wmaraci reklam

YouTube embed ile şarkı paylaştığım için 10 bin ₺

38 Mesajlar 8.321 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

1ncimirac 1ncimirac Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 19.06.2020
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Blogger
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 57
  • Beğeniler 22 / 14
  • Ticaret 1, (%100)
Bizim durumumuz karikatür davalarından biraz daha zor. Ama yine de sağolun hocam verdiğiniz bilgiler için. Deneyeceğim.

wmaraci
reklam

tatarkursad tatarkursad WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.12.2015
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Grafik Tasarım
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad K** T**
  • Mesajlar 77
  • Beğeniler 4 / 29
  • Ticaret 0, (%0)
Kardeşim bu tam bir saçmalıktır. Eğer Youtube embed özelliği açık ise Diğer kullanıcılara kısıtlı dağıtım lisansı verilmiş olur. Dolayısı ile buradan bir telif davası açılamaz. Bunu senin avukatlarının da bilmesi ve mahkeme heyetine sunması gerekirdi. Youtube açık bir şekilde kullanıcı sözleşmesinde bu hakları belirtmiştir.

Bununla ilgili bir yazı buldum.

YouTube’un kullanıcı sözleşmesinde ekine bulunan Hizmet Koşulları sözleşmesinin 7. Maddesinde İçerik sahibinin, içerik üzerindeki tüm haklarını muhafaza edilecektir ve hizmet’in diğer kullanıcılarına kısıtlı lisans hakkı verilmesi zorunludur, denilmek suretiyle zaruriyet durumu ifade edilmiştir.

Kısıtlı lisansın içeriği ise aynı sözleşmenin 8. Maddesinde şu şekilde hükme bağlanmıştır: ”İşlevselliğin el verdiği ölçüde, diğer kullanıcıların içeriği kullanmak, çoğaltmak, dağıtmak, türemiş eserlerini hazırlamak, sergilemek, icra etmek üzere kullanabilecektir.”

Özellikle YouTube söz konusu olduğunda bir web site sahibinin YouTube’tan embed ile video/içerik çekmesinin telif hakkı ihlalini oluşturmayacaktır. Tüm YouTube kullanıcılarının bu özelliği kullanabileceği hizmet sözleşmesince kullanacağını tanınan bir haktır. Kaldı ki embed koduyla YouTube üzerinden paylaşım yapılması durumunda, içeriği sitesinde paylaşan kişi bir gelir elde etse dahi YouTube geliri asıl video yayınlayıcısına da yansıtmaktadır.

Telif hakkının ihlalinin oluşmasının istisnası, barındırıcının embed kodu açık bir şekilde kullanıcılar ile paylaşmamasıdır. Örneğin bir video barındırma sitesi videonun altında açık bir şekilde embed kodu paylaşmazsa ve siz HTML kodlarına bakarak bu embed koda ulaşır ve paylaşımda bulunursanız bu durumda telif hakkı gündeme gelecektir.

Kaynak
teknoabi

kişi bu mesajı beğendi.

gaometri gaometri WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.05.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Diyarbakır
  • Ad Soyad R** S**
  • Mesajlar 491
  • Beğeniler 178 / 179
  • Ticaret 4, (%100)
Merhaba youtube üzerinden açık olan videoyu eğer herhangi bir yerde paylaşırsansan sorun yok. Hiç bir şekilde dava açamazlar. Çünkü youtube üzerinde yerleştirme kodunu açıp kapatabilirsin. Bu yüzden açık bıraktıkları için tüm sorumluluk onlardadır.

https://mnchukuk.com/2020/11/27/embed-kod-ile-muzik-veya-video-paylasimi-telif-hakki-ihlaline-neden-olur-mu/#:~:text=%C3%96zellikle%20YouTube%20s%C3%B6z%20konusu%20oldu%C4%9Funda,s%C3%B6zle%C5%9Fmesince%20kullanaca%C4%9F%C4%B1n%C4%B1%20tan%C4%B1nan%20bir%20hakt%C4%B1r.

https://www.hukukihaber.net/embed-kodu-nedir-telif-haklari-yonunden-bir-degerlendirme-makale,8221.html

SEBTURKA SEBTURKA WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 27.09.2019
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** T**
  • Mesajlar 351
  • Beğeniler 140 / 141
  • Ticaret 0, (%0)
O zaman şöyle söyleyeyim hocam. Kafan rahat olsun.

Öğrenciyim dedin, senden para alamazlar bu aşamada.

Süreç şu şekilde işler:

Mahkeme sonuçlanana kadar en az 2 yıl, sonra sonuçlanınca itiraz edersin 2 yılda o şekilde. Karar, dava, sanık, tanık, temyiz derken senin olay uzar gider.

Sen bu süreçte bir mesleğe başlarsın bir gelirin olmaya başlar, bunlar mahkemeyi kazansa bile maaşına el koyma veya haciz işlemi başlatamazlar. Maaşa haciz gelse bile %30'u geçemez. ki gelmezde zaten. Bunlar senden o parayı alamayınca avukat tekrar uzlaşma ister sizden. Sizde miktarın düşürülmesini talep edersiniz, sonra kredi kartına 9 taksit dersiniz. Ve böylelikle bu süreçten hafif bir şekilde yırtarsınız :)

Yukarıda yazdıklarım eğer siz mahkemeyi kaybederseniz geçerli. Fakat kazanacağınızdan eminim. Embed olayı youtuben kendi sorunu. Yani sanatçının bir sorunu değilki. Youtube izin vermiş. ve bu izin youtube ile senin aranda ki bir ilişki.

