wmaraci reklam

Canlı TV Yayını Yapmak Yasal Mı?

24 Mesajlar 14.084 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

EmirKutlu EmirKutlu PHP | Sosyal Medya Kullanıcı
  • Üyelik 16.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Php |
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 329
  • Beğeniler 39 / 85
  • Ticaret 40, (%100)
Ben şahsi görüşümü belirtmek istiyorum.
Şuanda her kanalın kendi resmi sitesinde canlı yayın kısmı bölümü mevcut.
Yani her kanalı kendi web sitesinden izleyebiliyor kullanıcılar.
O sebeple bence başka bir sitede yayınlanmasına izin verdiklerini/vereceklerini düşünmüyorum.

wmaraci
reklam

salihulukoylu salihulukoylu WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad S** U**
  • Mesajlar 26
  • Beğeniler 10 / 6
  • Ticaret 0, (%0)

AhmetYılmaz adlı üyeden alıntı

Uzun süre çok yakından ilgilendiğim içinde olduğum bir konu. Bende bilgi vermek isterim sana.
Televizyon açısından sorun yok. Televizyonlar diziyi reyting için, reytingi reklam almak için kullanırlar. Sen canlı olarak yayınlarsan, televizyona yardımcı olmuş olursun. Televizyon reklam verene reyting oranlarının yanında sizin gibi siteleri de sunarak; bakın her yerde dönüyor reklamınız der.
Eğer canlı yayınlanmayacak ise, yine televizyon açısından sorun yok. Sorun yapım şirketi olacak. Örneğin kurtlar vadisi televizyondan para alıyor, yayınlıyor kanal. Sonra mynete ayrıca tv den sonra yayınlama hakkı veriyor ve tekrar o bölümü paraya çeviriyor. Sen tekrarını yayınlarsan, hem yapımcının ekmeğine taş koyuyorsun hemde mynetin demektir. Ki, buna müsade etmezler ve sana uyarıda bulunurlar. Kaldırmazsan siteyi kapatırlar. Ve isterlerse senide yıpratırlar. Çünkü kanunen yapımcının yazılı izni olmadıkça, sen "kurtlar vadisi 55. bölüm fragmanı" bile yazamazsın. Kurtlar vadisinin şöhretini kullanarak sitene ziyaretçi çekemezsin. Yapımcıya pay ödemek zorunlu kanunen. Elbette bunu yapmıyorlar. Sadece uyarı gönderip kaldırılmasını sağlıyorlar. Bunu söylememin sebebi, olaki uyarı atarlar, biride sana hiçbirşey olmaz aslanım devam et der, sende adamlara gider yaparsın. Başına maddi bela açma hakları var kıl olurlarsa haberin olsun.

Bu şekilde yayınlarsın, fakat her defasında başka bir domaine geçmek durumunda kalırsın ki, çekilir iş değil. Peki yasal yolu yok mu? Elbette var. Bölümlerini ayrıca satmayan birçok dizi var. O dizileri yayınlaya bilirsin. Ama reklamları kırpmadan. Pazarlanan dizilerden de son bölümlerini değil daha eski bölümlerinden yayınlarsan daha sağlıklı olur. Empati yapmak gerek. Sen tonla para ödeyeceksin sitede yayınlamak için. Bölüm yayınlandıktan sonra bi bakacaksın adamın biri senden önce çıkıyo. Forumlarda iki paragraf yazı yazan birine bile hep klasik bir cümle kullanıyoruz; emeğe saygı. İki paragrafın çok ötesinde emek gerektiren o şirket ve siteler de bunu söyleyebilir haklı olarak. Emeğe saygı!

Adam üşenmemiş uzun uzun anlaşılabilir bir dil ile anlatmış.
Sadece tv kanalları ya da yapımcı şirket değil,para ödeyen diğer sitelerde peşine düşebilir..Ha düşmeye de bilir..Hayırlısı..

marten marten yok Kullanıcı
  • Üyelik 23.07.2012
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Maden Mühendisi
  • Konum Karabük
  • Ad Soyad E** Y**
  • Mesajlar 126
  • Beğeniler 24 / 24
  • Ticaret 1, (%100)

naboocreative adlı üyeden alıntı

Benim merak ettiğim bir konu var. Şimdi diyelim iframe ile siteye canlı yayını yerleştirdim. Trafik sıkıntısı yaşar mıyım? Yani iframe ile çekmiş olacağım için trafik limitini aşar mıyım? Sorun yaşamam diye düşünüyorum lakin yanılıyor muyum? Bunu merak ediyorum ben.

hayır, sitenizdeki canlı yayın veya bir video (youtube vk. ok.ru farketmez) sizin sitenin trafiğinden kullanmaz. sizden sadece sizin sunucunuzda olan resimler (logo vs.) html ve css kodları, javascript kütüphaneleri çekilir. onların toplamıda genelde 1mb yi bulmaz (yani site açılış hızı açısından bulmaması gerekir) eğer böyle bir probleminiz varsa jquery gibi kütüphaneleri dışardan çağırmanız hatta sitenizdeki resimlerin boyutunu bir gözden geçirmeniz gerekirse kaliteyi biraz düşürmeniz gerekir. hatta yapabiliyorsanız gzip kullanmanız en iyisidir.
naboocreative

kişi bu mesajı beğendi.

naboocreative naboocreative WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 01.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek grafik tasarım
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** Ü**
  • Mesajlar 72
  • Beğeniler 4 / 14
  • Ticaret 1, (%100)
Çok teşekkür ederim yanıtınız için :)

marten adlı üyeden alıntı

hayır, sitenizdeki canlı yayın veya bir video (youtube vk. ok.ru farketmez) sizin sitenin trafiğinden kullanmaz. sizden sadece sizin sunucunuzda olan resimler (logo vs.) html ve css kodları, javascript kütüphaneleri çekilir. onların toplamıda genelde 1mb yi bulmaz (yani site açılış hızı açısından bulmaması gerekir) eğer böyle bir probleminiz varsa jquery gibi kütüphaneleri dışardan çağırmanız hatta sitenizdeki resimlerin boyutunu bir gözden geçirmeniz gerekirse kaliteyi biraz düşürmeniz gerekir. hatta yapabiliyorsanız gzip kullanmanız en iyisidir.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat
wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al