wmaraci reklam

Dükkan Açacağız, Piyasanın Durumu Nasıl?

18 Mesajlar 2.938 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

telatabi telatabi istalya.com Kullanıcı
  • Üyelik 25.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Social Media & Web Solutions
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Y** S**
  • Mesajlar 683
  • Beğeniler 282 / 122
  • Ticaret 19, (%100)
Güncelleme: 27/02/2019
1 yıl dolmadan kapattık şirketi, keşke demeyeceğim girdik işte.
Home ofis.
Bu işler home ofis zor, dükkanda ise daha zor kira çok yüksek.
Kattığı tek şey çok şey öğrendik.

Fazla zarar etmedik.
Yaklaşık 4 binTL ürün kaldı elimde.
Onuda sağa sola elden dağıtıyoruz.

BELKİ BİRİLERİ YELTENİYORDUR FİKİR VERSİN DİYE GÜNCELLEDİM
-----------------

Selam arkadaşlar. İstanbul'da Hediye dükkanı açmayı düşünüyoruz. Hedef büyük, proje kısmen hazır. İlginç ürünler yer alacak. Ağırlık bayanlara yönelik.

Sormak istediğim;
Dolar arttı, bazı esnaf kepenk indiriyormuş. Zamanlama açısından sizce şuan dükkan açmak nasıl fikir? Yaz ve bahar gelmeden açsak diyorum, malum bahar ve yaz aylarında müşteri artıyor.

Özellikle dükkanı olan ve ofis sahibi kişilerin, bilenlerin yorumlarına ihtiyacım var.

wmaraci
reklam

70826 70826 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 06.12.2016
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 1058
  • Beğeniler 228 / 482
  • Ticaret 17, (%100)
Bu tür zor zamanlar aynı zamanda fırsat zamanı da olabiliyor. Piyasa durgunken elindeki malı bir an önce satabilmek için fiyatlarda indirime giden toptancılar oluyor. Planlamanız iyi olursa fırsata çevirebilirsiniz. Zamanlama konusunda doğru düşünmüşsünüz, hediye dükkanlarına turistlerinde ilgisi oluyor.
mimarcan telatabi

kişi bu mesajı beğendi.

Rekomedya Rekomedya Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad C** Ş**
  • Mesajlar 1930
  • Beğeniler 1527 / 1150
  • Ticaret 25, (%100)
Cok iyi olcup bicmeden girismeyin derim, nakit ekmek su istemez ama dukkan isine girisince bir suru geri donusu mumkun olmayan harcamaniz olacak, nakitiniz isler istediginiz gibi gitmezse kisa surede eriyip yok olacak. Bir suru harcamayi asla geri donduremeyeceginiz gibi 3 liraya aldiginiz mali da 1 liraya satmak zorunda kalirsiniz.

Ustelik nerede acacaksiniz bu cok onemli, acmadan once gunlerce o cevreyi gozlemlemeniz lazim, benzer dukkanlarin o cevrede yaptigi ise bakmaniz, hatalarini dogrularini tecrubelerini gozlemlemeniz ve kendinizle kiyaslamaniz, ona gore girip girmeme konusunda karar vermeniz lazim. Hediyelik isi ekonomi iyiyken hareketlidir ama kriz ortamlarinda birden cakilir cunku gida gibi zaruri ihtiyac degildir, insanlar parasi fazla geldiginde ivir zivir alir, kosullar zorlasinca dukkana giren bile olmaz.

Hediye isinde kar marji yuksek fakat iskartasi da coktur, yani bir donem iyi is yapip, isler durulunca birakmak isteseniz de elinizde cer cop kalmis olur, kisacasi cok fazla handikap var, cok fazla degisken var, ticari tecrubeniz yoksa su ortamda para kazanmaniz imkansiz gibi, cok iyi okumaniz, takip etmeniz, cevrenizin olmasi, piyasaya hakim olmaniz lazim.

Yerinizde olsam nakitimi istedigim her an geri kurtarabilecegim, gerci ben her ticaretimde istedigim an az zararla da olsa parami geri kurtarabilmek isterim fakat kriz doneminde bunu 10 kat fazla isterim, al sat tarzi, geri donussuz gideri olmayan, basit ticaret yollarini arardim. Zaten kriz var, nakit kiymete bindi, bunu dukkan falan acarak oldurmek mantikli gorunmuyor.
furkan021 telatabi

kişi bu mesajı beğendi.

