freelance iş ilanları

Özel Forum Teması/Scripti Yazdırmak Ne Kadar Tutar?

12 Mesajlar 1.792 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

LiDYASIZ LiDYASIZ WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.07.2017
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek learner
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 338
  • Beğeniler 134 / 186
  • Ticaret 4, (%100)
Merhaba arkadaşlar; aklımda onlarca proje var. Fakat tutarlar mı kestiremediğimden ciddi olarak hiç birini hayata geçirmek için adım atmadım. Fakat geçenlerde bir proje fikri aklıma geldi. Tutacağına gerçekten inanıyorum, bu zamana kadar yapılmamış olması da beni cezbetti.

Tutması için kafamda şekillendirdiğim tarzda bir forum scripti olması lazım. Yani özel olarak yazdırmalıyım. Piyasadaki forum tasarımlarından farklı olacak. Biraz detay olacak. Bu proje için şimdilik 1200 TL hesabımda para var. Projeyi yılbaşından sonra hayata geçirmeyi planlıyorum. O zamana kadar da biraz daha para biriktireceğim. Beraber çalışacağımız bir ekip kurmak için arkadaşlarımla görüşeceğim.

İlk soru olarak, sizce bu yazılım işi için ne kadar bütçe lazım?

Diğer sorum ise daha önce bu tarz işlere girmiş, batmış ya da başarılı olmuş tecrübe sahipleri olarak domain+host (vds)+moderatör+script(tema)+reklam masrafları haricinde ne masrafım olur? Hangi sorunlarla karşılaşırım? Tavsiyeleriniz nelerdir?

wmaraci
reklam

interwebdex interwebdex Enerji Sinerjiyi Doğurur Kullanıcı
  • Üyelik 01.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad M** M**
  • Mesajlar 330
  • Beğeniler 26 / 81
  • Ticaret 26, (%96)
Merhaba daha önce yapılamamış bir projeniz varsa mutlaka o işi yapmalısınız. Bekletmeden yapın ki başkasının aklına gelip sizden önce projeyi tamamlamasın. Özel bir forum yazılımı Lisanslı Vbullettin tavsiye ediyorum. Forum temasına gelirsek eger sıfırdan ve detaylı bir şey istiyorsanız Temayı yapacak kişi( ler ) ile minimum ücrette yani kesene uygun bir ücrette anlaşman senin yararına olacaktır. 1000 Lira gibi bir fiyata istediginiz tarzda bir temanın yapılabilecegini düşünüyorum. Domain ücreti Dolar kuruna göre satışı yapıldıgı için 29.90 TL gibi bir fiyatı var Host için Direkt olarak vds e girmeyi tercih edermisiniz bilemiyorum size kalmış. Bir süre Cpu degeri yüksek bir hosting planı seçip ki buda Max Yıllık:25-30 TL gibi bir fiyat sonrasında Forum Şuan ki hostu Yeterli gelmedigi zaman VDS'e ozaman geçebilirsin. aylık 60 ile 100 TL arasında Bir fıyat whm / Cpanel hediye veren bir yerle anlaşırsan Cpanel Lisansından kurtulmuş olursun. Buda harcamalarını Biraz da olsa düşürecektir. Moderatör için önceligin etrafındaki yani bu işi birlikte yapacagın insanlar tarafından sürdürmelisin. sonrasında moderatörlük başvurusu oluşturabilirsin. para vermesende onların çıkarına bir işlem yaratabilirsin forum para kazanabilecegi. Yada Bu işi severek yapan insanlar var bulabilirsen onlara ulaşabilirsin. Reklam ücretleri sana kalmış size kalmış siz reklam için ne kadar harcarsanız o kadar gideriniz olacaktır. ''Backlink'' '' Forum Tanıtımları'' vs vs Google adwords gibi ama yapılan araştırmaya göre google'a giren kullanıcıların Google Adwords ile verilen reklamlara tıklamak yerine normal arama görünürlügü sitelere girdikleri anlaşılmış yani adwords'un işe yaradıgını düşünmüyorum. link kısaltma sitelerine reklam verebilirsin Google news kayıtlı sitelerden reklam ve tanıtım yazısı alabilirsin. Reklam kısmı tamamen size ve bütçenize kalmış. Bu işte ne kadar ilerlemeyi hedefliyorsunuz onları siz belirleyeceksinzi. Bu tarz projeleri yapıp 2 ay sonra '' Ya ben yapmıyorum Bu işten bişey olmaz'' diyen insanlar tanıyorum :) eger sizde onlar gibi olacaksanız paranızı bu iş için harcamayın. Çünkü bulundugumuz sektör kısa vadede kazandırmıyor. çok fazla rakibimiz mevcut. Fakat Şans size güler ve kısa sürede de popüler bir site olabilir bunu söylemek için çok erken ama bu işi yapacaksanız minimum ''6 aylık '' bir plan yapın sonrasında '' 12 aylık'' süreleri bu şekilde belirlerseniz eger bu işe ilk girdiginizde odak olarak uzun vadeye yaymanız projenizden gelir elde edemediginiz yada hedefinize ulaşamadıgınız zamanda çok çabuk sıkılıp bırakılıyor. Sormak istedikleriniz yada sürekli konuşmak isterseniz eğer aklınıza takılan sorular olursa bana Pm'den yada Skype üzerinden ulaşabilirsin bildiklerimi paylaşmaktan asla çekinmem. Skype : interwebdex
Son olarak Projenizde başarılar dilerim.

