wmaraci reklam

Gündem karikatür sizce sonuç ne olur?

18 Mesajlar 3.911 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

anilcagliyan anilcagliyan WM Aracı Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 29.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Dijital Pazarlama Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 1269
  • Beğeniler 331 / 333
  • Ticaret 11, (%100)
yb79 "3-5 karikatür'ü bu şekilde paylaşana kimse bir şey diyemez."

Nasıl diyemez? yukarıda iyi okursanız 20 görüntülenme aldığı halde dava açılmış ve onun doğrultusunda bu konu açılmış. Kazancı olmayan, paylaşan kişilerede dava açılıyor.

wmaraci
reklam

alidemiral alidemiral WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.01.2020
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Blog Yazarı
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad A** D**
  • Mesajlar 320
  • Beğeniler 152 / 99
  • Ticaret 0, (%0)
4 yıl önce yaptığım bir röportajı geçen yıl bir yerel gazete manşetinden duyurarak vermişti, bir de internet sitesinden yayınlamıştı. Arama motorunda gezinirken tesadüfen birkaç ay sonra görmüştüm. Hem e-posta, hem de sosyal medya mesajı göndermiştim, "Neden izin almadınız" diyerek ama tek satır cevap vermemişlerdi. İnsanın hoşuna gidiyor tabiî adın duyuluyor diye ama biraz da sinirlenmiyor değil. "Keşke ben de dava açsaydım" diye düşünmüştüm, fakat daha önce böyle bir olay başıma gelmediğinden ve neyin olduğunu pek bilmediğimden üstüne düşmemiştim.
Röportajın aslı: https://alidemiral.webnode.com.tr/news/ercan-kont-figuranliktan-mudurluge/
İzinsiz kopyası: https://bolgegazetesi.com.tr/ercan-kontla-son-roportaj/

MisaAmane1 MisaAmane1 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.08.2020
  • Yaş/Cinsiyet 31 / K
  • Meslek Web Editörü
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad G** T**
  • Mesajlar 65
  • Beğeniler 2 / 12
  • Ticaret 0, (%0)
Olayın birden çok boyutu var. Öncelikle adamın kendi emeği ticari olmasa bile izinsiz kullanılsın istemiyorum diyebilir. Buna hakkı var. Öte yandan internette yayılan içeriklerin üzerine alıp dava açma olayları falan da olmuştu. Yani birileri bu alanda fırsat görmüş işe girmiş.Bunun benzerini provakatif iş yapıp küfürlere dava açanlar yapıyordu. Üçüncü kısım forum sitelerinin mağduriyeti. Tek kullanıcı paylaşım yaptığı için site sahiplerine dava açılmış. Bu nasıl oluyor anlamadım ama kapanan forumlar var. İçerik sağlayıcı oldukları halde göz korkutmayla para istemek bana etik dışı geliyor. Yani karışık bir konu diyebiliriz.

yb79 yb79 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek web sitesi sahibi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ö** Ç**
  • Mesajlar 555
  • Beğeniler 286 / 212
  • Ticaret 1, (%100)

anilcagliyan adlı üyeden alıntı

yb79 "3-5 karikatür'ü bu şekilde paylaşana kimse bir şey diyemez."

Nasıl diyemez? yukarıda iyi okursanız 20 görüntülenme aldığı halde dava açılmış ve onun doğrultusunda bu konu açılmış. Kazancı olmayan, paylaşan kişilerede dava açılıyor.

Paylaştığın şeyi ben yazdım ancak ilk cümleyi okumazsan ikinci cümle ile benim söylediğimi bağlamından çıkartıp çarpıtmış olursun.
Cümlenin tamamı aşağıda....

Facebook'ta arkadaşlarınla paylaş, twitter'da güldüğün bir karikatürü paylaş..
3-5 karikatür'ü bu şekilde paylaşana kimse bir şey diyemez.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

RadiKaL RadiKaL WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Çiftçi
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad A** G**
  • Mesajlar 1304
  • Beğeniler 281 / 398
  • Ticaret 8, (%100)

1ncimirac adlı üyeden alıntı

Hocam bir gelişme var mı dava hakkında bilgi verir misiniz?

Açıkçası konuyu açtığım gün uyumadım cebimde para olsaydı gidip yatıracak durumdaydım. Ertesi gün avukatimla görüştüm birşey olmaz dedi rahatladım.

Arabulucu ya dosyayı savcıya verebilirsiniz uzlaşmak istemiyorum şeklinde imzaladım çıktım bekleyip göreceğiz

1ncimirac 1ncimirac Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 19.06.2020
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Blogger
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 57
  • Beğeniler 22 / 14
  • Ticaret 1, (%100)

yb79 adlı üyeden alıntı

Paylaştığın şeyi ben yazdım ancak ilk cümleyi okumazsan ikinci cümle ile benim söylediğimi bağlamından çıkartıp çarpıtmış olursun.
Cümlenin tamamı aşağıda....

Facebook'ta arkadaşlarınla paylaş, twitter'da güldüğün bir karikatürü paylaş..
3-5 karikatür'ü bu şekilde paylaşana kimse bir şey diyemez.

