wmaraci reklam

HDD Durup Durup Çalışıyor!

10 Mesajlar 8.588 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

mucosoft mucosoft Mucosoft Kullanıcı
  • Üyelik 07.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Bilgisayar Programcısı
  • Konum Giresun
  • Ad Soyad M** E**
  • Mesajlar 648
  • Beğeniler 181 / 81
  • Ticaret 5, (%100)
HDD'nin durup çalışması normal midir? Onun yüzünden eğer kapalı ise bir dosyaya tıkladığımda(HDD içerisindeki) ve açtığımda HDD aktif oluyor yani çalışma sesi geliyor ve gecikiyor açılması. Sürekli 7/24 çalışmıyor yani. Boştayken kapanıyor. Bunu son zamanlarda yaşamaya başladım ayrıca.

wmaraci
reklam

BrainTR BrainTR WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad Ö** S**
  • Mesajlar 128
  • Beğeniler 27 / 42
  • Ticaret 18, (%100)
HDD de bir sorun yoksa bu durum normal.
Eğer windows kullanıyorsan bunun güç seçenekleriyle alakası var. Son zamanlarda güç seçeneklerinde bi değişiklik yaptıysan böyle bir durum oluşmuş olabilir.
HDD nin ne zaman çalışmayı durduracağıyla ilgili ayarlama şurada resimli ve yazılı olarak anlatılmış:
http://www.sevenforums.com/tutorials/140592-hard-drive-turn-off-hard-disk-after-idle-never.html
HDD de bir sorun yoksa muhtemelen bu yardımcı olacaktır.
mucosoft

kişi bu mesajı beğendi.

Rehber Rehber WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Sosyal Medya
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad Ü** A**
  • Mesajlar 176
  • Beğeniler 52 / 53
  • Ticaret 3, (%100)
Hdd üzerinde bad sector oluşmuş olabilir hocam.Duraksayarak çalışma geç açılma devrini alıp öyle çalışmaya başlıyor gibi yorumlar sık sık duyduğumuz şeyler.
mucosoft

kişi bu mesajı beğendi.

E-devlet onaylı sertifika sağlayarak mesleğinizi belgelendiriyoruz.

• Üyelik 07.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Konum Giresun
  • Ad Soyad M** E**
  • Mesajlar 648
  • Beğeniler 181 / 81
  • Ticaret 5, (%100)
Rehber doğru bunu önceden bir iki kez yaşadım bir dosya açtığımda pc komple donmuştu HDD yanıt vermediği için sonra dosyayı açınca düzelmişti. Bir daha denemeye olmadı zaten HDD çalıştıktan sonra. Fakat bas sector ile ilgisi olmaya da bilir. HDD ters duruyordu HDD'leri dışarı aldım düz kağıdın üstüne koydum kabloları da dikkatli taktım. ve kontrolum altında artık hiç sorun olmadı böyle yapınca. Sorun olursa anında düzeltebiliyorum bu şekilde. Ayrıca HDD boştayken yani disk kullanılmazken kendini bir süre sonra kapatıyor o doğru güç ayarlarında var.
Rehber

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

treasur3 treasur3 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Sistem ve Ağ Uzmanı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad S** Ç**
  • Mesajlar 55
  • Beğeniler 1 / 10
  • Ticaret 2, (%100)
Bu durum normal değil kesinlikle bir sorun var. HDD hiç bişey yapılmıyorken bile önbellek dosyalarını hazırda bulundurma işlemi yapar. Yani çalışır.

www.PVPFORUM.NET

• Üyelik 07.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Konum Giresun
  • Ad Soyad M** E**
  • Mesajlar 648
  • Beğeniler 181 / 81
  • Ticaret 5, (%100)
treasur3 sesinden de anlaşılıyor HDD'ler dışarıda kağıdın üstünde çok rahat takip edebiliyorum. Normal şekilde takılıyorum durma sesi geliyor HDD'den. Klasör açınca veya dosya işlemleri ile ilgili bir işte tekrar aktifleşiyor çalışma sesi geliyor. Ayrıca bu gün HDD kaynaklı pc dondu sürekli kendini yeniden başlatıyordu explorer.exe kabloda temassızlık vardı sanırım kabloyu düzelttim anında düzeldi sorun. Bunuda ekleyeyim buraya. Bu sorunlar için zaten dışarı aldım HDD'yi kablo hareket ederse düzeltiyorum rahatça tam oturmuyor.

Ek Olarak: treasur3
Rehber
BrainTR
Bu gün yine ilginç bir olay yaşadım. Büyük ihtimal kablodandır. Önceden birincil diskte yaşadığım sorunu şimdi ikincil diskte yaşıyorum çünkü kabloların yerlerini değiştirdim. Sağlam kabloyu birincile bağladım. Fakat bu gün baya bir zorladı biosta gözüküyordu HDD Windows'ta gözükmüyordu ikinci olan. İçinden sürekli başa sarıyor hissi veren ve dokunduğumda sanki bir yere çarpıyormuşçasına çalışıyordu. Ayrıca ikincil disk ısınıyor biraz aşırı olmasa da birincil disk hiç ısınmıyor. Ama zorla çalıştırdım. Kabloyu çekip takıom vs. hiç sorun olmuyor veri kaybı yaşamıyorum her şey yerli yerinde orijinal. Bilgisayar açıkken donanımlarla iç içeyim kısacası.

Ayrıca bu konu hakkında şunu ekleyeyim. Bence donanımsal değil yazılımsal da olabilir sorun. Daha önce bir kaynakta okudum. Planlı eskitme denilen bir kavram var. Bu kavrama göre bazı firmalar bir kaç sene sonra yenisini alsınlar diye örneğin şu tarihten sonra sorun çıkarsın gibisinden bir yazılım kodluyormuş üstüne. Böyle bir şeyde olabileceğini düşündüm sorunsuz çalışıyor çünkü(disk aktarımı, disk belleği vs.).
treasur3

kişi bu mesajı beğendi.

Rehber Rehber WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Sosyal Medya
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad Ü** A**
  • Mesajlar 176
  • Beğeniler 52 / 53
  • Ticaret 3, (%100)
mucosoft Hocam biz nelerin açıklamasını yaptık devlet dairelerinden geldiler bir daha yapılmaması için bu ülke de herşeyin açıklamasını yapamıyorsunuz.Bunun için artık sadece analiz yapıyorum bunun dışında pek cevabım olmaz
mucosoft

kişi bu mesajı beğendi.

E-devlet onaylı sertifika sağlayarak mesleğinizi belgelendiriyoruz.

bluecity bluecity WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Web kazanç
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** B**
  • Mesajlar 965
  • Beğeniler 242 / 241
  • Ticaret 1, (%100)
Harddisk uyku moduna geçiyor kullanmadığın zaman.Windowsta güç seçeneklerinde Performans ayarlarsan düzelicektir.

Ctrl+C

• Üyelik 07.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Konum Giresun
  • Ad Soyad M** E**
  • Mesajlar 648
  • Beğeniler 181 / 81
  • Ticaret 5, (%100)
bluecity
Hayır geçmiyor çünkü kaldırdım onu.

bluecity bluecity WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Web kazanç
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** B**
  • Mesajlar 965
  • Beğeniler 242 / 241
  • Ticaret 1, (%100)
Tam olarak nerden kaldırdın.Ayrıca harddisk sentinel programını kurup buraya hata varsa yazar mısın?

Ctrl+C
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al