wmaraci reklam

Wordpress Tema Yapımı-Başlangıç

13 Mesajlar 2.396 Okunma
wmaraci reklam

MehmetGUMUS3 MehmetGUMUS3 . Kullanıcı
  • Üyelik 26.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 757
  • Beğeniler 283 / 200
  • Ticaret 12, (%100)
Detaylı olarak yazacağımız WordPress tema yapımı klavuzuna hoşgeldiniz.Tema yapmaya başlamadan önce neyin ne olduğunu ve nerede kullanmamız gerektiğini bir kavrayalım ki ileride sıkıntı yaşamayalım.

Tema yapmaya başlarken bize lazım olacak bir program mevcut.İlk önce lütfen Notepad programını indiriniz.Kodlarımızı yazarken herhangi bir dil sorunu olmaması için bu gereklidir.Ardından temalarımızın mantığına geçelim.Temanın olmazsa olmazlarından biri style dosyasıdır.Bunu style.css şeklinde tanımlayacağız.Style dosyası temamızın kıyafetleri gibidir bütün şekilleri burdan vereceğiz.Bir diğer olmazsa olmaz dosyalarımızdan biri olan functions.php dosyası ise temamızın işlevsel hale gelmesinde önemli rol oynamakta ve temamızın bel kemiğini oluşturmaktadır.Sitemizin görünüme kavuşması için gerekli olan dosyalar ise index.php,header.php,single.php,comments.php,footer.php gibi dosyalardır.Dosyaların ne işe yaradıklarını ilk önce açıklayalım.

İndex.php:Temamızın anasayfasıdır.Burada görünümleri farklılaştırabilir ve ziyaretçiyi tavlayabiliriz.
Header.php:Temamızın tanımlama dosyaları ve üst kısmı burada bulunur.
Footer.php:Temamızın alt kısmıdır.Genelde temamızla ilgili bilgileri ve link çıkışlarını burada yaparız.
Single.php:Temamızda konuları tıkladığımızda açılan sayfadır.
Comments.php:Temamızın yorum kısmını oluşturur.
Page.php:Sayfa şablonudur.
404.php:Temamızda arama yapıldıktan sonra açılacak bulunamadı sayfasıdır.

Evet genel olarak ne işe yaradıklarını açıkladık.Kodların bulunduğu bu php ve css dosyalarını bir klasörde toplayacağız. Örnek olarak Tozbulutu diye bir klasör oluşturduk diyelim.Bu klasörü daha sonra wp-content/themes yoluna atacağız ki temayı kurabilelim.Bu klasörün içine ayrıca resim ve js adında iki adet klasör daha oluşturacağız.Yani harikatasını çıkaracak olursak:

- Tozbululutu ( Kök Klasör )
.Resim : Temamız için görselleri atacağız.
.Js:Js dosylarımızı kullanacağız.
.İndex.php,header.php,footer.php,single.php,comments.php,functions.php,page.php,404.php,style.css dosylarımız da kök klasörümüzün altında olacak.

Ardından dosyalarımızın içine yerleştireceğimiz kodları tek tek bu bölümden paylaşıp bir wordpress teması oluşturacağız.

Kaynak:http://tozbulutu.org/wordpress-tema-yapimi-baslangic/
forumortam birsevda birfincanask

kişi bu mesajı beğendi.

Teamtofas.com
wmaraci
reklam

Atao Atao notin Kullanıcı
  • Üyelik 09.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 261
  • Beğeniler 53 / 29
  • Ticaret 7, (%100)
gene tozbulutu gene güzelbi çalışma cok severek takip ediyorum bloğunuzu
MehmetGUMUS3

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 26.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 757
  • Beğeniler 283 / 200
  • Ticaret 12, (%100)

Nobledestiny adlı üyeden alıntı

gene tozbulutu gene güzelbi çalışma cok severek takip ediyorum bloğunuzu

teşekkür ederim set şeklinde wordpress tema yapım konularına başladım.Tamamen bittiğinde buraya tek tek ekleyeceğim.Bir ön bilgi olması açısından bu yazıyı yazmak faydalı olur diye düşündüm.

Teamtofas.com

MehmetYazar MehmetYazar WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 15.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 48
  • Beğeniler 20 / 12
  • Ticaret 0, (%0)
Kardeşim şimdi ben bir web sitesi tasarımı hazırladım. .com uzantılı domaine hazırladım. Kodlamayı kendim yapmak istiyorum. Normalde grafikerlik yapıyorum ben ama web tasarım da yapmak istiyorum. Kodlama işini nasıl yaparız.

