wmaraci reklam

Üniversite okuyanlar, mezunlar bilgiye ihtiyacımız var, gel yardım et

11 Mesajlar 1.204 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Primer Primer WM Aracı Telefon Onaysız
  • Üyelik 31.01.2019
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Güvenlik
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 223
  • Beğeniler 16 / 60
  • Ticaret 8, (%100)
Merhabalar, sizden ricam okuduğunuz veya mezun olduğunuz bölümler hakkında değerlendirme yapmanı. Yok şunda iyiysen yok bunda iyiysen gibi fikirler değil :) Sadece okuduğunuz veyahut mezun olduğunuz bir bölüm hakkında artıları, eksileri gibi yönleriyle değerlendirme yapmanızı rica ediyorum :) Yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler :)

İş olanakları,
Maaş,
İçerik,
Üniversite,

Gibi kriterlerle değerlendirirseniz sevinirim :)
Talip68

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

ocalburakdurmus ocalburakdurmus E-Ticaret Yöneticisi Kullanıcı
  • Üyelik 24.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek E-Ticaret Yöneticisi
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** D**
  • Mesajlar 339
  • Beğeniler 0 / 243
  • Ticaret 1, (%100)
Şunda iyiysen bunda iyiysen şeklinde bir öneri bile yapamaz olduk. Çünkü her ne kadar bu forumda bile siyasetten uzak kalmaya çalışsak bile bir web tasarım uzmanlığı, bilgisayar programcılığı ve sosyal medya uzmanlığı bölümlerini part part okuyarak bitirmiş olsam da yine iş bulma olanağı kendi yeteneklerimde bitti. Kendi çabalarım sonucu bir yerlere girip kendi projelerimi geliştirerek belirli bir gelire ulaşabildim.

Geçenlerde biri "aç mısınız" diye konu açmıştı. Ülkemizdeki aç kalma limiti ile ilgili bir konuydu. Orada da dediğim şey tam olarak buraya da uyacaktır. Bu ülkede şu an için maaş ve iş bulma odaklı düşünenlerin tek yapabildiği gördüğüm kadarı ile polis, asker ya da bekçi olmak. Bundan çok değil 7-8 yıl önce "sağlık okuyun boşta kalmazsınız" diye nasihatler verilirdi. Şimdi pek çok tanıdığım sağlık mezunu ve başka işlere yönelmek zorunda kaldılar. Sağlık sektörü şu anda yeterince istihdam sağlayacak gibi görünmüyor. "Ben web tasarımcıyım bana ne sağlıktan" dersen eğer sana cevabım şu olur: Ekmek aslanın ağzında değil artık midesinde.

Ben şahsen üniversitede eski bir imamdan nesne tabanlı programlama dersi aldım. Grafik tasarım derslerine giren hoca fenerbahçe logosu çizene +40 puan veriyordu. Tabii ki bunlar birer örnek. Çok güzel ders anlatan öğretim görevlilerine de denk geldim. Bir şekilde diploma sahibi olduğunda bu diploma seni artık bir iş yerinin kapısına götürecek kadar itibar sağlıyor. Zaten görüşmeye gittiğin yerde hemen herkesin diploması var. Bu sefer öncelik senin bildiklerinden geçiyor.

İş olanakları, maaş, içerik ve üniversite olarak değerlendirirsem, eğer imkanın varsa batıda herhangi bir üniversitede yazılım mühendisliği oku. Temelin yok imkanın var ise Bahçeşehir üniversitesi labaratuvar ve yurt dışı imkanlarıyla en iyi tercihlerinden biri olur. Otdü ve Yıldız Teknik her ne kadar zor olsa da eğitim konusunda başı çeken kurumlar. Eğer maddi manevi imkanım yok diyorsan da batıda herhangi bir üniversitede yazılım mühendisliğini bitir. Bitirirken mutemelen 5 yıllık bir süreci de tamamlamış olacaksın. Bu süreçte kesinlikle kendini geliştirmek için okuldan aldığın bir'i 10 hatta 100 yapmalısın. Projeler geliştirip içerik üretmeye, yazmaya, okumaya çalışmalısın. Bu süreçte hem mezun olup hem iş dünyasına hakim olacağın için 5 yıllık süreç sonunda işi bilen yazılım mühendisi olacaksın. Belirli yazılım dillerine hakim olan yeni mezun ve askerliğini yapmış bir yazılım mühendisinin günümüz şartlarında işsiz kalacağını sanmıyorum. Mobil uygulama, web servisleri ve tasarımcılık alanları için de benzer kulvarları seçebilirsin.

