wmaraci reklam

Bilgisayarı Temizledim

11 Mesajlar 1.728 Okunma
wmaraci reklam

brown brown WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 1748
  • Beğeniler 385 / 385
  • Ticaret 27, (%96)
Herkese merhabalar;

Bugün laptopumun içini açtım ve temizledim. Ancak bir kaç sorunum var,

Öncelikle;

http://i00.i.aliimg.com/wsphoto/v0/839127782/New-laptop-cpu-cooler-for-Acer-aspire-7745g-6845-7741ZG-7745-inclouded-fan-and-font-b.jpg

Benim bilgisayarımda bulunan bu çubuğun benzeri olan parça ve ucunda (işlemciyi kapatıyor sanırım) bulunan parça simsiyahtı. Buna ne yapabilirim? Bildiğimiz yanmış yani.

2. ve 3. sorunlarım ise bilgisayar geri kapattıktan sonra hoparlör ve sağ taraftaki USB girişi çalışmamaya başladı. Bunun nedeni ne olabilir? Aygıt Yöneticisinde 1 adet "Bilinmeyen Aygıt" dışında sorun yok. USB girişleri tam ve çalışıyor görünüyor. Ses kısmı da tam.

Bir de 4 adet vida arttı onları ne yapabilirim :D

wmaraci
reklam

cthax cthax @emileyt.vanlife Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Çağrı merkezi görevlisi
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad C** K**
  • Mesajlar 3488
  • Beğeniler 1222 / 1221
  • Ticaret 130, (%100)
Kardeşim eğer bakır soğutucuyu diyorsan birşey yampa xımparala hafif diyeceğim ama çare değil sen en iyisi fanı temizle yeter

Çalışmayan aksamların içinse laptobun anakartına usb nin ve hoperlörün pinlenrinş ya tam yeribe yerleştirmemişsindir ya da hasar vermişsindir.

Artan vida var ise de bana da yıllar önce bir büyüğümün söylediği söz "o zaman olmamışsın daha" idi o aklıma geldi.

Bir dahakine tavsiyem boş bir a4 e laptobınmış gibi söktüğün her vidaya ve sokete kağıtta işaretlemendir ben öyle yapıyorum.
Fakat eğer dur ben şunu bir temizleyeyim deyip bu noktaya geldiysen evet bu iş olacak devam... :)
brown

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 28.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 1748
  • Beğeniler 385 / 385
  • Ticaret 27, (%96)

cthax adlı üyeden alıntı

Kardeşim eğer bakır soğutucuyu diyorsan birşey yampa xımparala hafif diyeceğim ama çare değil sen en iyisi fanı temizle yeter

Çalışmayan aksamların içinse laptobun anakartına usb nin ve hoperlörün pinlenrinş ya tam yeribe yerleştirmemişsindir ya da hasar vermişsindir.

Artan vida var ise de bana da yıllar önce bir büyüğümün söylediği söz "o zaman olmamışsın daha" idi o aklıma geldi.

Bir dahakine tavsiyem boş bir a4 e laptobınmış gibi söktüğün her vidaya ve sokete kağıtta işaretlemendir ben öyle yapıyorum.
Fakat eğer dur ben şunu bir temizleyeyim deyip bu noktaya geldiysen evet bu iş olacak devam... :)

İşin garibi yazmıştım her vidaya çay tabaklarının içine koymuştum ayrı ayrı :) Aslında yerlerini buldum ama girmediler, sanırım yalam olmuş o kısımlar.

USB'yi takmayı unutmuş olabilirim diye düşünüyorum anakartın üzerinde değil çünkü ayrı bir kısımda, ama hoparlörün çalışmaması biraz can sıkıcı oldu. Bilgisayar biraz fazla ısınıp ses yapmaya başlamıştı zaten eskidi artık ne olacaksa olsun dedim açtım, ses ve ısınma gitti ama hoparlörümden oldum :D

cthax cthax @emileyt.vanlife Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Çağrı merkezi görevlisi
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad C** K**
  • Mesajlar 3488
  • Beğeniler 1222 / 1221
  • Ticaret 130, (%100)
Hoparlöre zarar vermiş olabilirmisin

wmaraci
wmaraci

TayfunGuler TayfunGuler Kod Şiirdir Kullanıcı
  • Üyelik 01.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek -
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad T** G**
  • Mesajlar 2230
  • Beğeniler 165 / 454
  • Ticaret 75, (%100)
Bende bilgisayar tamircisine vermiştim temizle diye haporlorun biri gitti. W10 yapınca 1-2 dk gelmişti şuan hala yok.

Acaba yazılımsal mı ki?

