı baştan yazdırmış. Yani uygulamayı bir şekilde çıkart gerisi gelir. ;)

Baştan Sona PHP Eğitimi ➡ youtu.be/TQP8jBwnXw4
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al