Sonuç olarak teknoloji çağındayız. Her ne kadar ülkemiz ve yönetimimiz yazılım ve bilişime önem vermese de bunun değerini er ya da geç anlayacaktır. Özel sektör zaten bunun değerini anladı. Özel ya da resmi kurumlarda iş imkanı bulabileceğin bölümler yazılım ve teknoloji ile bağlantılı olan bölümler. Tutup da sırf 4 yıllık diye orman mühendisliği okuyanlardan olma.

Seve seve yapılan her iş başarıyı getirir. Er ya da geç...
sterk onurkaplan Browland

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 31.01.2019
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Güvenlik
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 223
  • Beğeniler 16 / 60
  • Ticaret 8, (%100)

ocalburakdurmus adlı üyeden alıntı

Şunda iyiysen bunda iyiysen şeklinde bir öneri bile yapamaz olduk. Çünkü her ne kadar bu forumda bile siyasetten uzak kalmaya çalışsak bile bir web tasarım uzmanlığı, bilgisayar programcılığı ve sosyal medya uzmanlığı bölümlerini part part okuyarak bitirmiş olsam da yine iş bulma olanağı kendi yeteneklerimde bitti. Kendi çabalarım sonucu bir yerlere girip kendi projelerimi geliştirerek belirli bir gelire ulaşabildim.

Geçenlerde biri "aç mısınız" diye konu açmıştı. Ülkemizdeki aç kalma limiti ile ilgili bir konuydu. Orada da dediğim şey tam olarak buraya da uyacaktır. Bu ülkede şu an için maaş ve iş bulma odaklı düşünenlerin tek yapabildiği gördüğüm kadarı ile polis, asker ya da bekçi olmak. Bundan çok değil 7-8 yıl önce "sağlık okuyun boşta kalmazsınız" diye nasihatler verilirdi. Şimdi pek çok tanıdığım sağlık mezunu ve başka işlere yönelmek zorunda kaldılar. Sağlık sektörü şu anda yeterince istihdam sağlayacak gibi görünmüyor. "Ben web tasarımcıyım bana ne sağlıktan" dersen eğer sana cevabım şu olur: Ekmek aslanın ağzında değil artık midesinde.

Ben şahsen üniversitede eski bir imamdan nesne tabanlı programlama dersi aldım. Grafik tasarım derslerine giren hoca fenerbahçe logosu çizene +40 puan veriyordu. Tabii ki bunlar birer örnek. Çok güzel ders anlatan öğretim görevlilerine de denk geldim. Bir şekilde diploma sahibi olduğunda bu diploma seni artık bir iş yerinin kapısına götürecek kadar itibar sağlıyor. Zaten görüşmeye gittiğin yerde hemen herkesin diploması var. Bu sefer öncelik senin bildiklerinden geçiyor.

İş olanakları, maaş, içerik ve üniversite olarak değerlendirirsem, eğer imkanın varsa batıda herhangi bir üniversitede yazılım mühendisliği oku. Temelin yok imkanın var ise Bahçeşehir üniversitesi labaratuvar ve yurt dışı imkanlarıyla en iyi tercihlerinden biri olur. Otdü ve Yıldız Teknik her ne kadar zor olsa da eğitim konusunda başı çeken kurumlar. Eğer maddi manevi imkanım yok diyorsan da batıda herhangi bir üniversitede yazılım mühendisliğini bitir. Bitirirken mutemelen 5 yıllık bir süreci de tamamlamış olacaksın. Bu süreçte kesinlikle kendini geliştirmek için okuldan aldığın bir'i 10 hatta 100 yapmalısın. Projeler geliştirip içerik üretmeye, yazmaya, okumaya çalışmalısın. Bu süreçte hem mezun olup hem iş dünyasına hakim olacağın için 5 yıllık süreç sonunda işi bilen yazılım mühendisi olacaksın. Belirli yazılım dillerine hakim olan yeni mezun ve askerliğini yapmış bir yazılım mühendisinin günümüz şartlarında işsiz kalacağını sanmıyorum. Mobil uygulama, web servisleri ve tasarımcılık alanları için de benzer kulvarları seçebilirsin.

Sonuç olarak teknoloji çağındayız. Her ne kadar ülkemiz ve yönetimimiz yazılım ve bilişime önem vermese de bunun değerini er ya da geç anlayacaktır. Özel sektör zaten bunun değerini anladı. Özel ya da resmi kurumlarda iş imkanı bulabileceğin bölümler yazılım ve teknoloji ile bağlantılı olan bölümler. Tutup da sırf 4 yıllık diye orman mühendisliği okuyanlardan olma.

