wmaraci reklam
lidertakipci

Yazılımda Sosyal Çevre

9 Mesajlar 1.067 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Gandak Gandak Web Master & Yazar Kullanıcı
  • Üyelik 25.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Web Master & Yazar
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 230
  • Beğeniler 36 / 49
  • Ticaret 25, (%100)
Elimde bir yazılımım var, bir aydır hem felsefik hemde yazılımsal olarak geliştirmeye çalışıyorum. Hedefim milyonlarca bilgi net olarak bu sistemde barınsın.

Sistemin felsefik yapısını bir beyin gibi düşündüm. Yapay zeka yapmak değil hedefim, daha çok insanlık adına gelişmiş bir bilgiç yazılım oluşturmak. Kurgalıdığım yapıda beyinde ki gibi çevreden gelen bilgiler hafızada saklanacak. Her türlü bilgi değil ama mesela siz bilgiçe soru sorduğunuz da o cevabını biliyorsa verecek bilmiyorsa bunu araştıracak.

Araştırma işlemi normalde çevresinde ki herkese sorarak olacak. Mesela yirmi kişiye o bilmediği cevabı soracak ve o cevaplar arasında benzerlik oranından en doğruyu bulmaya çalışacak. Daha sonra sosyal çevresine yani insanlarda nasıl ki anne, baba, öğretmen gibi insanın bilimsel olarak yetişmesini sağlayan sosyal çevre var ise bunda da bazı kişiler olacak ki onların cevapları kesin doğru olarak kabul edilecek. Sosyal çevre başlangıç olarak manuel işaretlenecek ama daha sonrasında yazılım bunu kullanıcının güvenirliğine göre kendisi bir sosyal çevre yapacak. Bu o kullanıcının ne kadar doğru cevaplar verdiğine bağlı.

Diyeceksiniz ki; bu hep sorumu soracak. Hayır öncelik olarak 100 bini aşkın belki daha çok tam kestiremiyorum bir bilgi datası olacak. Kullanıcı ile buluştuğunda kullanıcı ona sorular sorduğunda o 5 soruda veya 10 soruda bir sayı önemli değil "birazda ben sana soru sorayım " deyip bilmediği merak ettiği soruları soracak. Böylelikle her zaman gelişmekte olan bir sistem olacak ve kısa bir süre sonra milyonlarca soruya cevap veren bir bilgiç oluşturmuş olacağız. Aynı zamanda bu verilerin yanında bazı özellikleri de olacak tabiki;

Kullanıcılara sorduğu özel sorularla mesela ;
- Bekar mısın, bekarsan evlenmek istiyor musun, nasıl birini arıyorsun.
sorusunun cevabına takiben diğer kullanıcılar arasında o kişiye uygun evlenecek kişi bulabilecek ve tanıştıracak.

-Çalışıyor musun, ne iş yaparsın.
sorusuna takiben de diğer kullanıcılar arasında işçi arayan işverenle bu kullanıcıyı buluşturabilecek.

Yani o size soru soracak siz ona derken, insanların yararına muhteşem bir yazılım çıkacak ki bu da yazılımı fenomen edecek derecede. Şu an yazılım hazır ve güvenilir bir sosyal çevreye ihtiyaç var.

Başlangıç olarak bizim düşündüğümüz paralı ekipler ile bu datayı geliştirmekti. Fakat bir, iki kişinin yapacağı bir işlem değil bu işlem. Çok daha fazla çok daha hızlı bir giriş olması lazım. Onun içinde yeterli bütçemiz yok. Fakat sizin fikirleriniz nedir hem sistem adına hemde bunun gelişimi açısından.

wmaraci
reklam

panteist panteist WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek grafik/matbaa/php
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad İ** K**
  • Mesajlar 669
  • Beğeniler 80 / 64
  • Ticaret 3, (%100)
ilk aklıma gelen kesinlikle ajax kullanılmalı.

ayrıca çok ilginç bir fikir. gerçekten brawo.

• Üyelik 25.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 230
  • Beğeniler 36 / 49
  • Ticaret 25, (%100)

panteist adlı üyeden alıntı

ilk aklıma gelen kesinlikle ajax kullanılmalı.

ayrıca çok ilginç bir fikir. gerçekten brawo.

