https://wmaraci.com/forum/arama-motoru-optimizasyonu/basariya-kisa-yoldan-ulasmak-3-a-238545.html adresinde yer imlerinin önemini aktarmıştık.
Yararlı olduğunu düşündüğüm bir konuydu. Okumanızı tavsiye ederim.

Bir aralar SEO hizmeti veren bir firmada çalışıyordum.İşe başladığım da doğal olarak SEO konusunda deneyimliydim.Fakat düzenli ve planlı çalışma konusunda birçok eksiğim vardı.

Kişisel çalıştığım zamanlarda rapor tutma, dosyalama gibi adetlerim yoktu.
Bu işe başladığımda ise bunların bir zorunluluk olduğunun farkına vardım.
Eğer sadece 1 site ile ilgileniyorsanız pek sorun çıkmaz fakat ben genelde birçok müşterinin sitesi ile ilgilendiğim için bu karışıklığa bir son vermem gerekiyordu.Sadece 1 siteniz var fakat paravan çalışması yapıyorsanız bu durumda da rapor ve dosyalamalarınız düzenli olmalıdır.

Örn:

Dikkatinizi şu iki klasöre çekmek için diğerlerini bulanıklaştırdım.
Bunlar paravan siteler için düzenlenmiş makale ve hazır tema dosyaları.
Bu şekilde bir paravan açtığımda hemen ona uygun temayı giydirip, makaleleri zamanlıyorum.(Bu sayede 1 ay sonra ufaktan hit getiren paravanlar elde etmiş olurum.Devamında sosyal medya ve birkaç SEO çalışmasıyla 2. aya link çıkmak için on numara paravanlara sahip olurum.)
Bu anlattığım kısım dosyalama ile alakalıdır.Yani size lazım olan şeyleri düzenli bir şekilde dosyalamak...

Şimdi raporlama kısmına bakalım.

Örn:

Raporlar yazan dosya; o gün herhangi bir site için ne yaptıysam not aldığım kısımdır.Burada yapılan işlemi kısaca tanımlar ve tarihi yazarım.
Gelecekte bir problem çıkarsa bu notlara göz gezdirir nerelerde hata yapmış olabileceğimi bulmaya çalışırım.

Kelime sıralamanın nasıl olması gerektiği konusunda da şöyle bir örnek gösterebilirim:

2 haftada yada ayda 1 kere sıralamaları bir Excel dosyasına not alırım.
Bu şekilde çalışmaların gidişatı konusunda analizlerimi raporlamış olurum.

Dolayısıyla yapacağım işlemi en kısa süre içinde bitirir, bir hata durumunda yine en kısa sürede çözebilirim.

Bir SEO firması size neyi öğretir diye sorarsanız düzenli çalışmayı derim.
Şahsen bu işe girdikten bir süre sonra herhangi bir çalışmayı %30 daha kısa sürede tamamlayabiliyordum.Nitekim bir işi ne kadar kısa sürede tamamlarsanız başarı vasfına o kadar layık görülürsünüz bunu unutmayın.
Düzensizlik; yabani at gibidir onu dizginleyip en hızlı yarış atına dönüştürmekte sizin elinizdedir.