Evet doğru söylüyorsunuz hocam. Ancak bence sitede yüzlerce makalesi olan bir kişiden sadece tek bi makalesinde tek bir karikatür paylaştı diye 8 bin ₺ istemek gerçekten gerçekdışı bir tutum. Tamam bin ₺ falan isteseler zaten arabulucuda iş çözülecek kimse mahkemeyle uğraşmak istemez ama dediğim gibi çok yüklü miktarlar isteyince mecburen tepki görüyorlar.

webloggi webloggi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.11.2018
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Web & Medya
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad T** H**
  • Mesajlar 2165
  • Beğeniler 925 / 926
  • Ticaret 12, (%100)
Korona 'dan hemen önce zabıta ve polis ekipleri cafelerde youtube' dan çalınan müzikler için telif hakkına ihlale girdiği için ceza kesiyordu.

Uzun uzun yazmaya gerek yok zaten herkes gayet net bir şekilde fikirlerini belirtmiş.

Benim demek istediğim son yıllarda telif konusunda daha sağlam bir hukukî yaklaşıma sahip olduk. Açıkçası rakam büyük, küçük onu eleştiremem çünkü bu tamamen sanatcinin insiyatifinde. Ancak arabulucu zaten bu rakamın ortasını bulmak için tarafları bir araya getirir. Adı üstünde zaten.

Diyeceğim o ki, benim bir tasarımım, bir makalem ya da emek verdiğim tamamen bana ait olan bir şeyin fiyatını yalnızca ben belirleyebilirim.

Yabancı dergilerin her yazı için ayrı telif ücreti belirlediği bir listeleri bile bulunuyor. Hatta işi biraz abartıp online ödeme sistemi ekleyeni bile gördüm.

Telif günümüzde son derece dikkat edilmesi gereken bir nokta.

Avukat ile görüşmenizde fayda var. Ayrıca arabulucu ile buluşmayı redderseniz direk olarak mahkemede "art niyet" barındırıyormuşsunuz gibi bir izlenim yaratabilir. Muhakkak arabulucunun telefonlarına yanıt verin ve buluşmayı kaçırmayın derim ben.

Umarım sorun kolayca çözüme ulaşır. Geçmiş olsun hocam.
RadiKaL 1ncimirac

kişi bu mesajı beğendi.

RadiKaL RadiKaL WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Çiftçi
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad A** G**
  • Mesajlar 1304
  • Beğeniler 281 / 398
  • Ticaret 8, (%100)

SEBTURKA adlı üyeden alıntı

Öncelikle geçmiş olsun diyorum size.
Karşı tarafın yaptığı tamamen hukuksal bir durum gibi gözüküyor ve hukuku kullanarak kazanç elde ediyorlar. Ne kadar etik olur orası tartışma konusu fakat benim de şahsıma ait bir şeyi habersiz kullansalardı mutlaka bende yasal olarak hakkımı kullanır ve kazanç elde ederdim.

Yalnız burada karşı taraf uyarıda bulunmadan hukuksal süreci başlatmış gibi gözüküyor. Burada ava çıkarken avlanma söz konusu olabilir.

Başına gelen bu durumu bizlerle paylaştığın için ayrıca teşekkür ederim.

tolhur adlı üyeden alıntı

Korona 'dan hemen önce zabıta ve polis ekipleri cafelerde youtube' dan çalınan müzikler için telif hakkına ihlale girdiği için ceza kesiyordu.

Uzun uzun yazmaya gerek yok zaten herkes gayet net bir şekilde fikirlerini belirtmiş.

Benim demek istediğim son yıllarda telif konusunda daha sağlam bir hukukî yaklaşıma sahip olduk. Açıkçası rakam büyük, küçük onu eleştiremem çünkü bu tamamen sanatcinin insiyatifinde. Ancak arabulucu zaten bu rakamın ortasını bulmak için tarafları bir araya getirir. Adı üstünde zaten.

Diyeceğim o ki, benim bir tasarımım, bir makalem ya da emek verdiğim tamamen bana ait olan bir şeyin fiyatını yalnızca ben belirleyebilirim.

Yabancı dergilerin her yazı için ayrı telif ücreti belirlediği bir listeleri bile bulunuyor. Hatta işi biraz abartıp online ödeme sistemi ekleyeni bile gördüm.

Telif günümüzde son derece dikkat edilmesi gereken bir nokta.

Avukat ile görüşmenizde fayda var. Ayrıca arabulucu ile buluşmayı redderseniz direk olarak mahkemede "art niyet" barındırıyormuşsunuz gibi bir izlenim yaratabilir. Muhakkak arabulucunun telefonlarına yanıt verin ve buluşmayı kaçırmayın derim ben.

Umarım sorun kolayca çözüme ulaşır. Geçmiş olsun hocam.

Arabulucunun dediğiniz gibi bir rolü yok onlar teklifini yaptı ben teklifimi yaptım hiç ortası olmadı. Zaten bir TL esnemediler. Uzlaşmak istemiyor gibi gozukmek istemediğimi belirttim arabuluciya. Benim dosyamin mahkeme ile ilgisi yok hakim önüne biel çıkmaz dedi. Yoksa ben 2 k teklif ettim ama kabul etmediler şeklinde yazacaktım forma hayırlısı artık
webloggi

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al