wmaraci reklam

Biglisayar işlemci, ekran vs..?

4 Mesajlar 955 Okunma
smmexpress

NeoEkonomi NeoEkonomi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek ekonomist
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** Y**
  • Mesajlar 1111
  • Beğeniler 109 / 251
  • Ticaret 23, (%96)
Arkadaşlar merhaba, son günlerde kendime yeni bir laptop almak amacıyla arayışlara giriştim ama tabiki binlerce ürünle karşılaştım. şimdi anladığım kadar işlemci olarak i7 en son herhalde. i5 normal i3 eh işte.. şimdi benim sormak istediğim şimdi bazı cihazlar var i7 4.nesil olmasına rağmen 2.20ghz derken diğer bilgisayarda i5 2.nesil ya da i3 olmasına rağmen 2.80 ghz olabiliyor (turbo hariç normal). şimdi hani burada etkili olan nedir? Sizce alırken i 3-5-7 olmasına mı yoksa ghz a bakarak mı belirlemeliyim hani işlemcide performansı etkileyen nedir? DDR3 ve ekran kartı ne kadar önemli.. Örneğin eski arkadaşlar bilir az çok pentium 4, 3 ten her türlü iyiydi ya da 3 2 den gibi :)

Yani arkadaşlar kısaca siz laptop alırken hangi verilere bakıyorsunuz?
Ortalama herkesin oynadığı oyunları oynayan, filim izleyen ve genellikle webde gezinip site işleriyle uğraşan biri için..
Herkese Teşekkürler..

wmaraci
reklam

ademd ademd WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek öğrenci,stajyer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** D**
  • Mesajlar 124
  • Beğeniler 23 / 23
  • Ticaret 0, (%0)
Pek bilgim yok ama bildiklerimi yazayım. Bende geçtiğimiz aylarda kasa topladım, o sırada tabi biraz bilgi edinmiş oldum.
Şimdi olay şöyle, nesil yükseldikçe işlemci gelişmiş oluyor. Parasından da anlaşılır zaten, 100 liraya da i7 var 900 lirayada :) Birde 2. nesil üstündeki işlemcilerde dahili ekran kartı bulunuyor. Sağlam bir işlemci alırsan ekran kartına para harcamana gerek kalmaz. Günlük işlemler için demişsin, o yüzden diyorum.
Birde i3 eh işte demişsin ama modele göre fark atıyor. İ7'yi ezen i3 modelleri var. :)
Ben laptop almadığım için çok bir şey diyemicem, beğendiğin modelleri belirleyip buraya liste koysan, hangisi bana uyar desen daha iyi olur gibi.
Birde şunu söyleyim, bazen bu kötü dedikleri şeyler çok iyi çıkabiliyor. Ben i3 işlemci alacaktım ama vazgeçip amd a6-5400k aldım, sırf günlük kullanım için düşünüyordum ama utandırdı beni. Bir çok oyunu hiç sorunsuz açıyor, 9800gt ekran kartının açamadığı 4k videoları en ufak bir donmadan onboard ekran kartıyla açıyor.
İyi araştırmak gerekli.
NeoEkonomi

kişi bu mesajı beğendi.

NeoEkonomi NeoEkonomi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek ekonomist
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** Y**
  • Mesajlar 1111
  • Beğeniler 109 / 251
  • Ticaret 23, (%96)

ademd adlı üyeden alıntı

Pek bilgim yok ama bildiklerimi yazayım. Bende geçtiğimiz aylarda kasa topladım, o sırada tabi biraz bilgi edinmiş oldum.
Şimdi olay şöyle, nesil yükseldikçe işlemci gelişmiş oluyor. Parasından da anlaşılır zaten, 100 liraya da i7 var 900 lirayada :) Birde 2. nesil üstündeki işlemcilerde dahili ekran kartı bulunuyor. Sağlam bir işlemci alırsan ekran kartına para harcamana gerek kalmaz. Günlük işlemler için demişsin, o yüzden diyorum.
Birde i3 eh işte demişsin ama modele göre fark atıyor. İ7'yi ezen i3 modelleri var. :)
Ben laptop almadığım için çok bir şey diyemicem, beğendiğin modelleri belirleyip buraya liste koysan, hangisi bana uyar desen daha iyi olur gibi.
Birde şunu söyleyim, bazen bu kötü dedikleri şeyler çok iyi çıkabiliyor. Ben i3 işlemci alacaktım ama vazgeçip amd a6-5400k aldım, sırf günlük kullanım için düşünüyordum ama utandırdı beni. Bir çok oyunu hiç sorunsuz açıyor, 9800gt ekran kartının açamadığı 4k videoları en ufak bir donmadan onboard ekran kartıyla açıyor.
İyi araştırmak gerekli.

yazdıklarında son derece haklısın işte bende onu merak ediyorum o i3 ile i7 arasındaki farkı kapatan nedir? :) masa üstünde sorun olmuyor pek değişebiliyorsun parçaları vs ama laptop sıkıntı ya :D

Evet onu da yapabilirim ama tek tek insanların benim ilanlarımla ilgilenip zaman harcamasını istemem, genel bilgi tecrübesini paylaşsın herkes bende onları okuyup muhakeme yaparak en doğru kararı kendim vermeliyim böylece hem bilerek almış olurum hemde içim rahat olur

ademd ademd WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek öğrenci,stajyer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** D**
  • Mesajlar 124
  • Beğeniler 23 / 23
  • Ticaret 0, (%0)

NeoEkonomi adlı üyeden alıntı

yazdıklarında son derece haklısın işte bende onu merak ediyorum o i3 ile i7 arasındaki farkı kapatan nedir? :) masa üstünde sorun olmuyor pek değişebiliyorsun parçaları vs ama laptop sıkıntı ya :D

Evet onu da yapabilirim ama tek tek insanların benim ilanlarımla ilgilenip zaman harcamasını istemem, genel bilgi tecrübesini paylaşsın herkes bende onları okuyup muhakeme yaparak en doğru kararı kendim vermeliyim böylece hem bilerek almış olurum hemde içim rahat olur

:D Aradaki farkı kapatan nesil farkları sanıyorum. Şöyle ki, i3 1. nesil işlemci çıkmışken aynı zamanda i7 1. de çıkıyor. Şimdi mesela şu model "i3-4130"(4.nesil) i7'nin 2. nesillerinden bir kaçını belki daha fazlasını gömer :p İ3 nesil atlarken i7'de atlıyor ama arkada bıraktığı nesiller i3'den geri kalmış oluyor. Ki zaten i7'nin 1. nesil sıfır pc satılmıyor artık :D
Neyse, umarım laptop konusunda bilgili biri yardımcı olur da güzel bir pc alırsın. Ben 800 TL bütçe ayırmıştım, toplamda 410 TL'ye canavar topladım.

wmaraci
wmaraci
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al