Teşekkür ederim yazılım konusun da sıkıntımız yok ajax css jquery her türlü imkandan faydalanarak çok temiz bir arayüz çıkardık. Önemli olan data kısmı kaldı

Ek Olarak: Başka fikir belirtmek isteyen yok mu arkadaşlar?

BlackStone BlackStone WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 01.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek İşsiz
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad T** K**
  • Mesajlar 434
  • Beğeniler 28 / 119
  • Ticaret 12, (%100)
Sevgili kardeşim, böyle bir projenin yeri burası değil. Bu konuda tubitak, odtü gibi kurumlardan yardım alabilirsin. Ayrıca bu projeyi Google bile uzun zamandan beri hayata geçiremedi. Şuan kısmen kullanıyor ama tam değil. Hevesini kırmak gibi olmasın. Başarılar...

Edit : oturup wordpress'den 10 dakikada site açıp sonra liseli Türkçesiyle, gereksiz yere makaleler yazan (film sitesine seo yapmanın ipuçları diye makale yazan adam gördüm ben şaka gibi) kardeşlerimizden farklı olarak, yaratıcı, ilerici fikirler üzerinde kafa yormanız bile harika. Tekrar tebrikler, başarılar.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 25.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 230
  • Beğeniler 36 / 49
  • Ticaret 25, (%100)

BlackStone adlı üyeden alıntı

Sevgili kardeşim, böyle bir projenin yeri burası değil. Bu konuda tubitak, odtü gibi kurumlardan yardım alabilirsin.

Kusura bakmayın hocam yanlış anladıysamda özür dilerim. Neden burası değil bu projenin yeri burası web master forumu ve bir web projesi hakkında fikir almak istiyordum?

MehmetARIK MehmetARIK Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 26.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 626
  • Beğeniler 13 / 260
  • Ticaret 2, (%100)
Ali Murat Erkorkmaz'ın Compisko sunu bi araştırın hocam. Düşündüğünüz sistemle aynı çalışan bir bilgisayar yazılımı var. Hatta boynuna taktığın kolye tarzı birşey konuştuğunuz insanın fotoğrafını çekiyor, konuşmasından ismini soyismini algılıyor ve nette aratarak ister cep telefonunuza isterseniz kulaklığa canlı canlı bilgi veriyor. Bilim kurgu filmi gibi.

• Üyelik 25.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 230
  • Beğeniler 36 / 49
  • Ticaret 25, (%100)

Mehmet ARIK adlı üyeden alıntı

Ali Murat Erkorkmaz'ın Compisko sunu bi araştırın hocam. Düşündüğünüz sistemle aynı çalışan bir bilgisayar yazılımı var. Hatta boynuna taktığın kolye tarzı birşey konuştuğunuz insanın fotoğrafını çekiyor, konuşmasından ismini soyismini algılıyor ve nette aratarak ister cep telefonunuza isterseniz kulaklığa canlı canlı bilgi veriyor. Bilim kurgu filmi gibi.

Hocam yolladığınız yazılımı inceledim. Çok güzel bir çalışma ingilizce olmasını anlayamadım ama bu yazılımın. Benimkiyle benzer hemen hemen aynı diyebilirim :)

MehmetARIK MehmetARIK Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 26.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 626
  • Beğeniler 13 / 260
  • Ticaret 2, (%100)

Gandak adlı üyeden alıntı

Hocam yolladığınız yazılımı inceledim. Çok güzel bir çalışma ingilizce olmasını anlayamadım ama bu yazılımın. Benimkiyle benzer hemen hemen aynı diyebilirim :)

Yapan kişi Türk. Kadıköy Moda'da atelyesi var. Ücretsiz Wordkshop ları var. Gidin birebir konuşun imkan varsa. Size yardımcı olur. NASA ile çalışmış birisidir.

• Üyelik 25.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 230
  • Beğeniler 36 / 49
  • Ticaret 25, (%100)

Mehmet ARIK adlı üyeden alıntı

Yapan kişi Türk. Kadıköy Moda'da atelyesi var. Ücretsiz Wordkshop ları var. Gidin birebir konuşun imkan varsa. Size yardımcı olur. NASA ile çalışmış birisidir.

İmkanım olursa gideceğim. Aklımda bulunsun hocam :)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al