wmaraci reklam
lidertakipci

Ulusal Arama Motorunun Adı Ne Olmalıydı!

5 Mesajlar 581 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

bitirimci bitirimci Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 20.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 1170
  • Beğeniler 216 / 214
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba arkadaşlar
Kuşkusuz ki günümüz arama motorları devlet destekli olduğu ve yine bana göre gizliden de olsa sıkı bir işbirliği içinde olduklarını düşünüyorum.

Google, Yandex, Baidu bence rasgele seçilin isimler değil

Öyle bir arama motoru ismi olmalı ki adı söylendiğinde bizce ulusal yabancıya göre evrensel ve akılda kalıcı olmalı.

Böyle bir arama motoru ismi satın alınmış yada alınmamış olsun ne olmalıydı sizce?

wmaraci
reklam

Atacani Atacani - Kullanıcı
  • Üyelik 05.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek -
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad A** T**
  • Mesajlar 743
  • Beğeniler 73 / 107
  • Ticaret 22, (%95)
Yalnız Google devlete destek olur :D

Yandex büyük yatırımlara rağmen hala başarılı olamadı bana kalırsa, bu saatten sonra arama motoru yapmak zaman kaybı olur...

Ayrıca adı ne kadar akılda kalıcı olursa olsun o arama motoruna bile Google'dan girer millet :D
ntka

kişi bu mesajı beğendi.

ntka ntka https://ntka.org Kullanıcı
  • Üyelik 22.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Agent
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad N** T**
  • Mesajlar 2761
  • Beğeniler 811 / 810
  • Ticaret 262, (%100)
Homepage gibi iğrenç bir uygulama yaparsanız olur :-) google yerine onla başlar temizlenmiyor nede olsa

dijitalsite.com.tr ister al / ister sat / yeni üyelere 20 tl bakiye hediye

bitirimci bitirimci Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 20.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 1170
  • Beğeniler 216 / 214
  • Ticaret 0, (%0)
Ama yanlışsam düzeltin en çok kullanılan arama motoru Baidu. Yandex başarılı değil ama belliki rus destekli rusyada ciddi bir kullanıcısı var aynı şekilde rusyanın facebook tan daha popüler bir sosyal ağı var niyetim başarılı olup olmayacağı değil ismi ne olmalıydı.

wmaraci
wmaraci

NK1864 NK1864 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Medya
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad N** K**
  • Mesajlar 1309
  • Beğeniler 101 / 597
  • Ticaret 18, (%100)
Şu andan sonra arama motoru yapmak zaman kaybı sözüne katılmıyorum. Arama motoru sadece sonuçları ortaya koyan bir yapı değildir. Milyarlarca dolarlık bir ekonomiyi yönetir. Yine milyonlarca ya da milyarlarca kişinin internet alışkanlıklarını, kişisel bilgilerine kadar istihbarattan reklam sektörüne dek birçok ek gelir ve güç kanalıdır.

İran, Hindistan, Rusya, Çin gibi ulus devlet geçmişi olan yapılar kendi çıkarlarını korumak adına bunu millileştirme yolunda adımlar attı. Yandex bence gayet iyi bir yolda devam ediyor. Baidu'nun da zamanla kendi coğrafyasında daha fazla büyüyeceğini düşünüyorum.

Türkiye'nin de bu alanda geç de olsa adım atması gerekiyor. Tabii bu Pardus fiyaskosu gibi olmamalı.
Bugün Google, Türkiye'de birçok servisi olmasına rağmen devlete tek kuruş vergi vermiyor. Bir problemde muhattap bile alınmayabiliyorsunuz. Ulusalcı değilim ama birtakım kaynakların da bizim kontrolümüzde olmasını tercih ederim.

Bu ülkede Kurtuluş Savaşı yapılan bir dönemin ardından Uçak Fabrikası kuruldu. Yeteneklerimizin bir sınırı yok. Yetişmiş eleman açığımız da yok. Sadece doğru insanları, doğru projelerde buluşturamıyoruz ve liyakata göre iş yapamıyoruz. Bu yozlaşma da başkalarının işine geliyor.

İsimlerin çok da özel seçildiği fikrine inanmııyorum ama yapılacak bir arama motoruna da TDK tipi bir isim bulunmasına da karşıyım. Pardus ismi örneğin bu topraklara ait bir isim. Buna benzer bir isimle yapılacak bir arama motoru bence başarılı olur. Başarının kıstası da elbette Google kullanan herkes buna geçsin değil. Ne kadar insan bilinçlenirse ve ortaya kaliteli bir iş konarsa, o kadar para ve bilgi bu ülke içinde kalır.
Skaylet multimedya

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al