wmaraci reklam
lidertakipci

Avantaj - Dezavantaj Belirleme

4 Mesajlar 813 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

rehitu rehitu WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.07.2012
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Satış & Pazarlama Sorumlusu, B
  • Mesajlar 87
  • Beğeniler 33 / 18
  • Ticaret 0, (%0)
Arkadaşlar Merhaba;

Ben bir e-ticaret sitesi açmak istiyorum ve şu an alan adına karar vermeye çalışıyorum. Alan adına da karar verdim ancak hangi uzantıda olacağına karar veremedim. Şöyle ki düşündüğüm isim "com" uzantılı değil ve com uzantısı başkasına ait. Ben fazla kullanılmayan ama isimle uyumlu bir uzantı seçtim. Şöyle örnek verebiliriz: delicious.com zaten var ama ben delicio.us alan adını almak istiyorum. Bunun avantajları - dezavantajları nelerdir?

(delicio.us - delicious.com sadece bir örnekti.)

https://www.rehitu.com
wmaraci
reklam

riko riko Skype: oogunoozturk Kullanıcı
  • Üyelik 26.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad O** Ö**
  • Mesajlar 611
  • Beğeniler 116 / 154
  • Ticaret 21, (%100)
.com kalıplaşmış usta.
Bir kişiye gidip "delicio.us çok güzel bir site gir bak" desen bile muhtemelen ilk olarak delicious.com yazacaktır. Bence kesinlikle .com dan vazgeçmemek gerekir. İllaki yaptığınız işle alakalı olmak zorunda değil. Çorap satıyorsanız corapci.com olmak zorunda değil. Bunun bir çok örneği var. Sadece reklama bakar.
.com dan vazgeçme.

Samsunweb Samsunweb WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek İşletme
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad Ç** T**
  • Mesajlar 49
  • Beğeniler 6 / 19
  • Ticaret 0, (%0)
Kendi bilgilerime göre birkaç şey söyleyebilirim.

.com uzantısı alınmış olan domain aktif mi? aktifse ne zamandan beri aktif ve içerik kalitesi nedir? İndex sayısı ve google aramalarındaki gücü nedir? Bu soruların cevabını öğrendikten sonra, kendinizin ne yapabileceğinizi düşünün. Mesela O site kadar içerik ekleyebilecek misiniz? Onların içeriğini alt edecek, google aramalarında sizi onların üzerine çıkartabilecek gücünüz ve projeleriniz var mı?

Olaya bu noktadan yaklaşırsanız faydanıza olacaktır.

Markalaşma yoluna gidecek bir site olmasını istiyorsanız .com uzantısının başkasında olması işinize gelen bir durum olmaz. .com veya diğer uzantılarda aynı domainle siteler mevcutsa onları geçebilecek proje ve çalışmalarınız olamayacaksa riske girmeye de gerek yok. Başlıbaşına kendi domainnizde güçlü bir rakibiniz olasun istemezsiniz.

Diyelim ki o domain isminde site açılmamış. Yine Kendinize güven şart olacak çünkü yıllarca emek veripte bir yere getirdiğiniz site bir gün aynı domainin .com uzantısıyla rakip olarak karşınıza çıkabilir.

Şunu unutmamak lazım domain uzantısı ne olursa olsun içeriğiniz güçlü, seo çalışmalarınız başarılı ve özgünlüğünüz üst seviyedeyse başarılı olursunuz. Ama özellikle domainizin .com uzantısıyla başka birinin yayın hayatına başlaması göze alınacak bir durum değildir.

100'den fazla .com uzantım 1 tane .net 1 tane .org 1 tanede .tk uzantım mevcut bu duruma bakarak ne düşüncede olduğumu anlarsın sanırım:)

Başarılar dilerim.

rehitu rehitu WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.07.2012
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Satış & Pazarlama Sorumlusu, B
  • Mesajlar 87
  • Beğeniler 33 / 18
  • Ticaret 0, (%0)

Samsunweb adlı üyeden alıntı

Kendi bilgilerime göre birkaç şey söyleyebilirim.

.com uzantısı alınmış olan domain aktif mi? aktifse ne zamandan beri aktif ve içerik kalitesi nedir? İndex sayısı ve google aramalarındaki gücü nedir? Bu soruların cevabını öğrendikten sonra, kendinizin ne yapabileceğinizi düşünün. Mesela O site kadar içerik ekleyebilecek misiniz? Onların içeriğini alt edecek, google aramalarında sizi onların üzerine çıkartabilecek gücünüz ve projeleriniz var mı?

Olaya bu noktadan yaklaşırsanız faydanıza olacaktır.

Markalaşma yoluna gidecek bir site olmasını istiyorsanız .com uzantısının başkasında olması işinize gelen bir durum olmaz. .com veya diğer uzantılarda aynı domainle siteler mevcutsa onları geçebilecek proje ve çalışmalarınız olamayacaksa riske girmeye de gerek yok. Başlıbaşına kendi domainnizde güçlü bir rakibiniz olasun istemezsiniz.

Diyelim ki o domain isminde site açılmamış. Yine Kendinize güven şart olacak çünkü yıllarca emek veripte bir yere getirdiğiniz site bir gün aynı domainin .com uzantısıyla rakip olarak karşınıza çıkabilir.

Şunu unutmamak lazım domain uzantısı ne olursa olsun içeriğiniz güçlü, seo çalışmalarınız başarılı ve özgünlüğünüz üst seviyedeyse başarılı olursunuz. Ama özellikle domainizin .com uzantısıyla başka birinin yayın hayatına başlaması göze alınacak bir durum değildir.

100'den fazla .com uzantım 1 tane .net 1 tane .org 1 tanede .tk uzantım mevcut bu duruma bakarak ne düşüncede olduğumu anlarsın sanırım:)

Başarılar dilerim.

riko adlı üyeden alıntı

.com kalıplaşmış usta.
Bir kişiye gidip "delicio.us çok güzel bir site gir bak" desen bile muhtemelen ilk olarak delicious.com yazacaktır. Bence kesinlikle .com dan vazgeçmemek gerekir. İllaki yaptığınız işle alakalı olmak zorunda değil. Çorap satıyorsanız corapci.com olmak zorunda değil. Bunun bir çok örneği var. Sadece reklama bakar.
.com dan vazgeçme.

Çok teşekkür ederim değerli yorumlarınız için. Sanırım yavaş yavaş .com uzantılı olacak jenerik isimler aramaya yönelmem gerekiyor. Çok sıkıntılı bir süreç bu :(

https://www.rehitu.com
wmaraci
wmaraci
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al