wmaraci reklam

Blog Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

10 Mesajlar 2.083 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

aDesigner aDesigner Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 26.10.2010
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Tasarımcı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 396
  • Beğeniler 18 / 129
  • Ticaret 0, (%0)

İnternette bulduğum bir bilgi üzerinden giderek blogcular için yararlı bir şeyler paylaşmaya çalışacağım arkadaşlar. Başlığa bakarsak Türkçe dersi şeklinde olacak gibi görünüyor. Ama tam olarak bilmiyorum. "Okuyucularınızın Rahata Ermesi İçin Öneriler" adlı bir başlık da konulabilirdi :D Takip ettiğim blogların yazım tarzı ile ilgili özelliklere değindim. Yani "Takip edilesi bir blog, yazı yazarken nelere dikkat etmelidir?" gibisinden :D Aslında şu an cümle sonuna nokta yerine gülücük koyan bir insandan yazım kuralları hakkında öğütler alıyorsunuz dikkat edin! :D

Neyse önce bilgiyi verelim:

[*]Cümle büyük harfle başlar, nokta ile biter.
    [*]Noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakılır. (evet her zaman)
    [*]"gelcem, gitcem, gidiyom" denmez "geleceğim, gideceğim, gidiyorum" denir.
    [*]"Herkez" denmez "herkes" denir.
    [*]"Her İlk Harf Büyük Olacak Şekilde" yazmak sadece okuyanı yorar.
    [*]"Yanlız" değil "Yalnız" denir.
    [*]"her şey" ayrı yazılır.
    [*]"ğ" harfi "g" şeklinde yazılamaz.
    [*]"Bende, sende" denmez, "Ben de, sen de" denir.
    [*]"Dahi" anlamındaki "de" ayrı yazılır.
    [*]"Geldimi?" yazılmaz "Geldi mi?" yazılır.
    [*]Soru takıları ayrı yazılır.
    [*]"OK'mi?" değil, "Tamam mı?" denir.
    [*]"ahmet, belgin, duru" denmez. "Ahmet, Belgin, Duru" denir. Özel isimlerin, illerin, ülkelerin ilk harfleri büyük yazılır.
    [*]"ki" eki, bağlaç olarak kullanılıyorsa ayrı, iyelik eki olarak kullanıyorsa birleşik yazılır.
    [*]"v" yerine "w" yazılmaz… Ve bunun gibi bize ait olmayan harfleri kullanmayalım.

Şimdi de en çok dikkat çekenleri irdeleyeceğim:

Noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakılır. (evet her zaman)

Takip etmek için seçeceğim bloglarda en önemli özellik budur benim için. Teması göz yorsun, arkaplan kapkara ve boğucu olsun. Ne olursa olsun noktalama işaretinden sonra boşluk bırakılmayan bir yazıyı okumama isteği uyanır içimde. Yazılar bitiş bitiş ve sıkıcı görünür. Noktadan sonra boşluk olmadığı için tüm paragraf bir cümle olarak algılanır.

Örnek:

Takip etmek için seçeceğim bloglarda en önemli özellik budur benim için.Teması göz yorsun,arkaplan kapkara ve boğucu olsun.Ne olursa olsun noktalama işaretinden sonra boşluk bırakılmayan bir yazıyı okumama isteği uyanır içimde.Yazılar bitiş bitiş ve sıkıcı görünür.Noktadan sonra boşluk olmadığı için tüm paragraf bir cümle olarak algılanır.

"her şey" ayrı yazılır.

Eskiden "şey ayrı mı yazılır? nerede yarı yazılır?" diye kafam çok karışırdı. Fakat şu cümleyi kafanıza yerleştirirseniz bir sorun kalmaz. "Her şey ayrı yazılır!!!" bir şey, hiçbir şey, bu şey, şu şey... Hepsi :)

"gelcem, gitcem, gidiyom" denmez "geleceğim, gideceğim, gidiyorum" denir.

Kişisel günlüklerde buna çok dikkat edilmez. Çünkü fazlasıyla resmi bir anlatım vardır. Günlük tutanlar için önermem fakat ciddi makaleler yazan bir blogda kaliteli görünmek için vazgeçilmez özelliklerdendir.

"Herkez" denmez "herkes" denir. - "Yanlız" değil "Yalnız" denir.

Bunlar da çok sık karşılaşılan bir hata durumudur. Arada ben de yaparım fakat en ufak bir uyarı ya da fark etmem sonucunda düzenlerim.

"Bende, sende" denmez, "Ben de, sen de" denir. - "Dahi" anlamındaki "de" ayrı yazılır.

