wmaraci reklam

Css Sprite ile blog açılış hızımızı arttıralım

61 Mesajlar 18.366 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

MammaLi MammaLi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 27.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 31
  • Beğeniler 0 / 20
  • Ticaret 0, (%0)

Öncelikle konu alıntı değildir,bizzat tarafımca hazırlanmıştır.Nedense bu konuda işbilir arkadaşlar çok ticari düşündükleri için hayrına paylaşan olmamış.O nedenle bu işi ben üstlenmiş bulundum.Aslında bu kadar blogger ipuçları paylaşan arkadaş varken bu işin benim gibi sinema blogu yazarı birine kalması biraz garip.

Css Sprite tekniği nedir ?

Css Sprite tekniği ile blog sitenizdeki resimler tek kaynakta birleştirilerek,site açılışı esnasında pek çok resmi ayrı ayrı çağırmak yerine tek kaynaktan resimler istendiği için fark edilir derecede hız artışı sağlanır.Bu konuda google örnek gösterilebilir.

Şimdi demo bir blog üzerinden resimli anlatıma geçeyim.Adım adım yapmanız gerekenler;
1)http://gtmetrix.com sitesine giderek site açılış hızımızı hesaplatıyoruz.Kısa bir tarama sürecinin ardından değerler ekrana yansıyor.

2)Kırmızı çerçeve içerisine aldığım Combine images using css sprites bölümünü genişletiyoruz.Altta listelenen linklerdeki resimleri birleştirerek site açılış hızımızı arttıracağız.Şimdi sırasıyla linkleri yeni sekmelerde açarak,resimleri masaüstünde oluşturduğunuz bir klasörün içerisine toplayın.

3)Az önce resimleri indirerek bir klasör içerisine toplamıştık.(temsili olarak anlatımın kısa sürmesi için bir kısmını indirip klasörde topladım.)

4)Şimdi http://css-sprit.es/ sitesine gidiyoruz.Browse bölümünden resimleri topladığımız klasörü gösteriyoruz.Klasör içerisindeki tüm resimleri seçtikten sonra (Ctrl+A) altta bulunan Create Css Sprite butonu ile kodlar üretiliyor.

5)Bu adım önemli !

a)Resimde 1 numara ile işaretlediğim css sprite ile üretilen png uzantılı resmi,masaüstümüze farklı kaydedip ardından hostumuza upload ediyoruz.(Blogger kullananlar için picassa web albümü gibi)
b)2 numara ile işaretlediğim kısımdaki css kodlarını blog şablonumuzdaki ]]> kodunun hemen üzerine ekliyoruz.Şöyle bir görüntü oluşacak;
.sprites {
background-image : url(https://lh4.googleusercontent.com/-PfL_Ht8w5a0/T4LpfTuAkuI/AAAAAAAAFZc/6c1av6IOPaY/s125/sprites.png);
background-color : transparent;
background-repeat : no-repeat;
display:inline-block;

}

#postauthoriconffy_png {
height : 25px;
width : 25px;
background-position : -0px -0px;
}

#postcommentsiconam_png {
background-position : -25px -0px;
}

#postdateicongc_png {
background-position : -50px -0px;
}

#posttagiconcv_png {
background-position : -75px -0px;
}

#postheadericonuw_png {
background-position : -100px -0px;
}
]]>

Burada dikkat etmeniz gereken kırmızı ile belirtilen (/your/image/url.png)bölümünü hostunuza yüklediğiniz png resmin url si ile değiştirmek olmalı.İkincisi ise display:inline-block; kodunu eklemek.
c)3 numaralı kısımdaki div class html kodlarını ise şu şekilde blog şablonumuza ekliyoruz.Örneğin birinci kod için Ctrl+F yardımı ile postheadericonuw kelimesini arıyoruz;(siz tabii kendi resimlerinizin adı ile arama yapacaksınız)
Mesela şablonumuz içerisinde(Widget şablonlarını genişleterek) şu şekilde bulmuş olalım. |

Şimdi kırmızı olarak işaretlediğim bölümü,üstteki resimde 3 nolu bölümde yer alan div class html kodlarından eşi ile değiştiriyoruz.

Sonuç olarak şöyle bir görüntü oluşacak;

|

Bu işlemi css sprite ile üretilen tüm html kodlarını ekleyene dek sürdürüyoruz.Mantık hep aynı.Resmin adını şablon içerisinde aratıp,sonrasında div class etiketleri ile değiştiriyoruz.Kısaca sadece resmin kaynağını değiştirmiş oluyoruz.

Sonuç; yeniden http://gtmetrix.com sitesini ziyaret edip site hızımızı hesaplatıyoruz.

Bazı sorular ve cevapları;

1)Css sprite yöntemi ile tahmini olarak site hızım ne kadar artar?

Sitenizdeki resim optimizasyonuna göre %3-5 arasında bir artış sağlanabilir.

2)Css sprite ile sitemdeki tüm resimleri tek resim haline getirsem olur mu?

Öncelikli tavsiyem sadece google pagespeed ve gtmetrix hız hesaplaması sonrasında tavsiye edilen resimleri birleştirmenizdir.Temanızdaki tüm resimleri birleştirmeniz hem zahmetlidir hem de site tasarımınızda sorunlara yol açabilir.Bunun sebebi ise çoğumuzun kullandığı hazır olarak indirilmiş custom temalardır.Resimleri birleştiriyim derken bu sefer de kullanılmayan css miktarını arttımış olursunuz.(radius,border vs ..)Yani hız olarak verimli değildir.
Ancak kendi temalarını tasarlayan birisi tüm resimleri css sprite ile birleştirip kullanıma sunabilir.Zaten geçen gün tema sitesi açmayı düşünen bi arkadaşa da bunu önermiştim.

