wmaraci reklam

Düzenli Blog Yazmanın Püf Noktaları

4 Mesajlar 833 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

NuCLeuS NuCLeuS sistemlinux.org Kullanıcı
  • Üyelik 01.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 735
  • Beğeniler 110 / 318
  • Ticaret 1, (%100)
Düzenli olarak blog yazmak, her blog sahibinin istediği ama yapamadığı bir şey. Buna neden olan çeşitli sebepler var. Biz Türkler biraz fazla aceleci ve sabırsızız. Blog yazmaya yeni başlamış kişiler, hemen popüler olmak, adlarını duyurmak ve hatta para kazanmak istiyorlar.

Bu tarz düşüncelerle blog yazmaya başlayıp, sürekli varolan blogunu kapatıp yeni blog açan, güya yeni bir başlangıç yapmaya çalışanlar var. Her seferinde de sonu hüsranla bitiyor.

Blog açmayı düşünen kişilerin önce aşağıdaki sorulara yanıt bulması gerekiyor.

• Neden bir blog açmak olmak istiyorsunuz?

• Blog yazmanızın nedeni ne?. Keyif? Popülerlik? Para?

• Uzun süre yazmaya yetecek kadar sabrınız var mı?

Şunu hiçbir zaman unutmamak lazım. Emek verilmeden hiçbir şey elde edilemez.

Düzenli blog yazabilmenin ilk şartı bunu yaparken keyif alabilmektir. Keyif almadığınız bir işi uzun süreli devam ettirebilmeniz mümkün değil. Amacınız popülerlik veya para kazanmak ise benim size tavsiyem yazının geri kalanını okumayla zamanınızı boşa harcamayın. Hayat kısa. O yüzden gezin, tozun ve eğlenin. Hayatın tadını çıkartın.

Blog yazarken keyif alıyorsunuz. Fakat zaman zaman konu bulamadığınızdan şikayetçisiniz. Yazının başında dediğim gibi aceleci olmayın. Belki de sizin ihtiyacınız olan şey kendinize bir plan yapmak ve ona göre hareket etmek. Kendinizi kesinlikle sıkmayın. Yazı yazmak zorundayım diye kendinizi şartlandırmayın. Kendi denediğim yöntemi size anlatayım.

Siteme ufak bir progress bar ekledim. Progress barı da sürekli görebileceğim bir yere koydum. Burada siteye, o ay içerisinde kaç yazı gireceğimi yazdım. Örneğin 10 yazdım. Aylık yazı limitini 10 olarak belirledim. Çünkü amacım kendimi sıkmak veya bunaltmak değil.

Ayda 10 yazı belki az gibi görünebilir ama bu üç günde bir yazı yazmak demek. O yüzden siz limitinizi kısa tutun. İlla 10′dan fazla yazmayacaksınız diye bir kural yok. Bu düşüncemi de sitemde bir yazıda paylaştım ve takipçilerimle bunu paylaştım.

Bunu sadece kendi kafanızda düşünüp, sitenizde yazmamazlık etmeyin. Sitenize yazdığınızda, takipçilerinize karşı bir sorumluluk duygusu hissediyorsunuz. Hani sitenize yazı yazmadığınızda içinizde oluşan o tuhaf ve rahatsız edici duygu var ya, onu takipçilerinizle de paylaşınca üzerinizdeki baskı biraz daha artıyor. Fakat insanda araştırma ve yazma isteği artıyor. Beyniniz daha hızlı çalışmaya başlıyor. Bu anlattığım yöntem bende işe yaradı.

Üç senedir blog yazan biri olarak çok güzel geri dönüşler aldım. Size şunu çok rahat bir şekilde söyleyebilirim. İnsanlardan gelen bir teşekkür bile size öyle bir keyif veriyor ki anlatamam. Bunun pek bir izahı yok. İlk yazmaya başladığınızda da yardım ettiğiniz kişilerden teşekkür edenler muhakkak olacaktır ama benim bahsettiğim şey blog yazmaktan keyif almaya başladıktan sonra gelen o teşekkürler insana daha farklı geliyor. Hatta hiç unutmam. “Kıskandıracak güzellikte bir siteniz var. Sadece fikrimi belirtmek istedim. Başarılar dilerim.” gibi bir mail almıştım. Sırf bu tarz geri bildirimler almak için bile blog yazarı olunabilir. Ayrıca blog yazmaya başladığımdan beri de daha çok okur ve yazar oldum. Belki de bana en büyük artılarından biri de bu oldu.

Bol okuyun ve bol yazın. Beni de bloglarınızdan haberdar edin.

Kaynak: Düzenli Blog Yazmanın Püf Noktaları

wmaraci
reklam

SabahKemalCansu SabahKemalCansu ♣ SKC Graphic ♣ Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 21.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Grafik & Tasarım
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad S** C**
  • Mesajlar 1245
  • Beğeniler 545 / 284
  • Ticaret 2, (%50)
En önemlisi özgün olmak!

NuCLeuS NuCLeuS sistemlinux.org Kullanıcı
  • Üyelik 01.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 735
  • Beğeniler 110 / 318
  • Ticaret 1, (%100)

SabahKemalCansu adlı üyeden alıntı

En önemlisi özgün olmak!

Yazımı okuduğuna emin misin?. :) Yazı içerisinde düzenli blog yazmaktan bahsediyorum. Kopyala/yapıştır yaparak zamanını boşa harcamaktan değil. :)
SabahKemalCansu

kişi bu mesajı beğendi.

SabahKemalCansu SabahKemalCansu ♣ SKC Graphic ♣ Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 21.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Grafik & Tasarım
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad S** C**
  • Mesajlar 1245
  • Beğeniler 545 / 284
  • Ticaret 2, (%50)
Biliyorum okudumda söylüyorum zaten :D
En önemlisini söyledim :D

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al