wmaraci reklam

Bilgisayar topluyorum değerli tavsiyelerinize ihtiyacım var

17 Mesajlar 2.897 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

rohirrim rohirrim WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad R** F**
  • Mesajlar 115
  • Beğeniler 42 / 8
  • Ticaret 1, (%100)
Mrb arkadaşlar 5 yıldır kullandığım masaüstünden artık verim alamadığımdan yeni bir bilgisayar topluyorum... 5650 TL'lik bir PC topladım... Ancak henüz almadım sizlerin değerli bilgisine başvurmak istedim...
Ne İstiyorum: Çok sık oyun oynamasam da oyun oynarım... Photoshop, adobe after affect, video edit, convert işleri ile çok sık uğraşıyorum sahip olduğum web siteler nedeni ile... Yani yüksek performanslı bir PC'ye ihtiyacım var... ayrıca 2 monitor kullanıyorum birisi 27 inç Samsung Syncmaster monitor. Bildiğim kadarı ile Ekran kartında bit değeri bellekten daha fazla önemli imiş.
Tavsiye edeceğiniz ürünlerin fiyatları ucuz da olabilir pahalı da olabilir... Ancak gözle göremeyeceğim, deneyerek tecrübe edemeyeceğim bir hız farklı için ürün başına bin TL gibi bir fark verecek kadar saf da değilim açıkcası... Performansı aşağıdaki ürünlerinden çok daha iyi bir ürün varsa ve fiyat varkı 300TL civarı ise tabiki pahalı olan ürünü tercih ederim. Performansı aşağıdaki ürünler ile aynı ya da çok az düşük ancak 500TL civarı daha ucuzsa tabiki ucuz olan ürünü tercih ederim. Yıllardır AMD kullanırım ve kalitesinden de çok memnun olmama rağmen bu kez Intel ve Nvidia tecrübe etmek istedim ama bir yandan da acaba hatamı yapıyorum da demiyor değilim. İçimden bir ses de "Olum ne riske giriyorsun bu paraya AMD'den canavar alırsın hem de riske de girmezsin" demiyor değil :) Nese umarım güzel yararlı tavsiyeler gelir... Şimdiden çok teşekkürler :)

Tercih ettiğim ürünler şu şekilde:

[COLOR=#ff0000]İşlemci:[/COLOR] Intel Core i7 4790K 4GHz 8MB Cache LGA 1150 | FİYAT: 1.128,59 TL
Kendimi bildim bileli AMD kullanırım ve gerçekten memnunum. Ancak bu kez Intel tecrübe etmek istedimden bu işlemciyi seçtim. Yalnız bazıları i7'nin kişisel kullanımdan çok sanal sunucular da daha iyi olduğunu, i5'in tercih edilmesinin daha iyi olacağını belirtiyor...

[COLOR=#ff0000]Anakart:[/COLOR] Asus MAXIMUS VII HERO Intel Z97 3200MHz(OC) DDR3 LGA1150 ATX | FİYAT:1.019,69 TL
Bir ara MSI anakart almıştım. O zaman en üst seviye bir anakart idi. Bir-iki yıl sonra yandı... Hayatımda ilk kez topladığım bir PC'nin parçası yandı, hem de o kadar para vermeme rağmen... Onun için MSI kesinlikle almam bir daha. ASUS'un kalitesini övdüklerinden bu anakartı tercih ettim. Z97 yongalar i7'ler için en iyi performansı verdiğinden bu yonga setini seçtim.

[COLOR=#ff0000]Ekran Kartı:[/COLOR] Sapphire Amd Radeon R9 285 OC (UEFI) 2GB 256Bit GDDR5 (DX12) PCI-E 3.0 Ekran Kartı | [B]FİYAT: 819,00 TL
[/B]Yukarıda da belirttiğim gibi yıllardır AMD kullanıyorum ve gerçekten memnunum ama bu kez Nvidia deneyimi yaşamak istedimden bunu seçtim. Fakat 2GB ram, 256Bit gerek fiyat gerek performans açısından R9 285 ile aynı performansı verecek bir Nvidia ekran kartı bulamadım. Eğer tavsiye edeceğiniz bu tarz kart olursa tercih edebilirim. 200-300TL pahalı olması önemli değil. Marka olarak MSI kesinlikle olmayacak...
[COLOR=#ff0000]
Ram:
[/COLOR]G.Skill RipjawsX 32GB(4x8GB) DDR3 1600MHz Quad Ram (F3-1600C9Q-32GXM)| FİYAT: 1.069,15 TL
Açıkcası çok araştırma yapmadım. Set halinde 32GB olarak satıldığı için tercih ettim. İşlemci maksimum 32Gb ram desteklediğinden bütün slotları bir daha ram sorunu ile karlaşmak istemediğimden hepsini dolduracak şekilde ram önerilerinize açığım.

