wmaraci reklam

Yerli yazılıma destek var mı? Lütfen okuyun

7 Mesajlar 768 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Mfa Mfa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
Selamun aleykum, uzun süredir düşündüğüm bir proje vardı şurada da bir konu açmıştım.
https://m.wmaraci.com/forum/beyin-firtinasi/fikre-yatirim-bulmak-icin-gerekiyor-587186.html

Proje sosyal medya benzeri bir sistem tabiki var olmayan yepyeni bir şey. Aşağılık kompleksine girmeye gerek yok herhalde değil mi? Yapamayız, biz kimiz ki, beceremeyiz, Türkler sosyal medya yapamaz, Türkler hiçbirşey yapamaz, zengin değilsen beceremezsin vb... Böyle yorumlar gelmesin lütfen her yerde olduğu gibi.

Yakınlarda yazbee isimli yerli ve milli sosyal medya uygulaması açıldı. Yanlış hatırlamıyorsam 4 milyon lira gibi bir yatırımla oluşmuş. Tabiki twetter çakmasından başka bir şey olmamış. Buna rağmen stabil bile değil durmadan hata veriyor. Bari özgün bir proje olsaydı da stabil olmamasını Türkler daha yeni yazılıma girdi (özgün) deseydik. Tasarım konusunda zaten buradaki herkes eleştiri yaptı, güldü. Bu olumsuzluklara rağmen insanlar yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı deyip destek verdi. Tabiri caizse pozitif ayrımcılık yaptılar bu projeye. Cumhurbaşkanı vb de destekliyor. Tübitak yapmıştı galiba.

Her neyse, şimdi öncelikli sorum ben projemi yaparken şöyle bir yol izlesem;
1) Uygulama ve web sitesi olarak tasarımlarını hazırlasam (bütün sayfalar)
2) Bütün projenin mantığını da yazsam bir yere.

- geriye web ve uygulama kodlaması kalacak ki tasarım ve mantık/algoritma yani ne ne işe yarayacak nerede ne yapılacak vb bunlar da hazır olunca kodlama kısmı kolaylaşmış olacak. Bu şekilde bir projeye destek, sponsor veya yatırımcı bulunabilir mi? Devlet desteği var galiba yazılım konusunda da hibe olarak. Herhangi bir yerden yatırım alabilir miyim? Çünkü kodlama kısmını yaptırabilmek için de bir bütçe lazım büyük bir bütçe. Kendim de az buçuk yapabilirim ama profesyonel birileri lazım olacak. Yazılımda 0 değilim şükür, bakınca neyin ne olduğunu anlarım sadece baştan sona yazmada yetersizim web programlamada.

Şimdi elimde bitmiş bir tasarım ve projenin bütün mantığı olunca, fikir de tamamen bana ait olunca bir destek sponsor bulabilir miyim? Yani yatırımcılar başka ne ister? Çalışan bir prototip olmazsa olmaz mı? Yoksa bunlar yeter mi? Özellikle özel sektörden ziyade devlet desteği olması çok daha iyi olur. Devlet yazılıma destek veriyordu galiba ama şartları bilmiyorum.

Bunun yanında önceleri çok karşı olsam da wordpress gibi bir script altyapısı kullanmak mantıklı olabilir diye düşünmeye başladım. Güvenlik performans ve çekirdeğin hazır olması açısından. Tabi çok kullanılıyor olması hackerlerın da avantajlı olmasına sebep oluyor. Ama 0 dan güvenlik yerine üzerine güvenlik eklenebilir herhalde.

Bu yol haritasına göre işler kolaylaşmış oluyor. Tabi wordpress kullanmak hâlâ kararsızım en azından başlangıç için ideal olabilir. Siz ne dersiniz? Büyük bir projede wordpress mantıklı mı? Yani yazılım konusunda tasarruf etmek uygun olur mu böyle.

Evet maalesef, aşırı zengin olamayan, üst düzey tanıdıkları olmayan, büyük fimalarda çalışmamış vb normal bir insan için bunlar hayal gibi geliyor başarma şansı çok çok düşük ama denemeye değer inşallah

wmaraci
reklam

Pandura Pandura WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 09.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Konya
  • Ad Soyad D** B**
  • Mesajlar 112
  • Beğeniler 31 / 16
  • Ticaret 3, (%100)
Devletten destek konusunda şunu biliyorum belki yardımı olur; KOSGEB destek veriyor fakat şöyle veriyor, bir yazılım firması olması gerekiyor bu yazılım firmasının bitmiş satışa hazır bir ürünü olması gerekiyor. Destek de şu senin bu zamana kadar aldığın bilgisayar, kırtasiye, lisans ücretlerinin faturalarını veriyorsun gelip kontrol ediyorlar sonra %75 kadarını sana ödüyorlar. Yani devlet fikire para vermiyor maalesef elle tutulur gözle görülür bir ürün olması gerekiyor. Daha detaylı bilgiyi KOSGEB'ten alabilirsin.
Mfa

kişi bu mesajı beğendi.

