wmaraci reklam

Açık kaynak kodlu yerli tema - yerli framework

10 Mesajlar 814 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Mfa Mfa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
Selamun aleykum, daha önce başlanması planlanıp yapılamayan bir şey hakkında görüşlerimi söylemek istiyorum.

Wordpress için (dünyanın en çok kullanılan scripti olmasından dolayı) üstadlar toplanıp yerli bir tema veya framework hazirlasa güzel olmaz mı? Hem de github üzerinden açık kaynak kodlu şekilde.

Tabi daha önce bunun hakkında söylenen şeyler, parayı nereden kazanıcaz şeklindeydi. Bunun örnekleri var. Alt temalar, stiller veya uyumlu eklentilerle belki şuanki kazancınızın daha fazlasını kazanabilirsiniz. Şahsen böyle toplu ve büyük bir proje olursa herkes destek olur.

Yeni bir pazar oluşmuş olacak çünkü. Açık kaynak olması da geliştirilmesini daha sağlam ve hızlı yapabilir. Yoğun olabilirsiniz ama belli günler belirlersiniz. Bağışların dahi yapılacağına eminim. Alt temalarla veya stillerle de satış yapabilirsiniz. Hem büyük bir grup, hem açık kaynak olmasından dolayı insanların güncelleme, güvenlik ve performans konusunda daha emin ve güvende hissetmesine sebep olacak. Daha çok satış olacağına %100 eminim.

Aslında masrafları 0'a bile indirebilirsiniz. Demo ve tanıtım sitesi, domain vb şeyler için hosting firmalarının sponsor olacağını da düşünüyorum. Çünkü sağlam bir ekip ve webmaster sitelerinin desteği olursa büyük bir pazar oluşacak.

Hosting firmaları sponsor olacaktır onlar için de güzel bir reklam olur. Hani katılımcıları arttırmak için ana site veya github üzerinden katkıda bulunanlar şeklinde bir sayfa da oluşturulabilir. Böylece hem sağlam bir referans, backlink ve tecrübe sağlanmış olur.

Şimdi her milletin farklı kültür, istek ve alışkanlıkları var. Bunlara uygun temalar yapılabilir. Çerçeve yapılabilir. Geçenki projede tasarımcı bulunamadığı için iptal edilmişti. Çok fazla yazılımcı vardı ama tasarımcı çıkmamıştı. Aslında böyle bir fırsatı kim reddedebilir ki?

Şahsen orta üstü bir yeteneğim olsaydı ben hemen girerdim. Gelecek vaadeden bir projede güzel bir referansım olabilirdi. Yani tamam milli menfaatler için elini kaldırmak istemeyenler olabilir ama burada milli bir pazar oluşacak daha sonra globale açılabilir. Ek hizmetler, ek özelliklerle geliştiriciler büyük bir gelir kapısı oluşturabilir. Referans olması apayrı bir olay zaten.

Bu konuda üstadlara çağrı yapmayı bir borç bilirim. Siz başlayın ki biz de bilgimiz tecrubemiz yeteneğimiz neyse en iyi şekilde destek olalım. Optimizasyon konusunda fena değilim şükür. Bu konuda destek olurum.

Tasarım yapmak bu kadar zor olmasa gerek? Yani yıllarca sürmez herhalde değil mi? İnternette yarım saatte 1 saatte tasarım yapıyorlar. Zaten performans ve stabilizasyon odaklı bir proje olursa çekirdeğe gereksiz özellikler gömülmez. Webtekno, eksiseyler, Onedio, sözcü vb gibi çok sade bir tem/framework harika olmaz mı? Ek stiller alt temaları da ücretli olarak satabilirsiniz.

Lütfen okuduysanız fikirlerinizi söyleyin. Konu yukarıda kalsın belki tüketmeyi bırakıp ÜRETMEYİ arzulayan insanlar birleşip birşeyler yapabiliriz...
Selametle

wmaraci
reklam

EfeCetin EfeCetin Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 14.07.2019
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Developer
  • Konum Karabük
  • Ad Soyad E** Ç**
  • Mesajlar 230
  • Beğeniler 17 / 53
  • Ticaret 0, (%0)
Bence güzel olur ben de elimden geldiğince yardım etmeye çalışırım .
Mfa

kişi bu mesajı beğendi.

awoken awoken WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 19 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 1002
  • Beğeniler 250 / 478
  • Ticaret 41, (%100)
WordPress tema projesi vardı, rafa mı kalktı o? Böyle toplu girişim olursa hem çok zevkli, hem de faydalı olur.
Mfa

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
awoken evet tasarımcı bulamadık deyip iptal ettiler. Yani varmışta kimsenin baştan sona tasarlayacak vakti yokmuş. Projeyi başlatanlara birden fazla tasarımcı ortak yapsınlar fikri verildi ama tasarım tek kişinin işidir birden fazla kişi yapmaz denildi. Ben öyle düşünmüyorum

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

sahinyghs sahinyghs sahinenes.com Kullanıcı
  • Üyelik 16.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci , Android Developer
  • Konum Muğla
  • Ad Soyad E** Ş**
  • Mesajlar 433
  • Beğeniler 45 / 93
  • Ticaret 3, (%100)
Daha önce de defalarca bunun konusu açıldı. Vazgeçilme nedeni de nispeten mantıklı :

"Tekerleği yeniden icat etmeye gerek yok"
Emin02

kişi bu mesajı beğendi.

