wmaraci reklam
lidertakipci

Laptop Batarya Ömrü Uzatmak İçin Yöntemler

23 Mesajlar 4.791 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

zer zer WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad E** Ç**
  • Mesajlar 997
  • Beğeniler 66 / 136
  • Ticaret 17, (%100)
Laptop şarjınız çok çabuk mu bitiyor? Eminim çabuk bitiyordur çünkü laptop kullanan bütün insanlar bu sorun ile karşı karşıya kalıyor. Bende zamanında baya bu durumda kaldım. Bu yüzden bu sorunu çeken insanlar için bu yazıyı hazırlıyorum. Buradaki işlemleri uygularsanız, emin olun şarj ömrünüz az miktarda olsa uzar. Neyse direk yazıya geçelim.

1. Bilgisayarınızı Her Zaman Şarjda Tutmayın!

Laptop kullanan insanların en büyük hatası, şarjı daha fazla gitsin diye laptopu bütün gün şarj ediyorlar. Aslında bu yapılan en büyük hata. Bu hatanın iki olumsuz yanı vardır. Birincisi, bilgisayar bataryanızı öldürürsünüz ve o yüzden şarj ömrü çok kısa kalır. İkincisi, şarj aletinin bataryasını öldürürsünüz ve bilgisayarınız doğru düzgün şarj alamadığı için yine şarjı az gider.

2. Ekran Parlaklığını Azaltın

Ekran parlaklığı cep telefonlarında olduğu gibi, bilgisayarlarda da çok açık olunca bataryanın ömrünü kısaltıyor. Hangi işletim sistemini kullandığınızı bilmiyorum o yüzden Google'dan araştırarak ekran parlaklığınızı kısınız.

3- Bluetooth ve Wifi Çok Açık Kalmasın

Çok kullanmadığınız veya hiç kullanmadığınız zamanlar bilgisayarınızda yüklü olan Bluetooth ve Wifi devre dışı kalsın.

4- Bilgisayarı Çok Fazla Kullanmamaya Çalışın

Bilgisayarınızda pek fazla oyun oynamayın. Gereksiz işler ile takılmayın. Takılacaksanız eğer üstteki şartlara göre işinizi görün. Laptop hafif bilgisayardır. Masaüstü gibi kolay kolay herşey yapılmıyor. O yüzden özenli kullanmaya dikkat gösterin. En önemlisi ise, eğer bilgisayarınız kasıyorsa, büyük ihtimal Vista yüklü olduğu için kasıyordur. Onu ya Windows 7 yada Windows XP yapın.

5- En Son Çözüm

Eğer bilgisayarınızı bu işlemleri bilmeden kullandıysanız ve bataryanızı yada şarj aletinizi bozduğunuzu düşünüyorsanız, bir bilgisayar tamircisine başvurduktan sonra bataryanızı veya batarya şarj aletinizi değiştirmenizi tavsiye ederim.

Kaynak: http://ilimal.org/laptop-batarya-omru-uzatma-yontemleri/

wmaraci
reklam

Josh Josh WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 22.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 59
  • Beğeniler 0 / 4
  • Ticaret 0, (%0)
her batarsa biter hocam en fazla 1 ay uzar : )

Dmoz Editörü

• Üyelik 07.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad E** Ç**
  • Mesajlar 997
  • Beğeniler 66 / 136
  • Ticaret 17, (%100)

Josh adlı üyeden alıntı

her batarsa biter hocam en fazla 1 ay uzar : )

Haklısınız ancak önlem almakta gerekli :) 1 ay gitmek varken, neden 3 gün gitsin? Yada daha az? :)

Batuhan Batuhan Kendine webmaster Kullanıcı
  • Üyelik 08.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 3455
  • Beğeniler 783 / 1009
  • Ticaret 1, (%100)
En iyisi evde kullanımda bataryayı söküp fişe takılı çalıştırmak sanırım :)

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 07.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad E** Ç**
  • Mesajlar 997
  • Beğeniler 66 / 136
  • Ticaret 17, (%100)

Batuhan adlı üyeden alıntı

En iyisi evde kullanımda bataryayı söküp fişe takılı çalıştırmak sanırım :)

Evet oda çok etkili oluyor batarya daha uzun süre dayanıyor :)
Batuhan

kişi bu mesajı beğendi.