HelloWorld01 HelloWorld01 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad S** G**
  • Mesajlar 532
  • Beğeniler 159 / 159
  • Ticaret 1, (%100)
Hocam, sıfırdan bir forum sistemi kodlamak hiç kolay ve ucuz değil. Piyasadaki ücretli veya ücretsiz forum sitelerinden kurup, üzerinde istediğiniz değişikleri yapmanız veya yaptırmanız daha kolay ve masrafsız olur. Hatta vbulletin gibi ücretli forumlarla değil de ücretsiz forumlardan kurup güzel ve istediğiniz tasarımı yapıp (tabi ki zaman alacak), tecrübe edinip ondan sonra daha iyi olduğunu düşünüyorsanız ücretli forum alt yapısı alırsınız. Ve sistem değiştirirsiniz. Hosting ise sağlam bir yerden almanız yeterli çok pahalı olmasına gerek yok. Dediğim gibi her şeyi yavaş yavaş yükseltmelisiniz.

Reklamlar için ise, iyi bir strateji ile çok masraflı olmaz. Kaliteli çok ziyaretçi olan sitelerden reklam alırsanız tabi biraz masraflı olur.

İyi çalışmalar.

• Üyelik 20.07.2017
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek learner
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 338
  • Beğeniler 134 / 186
  • Ticaret 4, (%100)
interwebdex redwm Görüşleriniz için teşekkür ederim. Anlatımımda eksik kalan şeyleri tamamlamak istiyorum.

Öncelikle başkasının aklına geleceğini zannetmiyorum. Yapsa bile benim düşündüğüm tarzda bir sitesi olmayacaktır. Ben hayalimdeki şeyi gerçekleştirirsem siler süpürürüm. Hedef kitlem olası bir rakip siteye gitmeyecektir.

Projenin ilk ayağı dar ve spesifik bir zümreye hitap edecek. Bu kişiler 5-10 K civarında. Yalnız bu kişiler her gün bu siteye girecek, üyeler %80-90 aktif olacak diye düşünüyorum. Proje tutarsa, bunun için bir iki yıl lazım, kitle maks 50K olur. Fakat aktiflik oranı %60 olur diye öngörüyorum.