Seve seve yapılan her iş başarıyı getirir. Er ya da geç...

Teşekkür ederim hocam vaktinizi ayırıp değerli yorumunuzu yaptığınız için. Dediğiniz gibi içerik üretmekten, basit grafik yapımına varana kadar birçok konuda en az kötünün iyisiyim. Okumadan bu kadar çok şey bilmemi avantaj olarak görmekteyim zaten, ben aslında para odaklı değilim fakat geleceğimi güvenceye almak istiyorum her birey gibi. Bu yüzden bazı konularda fikirlere, tecrübelere dayanan tavsiyelere ihtiyacım var bu yüzden böyle bir konu açıp sizlerden fikir almak istedim. Yazılım mühendisliğinin taban puanları oldukça yüksek bu yüzden alternatif olarak yazılım dersleri bulunan mezunlarının da yazılım muhendisi statüsünde olduğu bir bölüm buldum uzun araştırmalarım sonucunda sonuç olarak söylemiş olduğunuz gibi diplomanın içeriğinden çok yetenekler ön planda olduğu kanaatindeyim fakat bazı insanlar buna karşı düşüncede olabiliyor beni tedirgin eden faktörlerden biriside bu.

Teşekkürler, her daim başarıya doğru adım adım...

HeroTurk HeroTurk Ne Mutlu Türküm Diyene!!! Kullanıcı
  • Üyelik 29.06.2013
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Cnc programcısı
  • Konum Karabük
  • Ad Soyad Ö** Ç**
  • Mesajlar 3962
  • Beğeniler 315 / 705
  • Ticaret 47, (%100)
Selamlar,
Ben üniversite okumadım ama kardeşim okudu ve ona hep zengin kişilere yönelik bir meslek yapmasını istedim ama beni dinlemedi.
Ben üniversite okuyacak olsam ve eğer bir birikim var ise huzur evi, yaşlı bakım, engelli rehabilitasyon merkezi tarzı bölümleri okumak isterdim.
Ha kafam basar derseniz kesinlikle yazılım üzerine derim
Talip68

kişi bu mesajı beğendi.

https://www.ozgurblog.net/
wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

CezaLet CezaLet WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 15.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Dil Öğrencisi
  • Konum Muğla
  • Ad Soyad Y** K**
  • Mesajlar 1268
  • Beğeniler 418 / 276
  • Ticaret 15, (%100)
Alman dili ve edebiyatı okuyorum. Notum iyi olmadığı için, ingilizce tutmadığı için (iyi bir şehirde) bu bölüme geldim Antalya'da. Hazırlık okurken hep ne olucam sorusuyla cebelleştim. 1. Sınıf biterken sanırım bir yol var dedim. 2. sınıf biterken (şu an) iyiki gelmişim diyorum. Neden dersen İngilizcem zaten var bir de Almanca koydum cebime. Antalya zaten Alman şehri bir yandan. Sezonluk bile çalışıcak olsam bütün oteller İngilizcen varsa resepsiyona düşünüyor seni. Almancan da varsa buyur kardeşim resepsiyon yani karşılama senin diyor. Onun dışında bu yaz 1 aylık dil eğitim bursu kazandım ona gidicem Almanya'ya. Erasmus derken iyice gelişicek dil. Dil varsa kategoriler geniş. Turizm sektöründe para var ve eleman her zaman lazım. Bu yazımı mezun olunca güncellerim. Kısaca ne yaparsan yap dil öğren. Fakat dilden kastım sadece İngilizce değil o zaten olmalı.

Alman dili bölümünü hep linç ederler internette. Valla su serin ama girince alışıyorsun :)
Browland Talip68

kişi bu mesajı beğendi.

Öyle böyle. Şöyle şöyle.

Mosoko Mosoko WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.01.2018
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad Ö** Ö**
  • Mesajlar 341
  • Beğeniler 157 / 85
  • Ticaret 0, (%0)
büro yön 2 yıllık okudum memur oldum kpss ile rahat iş

• Üyelik 31.01.2019
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Güvenlik
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 223
  • Beğeniler 16 / 60
  • Ticaret 8, (%100)

