Telif Hakkı konusunda yardım

7 Mesajlar 1.519 Okunma
smmexpress

beyanet beyanet WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 213
  • Beğeniler 24 / 45
  • Ticaret 0, (%0)
Selamlar Arkadaşlar,

diyelim ki internette okuduğumuz bir haberi (diyelim ki bu haber yabancı bir sitede çıkmış) tam olarak tercüme olmasa da kendi cümlelerimizle yazıp sitemizde yayınladık. Şimdi bu durumda iki sorum var:

1. Esinlendiğimiz o siteyi referans olarak göstermeli miyiz? Etik açıdan gösterilmeli diye düşünüyorum. ancak gösterdiğimizde izin almamız gerekir mi?

2. Kısmen ya da tamamen alıntı yaptığımızda, orjinal sayfayı kaynak olarak belirttiğimizde, aslında izin almadan yayın mı yapmış oluruz.

Şimdiden çok teşekkürler,

wmaraci
reklam

AydinOzturk AydinOzturk WebMaster & SEO Uzmanı Kullanıcı
  • Üyelik 15.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek SEO Strateji Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 679
  • Beğeniler 66 / 300
  • Ticaret 11, (%100)
Anladığım kadarıyla yabancı bir siteden makale okudun ve bununla ilgili kendi sitende çeviri yaptın. Bununla ilgili olarak da o siteye kaynak göstermek istiyorsun...

Bununla ilgili bir şey belirtmen gerekmiyor ama 1:1 Türkçeleştirdiysen bir şey diyemem açıkçası. Ama yorumlayarak yazabilirsen bir sorun olacağını sanmıyorum...

mustafayasin mustafayasin PHP & IOS Developer Kullanıcı
  • Üyelik 21.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** T**
  • Mesajlar 914
  • Beğeniler 91 / 173
  • Ticaret 11, (%100)
tamamen yada bir kısmını aynen değişiklik yapmadan yayınlarsan izin alınmalı. Ama sen bi haberi okumuşsun ondan anladığın kadarını ya da değiştirerek kendi sitene yazarsan karşı taraf hiçbi şekilde hak talep edemez diye düşünüyorum.

• Üyelik 18.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 213
  • Beğeniler 24 / 45
  • Ticaret 0, (%0)
Biraz daha spesifik olmak gerekirse, önümüzdeki dönemde piyasaya çıkması muhtemel araba modellerinin yayınlandığı sitelerde okuduklarımı derleyip yayınlamayı düşünüyorum.

haberin orjinalinin olduğu sayfayı habere eklersem, izin almak gerekir mi? Linki koymak için yani

wmaraci
wmaraci

AydinOzturk AydinOzturk WebMaster & SEO Uzmanı Kullanıcı
  • Üyelik 15.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek SEO Strateji Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 679
  • Beğeniler 66 / 300
  • Ticaret 11, (%100)

beyanet adlı üyeden alıntı

Biraz daha spesifik olmak gerekirse, önümüzdeki dönemde piyasaya çıkması muhtemel araba modellerinin yayınlandığı sitelerde okuduklarımı derleyip yayınlamayı düşünüyorum.

haberin orjinalinin olduğu sayfayı habere eklersem, izin almak gerekir mi? Linki koymak için yani

Eğer kendi yorumlarınla koyarsan bir problem olmaz. Çünkü içeriğini çalmıyor yada bozmuyorsun. Sen iyice oku anla, anladığın şekilde 3ncü şahıslara da bu durumu anlat. Bir problem olmaz.

Alıntı yada Kaynak sadece 1'e 1 olduğu zaman kaynak göstermeniz gereklidir.

• Üyelik 18.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 213
  • Beğeniler 24 / 45
  • Ticaret 0, (%0)
Peki 1'e 1 alıntı yaptım ve kaynak gösterdim. Google bunu adsense ban sebebi sayar mı?

lhteam lhteam WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 04.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Webmaster
  • Mesajlar 129
  • Beğeniler 8 / 28
  • Ticaret 0, (%0)
Hiç birşey olmaz.Büyük bir maddi zarar vermiyorsan kimse sana durduk yere dava açmaz.
Microsoftun ürünlerini türkiyedeki insanların çok büyük bir kısmı,lisanssız crackli kullanıyor.Buna rağmen microsoft çabalamıyor.
Adsenseden ban yememek istiyorsan veya çok kazanmak istiyorsan,sitenin hitinin yüksek olması,ve hiç bir hile yapmaman gerekiyor.Site hitinide kopya içerikle zor yükseltirsin.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al