wmaraci reklam

Ücretsiz Hosting için Barındırma Belgesi

13 Mesajlar 1.787 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

TeknoFirst TeknoFirst WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.09.2019
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Web Portalı Faaliyetleri
  • Konum Sivas
  • Ad Soyad Ş** Ç**
  • Mesajlar 38
  • Beğeniler 16 / 7
  • Ticaret 1, (%100)

frat34 adlı üyeden alıntı

Siz sunucunuzda barınan sitelerinizi kendinizin btk ya bildiriyor musunuz her ay ?

Ilk defa sizden duydum btk ya bildirme işini ortada satış olmadan.

Size konuyu açıklayayım ortadaki saçmalamayın hiçbirşey olmaz diyenler var.

Öncelikl YS belgesi nedir ? YS (Yer Sağlayıcı), resmi olarak devlete internet yayını yaptığını ve kendi sunucuları üzerinde dosyalar barındırdığını kabul etmek için getirilen zorunlu bir bildirim şeklidir. Bu bildirimi yapan kişi veya firmalar T.C yasaları gereğince yer sağlayıcıların sahip ve yerine getirmekle yükümlü olduğu yasal sorumluluklara sahip olurlar.
YS belgesine hangi durhmlarda ihtiyaç olunur.

1- VDS (Sanal Sunucu)
2- Dedicated
3- Fiziksel Olarak Şahsınıza Ait Sunucular.

Reseller kiralarsanız YS belgesine gerek yoktur. Ancak sanal sunucu sabibiyseni YS belgesi zorunlu. Ancak toplumun bir çoğu bundan habersiz. Ys belgesi bir hosting firmasında bulundurulması zorunludur.

Gelelim ticari değil eşe dosya veriyorum konusuna; eş dost arkadaşınızda olsa Sanal bir sunucu sağlıyorsunuz bundurumda Kendi Bünyesinde Faaliyet Gösteren Kişiler sıfatıyla YS belgesi alıp her ay barınan siteleri raporlayarak kafanız rahat işlem yapabilirsiniz.

YS belgesinin alınmamasının zararları;

1.si cezası var 10.000 TL kadar ceza kesilebilir. Aslında YS belgesi olmadan Kiralanan yüzlerce sanal sunucu alanlar var.
2.si ise Oldu ki yasa dışı bir işlem yapıldı bu durumda ilgili mahkeme hosting firmanıza evrak gönderir o evrak geldiyse sorumluluk almış bulunmaktasınız.

(Başımıza geldi ve ilgili siteyi yayından kaldırmamız istendi)

Tekno First Bilişim
Web : www.teknofirst.com
wmaraci
reklam

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
Bana sorarsanız çok çok riskli bir işlem. Yasa dışı site barındırmıyor olabilirsiniz ama site yani sonuçta aynı sunucuda pek çok site bulunacak. Site hack olayı olur başınız yanabilir, saldırganların niyetini veya ne yapacaklarını bilemezsiniz. Veya telif ile ilgili sorun olur. Sunucudaki bir virüs bütün siteleri etkileyebilir veya tek bir siteye gelen GET saldırılarından korunamazsanız tüm siteler çökebilir. Oldu da yasal bir durum oldu çağırdıklarında sizi ne diyeceksiniz veya ne söyleyebileceksiniz. Arkadaşımındı, dostumundu gibi şeylerin söz konusu olabileceğini sanmıyorum.

Sadece yasal açıdan değil, belirttiğim gibi neresinden bakarsanız bakın yük olabilecek bir risk. Özellikle hosting fiyatlarının, artan dolara rağmen bu derece ucuza bulunabildiği ya da yüzlerce firmanın 1 yıllık güçlü VPS/VDS sunucularını ücretsiz dağıttığı bu dönemde hiç bulaşmayın.

Durumu olmayan bir öğrenci olduğumu farz edelim ve çok basit bir hesaplama yapalım. Mesela Google Cloud'a üye olsam 1 yıl canavar gibi bir sunucu sahibi olabilirim, sonraki bir iki yıl Alibaba cloud'un promosyonlarından yakalarsam yine bir kuruş ödemeden ortalama iki yıl daha sunucuyu kullanabilirim. Amazon AWS ile bir yıl daha ve sonrasında Azure ile de ücretsiz kullanımım devam eder. Buyrun 5 yıl boyunca bir kuruş sunucuya para ödemedim. :) Hem de Türkiye'nin en hızlı hosting firmasından 2 kat daha hızlı sunucularım olmuş olur. :)