İlk projeyi İTİBAR için yapmayı düşünüyorum. Para kazanma amacım yok, 1 yıl içinde masraflar çıksa ne ala. İlk projedeki kitle elit bir zümre olacağı için proje tuttuktan, üyeler için site bağımlılık yaptıktan sonra, sitenin değerine paha biçilemeyecektir. Daha doğrusu biri gelir açık çek verir ama satmam.

İlk proje tuttuktan, biraz tecrübe kazandıktan sonra, ilk projeyi Türkiye çapına uyarlayarak ikinci bir site kurma düşüncem var. O siteden sadece adsense reklamlarıyla bile iyi para kazanılır fakat o işler daha sonra, şimdilik uzak bir ihtimal belki bir kaç yıl sonra.

Alanadına tam karar vermedim. siteadıforum.com şeklinde mi olsun yoksa siteadı.com/forum mu bilmiyorum.

Host konusunda ucuza kaçma gibi bir düşüncem yok. Ucuz etin yahnisi kötü olurmuş. Sorun çıkarmayan hızlı, anında çözüm üreten bir firmayla çalışırız diye düşünüyorum. Piyasada bir çok kaliteli firma var.

Reklam konusununda da hedef kitlemle direkt muhatap olacağım için internetteki çeşitli aracılara ihtiyacım olmayacak. Reklam konusu sorun değil yani. Ben bu konular dışındaki tavsiyelerinizi merak etmiştim. Bunlar dışında umulmadık bir masraf olur mu?

Hazır bir temanın editlenmesini, uyarlanmasını istemiyorum. Özel ve sıfırdan yazılması lazım ki projem tutsun. Normal web sitesini yazılımcı arkadaşların, minimum 2-3 bine yazdıklarını biliyorum. Aynı fiyata sıfırdan forum scripti yazdırabilir miyiz?

Projeye hemen şimdi başlayamam çünkü elimde projeye karşılık gelen para yok ayrıca başlangıç için büyük bir mesai gerek. Yılbaşından sonra inşallah bu mümkün olacak. Şimdilik sadece domaini reglemeyi düşünüyorum.

wmaraci
wmaraci

interwebdex interwebdex Enerji Sinerjiyi Doğurur Kullanıcı
  • Üyelik 01.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad M** M**
  • Mesajlar 330
  • Beğeniler 26 / 81
  • Ticaret 26, (%96)
Projenizde Başarılar dilerim umarım Web sitenize bagımlı oluruz :)
LiDYASIZ

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 20.07.2017
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek learner
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 338
  • Beğeniler 134 / 186
  • Ticaret 4, (%100)
interwebdex Teşekkürler Hocam alanadı hakkındaki görüşünüz nedir?

dump3cz dump3cz Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 01.05.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum Bilecik
  • Ad Soyad O** Ç**
  • Mesajlar 1750
  • Beğeniler 169 / 326
  • Ticaret 3, (%67)
Hocam Tercihim vbulletin alırsınız temada eklersiniz. tamam Özel forum scriptine gerek yok(Bir ara forum kodlamayı düşünüyordum zor ve sunucu yükünü fazla olacağından yapmadım)

• Üyelik 20.07.2017
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek learner
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 338
  • Beğeniler 134 / 186
  • Ticaret 4, (%100)
Hocam forum tasarımı farklı ve özel olmalı.

dump3cz dump3cz Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 01.05.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum Bilecik
  • Ad Soyad O** Ç**
  • Mesajlar 1750
  • Beğeniler 169 / 326
  • Ticaret 3, (%67)
LiDYASIZ VBulletinde mutlaka responsive tema tutar.

• Üyelik 20.07.2017
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek learner
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 338
  • Beğeniler 134 / 186
  • Ticaret 4, (%100)
dump3cz hocam tema konusunda kararlıyım. Özel kodlanmış ve sadece benim sitede olmalı. Domain konusunda tavsiyeniz var mı? Siteadı.com bir firma tarafından reglenmiş 4 bin dolara satıyorlar .org boşta onu mu alsam yoksa siteadıforum.com mu alsam ?

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al