Wordpress/Php/React/Laravel/Codeigniter/Woocommerce işleriniz için Pm atınız.
www.tayfunguler.org

• Üyelik 28.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 1748
  • Beğeniler 385 / 385
  • Ticaret 27, (%96)

cthax adlı üyeden alıntı

Hoparlöre zarar vermiş olabilirmisin

Hoparlörlerin üzeri açtığımda da kapalıydı, ekstra bir bölmede duruyorlardır yani ben anakartı kaldırıp fanı temizledim ve geri kapattım. Üst bölmeyi kaldırdığım için mousepad falan çıkmıştı onları geri taktım. Ama şöyle bir sıkıntı vardı,

Aygıt yöneticisinde bulunan tanımlanamayan aygıtta;

hdaudio\func_01&ven_10ec&dev_0260

Bu yazıyor. Audio olduğu için bununla alakalı olabilir diye Realtek'in driverını indirdim, bu sefer ses kökten gitti. Kulaklıktan da gelmiyor :)

Ek Olarak:

TayfunGuler adlı üyeden alıntı

Bende bilgisayar tamircisine vermiştim temizle diye haporlorun biri gitti. W10 yapınca 1-2 dk gelmişti şuan hala yok.

Acaba yazılımsal mı ki?

Olabilir, driverlarınızı kontrol edebilirsiniz.

bitirimci bitirimci Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 20.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 1170
  • Beğeniler 216 / 214
  • Ticaret 0, (%0)
Eğer fotoda ki hali ile temizlediyseniz asıl önemli yeri temizlememiş siniz bakır çubuğun bittigi yer fandan ayrılıyor ve asıl orası çok pis oluyor

Dikkatli bir şekilde bakır çubukla fanı ayır ve birleşme noktasını temizle. Birbirinden ayrılması zor gibi görünüyor ama kolay

https://wmaraci.com/forum/donanim/laptop-temizligi-mutlaka-bakin-tavsiye-yardim-347599.html

buraya bakabilirsin elimden geldiğince fotograflamaya çalıştım

Ek Olarak: ayrıca vidalar kasıtlı olarak çok narin yapılıyor tam oturan bir mikro tornavida kullan
Ayrıca bakır soğutucunun ucu yani işlemci üzerine gelen siyah kısmı dikkatlice sil ve evde varsa şeffaf slikonu mermer üzerine bir (1) damla damlat küçük bir damla kuruyunca bakır soğutucu ve işlemci arasına koy o şekilde vidala eğer kendisinin koruyucusu varsa bunada gerek yok siyahlaşmasını çok takma kafaya

• Üyelik 28.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 1748
  • Beğeniler 385 / 385
  • Ticaret 27, (%96)

bitirimci adlı üyeden alıntı

Eğer fotoda ki hali ile temizlediyseniz asıl önemli yeri temizlememiş siniz bakır çubuğun bittigi yer fandan ayrılıyor ve asıl orası çok pis oluyor

Dikkatli bir şekilde bakır çubukla fanı ayır ve birleşme noktasını temizle. Birbirinden ayrılması zor gibi görünüyor ama kolay

https://wmaraci.com/forum/donanim/laptop-temizligi-mutlaka-bakin-tavsiye-yardim-347599.html

buraya bakabilirsin elimden geldiğince fotograflamaya çalıştım

Ek Olarak: ayrıca vidalar kasıtlı olarak çok narin yapılıyor tam oturan bir mikro tornavida kullan
Ayrıca bakır soğutucunun ucu yani işlemci üzerine gelen siyah kısmı dikkatlice sil ve evde varsa şeffaf slikonu mermer üzerine bir (1) damla damlat küçük bir damla kuruyunca bakır soğutucu ve işlemci arasına koy o şekilde vidala eğer kendisinin koruyucusu varsa bunada gerek yok siyahlaşmasını çok takma kafaya

Tamamdır şimdi kapattığım için bunları bir dahaki temizlikte uygulayacağım.

Ama şu ses sorunu çok sinir bozucu. Hoparlöün çalışmaması bir yana arada sırada kulaklığın sesi de gidiyor, aynı sorun önceden de vardı düzelmiştir driver falan güncelleyince geri geldi.

sefakurucom sefakurucom WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 15.07.2016
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Web Master / Teknik Servis Personeli
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad S** K**
  • Mesajlar 115
  • Beğeniler 4 / 15
  • Ticaret 0, (%0)
öncellikle soğutucu bakırın siyah olma durumu ile ilk defa karşılaşıyorum. soğutucu bakırın üzerinde göz muayenesi yapın. Delik çatlak v.s durum varsa ise mutlaka yenisi ile değiştirin. Eğer bazı donanımlar çalışmıyor ise bağlantı kabloları tam temas etmemiştir pinleri iyi kapatamamışsındır. bunlara bak eğer hepsini doğru yaptığını inanıyorsan bilgisayarının sürücülerini 3DChip tarzı programla veya orjinal web sitesinden güncelle

Sağlık Blogu Adresim: www.sefakuru.com

Dersimli Dersimli Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 21.07.2016
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad Y** K**
  • Mesajlar 148
  • Beğeniler 59 / 15
  • Ticaret 1, (%100)
İşin ustasına götür hocam

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al