https://www.yunusemrekoroglu.com/c-programlama-dili-ogrenme/

C Dili ile geniş bir rehber hazırlıyorum. 1 hafta daha konu ekleyeceğim.
[B]C Programlama Dili Nedir?[/B]

C programlama dili öğrenme, algoritma ve programlamanın mantığını kavramamızı kolaylaştıran, güçlü, esnek ve basitleştirilmiş makine dilidir. C dili için yazılım geliştirme ortamları oldukça fazladır. C dili donanım ve işletim sisteminden bağımsız taşınabilir bir dildir, her bilgisayarda sorunsuzca çalışır. C dili önceden tanımlanmış fonksiyonlardan oluşan yapısal bir programlama dilidir. C#, Java ve PHP gibi diller C dilinden esinlenerek yapılmıştır. Günümüzde c dilinin yerini nesneye dayalı programlama dilleri almış olsa da, programlamanın temelini ve mantığını daha iyi öğrenmek, nesneye dayalı programlamaya daha kolay geçiş yapmak için c dilini bilmek çok önemlidir.
C Programlama Dili Tarihçesi

C programlama dili AT&T laboratuarlarında Ken Thompson ve Dennis Ritchie tarafından 1972 yılında geliştirilmiştir. C programlama dili Unix işletim sistemini geliştirebilmek için B programlama dilinden üretilmiştir. Brian Kernighan ve Dennis Ritchie tarafından yayımlanan “C Programlama Dili”kitabından sonra yaygınlık kazanmıştır.
C Programlama Dili İle Neler Yapılabilir?

• Bilgisayar driverları yazabilirsiniz.

• Oyun yazabilirsiniz.

• Gömülü sistemleri kodlayabilirsiniz.

• İşletim sistemi yapabilirsiniz.

• Matlab gibi hesaplama uygulamaları yazabilirsiniz.

• Robot yapabilirsiniz.

• Programlama dili yazabilirsiniz.

C Programlama Dilinde Program Yazma

C programlama dilini geliştirmek için çok sayıda IDE uygulaması bulunmaktadır. Sizler için kendi kullandığım Code Blocks uygulamasını öneriyorum.
Merhaba Dünya Uygulaması

Code Blocks uygulamamızı açtıktan sonra aşağıdaki kodu yazıp, çalıştıralım. Bu uygulamamızda standart bir C uygulamasında olması gereken tüm kodlar ve açıklamalarıyla birlikte ekledim. Kodları inceleyerek, mantığını kavrayabilirsiniz.
#include
//bu iki çizgi yorum satırları eklemek için kullanılır.
//include komutu fonksiyonları çağırmamızı sağlıyor.
int main()
//int main() parantezler içerisine yaptırmak istediğim işlemleri yazıyoruz.
{
printf(“İlk Ders”);
//printf içerisine yazdığım metni yazdırır.
return 0;
//return 0; programı durdurur.
}
Merhaba Dünya Uygulamasının kaynak dosyalarını indirmek için aşağıdaki linkte tıklayınız.
https://dosya.co/8obyx6rvwxrd/Merhaba_Dünya.rar.html
C Programlama Dili Değişken Tipleri

C programlama değişken tipleri, temel verileri saklamak ve bu verileri ilerde kullanmak için oluşturulur. Aşağıda değişken tipleri ve tanımlarını bulabilirsiniz.
İnt Değişkeni

32 Bit işaretli tamsayıları saklamak için kullanılır. 4 byte yer kaplar.
Float Değişkeni

64 bit işaretli kesirli sayıları saklamak için kullanılır. 4 byte yer kaplar.
Double Değişkeni

64 bit işaretli daha büyük kesirli sayıları saklamak için kullanılır. 8 byte yer kaplar.
Char Değişkeni

16 unicode karakterleri temsil eder. 1 byte yer kaplar.
Değişken Tipleri Uygulaması

Değişken tiplerinin daha kalıcı olması için aşağıdaki kodumuzda ayrıntısıyla açıkladık. Kodları inceleyerek değişken tipleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
#include
int main()
{
double sayi1=1.500;
//daha büyük kesirli sayıları yazmak için kullanılır.
int sayi2=3;
//tamsayıları yazmak için kullanılır.
float sayi3=1.5;
//kesilir sayıları yazmak için kullanılır.
char harf=’A’;
//Karakterleri yazmak için kullanılır.
printf(“double sayimiz=%lfn int sayimiz=%dn float sayimiz=%fn char karakterimiz=%c”,sayi1,sayi2,sayi3,harf);
//%lf komutu büyük kesirli sayıları yazdırmak için kullanılır.
//%d komutu int tamsayıları yazdırmak için kullanılır.
//%f komutu kesirli sayıları yazdırmak için kullanılır.
//%c komutu karakterleri yazdırmak için kullanılır.
return 0;
}
Değişken Tipleri Uygulamasının kaynak dosyalarını indirmek için aşağıdaki linkte tıklayınız.
https://dosya.co/xhyagp9gp8tt/Değişken_Tipleri.rar.html
Aritmetik İşlemler Uygulaması

Değişkenlerin daha anlaşılması için bu uygulamamızda toplama, çıkarma ve çarpma işlemlerinin nasıl C dili kullanarak yapabileceğinizi açıkladık. Kodları inceleyerek aritmetik işlemler yapabilirsiniz.
#include
int main()
{
int sayi1=5;
int sayi2=7;
printf(“Toplam=%dn Cikarma=%dn Carpma=%d”,sayi1+sayi2,sayi1-sayi2,sayi1*sayi2);
return 0;
}
Aritmetik İşlemler Uygulaması kaynak dosyalarını indirmek için aşağıdaki linkte tıklayınız.
https://dosya.co/iw0iyqz6l0tv/Aritmetik_İşlemler.rar.html
Değişkenlerin Boyutunu Bulma Uygulaması

İnt, float, double ve char değişkenlerinin kapladığı alanları hesaplamaya yarayan değişkenlerin boyutunu bulma uygulamasının kodlarını aşağıya ekledim. Kodları inceleyerek değişkenlerin kapladığı alanı bulabilirsiniz.
#include
int main(){
int sayi1;
double sayi2;
float sayi3;
char sayi4;
printf(“Int Boyutu=%ldn double boyutu=%ldn float boyutu=%ldn char boyutu=%ld”,sizeof(sayi1),sizeof(sayi2),sizeof(sayi3),sizeof(sayi4));
//sizeof(…) değişkenin kapladığı alanı bulmaya yarar.
return 0;
}
Değişkenlerin Boyutunu Bulma Uygulaması kaynak dosyalarını indirmek için aşağıdaki linkte tıklayınız.
https://dosya.co/c2kgrf7fpx4z/Değişiken_Boyutları.rar.html

C Programlama diliyle ilgili daha çok bilgi için C Programlama Dili bölümünü inceleyiniz.