wmaraci reklam

Apple'ın Yeni Zammı - Yorumluyorum#1

7 Mesajlar 1.303 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

41600 41600 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 17.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 108
  • Beğeniler 62 / 13
  • Ticaret 2, (%50)
Merhabalar, yeni yazı serisi Yorumluyorum#1 ile blog yazılarıma devam ediyorum.
Düzenli olarak gündemden seçtiklerimi Yorumluyorum# etiketi ile paylaşacağım. Değerlendirmelerimi, yorumlarımı bildireceğim. Serinin ilk yazısına başlayalım.

Apple'ın Yeni Zammı

Apple, yılın son aylarına yaklaştığımız şu günlerde yine zam yaptı. Ülkemizde dolar kurunun yükseliş göstermesi, cihazların satış fiyatlarını artmasında en büyük neden olarak gösteriliyor. 13 Ekim 2015 tarihi itibarıyla perakende fiyat listesini güncelleyen şirket, ürünlerine 300 ile 2000 TL arasında zam uyguladı.
Apple'ın dün tanıttığı yeni iMac modelleri ile yaptığı zam ile güncellenen fiyatlar belli oldu. Zamlı yeni fiyatlar şu şekilde; (Eski/Yeni)
-----------------------------------------------------------
Mac Pro 3.7Ghz 4 Çekirdek - 10.599 TL - 11.999 TL
Mac Pro 3.5Ghz 6 Çekirdek - 13.999 TL - 15.999 TL
Mac Mini 1.4Ghz - 1.749 TL - 1.949 TL
Mac Mini 2.6Ghz - 2.449 TL - 2.699 TL
Mac Mini 2.8Ghz - 3.499 TL - 3.899 TL
Macbook 1.1Ghz - 4.299 TL - 5.199 TL
MacBook 1.2Ghz - 5.299 TL - 6.299 TL
-----------------------------------------------------------
11" MacBook Air 128GB - 2.999 TL - 3.599 TL
11" MacBook Air 256GB - 3.699 TL - 4.399 TL
13" MacBook Air 128GB - 3.399 TL - 3.999 TL
13" MacBook Air 256GB - 3.999 TL - 4.799 TL
13" MacBook Pro 2.5Ghz - 3.499 TL - 4.399 TL
13" MacBook Pro Retina 2.7Ghz 128GB - 4.299 TL - 5.199 TL
13" MacBook Pro Retina 2.7Ghz 256GB - 4.999 TL - 5.999 TL
13" MacBook Pro Retina 2.9Ghz 512GB - 5.999 TL - 7.099 TL
15" MacBook Pro Retina 2.2Ghz 256GB - 6.699 TL - 7.899 TL
15" MacBook Pro Retina 2.2Ghz 512GB - 8.399 TL - 9.699 TL

Yorumlama

Aslında olayı ele aldığımızda Apple'ın özel olarak zam yaptığını düşünmüyorum. Evet Apple'ın fiyat politikası her zaman için tartışılmıştır. Ancak bu sefer ki durumda şirket "ülkemizde ki dolar kur farkının yükselmesi" ile zorunlu zam artışına gitmiş durumda.
Ne zaman ki ülkemizde dolar kuru düşerse fiyatların normal seviyeye gelmesini bekleyebiliriz. Yıl sonuna doğru muhtemelen eski seviyeye gelecektir.
Sabırlı beklemeler :)

Kaynak : Apple'ın Yeni Zammı #Yorumluyorum1

Biraz da mizah....... :) :)

wmaraci
reklam

43699 43699 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 04.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 210
  • Beğeniler 9 / 38
  • Ticaret 2, (%100)
Ülke ekonomisi vergi üzerine kurulu :). Ama İnsan'lar anlamıyor bunu malesef. Örnek vermek gerekirse etin kilosu 7 liradan nasıl 45 liraya çıktığı, 25 kuruşluk ekmeğin nasıl 1,5 liraya çıktığını soran eden yok :). Avrupa'da 600€ olan iPhone nasıl oluyor da Türkiye'de 4,500 liradan satılıyor, soran yok :).
Rekomedya 41600

kişi bu mesajı beğendi.

