wmaraci reklam

Şahıs Firmaları Hangi Vergileri Öder ?

11 Mesajlar 2.359 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Hkalayci Hkalayci S.M.Mali Müşavir Kullanıcı
  • Üyelik 19.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek S.M.Mali Müşavir
  • Konum Afyon
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 169
  • Beğeniler 38 / 47
  • Ticaret 2, (%100)
Merhabalar,
Ben Afyonkarahisar'da mali müşavirlik yapmaktayım. Bu yazıyı mesleki bilgilerimin ışığında siz değerli dostlarımı bilgilendirmek adına paylaştım. Bir soru ve görüşünüz olursa yorum olarak yazabilirsiniz.Teşekkürler.

Şahıs Firmaları Hangi Vergileri Öder ?
Şahıs firmaları mükellefiyet açısından en küçük firmalardan birisidir. Bu tür firmalar tek kişi işletmeleri olarak geçerler ve uygulamada en eski,en basit ve en çok görülen mükellefiyet türüdür. Vergi dairesi açısından bir mükellefiyet türü sayıldığından beyanname vererek vergi ödemekle yükümlüdürler. Bu tür firmaların ödediği vergiler nelerdir ?

En önemli not olarak belirtmek isterim ki firmayı açtığınız andan itibaren hiçbir gelir beyan etmezseniz bile beyannamelerin damga vergilerini ödemekle yükümlüsünüz.

Damga Vergileri
Damga vergisi, Damga vergileri kanuna ekli I ve II sayılı listede yayımlanan değerli kağıtlar üstünden alınan bir vergidir. Her beyannamede çıkar ve beyanname ile birlikte ödenir. Herhangi bir vergi çıkmasa bile damga vergisi ödenmek zorundadır.

Stopaj Vergisi
Şahıs firmaları vergi kesintisi yapmakla sorumlu oldukları işlemler için muhtasar beyanname vermekle yükümlüdürler. Bu işverenler çalışanlarının maaşlarından %15 oranından başlayarak artan gelir vergisi kesintilerini, kira ödemeleri üzerinden yaptıkları %20 oranında gelir vergisi kesintisini, muhasebe ve avukatlık gibi serbest meslek hizmetleri için ödedikleri ücretlerden kestikleri %20 oranındaki gelir vergisini mükellefiyet durumlarına göre aylık veya üç aylık olmak kaydıyla muhtasar beyanname ile beyan edip ödemek zorundadırlar. Muhtasar Beyannamesi izleyen ayın 26.sı gününe kadar beyan edilip ödenmek zorundadır.

Katma Değer Vergileri
Şahıs firmaları da diğer tüm mükellefiyet türleri gibi her ay düzenli olarak KDV beyannamesi vermekle yükümlüdür. KDV yapılan ve alınan hizmetler üzerinden hesaplanarak fatura üzerinde gösterilir. Hizmetin veya Malın türüne göre kdv oranı %1, %8 veya %18 olabilir. Mal ve hizmet satışları ve alışları KDV’nin konusunu oluşturmaktadır.

İlgili ay içerisinde yapılan satışlardan tahsil edilen KDV tutarı ile alınan mal ve hizmetlere ilişkin ödenen KDV tutarları KDV beyannamesinde ayrıca gösterilerek beyan edilir. Bir ay içerisinde tahsil edilen KDV tutarı, ödenen KDV tutarından fazla ise KDV ödemesi çıkar. Tam tersi söz konusu olur ise devreden KDV çıkar ve sonraki ay KDV beyannamesine indirim konusu olmak üzere devir eder. KDV beyannamesi izleyen ayın 26. günü beyan edilip ödenmek zorundadır.

Geçici Vergi
Şahıs firmalarının kar ve zarar durumları Geçici Vergi beyannamesi ile üçer aylık dönemler halinde beyan edilir. Geçici vergi beyannamesi üzerinden kar beyan edilip vergi ödenmesi durumunda ödenen vergi Yıllık Gelir Beyannamesi üzerinden indirim konusu yapılır.

Geçici vergi oranı gelir vergisi mükellefleri için %15, kurumlar vergisi mükellefleri için %20’dir. Geçici Vergi Beyannamesi üç aylık dönemlerin kapanmasını izleyen ikinci ayın 17.günü akşamına kadar beyan edilip ödenmek zorundadır

Gelir Vergisi
Şahıs firmaları yıllık gelir vergisi mükellefleri olarak her yıl 25 mart tarihine kadar bir önceki mali yılın kar yada zararını yıllık gelir vergisi beyannamesi ile beyan ederek ödemek durumundadırlar. Yıllık Gelir vergisinde hesaplanan vergi artan oranlı tarifeye göre hesaplanır. Bu dilim %15’den başlayarak yeni çıkan tebliğ’e göre %40’a kadar çıkar. Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesinin ilk taksiti Mart ayı sonuna kadar ikinci taksiti ise Temmuz ayı sonuna kadar ödenmelidir.