Atakan Atakan Emekli. Kullanıcı
  • Üyelik 20.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek -
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 6139
  • Beğeniler 2442 / 2410
  • Ticaret 12, (%100)
Şu fiş takılıyken aynı anda batarya yani hem batarya hem de fiş aynı anda konusu hakkında sürekli farklı şey söyleniyor. Herkes farklı birşey diyor.
Fiş takılıyken batarya da takılı olursa batarya ölür diyen de var, birşey olmaz diyen de var. Önceden böyle yapıyordum fakat daha sonra bu uygulamamı değiştirdim.

Artık hem batarya hem de fiş takılı halde kullanıyorum, bataryaya falan sıkıntı vermiyormuş. Üstelik batarya takılı değilken evinizde elektrik voltajındaki oynamalarda bilgisayarınızın zarar görebileceğini söylüyorlar. Açıkcası gayet mantıklı. Bu yüzden hem batarya hem de fiş takılı halde kullanmak daha iyi gözüküyor...

Ama her zaman şarjta tutmamak gerek. Yani; Hem batarya hem fiş kullanacaksanız benim gibi, arada bir fişi çıkarıp bataryadan kullanmak gerek. Böylesi daha iyi.

Kakarotto Kakarotto WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Software Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 2434
  • Beğeniler 686 / 1150
  • Ticaret 1, (%100)
Herkes farklı şey diyorsa kimse bilmiyordur. :D
Bu durumda nasıl kullanıyorsak, öyle kullanmaya devam.

WampiR WampiR WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Aksaray
  • Ad Soyad O** D**
  • Mesajlar 512
  • Beğeniler 521 / 68
  • Ticaret 17, (%100)

Atakan adlı üyeden alıntı

Şu fiş takılıyken aynı anda batarya yani hem batarya hem de fiş aynı anda konusu hakkında sürekli farklı şey söyleniyor. Herkes farklı birşey diyor.
Fiş takılıyken batarya da takılı olursa batarya ölür diyen de var, birşey olmaz diyen de var. Önceden böyle yapıyordum fakat daha sonra bu uygulamamı değiştirdim.

Artık hem batarya hem de fiş takılı halde kullanıyorum, bataryaya falan sıkıntı vermiyormuş. Üstelik batarya takılı değilken evinizde elektrik voltajındaki oynamalarda bilgisayarınızın zarar görebileceğini söylüyorlar. Açıkcası gayet mantıklı. Bu yüzden hem batarya hem de fiş takılı halde kullanmak daha iyi gözüküyor...

Ama her zaman şarjta tutmamak gerek. Yani; Hem batarya hem fiş kullanacaksanız benim gibi, arada bir fişi çıkarıp bataryadan kullanmak gerek. Böylesi daha iyi.

Bende bu şekilde kullanıyorum hocam. Çoğu kişi bu şekilde kullanmanın doğru olduğunu söylüyor.
Atakan

kişi bu mesajı beğendi.

Atakan Atakan Emekli. Kullanıcı
  • Üyelik 20.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek -
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 6139
  • Beğeniler 2442 / 2410
  • Ticaret 12, (%100)

WampiR adlı üyeden alıntı

Bende bu şekilde kullanıyorum hocam. Çoğu kişi bu şekilde kullanmanın doğru olduğunu söylüyor.

Aynen.
Şöyle bir düşündüğümüzde zaten hem batarya hem de fiş daha mantıklı geliyor. Elektrik ile ilgili gel - gitlerde bilgisayar zarar görebilir.
WampiR Tioc

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 07.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad E** Ç**
  • Mesajlar 997
  • Beğeniler 66 / 136
  • Ticaret 17, (%100)

Atakan adlı üyeden alıntı

Şu elektrik git geli ile ilgili olan bölüme katılıyorum. Ancak bende bilgisayarımı uzun süre bu yöntem ile kullandım ve şu an bataryam öldü hocam.

Bir aleti ne kadar çok çalıştırırsak, o kadar çabuk bozulmazmı? Bence bozulur. Bu durumda böyle çalışmasıda bence sıkıntı çıkarabilir.

wmaraci
Konuyu toplam 3 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 3 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al