Bayro Bayro Opencart e-ticaret PRO Kullanıcı
  • Üyelik 02.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek e-ticaret
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad F** D**
  • Mesajlar 1084
  • Beğeniler 305 / 304
  • Ticaret 27, (%100)
Hocam 9 aydır aktif bir fiziksel mağazam mevcut.
Yakın zamanda kapatmayı düşünüyorum ve bulunduğum tüm bölgedeki esnaf kan ağlıyor gerçekten piyasa can çekişiyor.
Açmadan önce iyice araştırma yapın. Balıklama dalmayın.
Rekomedya ahmetce33 telatabi

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

yamyamix yamyamix WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.07.2012
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Güvenlik görevlisi
  • Konum Kayseri
  • Ad Soyad U** K**
  • Mesajlar 261
  • Beğeniler 86 / 98
  • Ticaret 7, (%100)
Piyasanın durumu çok kötü. Ama yollarımız iyi..
furkan021 engince telatabi

kişi bu mesajı beğendi.

cihaneken cihaneken Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Elektrik Teknisyeni
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 3510
  • Beğeniler 488 / 1190
  • Ticaret 1, (%100)
Dükkanın yeri çok önemli, gidip de kimsenin geçmediği bir yere dükkan açarsanız sizde kepenk kapatabilirsiniz. Fakat işlek güzel bir yere açılan, iyi dekore edilmiş ve ürün çeşitliliği fazla olan bir dükkanın kepenk indirmesi gibi bir durum kolay kolay yaşanmaz.

Bir diğer konuda da fikrimi söylemek istiyorum. Dolar arttı piyasa öldü diyen esnafın bir çoğunun dolarla alakası yok, sırf yakınmak dert yanmak için bahane üretiyorlar. Adam zeytin burnunda kumaşı imal ediyor, işliyor elbise yapıyor, paketleyip satıyor mağazalara sonra dert yanıyor dolar arttı işler öldü, kardeşim imalatta kullandığın ham maddeyi dolarla almıyorsun, kullandığın makineler dolarla çalışmıyor, elektrik türk lirası, su türklirası, alış türk lirası satış türk lirası, yahu kimse bu adama sormuyor mu kardeşim senin dolarla ne alakan varda battın.

Her esnaf için söylemiyorum tabi ama dolarla işi olmayan esnafın doları bahane ederek işlerinin kötü olduğunu söylemesi çok ilginç.

Hediyelik eşya sektöründe işinizin büyük kısmı dolar ile alakalı fakat işinin pelinde koşturan kişilerin hiç dert yandığını görmedim ben.
telatabi

kişi bu mesajı beğendi.

4u24 4u24 Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 14.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek müzisyen
  • Konum Almanya
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 610
  • Beğeniler 376 / 170
  • Ticaret 5, (%100)
Peki kısın ne yapacaksiniz yazin iyi de.

miniajans miniajans webteson.com Kullanıcı
  • Üyelik 23.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Bilgisayar Tek.
  • Konum Almanya
  • Ad Soyad H** D**
  • Mesajlar 365
  • Beğeniler 119 / 107
  • Ticaret 10, (%100)

cihaneken adlı üyeden alıntı

Dükkanın yeri çok önemli, gidip de kimsenin geçmediği bir yere dükkan açarsanız sizde kepenk kapatabilirsiniz. Fakat işlek güzel bir yere açılan, iyi dekore edilmiş ve ürün çeşitliliği fazla olan bir dükkanın kepenk indirmesi gibi bir durum kolay kolay yaşanmaz.

Bir diğer konuda da fikrimi söylemek istiyorum. Dolar arttı piyasa öldü diyen esnafın bir çoğunun dolarla alakası yok, sırf yakınmak dert yanmak için bahane üretiyorlar. Adam zeytin burnunda kumaşı imal ediyor, işliyor elbise yapıyor, paketleyip satıyor mağazalara sonra dert yanıyor dolar arttı işler öldü, kardeşim imalatta kullandığın ham maddeyi dolarla almıyorsun, kullandığın makineler dolarla çalışmıyor, elektrik türk lirası, su türklirası, alış türk lirası satış türk lirası, yahu kimse bu adama sormuyor mu kardeşim senin dolarla ne alakan varda battın.

Her esnaf için söylemiyorum tabi ama dolarla işi olmayan esnafın doları bahane ederek işlerinin kötü olduğunu söylemesi çok ilginç.

Hediyelik eşya sektöründe işinizin büyük kısmı dolar ile alakalı fakat işinin pelinde koşturan kişilerin hiç dert yandığını görmedim ben.

Hocam dediğiniz o şekilde değil Zeytinburnu asıl dolarla çalışıyor. Deri ya da Kumaş alırken metresi bize dolar kurunda veriliyordu. Çünkü bunlar Çin'den ya da diğer ülkelerden dolar kurunda geliyor. Şuan Zeytinburnunda çalışan bir kaç iş yeri işçilerine 1 aylık kar tatili verdi. Ama bu kar tatili mi? hayır doların piyasaya etkisi.

Arkadaş şimdi hediyelik eşya işine girecek bu eşyalar yüksek ihtimal çin'den gelecek ve yine dolar bazında gelecek ama bu krizi yukarıda arkadaşın dediği gibi fırsata dahi çevirebilirsin. Krizden dolayı esnaf elindeki malı 3'den değilde 1'den satabilir. İşlek yerde dükkan yerine şu dönemde küçük bir yer açıp kirası ucuz olan bir yerde online olarak satış ve fiziksel satış ile kendinizi ölçüp baktınız iş oluyor her şeyi öğreniyorsunuz ardından direkt büyük mağaza işine girilebilir..

Dipnot:Babam Zeytinburnu'nda yıllarını vermiş dericilerden
Rekomedya telatabi

kişi bu mesajı beğendi.