Aynı şekilde hosting ücreti desek aylık 3 liraya bile yıllarca hosting satmış köklü firmalar mevcut. İlla bir eşe-dosta güzellik yapılacaksa hosting alıp geçin. Bu yüzden değmez uğraşmaya. :)
TeknoFirst

kişi bu mesajı beğendi.

frat34 frat34 WM Aracı Kimlik Onayı
  • Üyelik 08.09.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek tasarım
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad F** Ş**
  • Mesajlar 141
  • Beğeniler 51 / 58
  • Ticaret 3, (%67)

TeknoFirst adlı üyeden alıntı

Size konuyu açıklayayım ortadaki saçmalamayın hiçbirşey olmaz diyenler var.

Öncelikl YS belgesi nedir ? YS (Yer Sağlayıcı), resmi olarak devlete internet yayını yaptığını ve kendi sunucuları üzerinde dosyalar barındırdığını kabul etmek için getirilen zorunlu bir bildirim şeklidir. Bu bildirimi yapan kişi veya firmalar T.C yasaları gereğince yer sağlayıcıların sahip ve yerine getirmekle yükümlü olduğu yasal sorumluluklara sahip olurlar.
YS belgesine hangi durhmlarda ihtiyaç olunur.

1- VDS (Sanal Sunucu)
2- Dedicated
3- Fiziksel Olarak Şahsınıza Ait Sunucular.

Reseller kiralarsanız YS belgesine gerek yoktur. Ancak sanal sunucu sabibiyseni YS belgesi zorunlu. Ancak toplumun bir çoğu bundan habersiz. Ys belgesi bir hosting firmasında bulundurulması zorunludur.

Gelelim ticari değil eşe dosya veriyorum konusuna; eş dost arkadaşınızda olsa Sanal bir sunucu sağlıyorsunuz bundurumda Kendi Bünyesinde Faaliyet Gösteren Kişiler sıfatıyla YS belgesi alıp her ay barınan siteleri raporlayarak kafanız rahat işlem yapabilirsiniz.

YS belgesinin alınmamasının zararları;

1.si cezası var 10.000 TL kadar ceza kesilebilir. Aslında YS belgesi olmadan Kiralanan yüzlerce sanal sunucu alanlar var.
2.si ise Oldu ki yasa dışı bir işlem yapıldı bu durumda ilgili mahkeme hosting firmanıza evrak gönderir o evrak geldiyse sorumluluk almış bulunmaktasınız.

(Başımıza geldi ve ilgili siteyi yayından kaldırmamız istendi)

1. si sunucu kendisine ait satış yok ortada
2. si siz kendi sitelerinizin olduğu sunucuyu her ay raporluyor musunuz veya tr de kaç kişi yapıyor bende dc var ama 10 yıldır hiç raporlamadim
3. yasa dışı birşey olursa sunucuyu aldığınız yer ana bayi olduğundan siteye suspend atar ve sizden kaldırmasını talep eder
4. ücretsiz hosting verenler var aralarından kimler raporlama yapıyor firma harici
5. YS belgesi yer sağlayıcı doğrumu sunucu sizin dükkan veya evde barınmıyor neyin yer sağlamasını yapicak
6. Basınıza davalık nasıl bir olay geldi atin da bilgilenelim varsa belgeleri

Bu zamana kadar çevremdekilere hep verdim host hicbir sıkıntı olmadı , zaten yasadışı işleri hicbir yer kabul etmez ys olsada olmasada uyarı gelir kaldirmadiginiz takdirde ceza alırsınız

Ys belgesi kısaca önemi yoktur satış yapıyor veyada evinizde sunucu barindirmiyorsaniz tabiki bu tür 2 sebepten ötürü ys gereklidir milyonlarca sunucu var kim rapor veriyor en basit bana Wmaracindan sunucusu olanlar örnek atsin ben her ay düzenli raporlama yapıyorum diye

Sizin başınıza gelen olay için geçmiş olsun ama basınıza olay geldi ys zorunlu diyemezsiniz

Kendi bünyesinde barındırılan sunucu için alınan ys belgesini çok yanlış anlamışsınız bünye derken burada ev,ofis,iş yeri kasıt edilmiştir sizin dediğinize göre tib de şuan 10,20 milyon üstü ys belgesi çıkması lazım tib sitesinde sonuçta her sunucusu olan ys almak zorunda dediğinize göre?
TeknoFirst

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al