lostyazilim

Resmi olarak haberci oldum Haber siteleri İçin Birkaç Sorum Var

24 Mesajlar 2.766 Okunma
lstbozum
wmaraci reklam

vergizle vergizle WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek kamu kurumu
  • Konum Denizli
  • Ad Soyad K** G**
  • Mesajlar 183
  • Beğeniler 74 / 40
  • Ticaret 5, (%100)

NK1864 adlı üyeden alıntı

Resmi olarak basın kartınızın olması için mesleği sürekli olarak icra etmeniz ve gazetecilik fakültesi mezunu değilseniz, fakülte mezunları için 18 aylık bekleme süresini geçirmeniz gerekiyor.

Ben kendim de ulusal televizyon, gazete ve radyoda çalıştım. Yerel gazetede biraz kendini olduğundan büyük görme kompleksi vardır editör ve patronlarında. Size büyük ihtimalle şöyle olacak, böyle olacak, biz şöyle haber yaptık diye sıralamışlardır bir sürü şey.

Mesleğe başlarken heyecan bazı şeyleri gözden kaçırmasına neden oluyor insanın. Gazetecilik eğitiminiz yoksa, karşı taraf sizi çok fazla kullanmaya çalışır.

Basın toplantılarından önce genel olarak muhabirlerin birlikte olduğu oda ya da alan gösterilir. Girişken olup diğerleriyle hızlıca kaynaşın. Başta sizi aralarına almazlar ama sonra gece gündüz beraber vakit geçireceğiniz insanlar onların arasından çıkacak. Ne kadar çok insan tanırsanız sizin için o kadar önemli.

Gazetecilikte ilk zamanlar gurur olmaz. Bunu olumsuz manada söylemiyorum. Karşınıza belki normalde sokakta görseniz selam vermeyeceğiniz kalibrede adamlar çıkacak ama siz onları sandığı kişi olduğuna inandırmaya devam ederek suyuna gidin. Böylece birkaç haber sonra size özel haber ya da bağlantı sağlarlar.

Röportaja gönderilir misiniz ilk zaman bilmiyorum ama iyi hazırlanmazsanız röportajı yapan kişi sizi geldiğinize pişman eder. Mutlaka kişi hakkında bilgi sahibi olun. Entellektüel biriyse son dönem çalışmalarını inceleyin. Acemi olduğunuzu hissetirmeyin yoksa kedinin fareyle oynadığı gibi oynarlar.

İçerikten mutlaka manşet olacak birkaç cümle çıkartmak için çok belli etmeden sıkıştırın. İnsan kaybetmeden yapmayı öğrenirsiniz zamanla çünkü yerelde sürekli bu insanlara ihtiyacınız olacak. Neticede coğrafya belli, çevre belli.

Son olarak başta nasıl duruş sergilerseniz iş öyle devam eder. 'Bizim oğlan' muhabbeti yapmalarına müsaade etmeyin. Askerdeki gibi biraz salağa yatıp çaktırmadan işi öğrenmeye çalışıp bunu etrafa farkettirmezseniz devamlılığınız olur.

Muhabir medya sektöründe en önemli işi yapan kişidir. Eğer süreklilik sağlarsanız o ilde edineceğiniz çevrenin haddi hesabı yok. Kaypak adam çok muhabirler içinde de. O yüzden ilk başlarda sizi de öyle zannedip ona göre davranmaya kalkarlar belki ama siz dürüst ve samimiyetinizi muhafaza ederseniz farkınız anlaşılır. Bir de bulunduğunuz ilde ajans muhabirleriyle arayı iyi tutun. Onlardan çok bilgi sağlarsınız.

İşiniz hayırlı olsun. Umarım gönlünüze göre olur ama zor ve yıpratıcı bir dönem sizi bekliyor olacak. Umarım keyifli geçer süreç sizin için.

Teşhizat için de mutlaka yanınızda kullandığınız aygıtlara ait yedek batarya ve piller cebinizde her daim olsun. İşten çıktım mesai bitti işi değil muhabirlik. Sokakta eve giderken bir haber yakalarsınız, haberiniz ulusal medyaya dahi çıkar. Kendinize ait telefondan kayıt yapabilirsiniz. Mutlaka fotoğraf kalitesi iyi olsun ya da ekstra fotoğraf makinanız yanınızda olsun. İnternet erişiminiz de artık paket vs. neyse her an internete erişebilecek durumda olun. Ufak bir tablet ya da notebook çantanızda olsun.

harika bilgiler
parayla arasan bu bilgilere ulaşmazsın.
looktr KingBlogger

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

KingBlogger KingBlogger Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 02.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Editör, Blogger Tema Yayıncısı
  • Konum Mardin
  • Ad Soyad H** A**
  • Mesajlar 1107
  • Beğeniler 240 / 251
  • Ticaret 35, (%100)
vergizle kesinlikle öyle :) Kendisine ayrıca özelden teşekkür ettim.

ChesterFiel ChesterFiel WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek İnşaat Teknikeri
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 801
  • Beğeniler 86 / 274
  • Ticaret 7, (%100)
Bir cok kez bazi kurumlarin toplantilarina gittim kameraman olarak. Haberci degilim, habercileri gozlemledim. Genelde konusma basladiginda ses kaydediciyi konusmacinin kürsüsüne birakirlar. Ve onemli bilgileri not defterlerine kayit ederler. Fotograf makinesi kesinlinkle olacak, tepe flasi oldugu icin size sadece uygun aci gerekiyor. Ve hepside benim onume gecer :) Cekemedikleri fotograflari bizden isterler
KingBlogger

kişi bu mesajı beğendi.

looktr looktr WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek tekniker
  • Konum Zonguldak
  • Ad Soyad N** N**
  • Mesajlar 311
  • Beğeniler 170 / 65
  • Ticaret 3, (%100)
hayırlı olsun. optik zoom büyük ve kaliteli olan bir fotoğraf makinesi birçok yerde işinizi görür. bende sony hx400v var. 60x optik zoom.
polis ve jandarma tanıdıkların olsun, arkadaş ol. aran iyi olursa birçok olayda işin kolaylaşır. ters düşersen onlar da ters düşer.
KingBlogger

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci
wmaraci
Konuyu toplam 3 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 3 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al