freelance iş ilanları

Domain ile ilgili hukuksal bir konu

49 Mesajlar 4.596 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

myk61 myk61 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 09.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 294
  • Beğeniler 29 / 62
  • Ticaret 2, (%100)
domaini alamaz ancak isim benzerliği ile ilgili bir madde var. Ondan dolayı kapattım siteyi şuan. haber34 markası ile 34haber aynı şey mi oluyor bilen arkadaşlar onuda söylerse iyi olur

wmaraci
reklam

ersingo ersingo WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 45 / E
  • Meslek serbest
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** G**
  • Mesajlar 227
  • Beğeniler 53 / 66
  • Ticaret 0, (%0)
Saçma bir durum. Bence hiç korkma. Hiç bir şey yapamaz. Generic uzantılarla ilgili hiç bir şekilde hukuki işlem yapamaz size firma. com, net, org, vs. com.tr olsa uygulama yaparlar. ancak siz com.tr alamazsınız zaten marka tescili olmadan.

Generic uzantılar ile ilgili o marka ile ilgili paylaşım yapıyorsanız hiç bir sorun yok.

• Üyelik 09.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 294
  • Beğeniler 29 / 62
  • Ticaret 2, (%100)
ersingo ikimizde haber paylaşıyoruz ama domainimin onun markası olduğunu iddaa ederek kapatmamı istedi. Yasal konuda daha bilgili bir arkadaş yol gösterse ona göre davransam

ersingo ersingo WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 45 / E
  • Meslek serbest
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** G**
  • Mesajlar 227
  • Beğeniler 53 / 66
  • Ticaret 0, (%0)
https://www.sertels.av.tr/avukat/hukuk/marka-hukuk/alan-adi-uyusmazliklari-ve-marka-hukuku.html

hiç olmazsa bir danışın bence. benim anlamadığım onun markasıysa o niye almamış domiani daha önce? eğer markayı yeni aldıysa yine yaptırım uygulama şansı pek kalmıyor.

wmaraci
wmaraci

SefaCanDemir SefaCanDemir Front-End Developer Kullanıcı
  • Üyelik 10.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Front-End Developer
  • Konum Adana
  • Ad Soyad S** D**
  • Mesajlar 1345
  • Beğeniler 234 / 472
  • Ticaret 12, (%100)
Ya bunlar kafayı yemiş gerçekten. Apple gibi firmalar dahi kendilerine ait olduğunu düşündükleri veya yeni projelerinin ismindeki domainleri milyon dolarlar karşılığı satın alıyor. Ne demek dava açacakmış. Bu domain'i satın alan sizsiniz tüm hakları da elinizde. O Marka ismini tescilletiyor domaini değil! O marka ile ilgili veya benzer bir işlem yapmadığınız sürece size dava açamazlar. Kaldı ki marka ile ilgili içerik paylaşımı vs yapın yine domaini alamazlar sadece kapattırabilirler.

sefacandemir.com.tr

noop noop WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek domain alınır-satılır
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad M** S**
  • Mesajlar 688
  • Beğeniler 73 / 264
  • Ticaret 7, (%100)
dava ile alamazlar.

geçmişte bir çok wipo davası falan vardı biraz incelemiştim ve çok fazla ayrıntıya bakıyorlar davalarda. öyle hemen aynı isimmiş verelim gitsin olayı yok.

sizin domainde 34 istanbul plaka kodu genel bir sembol. haber ise daha genel bir kavram. bu ikisi sahiplenilemez. haber34 diye tescil yapılabilir ya da 34haber şeklinde ve onlar da bunu yapmışlar ve bu sayede com.tr domaini almışlar zaten. com net org club at deve gibi bi milyon uzantı var. bu uzantılar ilk gelenin alması üzerine kurulu. çk uzun anlatmayayım bu kısımlar. kanald wipo davası metinlerini araştırın google dan. faydalı olacaktır.

yalnız dikkat etmeniz gereken bir husus var. kesinlikle domaini onlara satmaya çalışmayın. fiyat önermeyin. illa almak istiyorlarsa ilk onlar size konuyu açsın ve teklifte bulunsun. mahkemede aleyhinize kullanılabilecek bir husus bu.

tavsiyem karşı tarafa cevap vermeyin. ne avukatlara ne şirket sahibine. bırakın onlar size yazsın çizsin. söyleyeceğiniz basit bir cümle mahkemede size karşı kullanılabilir. domaini onlara satmak için kötü amaçla alınmış izlenimi ya da marka değerlerini kullanmanız ıvır zıvır...

sizin muhatabınız sadece mahkeme olsun. dava açabilirlerse. sanmıyorum.

siteyi de aktif hale getirebilirsiniz. haber domainine haber dışında ne sitesi kurulabilir ki.

son olarak domaini yabancı bir firmaya taşıyın ve whois gizleyin. bunu kesinlikle yapın. nedenini yazmama gerek yok sanırım.
myk61

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 09.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 294
  • Beğeniler 29 / 62
  • Ticaret 2, (%100)
noop bu uzun yazınız için size çok teşekkür ederim içime su serptiniz diyebilirim. Özelden olayın nasıl gerçekleştiğini yazdım size bir kaç da sorum olacak gerçek site ismini de veriyorum. Teşekkürler tekrar

Hostidex Hostidex Innovative solutions Kullanıcı
  • Üyelik 26.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Bilişim Görevlisi
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** P**
  • Mesajlar 360
  • Beğeniler 139 / 138
  • Ticaret 15, (%100)
Merhabalar,
Bahsettiğiniz konu genelde çok fazla karşılaşılan sorunlardan biridir. Aldığınız alan adına ait marka patentli ise kişilerin veya kurumun adına herhangi bir durum sergilememeniz adına uyarılırsınız.Fakat size aktarıldıkları gibi eğer alan adında kanun dışı herhangi bir işlem yapmıyorsanız davanın sonucu olumsuz olarak karşı tarafa dönecektir.Alan adı konusunda tatlı bir dil ile olumlu veya olumsuz şekilde uzlaşmanızı tavsiye ederiz.

bLaCkReaLiSt bLaCkReaLiSt Hasan Kullanıcı
  • Üyelik 04.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad H** D**
  • Mesajlar 213
  • Beğeniler 37 / 56
  • Ticaret 2, (%100)
Dava ile domaini alamaz, wipo'ya başvurması lazım.

Siz domaini kapatın, tebligat geldiğinde resim olarak size site şeklinde gelirse, hakime diyeceğiniz tek kelime şu olsun. "kazanç sağlamaksızın açtım" sektörünüz aynı olduğu için siz hiç bir zaman haber sitesi olarak kullanamazsınız. Sektörde devam ederseniz, ufak miktarda maddi ceza alabilirsiniz..

• Üyelik 09.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 294
  • Beğeniler 29 / 62
  • Ticaret 2, (%100)
Hostibo alan adını vermesende olur sitenin yayınını durdur dediler bana. Site haber sitesi haberden başka bir şey paylaşmıyorum zaten. Benim bu siteyi aktif kullanabilmem için ne yapmam gerekiyor

wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al