Profesyonel Android uygulama yazımı.

101222 101222 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 22.01.2019
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 257
  • Beğeniler 68 / 43
  • Ticaret 0, (%0)
Dedikleriniz çok güzel şeyler fakat bunun için zaman ayiracak insan sayısı çok az olanlarından organize olması kolay olmaz diye düşünüyorum, bu arada ci ile geliştirdiğim webtekno yazilimi mevcut siteye göz atmak isteyenler için link bırakıyorum ve eksik gördüğüklerinizi ve tavsiyelerinizi iletirseniz eğer şimdiden teşekkür ederim
http://tekno-go.ga

• Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
sahinyghs ben bu zihniyeti anlayamıyorum gerçekten. İnsanlık tarih boyunca bu düşüncede olsaydı zerre ilerleyemezdik zaten. Varolanlar da tek bir çeşit olurdu. Windows varken mac niye, ios varken android niye, Google varken Yandex, Bing, Yahoo niye, wordpress varken joomla drupal vs niye... Milyonlarca örnek var tekerleği yeniden icat eden ki siz konusu şey bu bile değil.

Bu forumda Dünya üzerinde tek bir örneği benzeri olmayan, baştan icat edilmiş tek bir proje gösterir misin? Bu insanlar ne yapıyor? Hatta nasıl kazanıyor?

Tema yapıp satan şahıs ve şirketlere "tekerleği yeniden icat etmeye gerek yok zaten milyon tane tema var, milyon kişi yeniden icat etmiş boş yere" diyebilir misiniz?

• Üyelik 16.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Konum Muğla
  • Ad Soyad E** Ş**
  • Mesajlar 433
  • Beğeniler 45 / 93
  • Ticaret 3, (%100)
Mfa düşüncelerinizde kısmen haklısınız ama sizin de gidiş yolunuz pek mantıklı değil.

Tema amaç ve görsel meselesidir. Kimi beyne hitap etmek ister kimi göze vs. Benzetmeniz yanlış bu bir.

Arama motorları konusunda piyasanın büyük çoğunluğuna Google hakim değil mi ? Diğerleri küçük bir payı paylaşmışlar ki bazı uygulamalar sayesinde zorla yükletilmeseler de hiç pay sahibi olamazlar. Ben yapılmasın demiyorum karşı da değilim. Yapılacaksa en azından Türkiyede wordpressin önüne geçilebilecek şekilde yapılsın. Yapıldıktan sonra "biz neden böyle bir şey yaptık? " diye sorulacaksa hiç yapılmasın ki belirli bir ekip veya kurum tarafından değil de sizin gibi piyasadan tanıdığı 10-20 kişi birbirinden habersiz yaparsa anca ikinci dediğim gibi olur

Selametle

• Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
sahinyghs ben wordpress gibi bir script yapılsın demiyorum ki. Wordpress teması veya wordpress frameworku yapılsın diyorum. Bunun zaten çok örneği var. Ama yerli ve kaliteli bir sistem yapilabilir. Yanlış anlaşıldı galiba.

Bunun dışında evet Google gibi kendini kanıtlamış devler var fakat diğerleri hiç de azımsanmayacak başarı ve gelire sahipler. Pazar payına aldanmayın trilyon dolarlık bir pasta var yine de kastettiğim şey bu değildi.

Edit: Temada göze beyne hitap meselesi ile ilgili bir sorun yok zaten. Bahsettiğim gibi geliştirilebilir ve alt temalarla desteklenebilir bir projeden bahsediyorum. Hem geliştiricilerin gelir kaynağı olacak hem site sahiplerinin %100 beklentileri karşılanacak. Ben bu alanda profesyonel değilim o yüzden ustalara böyle bir şey yapmalarını tavsiye ediyorum yani ben bir ekip kurmuyorum maalesef. Bloglarda görselliğin nerdeyse hiç etkisinin olmadığıyla ilgili onlarca araştırma ve istatistik bulabilirsiniz yabancı sitelerde, bunu ben söylemiyorum

• Üyelik 16.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Konum Muğla
  • Ad Soyad E** Ş**
  • Mesajlar 433
  • Beğeniler 45 / 93
  • Ticaret 3, (%100)
Mfa düşüncelerinize katılmıyorum ama saygım var iyi geceler dilerim

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al