Browland Browland WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Melaturji ve Malzeme Mühendisi
  • Konum Çanakkale
  • Ad Soyad Ö** Ş**
  • Mesajlar 1154
  • Beğeniler 747 / 748
  • Ticaret 3, (%100)
Yine mi siz ;)
1. Yazbee bir sosyal medya platformu sayılmaz bile hocam. Tübitak yapmamış ayrıca. Sırf hava atmak için oluşturulmuş(daha doğrusu devletten para sömürmek için)
2. Yazbee kayıt tutar kendi devletinizde siyasiler ve siyasilerin destekçisi kurumları eleştiremezsiniz. Önce hesabınız kapanır sonra silivri yolları görünür. Bu durum abd içinde geçerli.
3. Yazılımı seviyorum, her nekadar yazılım bilmesem de, tek başınıza yapabilirsiniz. Bir kişi var bir yazılım yapmış milyon dolar kazanıyor. Yapılmayacak şey değil. Sadece biz öbür tarafı düşünüyoruz yani geliştirme değilde kurnazlık tarafını.
4. Tanıdığınız varsa html sayfa oluşturun, çok kazanırsınız. Bkz. İstanbul büyükşehir belediye siteleri için ödenen tutar.
5. Tanıdınız yoksa kendinizi geliştirin başkasından medet beklemeyin, fikrinizi çalarlar.

alemburda alemburda Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 05.05.2016
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek IT - Enformasyon Teknolojileri
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** K**
  • Mesajlar 1404
  • Beğeniler 151 / 352
  • Ticaret 1, (%100)
Verilen destekler kötüye kullanıldığı için çok somut şeyler göstermeniz gerekiyor. Ayrıca duyduğuma göre verilen hibede ödenekler bile 6 ay ila 9 ay geriden geliyormuş.
Mfa

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

Mfa Mfa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
Browland evet hocam iki prensibim var üretmek ve faydalı olmak inşallah. Forumda da gerçekten tatmin edici cevaplar olmayınca tekrar benzer konular açıyorum kusura bakmayın.

Bu fikir 5-6 yıldır bekliyor bir ara PHP derlerine baktım uzun süre ama pek de hoşuma gitmedi. Yani web yazılımdan ziyade daha farklı yazılımlarla ilgilenmeyi sevmiyorum. Hem bir kere kodlanıp bırakılacak bir şey için (güncelleme ve geliştirmeler hariç) bütün ömür vermek diğer ilgi alanlarimdan uzak durmak pek akıllıca olmaz.

İşin siyasi ayağına girmeye gerek yok, çene yormaktan başka bir işe yaramaz çünkü. Yazbee de evet ben de fazlasıyla elestirdim ama en azından bir şeyler yaptılar, geliştiricilerin önünü açan projeler bunlar. Yoksa aşağılık kompleksinden çıkamıyoruz bütün ülke olarak.

Tek başına yapılır yapılır da bir 5-6 yıl daha sürer. Mutlaka her proje ekip kurduktan sonra bile 1-2 yıl geliştirme aşamasından geçiyor. Bütün girişimcilik videolarını izliyorum, girişimcilerin tedx konuşmalarını takip ediyorum yani zor işler.

Bide profesyonel bir kodlama lazım. Bu zamana kadar güzel bir bilgi birikimi tecrübe edindim. Neyin nasıl yapılacağını, yapılıp yapilamama durumunu ayırt edebilecek kadar biliyorum ama 0 dan baştan sona kodlamak profesyonellik ister. Büyük bir bütçe ister.

Valla çevremdekilerden hayatım boyunca hayır çıkmadı. Ne kadar bilgisayar mühendisliği, öğretmenliği, yazılımcılık okuyan tanıdığım varsa ya söylediğim şeylerin çoğunu ilk defa duyduklarını söylüyorlar. Pek de kendini yetiştiren insanlar değil. Yıllar önce makine, mühendislik okuyan birkaç arkadaşa c#
ve C++ dersi veriyordum ilahiyatçı olarak. Tabi yıllar geçtikce başka işler, ilgilenmeme vb komple unuttum.

Sorun şurada, daha önce yapılmamış bir proje yaparken kod bulmak da mümkün olmuyor. Benzer seylerin parça parca kodlarını bulup derleme bir yazılım yapabilirim ama istediğim fonksiyonların çoğu daha önce yapılmamış yada paylaşılmamış internette.

Böyle projelerde güven meselesi çok önemli evet dediğiniz gibi fikrin çalınma ihtimali de yüksek. Şahsen bu projenin global bir başarı yakalayacağını düşünüyorum tabi reklam ve sosyal medya
gücü olmazsa en iyisi bile tutmaz.

Tasarım ve mantıktan sonra kodlama yapılması lazım sonra destek arayışına girilmesi laizm. Tabiki büyük bir projede hayatın bütün düzenini bozup herşeyi bırakıp sadece bununla ilgilenmek gerekiyor. İşte buna değer mi emin değilim. Büyük risk kaldıracak durumda değilim onun için baştan danisiyorum

Philosopher Philosopher We are all Philosophers Kullanıcı
  • Üyelik 05.07.2019
  • Yaş/Cinsiyet 21 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 259
  • Beğeniler 186 / 117
  • Ticaret 0, (%0)
Eğer tutturabileceğinize emin iseniz yapın derim. Tutturan gidiyor tiktok mesela tuttu bir kere.