Kaynak : Şahıs Firmaları Hangi Vergileri Öder ?
aOktemer darknov4

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

aOktemer aOktemer WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Worker
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 161
  • Beğeniler 78 / 56
  • Ticaret 3, (%100)
Yazınız için teşekkürler,güzel bilgiler içeriyor.

Benim size farklı bir sorum var, cevaplarsanız çok memnun olurum. Ben home office bir işletme kuracağım. Şahıs firması. Ev eşimin üzerine, kira kontratı yapmam gerekiyor mu? Bir yazıda baba veya anne üzerineyse gerekiyor,eşte gerek kalmıyor diye okumuştum. Dogruluk payi nedir acaba. Simdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.

indirimkuponlari.site

• Üyelik 19.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum Afyon
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 169
  • Beğeniler 38 / 47
  • Ticaret 2, (%100)

aOktemer adlı üyeden alıntı

Yazınız için teşekkürler,güzel bilgiler içeriyor.

Benim size farklı bir sorum var, cevaplarsanız çok memnun olurum. Ben home office bir işletme kuracağım. Şahıs firması. Ev eşimin üzerine, kira kontratı yapmam gerekiyor mu? Bir yazıda baba veya anne üzerineyse gerekiyor,eşte gerek kalmıyor diye okumuştum. Dogruluk payi nedir acaba. Simdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.

Merhabalar,

Eğer yanlış bilmiyorsam ev eğer eş üzerineyse ve aynı ikamette siz de bulunuyorsanız kira stopajına yani kira kontratına gerek kalmıyor dediğiniz gibi. Fakat bu yapacağınız işe bağlı elbette yani home office'de çalışmaya imkan verebilecek bir iş olmalı.
aOktemer

kişi bu mesajı beğendi.

aOktemer aOktemer WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Worker
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 161
  • Beğeniler 78 / 56
  • Ticaret 3, (%100)

Hkalayci adlı üyeden alıntı

Merhabalar,

Eğer yanlış bilmiyorsam ev eğer eş üzerineyse ve aynı ikamette siz de bulunuyorsanız kira stopajına yani kira kontratına gerek kalmıyor dediğiniz gibi. Fakat bu yapacağınız işe bağlı elbette yani home office'de çalışmaya imkan verebilecek bir iş olmalı.

E-ticaret yapacağım. Home office için uygun diye biliyorum. Değerli vaktinizi ayırıp yazdığınız için teşekkür ediyorum.

indirimkuponlari.site
wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 19.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum Afyon
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 169
  • Beğeniler 38 / 47
  • Ticaret 2, (%100)

aOktemer adlı üyeden alıntı

E-ticaret yapacağım. Home office için uygun diye biliyorum. Değerli vaktinizi ayırıp yazdığınız için teşekkür ediyorum.

Dediğiniz gibi e-ticaret için olacaksa uygundur. Sıkıntı olmaz. :)

wpuzman wpuzman WordPress Developer Kullanıcı
  • Üyelik 13.01.2017
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad B** M**
  • Mesajlar 2773
  • Beğeniler 293 / 949
  • Ticaret 33, (%100)
Bağkur da ödeniyor. Bir de muhasebeci ücreti.
mimarcan

kişi bu mesajı beğendi.

receponder receponder WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.01.2020
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Dijital Pazarlama Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad R** Ö**
  • Mesajlar 53
  • Beğeniler 5 / 25
  • Ticaret 0, (%0)
Defter tasdik ücretini atlamayalım lütfen ☺️
mimarcan

kişi bu mesajı beğendi.

www.receponder.com

vuslatim vuslatim www.segemdersnotlari.com Kullanıcı
  • Üyelik 02.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Sigortacı
  • Konum Erzurum
  • Ad Soyad Ö** Y**
  • Mesajlar 611
  • Beğeniler 141 / 140
  • Ticaret 0, (%0)
yani kısacası kendinizi devletimizin o güzel kollarına bırakıyorsunuz o size prensesler gibi davranıyor merak etmeyin :)
mimarcan

kişi bu mesajı beğendi.

Emirh4nY Emirh4nY bedelsizhosting.com Kullanıcı
  • Üyelik 15.10.2019
  • Yaş/Cinsiyet 22 / E
  • Meslek Bilgi Güvenliği Uzmanı
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad E** Y**
  • Mesajlar 293
  • Beğeniler 1 / 51
  • Ticaret 0, (%0)
10 TL kazanıyorsanız 8 TL si devlete :D.
mimarcan

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 19.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum Afyon
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 169
  • Beğeniler 38 / 47
  • Ticaret 2, (%100)

receponder adlı üyeden alıntı

Defter tasdik ücretini atlamayalım lütfen ☺️

Biz onlardan para kazanıyoruz ama malum :)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al