wmaraci reklam

Copyright site/resim kavramı

4 Mesajlar 635 Okunma
wmaraci reklam

inside inside İlaydam Kullanıcı
  • Üyelik 16.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Operaio Specializzato
  • Konum Çorum
  • Ad Soyad T** K**
  • Mesajlar 244
  • Beğeniler 49 / 48
  • Ticaret 4, (%100)
Bir resim var diyelim ve bir de internet siteniz bu İnternet sitesindeki çalışmalarınız paylaşınız ve izinsiz kullanıldı.

Copyright resim üzerine mi kayıt edilmelidir yoksa site uzerinemi. Site üzerinden Copyright edinirsem paylaştığım resimlerini kapsiyormu?

SMM Panel, Sosyalyuvam, Bayilik Paneli, En Uygun Panel, Takipçi Paneli
reklam

sorueki sorueki WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek Memur
  • Konum Mardin
  • Ad Soyad S** i**
  • Mesajlar 1977
  • Beğeniler 639 / 720
  • Ticaret 3, (%100)
Merhaba. Bir görüntüyü web sitenize koyduğunuzda, bu görüntünün izinsiz kullanılması durumunda telif hakkı yasaları devreye girer. Ancak dikkat edilmesi gereken husus; Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun (FSEK) 4. maddesinin 5. fıkrasında belirtildiği üzere, söz konusu fotoğrafın "eser" sayılabilmesi için hem "estetik" bir değere sahip olması hem de "sahibinin hususiyeti" olarak bahsedilen tanımdan anlaşılabileceği gibi görüntünün size ait olduğunun açık bir şekilde ifade edilmesidir.

Ayrıca yine FSEK'in 2. maddesinin 3. fıkrasında belirtildiği üzere; "Her nevi teknik ve ilmi mahiyette fotoğraf eserlerinin tamamı da "eser" tanımı altında yer alır. Bununla birlikte fotoğraf olmayan ve eser niteliğini kazandırdığınız görsellerinizin yine FSEK'in 34 ve 35. maddeleri uyarınca eğitim ve öğretim amacıyla kullanılması serbestir. Portre fotoğraflar ise farklı bir dalda ele alınır. Bu tür fotoğraflarda portrede gösterilen kişi öldükten 10 yıl sonra fotoğraf telifsiz hale gelirken, diğer "eser" mahiyeti taşıyan görüntülerde ise eser sahibi öldükten 70 yıl sonra "eser" telifsiz hale gelir.

Sorunuza gelecek olursak; her ne kadar web sitenizin "Kullanım Şartları" gibi bir alanına görüntüler ile ilgili bir şart ekleyerek telif hakkınızı kazanabilecek olsanız da, daha doğru olan kullanımın "her görüntünün altına" sahibini not düşerek daha yasal olacağını değerlendiriyorum. Böylelikle telif hakkı ihlali bildiriminde/müracaatında, yalnızca URL ile birlikte görüntünün resminin alınması yeterli olacaktır. Ayrıca belki "estetik" açıdan "eser" sayılmayacak görsellerinizi de internet ortamında herkesin kullanımına açık şekilde paylaşma imkânına da sahip olabilirsiniz.
bahtiyar35

kişi bu mesajı beğendi.

Durgun sular derin akar.

enerjiveguc enerjiveguc Wordpress Destek Kullanıcı
  • Üyelik 28.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek Street Engineer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 5152
  • Beğeniler 2185 / 2187
  • Ticaret 0, (%0)
Kullanılan bir görselin Copyright ı olup olmadığını anlamak için bir basit yöntem daha vardır. Bu yöntemi açıklamadan önce, kullanılan görselin özelliklerinde (foto ise) çekimde kullanılan makinenin özellikleri, tarihi, hatta çeken kişi ismi bile bulunabilir. Dijital cihazlarda artık bunlar genel olarak standart özelliklerdir.

Eğer bir görseli stock sitelerinden satın aldıysanız, görseli öncelikle yine söyleyeceğim basit yöntem ile copyright ı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Her iki edinimde de lisanslı ürüne ait belge ve stock kodunu bulundurmanız önemlidir. Bir stocktan edinilmiş ürün için size verilen belge yada ürün kodu görsel özelliklerinde bulunabilir.

Bir görselde copyright olup olmadığına bakmak için, görseli boş bir Not Defteri açıp içine sürükleyin ve arama CTRL+F3 ile arama kısmına copy, © sembolünü sırayla arayabilirsiniz.

Copyright resim üzerine mi kayıt edilmelidir yoksa site uzerinemi.
Resim üzerinde olması yeterlidir... Sitede bunu bildirebilirsiniz.
bluecity

kişi bu mesajı beğendi.

inside inside İlaydam Kullanıcı
  • Üyelik 16.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Operaio Specializzato
  • Konum Çorum
  • Ad Soyad T** K**
  • Mesajlar 244
  • Beğeniler 49 / 48
  • Ticaret 4, (%100)
youtube uzerinde kendi yapimim olan bir calisma kullanan bir video kanalina dair copyright bildiriminde bulundum.
Kendim yaptigim, kendi blogumda paylasitigim bir calisma olmasina ragmen, o resimin bir certificasi yani bir copyright olmadigi icin sikayeti gormezden geldiler.
Taki youtube politikasi derki yalanci bir sikayet yapilmasi uzerinde sikayeti acan kisinin hesabi kapatilabilir. Ben herseyimi gonderdim fakat o certifica kagidi olmadan hic birsey yapilmiyor arkadaslar. Ama insafli olup youtube kanalimi kapatmadilar yani biryerde hakliyim ama certifica olmadigi icin haksizim.

Certificaniz olmadan sikayet bosa gidiyor.

wmaraci
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al