wmaraci reklam
lidertakipci

Bilgisayar Tak Kapanıyor

22 Mesajlar 4.859 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

zekuda zekuda Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad U** B**
  • Mesajlar 679
  • Beğeniler 112 / 97
  • Ticaret 0, (%0)
Arkadaşlar ikinci el pek kullanılmamış temiz bir bilgisayar geçti elime kullanıyorum 1-2 gün oluyor, pes 13 filan oyun oynarken oyundan değil dxball diye küçük oyun bile oynarken bilgisayar belli bir süre sonra tak kapanıyor. Ekran kartından olabilir diye düşündüm harici ekran kartını söktüm on boarda taktım aynı sorun yine oldu ramlardan olabilir diye ramların yerini değiştirdim aynı sorun yine oldu acaba işlemciden midir işlemcidense nedendir bu sorun nasıl giderilir macun nu bitmiş olabilir mi? Daha önce hiç termal macun sürmedim bilgisayarcıya götürsem ne kadara sürerler? Anlamadığım bir konu daha bilgisayar reset filan atmıyor tak kapatıyor kendini.

Bilgisayar Özellikleri
Pentium(R) Dual-Core CPU E6800 @ 3.33GHz (2 CPUs), ~3.3GHz
4.00 GB RAM
ATI Radeon HD 6350 1 GB

wmaraci
reklam

Ogulcan Ogulcan (K)af(S)in(K)af Kullanıcı
  • Üyelik 28.01.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek -
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad O** T**
  • Mesajlar 2185
  • Beğeniler 165 / 388
  • Ticaret 13, (%100)
Aşırı ısınma gibi birşey olabilir, dediğin gibi macun yüzünden olabilir bu. Bunun yanı sıra içindeki anakart soğutucusu(fan değil)nda bi hata olabilir. Bir çok sebebi olabilir tabii ama uzaktan bu kadar akıl yürütebilirim ancak.

Batuhan Batuhan Kendine webmaster Kullanıcı
  • Üyelik 08.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 3455
  • Beğeniler 783 / 1009
  • Ticaret 1, (%100)
Büyük ihtimalle ısınma sorunudur tahmin etmiş olduğunuz gibi, BIOS'tan yada SIW gibi üçüncü parti yazılımlarla sensörlerden alınan ısı değerlerine bakıp kontrol edebilirsiniz.

Fanı ve soğutucuyu temizlemenizi tavsiye ederim. Termal macunu ise işlemci üstüne yaklaşık bir mercimek tanesi kadar sürmeniz yeterli olur.
ufukt

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 16.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad U** B**
  • Mesajlar 679
  • Beğeniler 112 / 97
  • Ticaret 0, (%0)

Oğulcan adlı üyeden alıntı

Aşırı ısınma gibi birşey olabilir, dediğin gibi macun yüzünden olabilir bu. Bunun yanı sıra içindeki anakart soğutucusu(fan değil)nda bi hata olabilir. Bir çok sebebi olabilir tabii ama uzaktan bu kadar akıl yürütebilirim ancak.

PSU 250W hocam ondan olabilir mi acaba birde 32 mb e.kartıyla oynanan oyunda bile kapatıyor kendini

wmaraci
wmaraci

Ogulcan Ogulcan (K)af(S)in(K)af Kullanıcı
  • Üyelik 28.01.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek -
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad O** T**
  • Mesajlar 2185
  • Beğeniler 165 / 388
  • Ticaret 13, (%100)

zekuda adlı üyeden alıntı

PSU 250W hocam ondan olabilir mi acaba birde 32 mb e.kartıyla oynanan oyunda bile kapatıyor kendini

PSU orjinalse ondan kaynaklanacağını sanmıyorum açıkcası. Daha profesyonel arkadaşlar daha iyi bilirler tabii ki ama. Ayrıca ekran kartı olsa daha çok görüntü gider, pc kapanmaz. Eğer ekran kartı anakartı tetikliyorsa tabii o ayrı.

• Üyelik 16.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad U** B**
  • Mesajlar 679
  • Beğeniler 112 / 97
  • Ticaret 0, (%0)

Batuhan adlı üyeden alıntı

Büyük ihtimalle ısınma sorunudur tahmin etmiş olduğunuz gibi, BIOS'tan yada SIW gibi üçüncü parti yazılımlarla sensörlerden alınan ısı değerlerine bakıp kontrol edebilirsiniz.

Fanı ve soğutucuyu temizlemenizi tavsiye ederim. Termal macunu ise işlemci üstüne yaklaşık bir mercimek tanesi kadar sürmeniz yeterli olur.

hocam ben macun sürmekten korkuyorum açıkcası bir kere denemiştim yapamamıştım, bilgsisayar kapandığı an elimle e.kartı ve işlemciye dokunduğum zaman oldukça sıcaklar Güç kutusu 250 W acaba ondan mı kaynaklanıyor ama toplama bir kasa değil bu

Khendal Khendal WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 27.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek webmaster
  • Mesajlar 42
  • Beğeniler 7 / 10
  • Ticaret 2, (%100)
Tak diye kapanmanın en sık görülen sebebi ısınmadır pc nizi dik degil yan yatırın sogutucu fan ve altındaki metal sogutucuyu cıkarıp tekrar takın ve YAN şekilde pc yi calıstırın kapanma tekrar olacakmı deneyin

www.15gunlukhavadurumu.web.tr

JpnTr26 JpnTr26 EskişehirSpor! Kullanıcı
  • Üyelik 07.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Karabük
  • Ad Soyad Y** D**
  • Mesajlar 653
  • Beğeniler 319 / 175
  • Ticaret 3, (%100)
kapanma sebebi bir çok nedenden olabilir ama işlemcinin çok ısındığı içinde kapatıyor olabilir bilgisayar kendini.Anakartın markası asus ise işlemci ısısını gösteren programları mevcuttu Asus'un internetten araştırırsanız diğerleri içinde bulabilirsiniz.Eğer bilgisayarınız masaüstü ise güçkaynağında da sorun olabilir.Termal macunu kendinizde sürebilirsiniz ve o kadar pahalı birşey değil termal macunlar

Bilgisayarlar insanlar gibidir bir sorunun bir çok sebebi olabilir :) bilgisayarı tepeden tırnağa bir inceleyin derim ben

Okeskin Okeskin SUPREMACY Kullanıcı
  • Üyelik 12.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Web
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad O** K**
  • Mesajlar 880
  • Beğeniler 836 / 288
  • Ticaret 18, (%100)
Hocam reset mi atıyor yoksa tamamen kapanıyor mu?

iyi.

Batuhan Batuhan Kendine webmaster Kullanıcı
  • Üyelik 08.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 3455
  • Beğeniler 783 / 1009
  • Ticaret 1, (%100)

zekuda adlı üyeden alıntı

hocam ben macun sürmekten korkuyorum açıkcası bir kere denemiştim yapamamıştım, bilgsisayar kapandığı an elimle e.kartı ve işlemciye dokunduğum zaman oldukça sıcaklar Güç kutusu 250 W acaba ondan mı kaynaklanıyor ama toplama bir kasa değil bu

Aslında gerçekten korkacak bir şey yok, basit bir işlem.

Güç kaynağının yetersiz olması da belki neden olabilir, ekran kartınız 250W yada daha fazla güç kaynağı öneriyor. Ancak on-board ekran kartı da denemişsiniz, en azından bir iyileşme olmalıydı diye düşünüyorum. Şu ısı meselesini halledip tekrar deneyin, bir iyileşme olmazsa o zaman güç kaynağından şüphelenebilirsiniz.

wmaraci
Konuyu toplam 3 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 3 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al