>_<

Browland Browland WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Melaturji ve Malzeme Mühendisi
  • Konum Çanakkale
  • Ad Soyad Ö** Ş**
  • Mesajlar 1154
  • Beğeniler 747 / 748
  • Ticaret 3, (%100)

Mfa adlı üyeden alıntı

Browland evet hocam iki prensibim var üretmek ve faydalı olmak inşallah. Forumda da gerçekten tatmin edici cevaplar olmayınca tekrar benzer konular açıyorum kusura bakmayın.

Bu fikir 5-6 yıldır bekliyor bir ara PHP derlerine baktım uzun süre ama pek de hoşuma gitmedi. Yani web yazılımdan ziyade daha farklı yazılımlarla ilgilenmeyi sevmiyorum. Hem bir kere kodlanıp bırakılacak bir şey için (güncelleme ve geliştirmeler hariç) bütün ömür vermek diğer ilgi alanlarimdan uzak durmak pek akıllıca olmaz.

İşin siyasi ayağına girmeye gerek yok, çene yormaktan başka bir işe yaramaz çünkü. Yazbee de evet ben de fazlasıyla elestirdim ama en azından bir şeyler yaptılar, geliştiricilerin önünü açan projeler bunlar. Yoksa aşağılık kompleksinden çıkamıyoruz bütün ülke olarak.

Tek başına yapılır yapılır da bir 5-6 yıl daha sürer. Mutlaka her proje ekip kurduktan sonra bile 1-2 yıl geliştirme aşamasından geçiyor. Bütün girişimcilik videolarını izliyorum, girişimcilerin tedx konuşmalarını takip ediyorum yani zor işler.

Bide profesyonel bir kodlama lazım. Bu zamana kadar güzel bir bilgi birikimi tecrübe edindim. Neyin nasıl yapılacağını, yapılıp yapilamama durumunu ayırt edebilecek kadar biliyorum ama 0 dan baştan sona kodlamak profesyonellik ister. Büyük bir bütçe ister.

Valla çevremdekilerden hayatım boyunca hayır çıkmadı. Ne kadar bilgisayar mühendisliği, öğretmenliği, yazılımcılık okuyan tanıdığım varsa ya söylediğim şeylerin çoğunu ilk defa duyduklarını söylüyorlar. Pek de kendini yetiştiren insanlar değil. Yıllar önce makine, mühendislik okuyan birkaç arkadaşa c#
ve C++ dersi veriyordum ilahiyatçı olarak. Tabi yıllar geçtikce başka işler, ilgilenmeme vb komple unuttum.

Sorun şurada, daha önce yapılmamış bir proje yaparken kod bulmak da mümkün olmuyor. Benzer seylerin parça parca kodlarını bulup derleme bir yazılım yapabilirim ama istediğim fonksiyonların çoğu daha önce yapılmamış yada paylaşılmamış internette.

Böyle projelerde güven meselesi çok önemli evet dediğiniz gibi fikrin çalınma ihtimali de yüksek. Şahsen bu projenin global bir başarı yakalayacağını düşünüyorum tabi reklam ve sosyal medya
gücü olmazsa en iyisi bile tutmaz.

Tasarım ve mantıktan sonra kodlama yapılması lazım sonra destek arayışına girilmesi laizm. Tabiki büyük bir projede hayatın bütün düzenini bozup herşeyi bırakıp sadece bununla ilgilenmek gerekiyor. İşte buna değer mi emin değilim. Büyük risk kaldıracak durumda değilim onun için baştan danisiyorum

Hocam siyasi olarak söylemedim, devletin başında kim olursa olsun durum budur. Özgürlükçü bir anlayış geliştiremedik daha. Yoksa milli yazılımların olması onur verir. Türk insanı çok zekidir. Bir çok uluslararası projede katkıları vardır ama ülkemiz çok geride o konuda.

Heyecanınızı anlıyorum ama sağlam temeller olmazsa gözünüzde çok büyür sistemler.

Yıl 2005 vb dersimiz var, bilgisayarım var ama interenetim yok. Derste öğremdiğimiz kadar ve ders notları. Akşam dedim ne yapayım klasik su faturası hesaplama programı yerine sayısal loto çekiliş programı yapıım dedim. Sabaha kadar uğraştım, önce kolay gelen konu sonra olasılıklar arttıkça (49 toptan birini çıkarınca geri kalandan çekilecek, aynı rakam gelmesin diye) sonra zorlaştı. Sabaha karşı bitince çok kolaymış dedim. Çünkü işi çözmüştüm.

Uzunca bir süre yatırımcı aramayın bence, ülkemiz ekonomik durumları malum, siyasi yeriniz yoksa bulamazsınız.

Kendinizi geliştirin, en basitinden başlayın. Unutmayınz Facebook üniversite yurdunda, google garajda, apple işten atıldıktan sonra ortaya çıktı, ilk versiyonları ilkeldi ama yenilikçiydi.

Yeni düşünceniz varsa ilk versiyon bile tutar.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al