wmaraci reklam

İllegal siteler nasıl ayakta kalıyor?

8 Mesajlar 960 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Mfa Mfa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
Selamun aleykum, biraz önce benzer bir soru için konu açtım ama bu konuyu ayrı olarak tartışmak istedim.

Film, dizi, oyun, program, PDF, e-kitap vb indirme siteleri illegal olarak geçiyor. (+18ler bu konuya dahil değildir!) Hatta bir çok site global veya lokal olarak zirvede yer alıyor. Film siteleri özellikle bilmeyen yok. Yapımcılar, şirketlerinde bunlardan habersiz olduğunu sanmıyorum.

Hatta haber siteleri bile yazı yazarken full HD izle indir vb başlık açıyorlar şaka gibi. Bu siteler nasıl ayakta kalabiliyor? Bilinmemesi mümkün değil, yasalarda bir açık mı var? Sunucuda barındırmıyoruz deyip kurtuluyorlar mi?

Bu işe girme düşüncem yok kesinlikle ama anlamak istiyorum buradaki mantık ne? Mesela bir film çıkıyor Google a filmin adını yazıp full izle yazinca ilk başta film sitesi çıkıyor. Yapımcılar Google kullanmıyor mu?

Genelde telif hakkından kaldırıldı yazdığı için birilerinin gördüğü belli ama bir iki hafta sonra tekrar yükleniyor. Normalde telif mevzusu eser sahibi ölünce bilmem 70 yıl sonra mı ne düşüyordu. Yani çok uzun zaman. Bu işler nasıl yürüyor?

Aynı şekilde wordpress temalar, eklentilerde böyle. temanın adını yazınca ilk sırada orijinal site, ikinci sırada crakli indir sitesi çıkıyor. Sahipleri bunları görmüyor mu? Hatta bir kaç eklenti ve temada denk geldim. Adamlar resmi sitelerinde "x theme full crack download free" diye başlıklar atmışlar sıralamada yükselmek için 😃 kendi temalarının crackli aramalarında ilk sıraya çıkmaya çalışıyorlar galiba.

İnternet yasalarinda, global anlamda bir açık mı var? Ülkemizde crackli Windows kullanan sayısı lisanslı kullanandan çoktur herhalde. Sirketlerde çok tehlikeli ama kişisel kullanımda özel olarak lisans alan hiç görmedim. Ve internet crackli Windowslarla dolu. Bunları görmüyor mu Microsoft?

Koca torrent sitelerinde herşeyin linki var. Google da free olarak nerdeyse herşey indirilebiliyor, izlenebiliyor. Tamam bunlar doğru değil ama neden bir şey olmuyor? Neden müsaade ediyor sahipleri? Yada bir şey yapamıyorlar mi?

wmaraci
reklam

contentwriter contentwriter Kendi halimdeyim Kullanıcı
  • Üyelik 22.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Kendi halimdeyim
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad İ** Y**
  • Mesajlar 4130
  • Beğeniler 1136 / 1842
  • Ticaret 21, (%100)
O sitelerin sahiplerine ulaşmak kolay ve ucuz değil. İnternetteki bir siteye müdahale ettirmek hak sahiplerine pahalıya mal oluyor. Eserinin binlerce farklı sitede dolaştığını düşünsene? Hangi birini kaldırmak için para ödeyeceksin? Bunun için ayırdığın çok sağlam bir bütçen olması lazım. Mesela Acun gibi zenginler bunu başarıyor ama sıradan bir kitap yazarı yapamaz, adamın kazandığı ne ki zaten bir de hukuk bürolarına para mı verecek? Kısaca bu işler için bütçe gerekiyor ve kimsede de bunu yapacak para yok.

• Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
contentwriter doğru diyorsun hocam her şey para olmuş maalesef. Ama Google gibi devler hak sahiplerini koruduklarını iddia ediyorlar. Yani para ve hukuk gibi karmaşık, zor yöntemlerle çözülebiliyorsa gerçekten büyük bir açık var demektir dijital ortamda. Google'ın hak sahibiyim diye form doldurma ekranı vardı galiba youtubeda oldugu gibi.

Bu tür siteler de hak sahibi olduğunuzu kanıtlayin kaldıralım diye footera yazı yazıyorlar. Buna rağmen mail atan hak sahibi yok galiba.