brkrtp brkrtp Mobile App Developer Kullanıcı
  • Üyelik 24.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Mobile App Developer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 964
  • Beğeniler 269 / 251
  • Ticaret 31, (%97)

sezeryildiz adlı üyeden alıntı

Ülke ekonomisi vergi üzerine kurulu :). Ama İnsan'lar anlamıyor bunu malesef. Örnek vermek gerekirse etin kilosu 7 liradan nasıl 45 liraya çıktığı, 25 kuruşluk ekmeğin nasıl 1,5 liraya çıktığını soran eden yok :). Avrupa'da 600€ olan iPhone nasıl oluyor da Türkiye'de 4,500 liradan satılıyor, soran yok :).

Devlete feda olsun neyini soracaz afiyet bal şeker olsun.
Sözüm size değil ama bazı şeyleri eleştirirken insan şunu sormalı kendine
"O şunu bunu kötü yaptı şu kötü bu kötü şu berbat şu tarafı şöyle ULAN SEN NE YAPTIN ? o bari bişi yapmaya calısmış ya sen?"

43699 43699 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 04.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 210
  • Beğeniler 9 / 38
  • Ticaret 2, (%100)

brkrtp adlı üyeden alıntı

Devlete feda olsun neyini soracaz afiyet bal şeker olsun.
Sözüm size değil ama bazı şeyleri eleştirirken insan şunu sormalı kendine
"O şunu bunu kötü yaptı şu kötü bu kötü şu berbat şu tarafı şöyle ULAN SEN NE YAPTIN ? o bari bişi yapmaya calısmış ya sen?"

Başlıca şu konuyu anlatayım, biz Başbakan ve ya Cumhurbaşkanı seçilmedik ki neyimizi sorguluyorsun? Bize ve ya herhangi bir insana fırsat verildi de biz mi değerlendiremedik? Artık bırakın şu zihniyeti "siz ne yaptınız" diye. Sürekli ve sürekli zam ve vergi artışı yaparak ekonomimiz şöyle güzel, böyle güzel diyemeyiz. Söz de 2016 yılında 12. büyük ekonomi olmamız bekleniyordu, bundan 10 yıl önce. Şimdi ki durumumuz ne? Gün geçtikçe daha batıyoruz, farkında değiliz. Yakında G-20 sıralamasından bile çıkacağız neredeyse, kalkmış onlar bunu yaptı, şunu yaptı diyorsunuz. Daha yerli motorumuz yok kalkıyoruz ondan bundan tasarım ve lisans alarak 'yerli otomobil' yaptık diyoruz. Yerli kelimesi benim bildiğim tamamen kendi halkın tarafından tasarlanır, üretilir ve piyasaya sürülen ürünlere denir. Şu zamana kadar 1.000 lira asgari ücret verirsek ekonomi çöker dediler, şimdi de gerekirse 1.500 lira yaparız diyorlar. Artık samanı bile ithal eden bir Ülke olduk farkında mısınız bilemiyorum? Şöyle bir artı noktası var onuda demeden geçmeyeceğim. Sadece ve sadece Askeri alanda iyi şeyler yaptı. O'da 90'lı yıllarda başlanılan projeleri bitirmekle ibaretti. Şuan da yerli dediğimiz silah'lar bile ya Almanya ya İtalya ya da Çin uyruklu ama sadece lisans alıp, yerli silah diyerek yutturuyoruz millete. Şimdi soruyorum; Bu Ülke'ye mi feda olsun yoksa başındakilere mi? Eğer bu Ülke'ye feda oluyorsa varsın benden de helal olsun, lakin kaç senedir gelişiyor ekonomimiz diyoruz lakin asgari ücret bir türlü 1000 lirayı geçmiyor. Yani olayı sen düşün.

Bunu tarafsız bir Vatansever olarak yazıyorum, bugün hangi parti gelirse gelsin halkından çok kendisi yiyecektir, bu zamana kadar da böyle olmuştur. İçlerinden bir tek kara oğlanı görmedim yemeyen bunu da belirteyim.