Birde sakın para felan vermeye kalkma. Adamların amacı para koparmak olduğu nasılda belli, hemen ve peşin istiyorlar. :)

Mahkeme belki farklı bir karar verecek :)
fatihaslan1987 1ncimirac

kişi bu mesajı beğendi.

http://www.ilgikolik.com
wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

1ncimirac 1ncimirac Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 19.06.2020
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Blogger
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 57
  • Beğeniler 22 / 14
  • Ticaret 1, (%100)
Hepinize teşekkür ederim arkadaşlar iyi ki varsınız. Durum henüz netleşmedi. Netleşince buraya yazmaya devam edeceğim. Sonucu ben de merak ediyorum. Herkese iyi günler dilerim.

MetinOzturk MetinOzturk WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.07.2019
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** Ö**
  • Mesajlar 76
  • Beğeniler 22 / 48
  • Ticaret 0, (%0)
Youtube embed ile ceza kesilmez emin ol içini rahat tut. Zamaninda çıplak gosteren gozluk satanlara bişe olmadı embed ile video çekenemi olacak, karsindakiler dolandiricidir kesin yeme bu numaraları :)
sergennaslan

kişi bu mesajı beğendi.

sewkii sewkii God is love. Kullanıcı
  • Üyelik 29.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek barmen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** F**
  • Mesajlar 612
  • Beğeniler 104 / 184
  • Ticaret 12, (%92)
Embedi izin almadan paylaşmak kesinlikle suçtur ve herhangi bir ticari kazancın olmasa bile sonuçta telifli bir içeriği paylaşmışsın. Youtube embedleri açık bırakabilir ancak, siz paylaşımları izin almadan yaparsanız eğer %100 telif hakkı ihlali etmiş olursunuz.

Youtube'da paylaşılan içeriklerin hak sahipleri sanatçı,youtuber,televizyon kanallarıda,müzik şirketleri ve diğerleri youtube'a herhangi bir içerik atmadan önce eğer, önem taşıyorsa içerik ve telifliyorsa eğer, youtube'a atılmadan önce zaten telif koruma şirketlerine iletilerek koruma altına alınıyor.

Youtube sadece kendi içindeki kanallara telif uygulamaktadır. Onun dışında embed'i çekipte başka bir yerde yapılan paylaşımlar youtube'un sorunu değildir. Yani hocam eğer, kafalarına koymuşlarsa bir şekilde alırlar. Sonuçta ellerinde telif koruma kapsamına giren ve tastiklenmiş bir içerik var. Bu hatayı herkes yapıyor embed'le çekiyorum bir şey olmaz diyorlar ancak, olay embed ile çekmek değildir. O içeriğin telif koruma belgesi varsa eğer, her türlü fikir ve sanat eserleri kanunu kapsamına dahildir.

sergennaslan sergennaslan Razer Gold %80 Kullanıcı
  • Üyelik 17.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Girişimci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 784
  • Beğeniler 251 / 253
  • Ticaret 102, (%100)
Hocam eğer uygunsuz bir şekilde kullanmadıysan senden para felan talep edemeyeceklerini düşünüyorum. Embed kod ile alınan videolarda çıkan reklamların kazancı yine video sahibine gider. Mahkemeye gidersen ve olayı güzel bir avukatla anlatırsan senden para alamazlar aksine Mahkemeyi para kazanma aracı olarak gördükleri için ceza bile kesebilirler. Gidipte adult bir sitede felan paylaşmadın umarım.

Ek olarak; bu işten anlamayan avukatlara gidersen seni başlarından savarlar, internette bilişim hukukundan anlayan çok güzel avukatlar var. Asla 2-3 avukat ile görüşüp vazgeçme.

mehmet01 mehmet01 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek ...
  • Konum Adana
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 664
  • Beğeniler 327 / 328
  • Ticaret 1, (%100)
Ben de konuya dahil olayım. Konuyu açan arkadaş beni biliyor zaten. Bilmeyenler de daha önceden açtığım konudan hatırlar belki. Benim uğraştığım taraf da Sezen Aksunun müzik şirketi yine. Şarkı sözü ve iframe paylaşmış üyelerden biri. Bundan 3 yıl önce paylaşmış. Üyeyi bulamadım suç bana kaldı site sahibi olarak.

Benden de 10bin civarı istediler. Hem 7 aydır işsizim, hem kiracıyım, hem de açıköğretimde de olsa öğrenciyim ve borcum da var. Tek kuruş birikim yok. Ama hiç anlayış göstermiyorlar. 3bin peşin vereyim diye teklif ettim ama 2 hafta oldu olumlu veya olumsuz dönüş yapmadılar bile. İstemiyor da olsam konu mahkemeye gidecek. Mahkeme sonucunda da suçlu bulunursam yine mahkeme ücreti, dosya masrafı, avukat ücretleri vs. derken 10binden fazla ödeyeceğimi söylüyor herkes. Şimdi bulsam yine verip kurtulurdum ama yok yani. N'olacak bilmiyorum ben de...
looktr

kişi bu mesajı beğendi.

vongoethe vongoethe Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.04.2018
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad S** C**
  • Mesajlar 160
  • Beğeniler 38 / 24
  • Ticaret 2, (%100)
yav akıl sır erdiremiyorum şarkı paylaştın diye mahkemelik oluyosun bide 10 bin tl para vereceksin. kardeşim mahkemeye çıkarsan kılık kıyafetine çeki düzen verip öyle çık daha sonra sezen aksunun o şarkısı babamla annemin en sevdiği şarkı falan de birşey uydur yani . böyle birseyin başıma geleceğinden aklımın ucundan bile geçmedi bundan sonra herhangi bir sosyal platformlarda şarkı paylaşmayacagim internete dahi derslerim için araştırmak için gireceğim dersin birde pişmanım diye eklersin.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al