60423 60423 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 14.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 1503
  • Beğeniler 584 / 496
  • Ticaret 20, (%100)
size bir fikir sunmak amacı ile pm yazıyorum.

Rekomedya Rekomedya Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad C** Ş**
  • Mesajlar 1930
  • Beğeniler 1527 / 1150
  • Ticaret 25, (%100)

cihaneken adlı üyeden alıntı

Isler soyledigin gibi yurumuyor, piyasada hemen herseyin fiyati dolara endeksli dovize endeksli, hem aldigi kumasin ipin fiyati artiyor hem harcamalari artiyor hem de piyasa yavasladigindan satisi dusuyor yani doviz kuru tum hayati etkiliyor.

Bir de bunun ustune kizisan rekabeti ekle, isler zora girdikce rekabet artiyor, rekabet arttikca eldeki mal da degersizlesiyor. Misal bu arkadas 50 bin liralik mali dukkanina koyacak, yarin bi bakacak farkli semtlerde 20 dukkani bulunan herif bayrak cektiginden, bunun toptan 3 liraya aldigi elinde kalmis mali magazada 2 liraya satiyor, ne yapacak bu esnaf simdi ? 3 e aldigini rekabet ugruna 1 e mi satsin her turlu zarar.

Kur artisi ayrica : hayat pahalilasiyor ve insanlar tuketimi azaltiyorlar, yilda 5 gomlek alan 2 gomlege dusuyor, aksam 3 ampul yakan 2 ampule dusuyor, haftada 3 kez disarida ailesiyle yemege cikan 1 sefere dusuyor yani yavas yavas bu tum piyasayi sariyor. Yazin 235 bin liradan sagi bodrum kat dahi satilmayan zaten satilik tabelasi asilir asilmaz satilan bir sitede daireler 235 bin liradan 185 bin liraya kadar dusmus, satilik var alan da yok simdi.

AVM patlamasi oldugu sene ben bizzat yasadim, askere gittim pazarda tezgahlarimiz 2500 3000 lira ciro cekiyordu, askerden geldim her tarafta avmler acilmis millet de oralara saldirmis, ayni tezgahlar 500 600 lira ile aksam ediyordu. Mahallelerde kasaplar pastaneler giyim magazalari bir cok dukkan iflasa suruklendi, yani piyasaya dusen catapat bile tumunden sistemi sarsiyor. Bak simdi avmler de patlamaya basladi, dukkanlarin hic birinde eski isler yok, emlakcilara gidin eskiden kiralik evlerle ugrasan bile yoktu cogu yerde, simdi sirkulasyon olmayinca kiralik evlerle ugrasmayi birak dukkanin onunde cicek bali satacak duruma geldiler.

Cikin bir Istanbul'u gezin, fazla degil 1 sene oncesine gore kiyaslayin, kapanan dukkanlari kendiniz gorun, savas ciksa etkilenmez denilen yerlerde bile dukkanlar sinek avliyor, cikin sanayi bolgelerinden insanlarla konusun, hemen her fabrikada isci cikarma daralma zora girme var, isi garanti olmayan adam elindekini harcar mi ? Issiz adam olmayani harcayabilir mi ? Bunlar harcamazsa o pijama diken esnaf o pijamayi kime satacak ?

Krizin cok buyuk etki etmesinin bir diger nedeni de cok yonlu olmasi, hem ekonomik kriz var likidite sorunu var, bunu bir nebze de olsa rahatlatacak olan turizm de guvenlik sorunlari ve gerginlikler yuzunden isleyemiyor, elinde parasi olan ortamin gerginliginden korkup elinde tutmanin daha akillica olacagini dusunuyor, kimse yarin ne olacak bilmiyor, neredeyse tum fabrikalarda isten cikarma daralma kapanma soylentileri var , tum bunlarin ustune hemen herkesin de borcu var borcsuz ev yok. Yani bunlara yok diyebilirmisiniz ? Bunlarin oldugu ortamda kriz yok diyebilirmisiniz ? Ali veli niye etkileniyor da diyemeyiz, ister istemez herkesi etkiliyor bu.

Bunlarin olmadigi zamanlari da yasadik 2004-2010-11 arasi falan, catir catir alisveris vardi, uzaktan izleyince ne yapiyor bu insanlar boyle diyordum, deli gibi alisveris vardi, mavide iceride adim atacak yer yoktu, avmlerde yagma gibi alisveris yapiliyordu, emlakcilarda emlak yok ama sirada ev bekleyen numara birakan her gun gelip soran musteriler vardi, sifir araba icin bayiye gittiginizde belki saatlerce musteri temsilcisi beklediginiz oluyordu oyle kacmasinlar falan diye ilgilenen soyle buyrun hemen geliyorum diyen bile yoktu :) teknoloji marketler agzina kadar mal dolu ve icerisi tiklim tiklim alisveris yapanlar vardi, simdi bunlarin hic biri yok, magazalarda bile krizin izleri var raflar sisirme doldurulmus kiymetli mallar cok azalmis, o eski gunlerden eser yok, her gun 1 kamyon mal indiren magazalar simdi haftada 1 hatta ayda 1 kamyona dusmus.
telatabi Halukkrc

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al