[COLOR=#ff0000]SSD: [/COLOR]Samsung 850 EVO 250GB 540MB-520MB/s Sata3 2.5" SSD| FİYAT: 389,07 TL
Samsung ile Sandisk arasında kaldım ama bunun yazma hızı daha fazla olduğu için bunu tercih ettim.

[COLOR=#ff0000]HDD: [/COLOR]Seagate Desktop SSHD 2TB 3.5" 7200RPM + 8GB Hybrid SSD Sata 3.0 64Mb Sabit Disk| FİYAT: 376,16 TL
SSHD cinsinden bir HDD olan bu disk çok hoşuma gitti. Depolama için kullanacağım genelde. 2TB farklı Hybrid SSD tavsiyeleriniz varsa açığım.

[COLOR=#ff0000]İşlemci soğutucu:[/COLOR] Cooler Master X6 İntel 2011/1366/1156/1155/775 AMD FM1/AM Serisi Uyumlu CPU Soğutucusu| FİYAT: 273,57 TL
Çok fazla bir araştırma yapmadım. Tavsiyelerinize açığım.

[COLOR=#ff0000]Kasa:[/COLOR] Aerocool GT-S Black Edition SSD Ready Full Tower Siyah Oyuncu Kasası| FİYAT: 560,67 TL
Çok fazla bir araştırma yapmadım. Tavsiyelerinize açığım ancak en az 2 adet USB 3 olmalı ve ön tarfta olmalı.. Mevcutta güç kaynağım olduğundan güç kaynağı olmak zoruna değil.

[COLOR=#ff0000]Güç Kaynağı:[/COLOR] Thermaltake Toughpower 600 Watt Gümüş PFC-14 Cm Fanlı Psu W0103R
Mevutta kullandığım bir güç kaynağı... Yeterli olacağını düşündüğümden yeni bir güç kaynağı almayacağım...

wmaraci
reklam

ZenginAnil ZenginAnil WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 09.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek SEO
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** Z**
  • Mesajlar 932
  • Beğeniler 185 / 274
  • Ticaret 20, (%95)
Ekran kartı olarak Nvidia tercih et, hem AMD R9 380 çıktı onu tercih et AMD seviyorsan da.
rohirrim

kişi bu mesajı beğendi.

BertugErdem BertugErdem Eski Nick: KingStar Kullanıcı
  • Üyelik 30.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Creative Director
  • Konum İngiltere
  • Ad Soyad B** E**
  • Mesajlar 2665
  • Beğeniler 418 / 579
  • Ticaret 113, (%100)
Hocam bunu tercih ederim;

Çok kolay bir şekilde toplayabilirsiniz :)

Makina: http://victor.com.tr/ProductContent.aspx?PC=VIC-PROGTA-R1
rohirrim

kişi bu mesajı beğendi.

Yusuf Yusuf WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Y** Y**
  • Mesajlar 833
  • Beğeniler 36 / 177
  • Ticaret 30, (%100)
Ekran kartınıda nvidia alabilirsiniz intel ile daha uyumlu olabilir. :)
rohirrim

kişi bu mesajı beğendi.

Yakında
wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

NETEOR NETEOR neteor.com.tr Kullanıcı
  • Üyelik 30.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad A** D**
  • Mesajlar 1103
  • Beğeniler 630 / 380
  • Ticaret 14, (%100)
4x8 GB hyper ram
i7-4790K 4.00 ghz işlemci
r9 200 2 gb 256 bit
gigabyte ga-z97 anakart
samsung 250 gb ssd + 2x2 tb hdd
win7 pro lisans
dark cobra 500w kasa

hepsini 4800 liraya toplattım. şu ana kadar hiç bi uygulamada donma-kasma meydana gelmedi, zaten gelmeside imkansız gibi :D

dilersen bu konuda sana yardımcı olabilirim.
rohirrim

kişi bu mesajı beğendi.

Yusuf Yusuf WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Y** Y**
  • Mesajlar 833
  • Beğeniler 36 / 177
  • Ticaret 30, (%100)

D3M1R adlı üyeden alıntı

4x8 GB hyper ram
i7-4790K 4.00 ghz işlemci
r9 200 2 gb 256 bit
gigabyte ga-z97 anakart
samsung 250 gb ssd + 2x2 tb hdd
win7 pro lisans
dark cobra 500w kasa

hepsini 4800 liraya toplattım. şu ana kadar hiç bi uygulamada donma-kasma meydana gelmedi, zaten gelmeside imkansız gibi :D

dilersen bu konuda sana yardımcı olabilirim.

Ekran kartı bence olmamış gibi hocam,bir hdd den kısıp ramide biraz azaltıp ekran kartına adanabilirdi.
Tabi kullanımına göre de değişir :)
rohirrim

kişi bu mesajı beğendi.

