TheMucit adlı üyeden alıntı

Php biliyorum, androidde çok yeniyim ama hepsi temel mantıkta ilerlediğini biliyorum.
Mantıksal akış diyagramını aktarayım

chatroom arkadaşlar arasında mı olacak yoksa grup gibi mi yoksa uygulamayı kullanan herkes kullanabilecek mi?

hepsinin temeli aynı göreceksin.

eğer uygulamayı kullanan herkes görsün diyorsan:

bir veritabanına ihtiyacın var. androidde veri işlemlerini öğrenmelisin.
mesaj yazdığında yazılan o mesaj "mesajlar" isimli bir tabloya yazılmalı. Şöyle bir sütunu olmalı "id, mesajı atan kişinin kullanıcı adı veya üye idsi, mesaj, tarih"

bu işlemden sonra bunları anlık olarak listelemen gerekecek. yine aynı ekranda linearlayout gibi bir şey ekleyip bu mesajlar tablosundaki verileri en son id ye göre listeleyeceksin. daha açıklayıcı olması için en büyük id den en küçük idye göre listele. mysql de ORDER BY id DESC derdik.

daha sonra ekrana yazarken "kullanıcı adı, mesaj, tarih" şeklinde yazdırabilirsin. ama isimler gözüksün istiyorsan veriyi listelerken kullanıcı adını "uyeler" tablosundan sorgulatıp üyenin adını yazdırman gerekli. yoksa hepsi @ugur2nd gibi yazar. (Not: @ işaretiyle yazmaz, onu ben ekledim :D )

Bu herkesle olan. Ama sen arkadaştan arkadaşa istersen sadece veriyi eklerken karşındaki arkadaşın idsini de ekleteceksin ve onda mesajları listelerken karşıdakinin idsi yazılacak. a, b nin yazısını görür. b, a nın yazısını görür.

eğer whatsapp grubu gibi bir grup istersen bu sefer grubun idsini yazdıracaksın.

gördüğün gibi temel olarak hepsi aynı mantık çerçevesinde çalışmakta. güvenliği unutma, boşluk kontrolü vs ekle.

şimdi bu mantıkla yaz bakalım. :D iyi geceler/günaydın :)

BRAGA adlı üyeden alıntı

mantığı anlamak için githubdan buna benzer projelerden faydalanabilirsin

Simurg adlı üyeden alıntı

Sql veri tabanı ile yapacaksan signalR kullanman gerekiyor
Daha kolay bir şey olsun istersen firebase ile Anlık olarak mesajları alırsın
Udemyden ya da YouTube dan buna benzer kaynaklara ulaşabilirsin

Biraz kolaya kaçıp, php chat scripti kurdum websiteme webview ile oraya yönlendirdim.Login işlemleri için Cookiesleri aktif hale getirdim, çıkış için de bir buton koydum ve cookiesleri silinmesini sağladım.

Şuan bu şekilde deneyeceğim az iş gücüyle güzel bir iş çıktığını düşünüyorum.

Sohbet Odası