Mesela değişen manşetler, alt kategoriler, ne bileyim bu tür şeyleri yapmam için ne yapmam hangi programı kullanmam gerek

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 26.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 757
  • Beğeniler 283 / 200
  • Ticaret 12, (%100)

MehmetYazar adlı üyeden alıntı

Kardeşim şimdi ben bir web sitesi tasarımı hazırladım. .com uzantılı domaine hazırladım. Kodlamayı kendim yapmak istiyorum. Normalde grafikerlik yapıyorum ben ama web tasarım da yapmak istiyorum. Kodlama işini nasıl yaparız.

Mesela değişen manşetler, alt kategoriler, ne bileyim bu tür şeyleri yapmam için ne yapmam hangi programı kullanmam gerek

Hocam grafikerseniz büyük ihtimal dosyanın psd şeklini hazırladınız.Daha sonra bunu html ye dökmek gerekiyor.Daha sonra wordpress sistemine uyarlamak.Tüm bunlar dikkatle yapılması gereken işler ve çizime göre zahmetli de olabiliyor tabi.Açıkcası bunları yapmak için bir program bilmiyorum.Fakat wordpress için tema kodlaması ve mantığı hakkında yazılara başladım.Buradan yazdıkça paylaşacağım.

Teamtofas.com

• Üyelik 15.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 48
  • Beğeniler 20 / 12
  • Ticaret 0, (%0)
Evet PSD dosyası hazır. Bir otel için hazırladığım çalışma var. Bu kodlama ile ilgili aradığımı bulamadım nette. Herkes e-kitap satışı yapmaya kalkıyor. Eğer bilen yönlendiren olursa memnun olurum. Çağımızın işi web tasarımcılık. Bir de kaliteli yaparsanız değmeyin keyfinize. Allaha şükür yaptığım tasarımı webmasterler ve site sahipleri begeniyor ama işi öğretmiyor keratalar :) Tasarımı alıp işlerine bakıyorlar.
forumortam MehmetGUMUS3

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 26.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 757
  • Beğeniler 283 / 200
  • Ticaret 12, (%100)

MehmetYazar adlı üyeden alıntı

Evet PSD dosyası hazır. Bir otel için hazırladığım çalışma var. Bu kodlama ile ilgili aradığımı bulamadım nette. Herkes e-kitap satışı yapmaya kalkıyor. Eğer bilen yönlendiren olursa memnun olurum. Çağımızın işi web tasarımcılık. Bir de kaliteli yaparsanız değmeyin keyfinize. Allaha şükür yaptığım tasarımı webmasterler ve site sahipleri begeniyor ama işi öğretmiyor keratalar :) Tasarımı alıp işlerine bakıyorlar.

umarım yazdığım yazılar mantığını kavramanıza yardımcı olur.

Teamtofas.com

• Üyelik 15.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 48
  • Beğeniler 20 / 12
  • Ticaret 0, (%0)
Çok teşekkür ederim kaptan sitenizi de inceliyorum!..
MehmetGUMUS3

kişi bu mesajı beğendi.

cudjex cudjex ozergul.net Kullanıcı
  • Üyelik 23.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad Ö** G**
  • Mesajlar 1647
  • Beğeniler 347 / 570
  • Ticaret 8, (%100)
wp de yeni misiniz? bence yenisiniz. birşeyler öğretmek için uğraşmanız güzel de anlatım fiyasko olmuş. bilmeyenlerin kafasını daha da karıştırmayın derim ben.

ozergul.net/com

• Üyelik 26.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 757
  • Beğeniler 283 / 200
  • Ticaret 12, (%100)

cudjex adlı üyeden alıntı

wp de yeni misiniz? bence yenisiniz. birşeyler öğretmek için uğraşmanız güzel de anlatım fiyasko olmuş. bilmeyenlerin kafasını daha da karıştırmayın derim ben.

Wp de yeni değilim.Anlatım da wp de ileri derecede olanlar için değil.Wp ye yeni başlayanların öğreneceği en basit bilgiler diye düşünüyorum. Anlatım da bu doğrultuda.Bilmeyenlerin de kafasını karıştıracak bir şey görmüyorum açıkcası ben ?
MehmetAliATLI

kişi bu mesajı beğendi.

Teamtofas.com
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al