Mosoko adlı üyeden alıntı

büro yön 2 yıllık okudum memur oldum kpss ile rahat iş

CezaLet adlı üyeden alıntı

Alman dili ve edebiyatı okuyorum. Notum iyi olmadığı için, ingilizce tutmadığı için (iyi bir şehirde) bu bölüme geldim Antalya'da. Hazırlık okurken hep ne olucam sorusuyla cebelleştim. 1. Sınıf biterken sanırım bir yol var dedim. 2. sınıf biterken (şu an) iyiki gelmişim diyorum. Neden dersen İngilizcem zaten var bir de Almanca koydum cebime. Antalya zaten Alman şehri bir yandan. Sezonluk bile çalışıcak olsam bütün oteller İngilizcen varsa resepsiyona düşünüyor seni. Almancan da varsa buyur kardeşim resepsiyon yani karşılama senin diyor. Onun dışında bu yaz 1 aylık dil eğitim bursu kazandım ona gidicem Almanya'ya. Erasmus derken iyice gelişicek dil. Dil varsa kategoriler geniş. Turizm sektöründe para var ve eleman her zaman lazım. Bu yazımı mezun olunca güncellerim. Kısaca ne yaparsan yap dil öğren. Fakat dilden kastım sadece İngilizce değil o zaten olmalı.

Alman dili bölümünü hep linç ederler internette. Valla su serin ama girince alışıyorsun :)

HeroTürk adlı üyeden alıntı

Selamlar,
Ben üniversite okumadım ama kardeşim okudu ve ona hep zengin kişilere yönelik bir meslek yapmasını istedim ama beni dinlemedi.
Ben üniversite okuyacak olsam ve eğer bir birikim var ise huzur evi, yaşlı bakım, engelli rehabilitasyon merkezi tarzı bölümleri okumak isterdim.
Ha kafam basar derseniz kesinlikle yazılım üzerine derim

Vallahi tavsiyeler için teşekkür ederim. Yönetim bilişim sistemleri hakkında bilginiz var mı? Tavsiye eder misiniz? :) İçerisinde yazılım dersleri falan bulunuyor bir sürü alanda geniş yelpazede eğitim veren bir bölüm iktisat olsun muhasebe olsun yazılım olsun girişimcilik vesaire böyle dersler veriliyor ben bu bölümü düşünüyorum. Düşünceme yorum yapmak ister misiniz?

tazemuhendis tazemuhendis WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.07.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek İnşaat Mühendisliği Öğrencisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** B**
  • Mesajlar 382
  • Beğeniler 152 / 67
  • Ticaret 3, (%100)
Kardeşim tam istediğin gibi iki video hazırlamıştım.
Bölümüm : https://youtu.be/Qjk3ooYOiVQ
Okulum: https://youtu.be/DuBYCSxYH6E

Bunları izlemeni şiddetle öneriyorum.

• Üyelik 31.01.2019
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Güvenlik
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 223
  • Beğeniler 16 / 60
  • Ticaret 8, (%100)

tazemuhendis adlı üyeden alıntı

Kardeşim tam istediğin gibi iki video hazırlamıştım.
Bölümüm : https://youtu.be/Qjk3ooYOiVQ
Okulum: https://youtu.be/DuBYCSxYH6E

Bunları izlemeni şiddetle öneriyorum.

Sağolun hocam açtım izliyorum :)
tazemuhendis

kişi bu mesajı beğendi.

ardacgenc ardacgenc WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.02.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Gazeteci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** G**
  • Mesajlar 100
  • Beğeniler 1 / 27
  • Ticaret 5, (%100)
Gazetecilik bölümü mezunu biri olarak, asla ama asla okunmaması gerektiğini özellikle belirtebilirim. Medyanın çöküşe geçtiği zamanlarda okula girip, çöktüğü sırada mezun oldum. 2 yıllık süre zarfında, torpil, tanıdık olmadığı için herhangi bir gazeteye maalesef ki giremedim. Ki zaten hem gazetelerde hem de televizyonlarda eski sporcular, eski siyasetçiler bizlerin yapması gereken işleri yapıyor, bizlere fırsat kalmıyor.

Bölümü bitirdikten sonra muhabir veya yazar olarak bir bünyeye katılmak en olası ihtimal. Uzun yıllar asgari ücret ile çalışmaya mahkum edilme konusu da dikkat edilmesi şart olan noktalardan birisi. Düzensiz çalışma saatleri, mevcut dönemde "acaba Silivri havası tadar mıyım?" korkusu gibi etkenler göz önüne alındığında, kesinlikle tercih edilmemesi gereken bir bölüm.

Bölümden arkadaşlarımdan sadece birkaç tanesi sektörde iş bulabildi. Bir tanesi aylık 900 TL'ye home office ve 9-7 çalışıyor, diğeri de en son 600 TL karşılığında haber üretiyordu :)
Talip68

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al