Rekomedya EmirKutlu

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

Rekomedya Rekomedya Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad C** Ş**
  • Mesajlar 1930
  • Beğeniler 1527 / 1150
  • Ticaret 25, (%100)

sezeryildiz adlı üyeden alıntı

Dünyada hemen hemen tüm ülke ekonomileri üretime dayalıdır, ürettikçe büyür üretimi hedefler teşvik eder.

Bizim ekonomimiz ise tamamen tüketime dayalı, biz tükettikçe çark dönüyor, sadece tüketim teşvik ediliyor. Bir dönem manyak gibi selam verene kredi dağıtılmasının nedeni de buydu zaten. Devlet kolayı bulmuş, neden üretmekle uğraşsın ki ? Koreli üretir devlet o üründen koreliden fazla kâr eder, alman üretir yine bizim devlet almandan fazla kâr eder. Eşkıya düzeni olsa bu kadar olmazdı yemin ederim.

Biz gidip bir telefon satın alıyoruz 1 telefon parası kadar da devlet vergi alıyor. Yani bildiğin ortak olmuşuz hatta ortaklığı da aşmış, yakıt alkollü içkiler elektronik gibi konularda sen 1 alırken devlete 2-3 katı vergi vermek zorunda kalıyorsun. Devleti bize hizmet etsin diye kurduk, geldiğimiz noktada herkesi köle yaptılar, yemeden içmeden uyumadan çalış çalış çalış devlete ver.

Valla benim hakkım beni ilgilendirir isteyen helal etsin o da onu ilgilendirir, ben helal melal etmiyorum. Başka ülkelerde böyle değilken bizde böyleyse bu adil değil demektir, sorumluları kimse hepsine hakkım haram olsun. Fazladan tek kuruşumu dahi vergi olarak vermek istemiyorum. %10 alırsın haktır o helali hoş olsun tabi ki bir devletimiz olsun istiyorsak vermek zorundayız, %20 olsun ona da helali hoş olsun, ama tutup da 1 telefon alırken bana da 1 telefon parası vereceksin diyorsa 1 paket sigaramdan 3 paket sigara parası kadar vergi vereceksin diyorsa helal etmem, yolda bulsam para akan musluklarım bile olsa böyle vergilendirmeyi helal melal etmem. Amerikan devletinin Alman devletinin Fransız İngiliz hadi bunlar büyük diyelim Makedon Bulgar devletlerinin vatandaşına sunduğu imkanı rahatlığı bile sunamıyorsa onların harcamalarının %10-20 si ile verdiği hizmeti burada bizden %70-80 alarak bile becerip sunamıyorsa nesine helal edeyim devletin ?

Bulgar araba alır 3 bin euro
Türk aynı arabayı alır 10 bin euro
Bulgar et alır 3-5 euro
Türk et alır 15 euro
Bulgar telefon alır 200 euro
Türk aynı telefonu alır 500 euro

Bulgar devleti mi daha büyük biz mi daha büyüğüz ? Biz daha büyüksek bulgarın aldığı fiyata neden alamıyoruz ? Ya da neden AB düzeyinde yaşam süremiyoruz ?
HidrolikAdam 43699 mertcndgn

kişi bu mesajı beğendi.

ekbilisimm ekbilisimm ek-bilişim Kullanıcı
  • Üyelik 25.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek mühendislik öğrencisi
  • Konum Konya
  • Ad Soyad F** E**
  • Mesajlar 557
  • Beğeniler 137 / 114
  • Ticaret 8, (%100)

LikeSend adlı üyeden alıntı

Dünyada hemen hemen tüm ülke ekonomileri üretime dayalıdır, ürettikçe büyür üretimi hedefler teşvik eder.

Bizim ekonomimiz ise tamamen tüketime dayalı, biz tükettikçe çark dönüyor, sadece tüketim teşvik ediliyor. Bir dönem manyak gibi selam verene kredi dağıtılmasının nedeni de buydu zaten. Devlet kolayı bulmuş, neden üretmekle uğraşsın ki ? Koreli üretir devlet o üründen koreliden fazla kâr eder, alman üretir yine bizim devlet almandan fazla kâr eder. Eşkıya düzeni olsa bu kadar olmazdı yemin ederim.