İlkokulda o kadar çok dil bilgisi ve türkçe dersleri görmemize rağmen bir türlü kafamıza sokamadıkları konu budur. Kimse bize "de şu şekilde ayrılır" demedi. Ya da ben o sırada uyuyordum :D "dahi anlamındaki de ayrı yazılır" cümlesinin internette duydum. "Dahi anlamın da mı kullanılmış, bir yerde veya bir kişide bulunma anlamında mı kullanılmış nasıl anlayacağım? :(" diye düşünmedim değil. Bunu da blog yazıp pratik yapa yapa, el alışkanlığı sonucun da öğrendim :)

Yukarıdaki paragrafta sonucun da sonucunda olmalıydı. Anlamın da ise anlamında şeklinde yazılmalıydı. Bunu da doğru bir kullanımdır.

"ki" eki, bağlaç olarak kullanılıyorsa ayrı, iyelik eki olarak kullanıyorsa birleşik yazılır.

o kadar masum bakıyordu ki suratına bir tane patlatasım geldi :D
seninki, benimki

yukarıdaki örneklerde belirttiğim gibi :)

Birkaç Kural:
TDK'nın yeni uygulamasıyla bazı kurallar da dilimizde yer etmeye başlamış. Sınavlarda Türkçe çözecek arkadaşlara da yararı olabilir. Mesela satır sonunda ilkokul kelimesini nasıl ayırırız? ilk ve okul kelimesi birleştiği için ilk- (aşağıdaki satıra) okul şeklinde. Ama artık sistem değişmiş ve birleşik kelimeler bile heceleyerek bölünüyor. Yani: il- (aşağıdaki satıra) kokul ya da ba- (aşağıdaki satıra) şöğretmen gibi... Çok saçma ve tuhaf. Alışacağız mecbur.
"Türkçe'nin güzelliği" bu kullanım yanlıştır. Türkçenin yazarken tırnak işareti kalkmış.

Bildiğiniz Türkçe dersi verdim. :D Şaka bir yana okuyucularınız için gerçekten önemli ayrıntılar.

İyi forumlar :)

wmaraci
reklam

furkanozden furkanozden Geleceğe hazır mısın? Kullanıcı
  • Üyelik 25.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Blogger
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad F** Ö**
  • Mesajlar 2462
  • Beğeniler 98 / 442
  • Ticaret 2, (%100)
Bunun hakkında bir hareket başlatmak lazım gerçekten ben sen dikkat ederiz de o biz siz onlar n'olacak ? Çok iyi bir konuya değinmişsin.

Are you alright?

Sinan Sinan Grana Kullanıcı
  • Üyelik 18.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirme Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 3509
  • Beğeniler 1321 / 1320
  • Ticaret 97, (%100)
Yazdıklarını harfiyen ilke edinmiştim uzun bir süre önce. :)

Ogunsakiz Ogunsakiz Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 18.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 2023 / E
  • Meslek
  • Mesajlar 616
  • Beğeniler 158 / 79
  • Ticaret 0, (%0)
Yazı İçin Teşekkürler

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

SweetLove SweetLove WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Free Stylee
  • Mesajlar 373
  • Beğeniler 6 / 11
  • Ticaret 0, (%0)
teşekkürler bloggerlar dikkat etsinler :)

cagri cagri Bu kez olacak! Kullanıcı
  • Üyelik 28.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Oyuncu
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ç** A**
  • Mesajlar 801
  • Beğeniler 300 / 291
  • Ticaret 39, (%100)
Çok dikkat ediyorum bu kurallara ama bazen gözümden kaçabiliyor. Bu arada teşekkürler :)

goga82 goga82 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 13.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 98
  • Beğeniler 0 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
Seni tebrik ediyorum arkadaşım. Son derece basarılı

blueffect blueffect Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 23.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Bilgisayar Programcısı
  • Mesajlar 353
  • Beğeniler 29 / 89
  • Ticaret 2, (%100)
çok faydalı ve devamı gelmeli!

ArtemisTr ArtemisTr Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Öğrenci
  • Mesajlar 929
  • Beğeniler 102 / 57
  • Ticaret 0, (%0)
Paylaşacaktım (kaynak vererek tabi, çünkü © 2009 tüm haklarım saklı haa! Blogumdaki yazılar işine yarıyorsa, aldığın yeri kaynak gösteriver tamam mı? yoksa yolarım! yazısını okudum şaçlarımın yolunmasını sevmem :D) Çok güzel bir yazı olmuş.

Atakan Atakan Emekli. Kullanıcı
  • Üyelik 20.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek -
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 6139
  • Beğeniler 2442 / 2410
  • Ticaret 12, (%100)
Yıllardır elimden geldiğince söyleyebildiğim herkese bunların hemen hemen hepsini aynı şekilde söylüyor ve tavsiye ediyorum :D Hay ağzınla bin yaşa.. Herkesin / blog yazarlarının yer irimlerine eklemesi gereken bir konu.

Yalnız ben mesela sitemde yazı başlıklarının ilk harfini hep büyük yazıyorum. Neden bilmiyorum ama öyle daha hoş duruyor. Sadece başlıklarda böyle yapıyorum tabiki :)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al