Yakında

NETEOR NETEOR neteor.com.tr Kullanıcı
  • Üyelik 30.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad A** D**
  • Mesajlar 1103
  • Beğeniler 630 / 380
  • Ticaret 14, (%100)

Yusuf Y adlı üyeden alıntı

Ekran kartı bence olmamış gibi hocam,bir hdd den kısıp ramide biraz azaltıp ekran kartına adanabilirdi.
Tabi kullanımına göre de değişir :)

Ekran kartıyla işim yok hocam. :D genelde yazılım üstüne kullanacağımdan ona pek önem vermedim, ama yinede işimi görüyor.
rohirrim

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 12.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad R** F**
  • Mesajlar 115
  • Beğeniler 42 / 8
  • Ticaret 1, (%100)

AnılZengin adlı üyeden alıntı

Ekran kartı olarak Nvidia tercih et, hem AMD R9 380 çıktı onu tercih et AMD seviyorsan da.

2GB + 250Bit Dx12 destekli uygun bir NVidia bulamadım... Aynı özelliklerde bir AMD ile 400TL'ye yakın bir fark oluşuyor... Performans açısından bir fark göremeyeceğimden o kadar fark vermek mantıksız olur... Dediğim gibi bu tarz bir nvidia kartı 1000TL fiyat aralarıkları içerisinde bulsam benim de tercihim o yönde olur ancak maalesef bulamadım...
yalnız tavsiyen doğrultusunda ekran kartını değiştirdim ve listeye 100TL fazla fark ile aşağıdaki kartı dahile ettim:
Asus AMD Radeon R9 380 2GB 256Bit GDDR5 (DX12) PCI-E 3.0 Ekran Kartı

KingStar adlı üyeden alıntı

Hocam bunu tercih ederim;

Çok kolay bir şekilde toplayabilirsiniz :)

Makina: http://victor.com.tr/ProductContent.aspx?PC=VIC-PROGTA-R1

Teşekkürler hocam ama sil baştan bütün bileşenleri tekrardan araştıracak kafa kalmadı :) bileşen bazında tavsiyeleriniz olursa memnun olurum :)

Yusuf Y adlı üyeden alıntı

Ekran kartınıda nvidia alabilirsiniz intel ile daha uyumlu olabilir. :)

Eskiden olsaydı dediğinize hak verirdim ki zaten şu ana kadar bu yönde tercihlerde bulundum ancak günümüzde artık böyle bir fark oluşacağına pek ihtimal vermiyorum... Olsa da son kullanıcının hissedeceği bir fark olmayacaktır kanımca belki test ve benchmark değerlerinde olur...

Yukarıda belirttiğim gibi 2GB + 250Bit Dx12 destekli uygun bir NVidia bulamadım... Bu tarz bir nvidia kartı 1000TL fiyat civarında bulursam tabi tercihimi o yönde kullanırım...

ZenginAnil ZenginAnil WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 09.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek SEO
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** Z**
  • Mesajlar 932
  • Beğeniler 185 / 274
  • Ticaret 20, (%95)

rohirrim adlı üyeden alıntı

2GB + 250Bit Dx12 destekli uygun bir NVidia bulamadım... Aynı özelliklerde bir AMD ile 400TL'ye yakın bir fark oluşuyor... Performans açısından bir fark göremeyeceğimden o kadar fark vermek mantıksız olur... Dediğim gibi bu tarz bir nvidia kartı 1000TL fiyat aralarıkları içerisinde bulsam benim de tercihim o yönde olur ancak maalesef bulamadım...
yalnız tavsiyen doğrultusunda ekran kartını değiştirdim ve listeye 100TL fazla fark ile aşağıdaki kartı dahile ettim:
Asus AMD Radeon R9 380 2GB 256Bit GDDR5 (DX12) PCI-E 3.0 Ekran Kartı

soket tiplerine dikkat et hocam ayrı olarak ekran kartı kasaya sığıyor mu ona da mutlaka dikkat et yoksa en kötü ihtimal arkadan 1-2 soket giriş yeri kırman gerekir

• Üyelik 12.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad R** F**
  • Mesajlar 115
  • Beğeniler 42 / 8
  • Ticaret 1, (%100)

AnılZengin adlı üyeden alıntı

soket tiplerine dikkat et hocam ayrı olarak ekran kartı kasaya sığıyor mu ona da mutlaka dikkat et yoksa en kötü ihtimal arkadan 1-2 soket giriş yeri kırman gerekir

Soket tipi derken tam anlamadım açıkcası? ekran kartının kasaya uyumunu mu yoksa ekran kartına uyumunu mu kasetediyorusnuz?

ekran kartı ve ana kart birbirine uyumlu çünkü ikisinin de PCI Ex. 3.0

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al