Biz gidip bir telefon satın alıyoruz 1 telefon parası kadar da devlet vergi alıyor. Yani bildiğin ortak olmuşuz hatta ortaklığı da aşmış, yakıt alkollü içkiler elektronik gibi konularda sen 1 alırken devlete 2-3 katı vergi vermek zorunda kalıyorsun. Devleti bize hizmet etsin diye kurduk, geldiğimiz noktada herkesi köle yaptılar, yemeden içmeden uyumadan çalış çalış çalış devlete ver.

Valla benim hakkım beni ilgilendirir isteyen helal etsin o da onu ilgilendirir, ben helal melal etmiyorum. Başka ülkelerde böyle değilken bizde böyleyse bu adil değil demektir, sorumluları kimse hepsine hakkım haram olsun. Fazladan tek kuruşumu dahi vergi olarak vermek istemiyorum. %10 alırsın haktır o helali hoş olsun tabi ki bir devletimiz olsun istiyorsak vermek zorundayız, %20 olsun ona da helali hoş olsun, ama tutup da 1 telefon alırken bana da 1 telefon parası vereceksin diyorsa 1 paket sigaramdan 3 paket sigara parası kadar vergi vereceksin diyorsa helal etmem, yolda bulsam para akan musluklarım bile olsa böyle vergilendirmeyi helal melal etmem. Amerikan devletinin Alman devletinin Fransız İngiliz hadi bunlar büyük diyelim Makedon Bulgar devletlerinin vatandaşına sunduğu imkanı rahatlığı bile sunamıyorsa onların harcamalarının %10-20 si ile verdiği hizmeti burada bizden %70-80 alarak bile becerip sunamıyorsa nesine helal edeyim devletin ?

Bulgar araba alır 3 bin euro
Türk aynı arabayı alır 10 bin euro
Bulgar et alır 3-5 euro
Türk et alır 15 euro
Bulgar telefon alır 200 euro
Türk aynı telefonu alır 500 euro

Bulgar devleti mi daha büyük biz mi daha büyüğüz ? Biz daha büyüksek bulgarın aldığı fiyata neden alamıyoruz ? Ya da neden AB düzeyinde yaşam süremiyoruz ?

Belli ki devletin bir işi becerebildiği yok, bunca vergiyi de haketmiyor ...

bilmeden ne güzel konuşuyorsun ne güzel atıyorsun primci arkadaş

Ufak bir araştırma yaptım ve Samsung Galaxy S5 telefonunun fiyat karşılaştırması yaptım

Bulgaristanda: https://www.technomarket.bg/products/09144513/samsung-galaxy-s5-neo-gold-g903 fiyatı 789 leva yani 1335 TL yapıyor

Türkiyede http://www.istanbulbilisim.com.tr/samsung-galaxy-s5-g900-16-gb-gold-cep-telefonu-fiyati,122180.html?gclid=Cj0KEQjwwIKxBRDKhOz7ytT30vkBEiQAT1NaPUSrDb2MAvcYz670DSmicWLJ5tb08I7rOrrrXLXFPAIaApjy8P8HAQ

Türkiyede ise 1468 TL yapıyor en dandik siteden aldım laf yapmayasın diye araştırsam daha ucuzu da vardır.

Birde araba karşılaştırması yapayım senin için için Mercedes E350 2009

Bulgar:
http://obiavi.automedia.investor.bg/pcgi/automedia.cgi?act=4&adv=11380734232759302&pic=1 23000 Euro

Türkiye:
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mercedes-benz-orjinal-mercedes-e350-cgi-yabancidan-yabanciya-233607885/detay 26000 Euro

Yani ben uçurumu göremedim ha bide fiyatlar ucuz diyorsunya neden adamlar külüstür arabalara biniyor Sofyaya gitmiştim daha önce çoğu eski arabaya biniyor. Yani bir milletin alabilmesi için ucuz olmasıda yetmiyor eskiden Türkiyede mercedesi bmwyi zor görürdük şimdi heryerdeler

Rekomedya Rekomedya Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad C** Ş**
  • Mesajlar 1930
  • Beğeniler 1527 / 1150
  • Ticaret 25, (%100)
Hangi Türkiyede Mercedes BMW zor görürdün ya dağ köyünde mi yaşıyordun ? Araç ithalatı başladı başlayalı TR de her arabadan sürüsüne bereket görürsün. Mercedes BMW zaten saymakla bitmeyecek sayısı belli olmayacak kadar var. Yalanın da bu kadarını söylemeyin artık ayıptır.