Yani en mantıklısı, en büyük sitelere hak bildirisi yollamak. En azından büyük bir kayıp yaşar bu tür siteler. Çok büyük siteler var aylık 4-5 milyon hit alan bu tür sitelere kimse dokunmuyor. O zaman nerede bunun illagalligi...

Kadirphp Kadirphp WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.08.2017
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek PHP Geliştirici
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad K** T**
  • Mesajlar 279
  • Beğeniler 20 / 48
  • Ticaret 5, (%100)
İllegal siteden kastınız nasıl bir illegal site bunu bir öğrenmek lazım.
Mesela belli başlı içerikleri yada yazılımları yayınlayan bir web sitesine bakalım.
Web site sahibi x adlı dosyayı indirme başı para kazandıran bir dosya barındırma sitesine yükler, daha sonrasında tıklama başı ödeme alabileceği bir link kısaltma servisi üzerinden dosya barındırma şirketinin verdiği linki kısaltıp sitesine koyar.
Sitesinde daha önceden illegal sitelere reklam veren popup, banner kuruluşlarının reklamlarını çoktan eklemiştir bile, ordanda para kazanır.
Yani aslında, bir çok farklı yerden para kazanırlar, tek bir kanaldan değil.
Tabi şöyle düşünmek lazım, bu site sahipleri neden bedava dağıtıyor ?
Çoğu ücretli dosyaları bedava dağıtan site, dosyanın arkasında bir keylogger gömerler, siz o dosyayı açtığınız anda bilgisayarınızda keylogger aktif olur, ve site sahibinin kontrolü altına geçersiniz.Yaptığınız her işlem başkaları tarafından görünür, network / bilgisayarınız başkaları tarafından bir saldırı aracı olarak kullanılabilir.
Bu tarz keyloggerleri günümüz anti-virüs ürünleri ne yazık ki tespit edemiyor.
Tabi kendi içinde, ilk sırada belirttiğim reklam seçenekleri ile güzel karlar elde edip yayın hayatına devam eden sitelerde mevcut.

Hak sahibi olayına denk gelicek olursak, bu tarz dosya barındırma sitelerine şikayet maili attığınız zaman dosya barındırma şirketi zaten içeriği kaldırıyor, eğer dosyayı yükleyen hesap sürekli şikayet aldıysa hesabı bile kaldırabilirler, çoğu site sahibi bunun riskine girmek istemez ve şikayetlerle doğrudan ilgilenmek isterler.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
Kadirphp yok hocam yanlış anlaşıldı herhalde, büyük bu süreçleri biliyorum bahsettiğim şey bu değil. Bu tür siteler meşru olmamasına rağmen hâlâ ayaktalar. Yani forumda bile sık sık görürsünüz film sitesi açmak isteyenlere, site kapatılır, ayakta Durmaz, banlanir vb şeyler söyleniyor (ben böyle bir site acmayacağım). Mantıken de bu tür sitelerin kapanmaması çok ilginç. Bazıları köklü siteler aylık milyon trafik alıyorlar.

Winman Winman Guzelbilgi.com Kullanıcı
  • Üyelik 26.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad F** Y**
  • Mesajlar 1773
  • Beğeniler 328 / 327
  • Ticaret 48, (%100)
Çoğu uyar kaldır taktiğini kullanıyor sanırım. Kimi de whois bilgileri olsun birçok bilgisini gizli tutuyor. Bana domain firmasından ulaşmışlardı film için. Yerli bir filmdi tamamen kaldırmamı istediler bende sildim. Benimde merak ettiğim konu aslında film izle yazınca en başta çıkan siteleri biliyoruz nasıl ayakta duruyorlar dava açmıyorlar mı direkt.
Mfa

kişi bu mesajı beğendi.

forumcu1 forumcu1 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Kimyager
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 400
  • Beğeniler 26 / 101
  • Ticaret 3, (%100)
hocam bu işi yapanlar zaten çoğunlukda %98 yabancılar yani film dizi oyun herşeyi atıyorlar ve uluslararası davalar sandığınızdan daha uzun sürüyor. Millet cinayetten terör sucundan servest kalırken :)

Php Scriptler https://www.phpscripttr.com

Szr57 Szr57 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.07.2019
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek üniversite öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Y** S**
  • Mesajlar 99
  • Beğeniler 19 / 23
  • Ticaret 0, (%0)
sitelerin sahipleri türkiyede değil olsa bile başka birinin adına kayıtlı domain vs. davalar düşer bu yüzden

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al