wmaraci reklam

DA-PA Değerleri Hakkında

6 Mesajlar 1.208 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

alidemiral alidemiral WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.01.2020
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Blog Yazarı
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad A** D**
  • Mesajlar 320
  • Beğeniler 152 / 99
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba,

Teknik bilgiler konusunda pek bilgim olmadığı için forumlardan ve bu tür konularda içerik yayınlayan sitelerden faydalanıyorum. Sayenizde işe yarar bilgiler öğrenmekteyim. İyi ki varsınız.

Örneğin DA-PA mevzusunu çok duyardım ama "Bir ara bakarım ne olduğuna" diyerek araştırma ve incelemeyi hep ertelerdim. Geçenlerde birisi forumda, "Yeni açtığım site için DA-PA değeri yüksek sitelerden destek bekliyorum" gibi bir konu açmıştı. Bunun üzerine hemen Google'da arayıp DA-PA sorgulama sitesine girdim. Bloğum yeni olduğu için DA-PA puanlarım şu an "En Kötü" değil. :) (Puanların seviye değerine göre konuştum)

9-10 yıldır kullandığım, şu an kullanmadığım eski bloğumun ise DA puanı 39 (Kabul Edilebilir), PA puanı 41 (Ortalama) seviyesinde.

Birkaç sorum var:

1) Eski bloğumun değerleri sizce nasıl? Eğer iyi yöndeyse nasıl değerlendirebilirim? Özel alan adı değil. Şu an domain otoritem ana domainden yüksek, sayfa otorite değeri ana domaine yaklaşmış durumda.

2) İçerikleri silip, yeniden içerik üretsem puanlarım, değerlerim sıfırlanır mı?

3) Bu soruyu da genel olarak sorayım: DA-PA'nın önemi tam olarak nedir? Domain otoritesi mi, sayfa otoritesi mi daha öndedir? Neye göre yükseliş gösterir? Puanlar düşer mi?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

wmaraci
reklam

• Üyelik 03.01.2020
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Blog Yazarı
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad A** D**
  • Mesajlar 320
  • Beğeniler 152 / 99
  • Ticaret 0, (%0)
Bu konu hakkında söyleyeceğiniz bir şey yok mu arkadaşlar?

webloggi webloggi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.11.2018
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Web & Medya
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad T** H**
  • Mesajlar 2165
  • Beğeniler 925 / 926
  • Ticaret 12, (%100)
1- Da ve Pa değerleriniz TR şartlarında gayet güzel, ancak diğer metriklerede bakmak güzel olur. Ana domain'den kastınızı anlayamadım. Sitenizde çok sayıda subdomain mi var? Değerlerin iyi mi kötü mü olduğuna emin olmak için diğer metrik değerlere bakmak gerek. Da Pa puanlarını değerlendirebileceğiniz pek bir alan yok. Siteniz spam yememiş ise belki tanıtım yazısı satabilirsiniz. Ancak çok aşırıya kaçarsanız siteniz zarar görebilir.

2- İçerikleri silerseniz puanlarınız değişmez. Isterseniz komple siteyi silin yine puanlarınız değişmez. Çok ufak düşüşler olur. Ama bu yapacağınız şeyin doğru bir şey olduğu anlamına gelmez. İçeriklerinizi güncellemekte sakınca yok, hatta faydalı. Ancak silerseniz, pek iyi sonuçlar doğurmayabilir.

3- Da ve Pa' nın tam olarak bir önemi yoktur. Özel şirketlerin oluşturduğu bir sürü metrik değer var; DA, PA, CF, TF, DR, IX, ALEXA, UR, SS ve daha bir çoğu...

Siz hangisine önem verirseniz o önemli olur. Ancak genel olarak Moz site değerlendirmede kendini kanıtlamış bir hizmet sunar. Ayrıca diğer metrik değerlere göre daha kolay anlaşılır olmasininda etkisi var diye düşünüyorum. Moz Sitenin google aramalarında üstte çıkabilme potansiyelini ölçen iki metrik oluşturmuş biri da digeri pa. Ancak Moz verdiği metrik değerlere %100 doğruluk payı vermiyor. Da tüm siteyi ifade eder, Pa sorgusunu gerçekleştirdiğimiz sayfayı ifade eder.

Puanlar genelde backlink ile değişkenlik gösterir. Bu ne kadar çok backlink alırsan puanlar o kadar artar gibi bir sey değil. Ne kadar kaliteli backlink varsa o kadar iyi puan olur. Puanlarda yükselme ve düşüş her zaman olabilir. Özellikle backlinklerin etkisi değerleri yükseltebileceği gibi düşürebilir.
turkeytrick alidemiral

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 03.01.2020
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Blog Yazarı
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad A** D**
  • Mesajlar 320
  • Beğeniler 152 / 99
  • Ticaret 0, (%0)
tolhur
Emek verip detaylı bir cevap yazdığınız için teşekkür ederim. Bahsettiğim adres burası. Özel alan adı almadım. Ana domain, bloğu açtığım site oluşturucusunun kendi adresi. Spam skoru %1'de. Ama şöyle bir şey var: Bu bloğu hazırlarken SEO gibi teknik konulardan habersizdim. Anahtar kelimeye değil, içeriğe odaklanmıştım. Yani yazmak istediğim bir konu çıktığında kaleme alıyordum sadece; backlink vb. şeyleri bilmeden. Özel domain olmadığı için Adsense yok ama başka reklâm ağlarından onay aldım da reklâm eklemedim. Blogger'a geçtiğim için oraya içerik hazırlamıyorum artık.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

webloggi webloggi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.11.2018
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Web & Medya
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad T** H**
  • Mesajlar 2165
  • Beğeniler 925 / 926
  • Ticaret 12, (%100)
Son derece kaliteli bir paravan blogunuz olmuş hocam. Ana domain sizin domaininizi beslemiş değerler bu nedenle yüksek. Yeni sitenize eski sitenizden dofollow tanıtım yazısı paylastiginizda kaliteli, benzersiz bir backlinkiniz olacaktır.
alidemiral

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 03.01.2020
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Blog Yazarı
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad A** D**
  • Mesajlar 320
  • Beğeniler 152 / 99
  • Ticaret 0, (%0)
tolhur
Esasında paravan blog olarak değil de, bir zamanlar ana blog olarak kullanıyordum. Blogger'a geçince arşiv olarak kaldı. Sitenin merkezi Çek'te. Yandex Metrica'dan ne zaman baksam, siteyi ziyaret ettiklerini görüyorum her gün. Belki ondan dolayı bir artısı olmuştur.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al