Ayrıca verdiğin linkte ki araçlardan TR de olan diye verdiğin de yabancıdan yabancıya satış, şakaysa komik olmuş evet. Gerçekse bil ki türk vatandaşları o fiyata alamıyorlar onu. Telefonların da verdiklerinin modelleri farklı. Buyur ben modeli modeline fiyatları yazdım aksini iddia eden varsa bulgar fiyatlarından bana araç temin edecek olan varsa hemen alıyım.

Buyur 2003 model b5.5 kasa Passat 2.5 TDİ 9700 lira : http://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?topmenu=1&act=4&adv=11444072451054488

Bizde 1.9 motor olan aynı model 35 bin liraya satılıyor.

--------------------------------------------------------------

Buyur 2000 model e46 BMW 3.18 8000 lira : http://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?topmenu=1&act=4&adv=11444994283345708&slink=awy620

Bizde bu araçta 35-40 bin liraya satılıyor.

Yani hangi akla hizmet arabalar aynı para diyorsun, boralar bizde hala 20-25 bin lira orada 2 bin euro , burada 20 bin liraya temiz e36 3.18 alamıyorken bulgarda e46 3.30 cabrio alıyorlar.

Telefona gelelim :

İphone 6s gold bulgar fiyatı 2000 lira : http://www.mobilebulgaria.com/obiavi/1194649/apple-iphone-6s

Buyur bu da bizde ki fiyatı 3500 lira : http://urun.n11.com/cep-telefonu/iphone-6s-plus-16gb-gold-cep-telefonu-P80367073?cid=604001&gclid=Cj0KEQjwwIKxBRDKhOz7ytT30vkBEiQAT1NaPe_v4532MRcD0KH2-D8PunjkqJOk5AB7dBOCxO69ZTkaAlzd8P8HAQ

Araştırma yaptım diyorsun ama daha verdiğin ilanın altında yazan Türk Vatandaşları Satın Alamaz yazısını bile görmemişsin.

ekbilisimm adlı üyeden alıntı

bilmeden ne güzel konuşuyorsun ne güzel atıyorsun primci arkadaş

Ufak bir araştırma yaptım ve Samsung Galaxy S5 telefonunun fiyat karşılaştırması yaptım

Bulgaristanda: https://www.technomarket.bg/products/09144513/samsung-galaxy-s5-neo-gold-g903 fiyatı 789 leva yani 1335 TL yapıyor

Türkiyede http://www.istanbulbilisim.com.tr/samsung-galaxy-s5-g900-16-gb-gold-cep-telefonu-fiyati,122180.html?gclid=Cj0KEQjwwIKxBRDKhOz7ytT30vkBEiQAT1NaPUSrDb2MAvcYz670DSmicWLJ5tb08I7rOrrrXLXFPAIaApjy8P8HAQ

Türkiyede ise 1468 TL yapıyor en dandik siteden aldım laf yapmayasın diye araştırsam daha ucuzu da vardır.

Birde araba karşılaştırması yapayım senin için için Mercedes E350 2009

Bulgar:
http://obiavi.automedia.investor.bg/pcgi/automedia.cgi?act=4&adv=11380734232759302&pic=1 23000 Euro

Türkiye:
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mercedes-benz-orjinal-mercedes-e350-cgi-yabancidan-yabanciya-233607885/detay 26000 Euro

Yani ben uçurumu göremedim ha bide fiyatlar ucuz diyorsunya neden adamlar külüstür arabalara biniyor Sofyaya gitmiştim daha önce çoğu eski arabaya biniyor. Yani bir milletin alabilmesi için ucuz olmasıda yetmiyor eskiden Türkiyede mercedesi bmwyi zor görürdük şimdi heryerdeler

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al