3)Sadece blogger için mi?wordpress de kullanılabilir mi?

Anlatım sadece blogger platformu içindir.Wordpress'e hakim değilim o nedenle yardımcı olamayacağım.

4)Css sprite ile yaptığımız işlemin mantığı nedir?

Css Sprite ile sitemizdeki farklı resimleri tek kaynak üzerinde birleştirerek açılış esnasında ayrı ayrı resimlerin yüklenmesi yerine,tek kaynaktan birleştirilmiş resmin yüklenmesini sağlamış oluruz.Bu sayede site açılış hızımızda gözlenir bir artış gerçekleşir.İşin anatomisi;

Resimde gördüğünüz gibi farklı 5 resim,tek png içerisinde toplamış.(Bizzat benim bloguma ait örnek...)
--------------------------------------------------------------------------
Mesajdaki bilgiler işinize yaradıysa,(ki doğru yaptıysanız mutlaka yarayacak)destek olmak için sinema blog sitemi (After Dark Horror Movies) friend connect yoluyla ya da sosyal paylaşım butonları ile imlerseniz sevinirim.Zamanla yine blogger ipuçları ağırlıklı sitelerde nadiren bulabileceğiniz,faydalı css ağırlıklı paylaşımlar yapacağım.

Kolay gelsin...

Psycho Anarschi Behlul

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

contentwriter contentwriter Kendi halimdeyim Kullanıcı
  • Üyelik 22.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Kendi halimdeyim
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad İ** Y**
  • Mesajlar 4130
  • Beğeniler 1136 / 1842
  • Ticaret 21, (%100)
Bende bu tekniği arıyordum ne zamandır. Diğer anlatımlardaki mantığı çözememiştim eline sağlık.

• Üyelik 27.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 31
  • Beğeniler 0 / 20
  • Ticaret 0, (%0)

Hit Adam adlı üyeden alıntı

Bende bu tekniği arıyordum ne zamandır. Diğer anlatımlardaki mantığı çözememiştim eline sağlık.

Yorum için teşekkürler.Sizin sitenizde sanırım üst bölümde bulunan paylaş butonlarını vs birleştirmeniz gerekiyor.Herhangi bi problemde yardımcı olabilirim.Kolay gelsin..

dumanyak dumanyak Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 11.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 763
  • Beğeniler 113 / 149
  • Ticaret 15, (%93)
Günün yazısı olabilir. Ellerine sağlık..

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

nega nega Siz bilirsiniz.. Kullanıcı
  • Üyelik 17.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Blogger
  • Konum Osmaniye
  • Ad Soyad N** G**
  • Mesajlar 729
  • Beğeniler 404 / 127
  • Ticaret 0, (%0)
Teşekkürler her bloga lazım :)

www.nebigarci.net (Link yok, eski usül kopyala-yapıştır)

NuCLeuS NuCLeuS sistemlinux.org Kullanıcı
  • Üyelik 01.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 735
  • Beğeniler 110 / 318
  • Ticaret 1, (%100)
Arkadaşın eline sağlık. Fakat biraz uzun olmuş gibime geldi.
Ben Sinan'ın hazırladığı CSS Sprite Nedir? Nasıl Kullanılır? yazısını daha çok beğenmiştim. Sade ve kolay anlaşılır bir biçimde yazmış.

• Üyelik 27.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 31
  • Beğeniler 0 / 20
  • Ticaret 0, (%0)

NuCLeuS adlı üyeden alıntı

Arkadaşın eline sağlık. Fakat biraz uzun olmuş gibime geldi.
Ben Sinan'ın hazırladığı CSS Sprite Nedir? Nasıl Kullanılır? yazısını daha çok beğenmiştim. Sade ve kolay anlaşılır bir biçimde yazmış.

Haklısın güzel yazı.Ben daha çok herkesin faydalanabilmesi için resimlerle olayın akışını maddelemek istedim.Zaten html,css bilen biri işin mantığına hakimdir ve nasıl yapılacağını bilir.Amacım kod bilgisi zayıf olan kişilerin de bu yöntemi kolaylıkla sitesinde uygulayabilmesi.

NuCLeuS NuCLeuS sistemlinux.org Kullanıcı
  • Üyelik 01.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 735
  • Beğeniler 110 / 318
  • Ticaret 1, (%100)

MammaLi adlı üyeden alıntı

Haklısın güzel yazı.Ben daha çok herkesin faydalanabilmesi için resimlerle olayın akışını maddelemek istedim.Zaten html,css bilen biri işin mantığına hakimdir ve nasıl yapılacağını bilir.Amacım kod bilgisi zayıf olan kişilerin de bu yöntemi kolaylıkla sitesinde uygulayabilmesi.

Evet. Resimlerle ve gerekli kodları açıklayarak yazman güzel olmuş. Hiç bilmeyene kolaylık sağlayacaktır. Benim gibi kodlarla uğraşmayı seven kişilere hitap etmeyebilir. Kendi sitemde de CSS Sprite kullanmaya gerek yok. Ayıptır söylemesi 95% puanım varmış :P :D

ATMCgrafik ATMCgrafik ATMCgrafik & kitapajansı Kullanıcı
  • Üyelik 20.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek öğrenci
  • Mesajlar 341
  • Beğeniler 75 / 55
  • Ticaret 1, (%100)
yavv hocalar sadece bloğu olan mı yararlanıyo bundan :(

Kitap Ajansı & ATMCgrafik

• Üyelik 27.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 31
  • Beğeniler 0 / 20
  • Ticaret 0, (%0)

ATMCgrafik adlı üyeden alıntı

yavv hocalar sadece bloğu olan mı yararlanıyo bundan :(

Siz hangi platformda kullanmayı düşünüyorsunuz da ?

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al