lostyazilim

İçerik hırsızlığı hakkında sorularım

2 Mesajlar 556 Okunma
lstbozum

UlasSaglam UlasSaglam WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Endüstriyel Otomasyon
  • Konum Ordu
  • Ad Soyad U** S**
  • Mesajlar 35
  • Beğeniler 1 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
Arkadaşlar merhaba, içerik hırsızlığı hakkında sormak istediğim bir kaç soru var. Size kısaca olayı anlatmak istiyorum

2010 senesinde babamın kurmuş olduğu şirketin, babamın emek verdiği makinelerin ve onca uğraşla yazdığımız özgün içeriklerimiz, babamın eski ortağı tarafından yeni kurduğu şirketin web sitesine, harfi harfine hiçbir değişiklik yapılmadan kopyalanmıştır. Babamın eski ortağı bir webmastere gidip burası benim eski firmam buradaki içeriklerin aynısını bana geçir diyerek webmastere parasını veriyor. Adamda işi gereği bütün içeriklerimizi çalarak diğer siteye geçiriyor. Fotoğraflarda dahi bizim logolarımız bulunduğu halde kopyalıyorlar. Ben avukatımla görüştüm, istediğin an şikayette bulunabiliriz dedi ancak ben bu konuyu adli makamlara taşımadan önce sitenin google itibarını zedelemek istiyorum. Googlenin içerik hırsızlarına karşı yaptırımlarını seo işiyle uğraşan herkes biliyordur. Ancak daha önce içerik hırsızlarıyla uğraşmadığım için ne yapacağımı bilmiyorum. Dava açmadan önce bu siteyi google'nin gözünde itibarsızlaştırmak istiyorum. Googlenin web spam bölümünden içerik hırsızlığı yapıldığına dair bildiri yaptım ancak 8 gün geçmesine rağmen indexler halen duruyor. Web spam bildirim yeri harici kullanabileceğim bir konsol varmı? Google'ye şikayet edebileceğim bir yer varmı?

Adli yönden şikayetci olacağım için bir kaç soru daha sormak istiyorum. Avukatım bana sitenin içeriklerinin çalındığına dair video kayıtı almamı istedi. Video kaydını başlattıktan sonra ilk olarak adalet bakanlığının sitesine girip son paylaşılan içeriklerin tarihlerini gösterdim, yani videonun tarihini kanıtlamak için. Ardından ilk kendi siteme girerek içerikleri gösterdim sonra yeni sekme açarak onların sitesine geçtim ve çaldığı içerikleri ayrıca kullandıkları makine fotoğraflarında bizim logomuzun olduğunu fare imleci ile gösterdim. Herşey açık açık belli. Bundan başka mahkemede delil olarak ne kullanabilirim? Waybach machine(internet archive) tarafından sitenin şuanki durumlarını kayıt ettirdim. Site yeni kurulduğu için daha önce hiç kayıt almamış. Mahkeme web archivenin kayıtlarını delil sayarmı? Siteyi kuran kişinin whois bilgilerini kayıt altına aldım. Ayrıca bu webmasteride suça ortak olduğu için şikayet edeceğim.

Metni okuduğunu için çok teşekkür ederim. Değerli cevaplarınızı bekliyorum.

Mail
ulas52soft@gmail.com
wmaraci
reklam

Muratcam Muratcam mtcyazilim.com Kullanıcı
  • Üyelik 14.04.2018
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek Mesleksiz
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad M** C**
  • Mesajlar 580
  • Beğeniler 198 / 198
  • Ticaret 12, (%100)
Google zaten sitenin spam olduğunu görüyor ama Google sanıldığı gibi içerik hırsızları ile çok uğraşmıyor. Google her ne kadar ben spam a karşıyım dese de tim haber siteleri aynı makaleyi Paylaşıyor hepsi de ilk sayfada. Anlayacağın söylenen ile uygulanan aynı değil.

Yasal haklarını arayabilirsin. Önemli olan içeriğin senden sonra yüklendiğini ispatlamak bunu da bilirkişi zaten çözecektir. Ancak senin içeriklerinin yüklenme tarihi ile diğer sitenin register tarihini direk delil olarak sunarsan mahkeme daha kısa sürede sonuçlanır.

Muratcamoglu.com
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al