wmaraci reklam

Laptop Fan Pervanesini Çıkartmak

10 Mesajlar 3.374 Okunma
wmaraci reklam

burakisci burakisci Wordpress Tema Yapımcısı Kullanıcı
  • Üyelik 16.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Wordpress Tema Yapımcısı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** i**
  • Mesajlar 1897
  • Beğeniler 371 / 522
  • Ticaret 23, (%100)
Merhaba arkadaşlar, dizüstü bilgisayarımın son zamanlarda fan ile harddiskinden çok ses çıkmaya başladı. Harddisk konusunda SSD sipariş ettim, onun sesi ortadan kalkacak gibi ancak fanı ne kadar temizlersem temizleyeyim bir türlü sesi tam anlamıyla engelleyemedim, sanırım pervanenin girdiği kısmı bir yağlamam lazım ancak pervaneyi bir türlü sökemedim, biraz kuvvetle çektim iki taraftan tutarak ancak yine de gelmiyor. Bozmamak için fazla zorlamıyorum, deneyimli arkadaşların görüşlerini almak istedim. Youtube'da birkaç video izledim ancak zaten pervane sökümü ile ilgili pek video bulunmuyor, bulduklarımda da anlatılanları denediğim de pervane çıkmıyor yine de yerinden, etrafına baktım vida filan da yok. Resimleri şu şekilde;

Resim biraz eski, içi tozluyken çekildi, şuan da temiz ancak yine de ses yapıyor :)

Bu arada aslında yeni bir fan alıpta takabilirim sanırım ancak aşağıda ki resimde ki bakır bölüm ile fanı nasıl ayırmam gerekiyor onu kestiremedim, etrafı siyah bir kumaşla sarılmış ve oldukça dayanıklı yapıştırılmış, bozmamak için ona dokunmadım ancak yeni bir fan alacak olsam bilgisayarımla uyumlu olup olmayacağını nasıl anlayabilirim?

SMM Panel, Sosyalyuvam, Bayilik Paneli, En Uygun Panel, Takipçi Paneli
reklam

ahmetozer ahmetozer WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Sunucu Yönetimi & Geliştirici
  • Konum Muğla
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 211
  • Beğeniler 12 / 51
  • Ticaret 0, (%0)
Çoğu fan arkadan bağlantılıdır. Buda arkadan bağlantılı büyük ihtimal .
Fanı çıkarıp yağlasanda seste çok iyi bir durum söz konusu değil çünkü o sesin sebebi gövdenin zamanla çizilmesi ve aşınmasıyla boşluk oluşması.
Fanı yağladıktan sonra seste artışa bile sebep olabilrsin (ince yağ) . Fanın sesinde azalmasıda (Kalın yağ) fizik bilenler anlar ilk harekete geçirmek için cisime uygulanan kuvvet vardır işte kalın yağ da fanın dönmesini engelleyebilir ve buda geçici kısadevrelere sebep olabilir.

Linux Server,Network(ipv4+ipv6) https://ahmetozer.org https://github.com/ahmetozer

• Üyelik 16.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** i**
  • Mesajlar 1897
  • Beğeniler 371 / 522
  • Ticaret 23, (%100)
ahmetozer yağ konusunda haklısınız ancak üç yıldır çok yoğun çalıştığı için artık milde bir sürtünme var gibi gözüküyor, yağlama ile giderilebilir gibi ancak altında veya üstünde herhangi bir bağlantı yok. Açıkçası bununla uğraşmaktan çok yeni bir fan alıp değiştirmek isterim ancak satış sitelerine baktığımda birçok fan modeli var, uyumlu modeli nasıl bulacağım ve bakır kısımla montajı nasıl olacak o konularda bir bilgim yok malesef, bir kaynak bulabilsem yaparım ama pek belge yok bu konularla ilgili. GittiGidiyor'da bir satıcıya mesaj attım fan seçimi hakkında bakalım ne dönüş yapacak, fiyatlar zaten 30 lira civarında o yüzden yenisini alıp kullanmak daha iyi gibi şuan da.

Ogulcan Ogulcan (K)af(S)in(K)af Kullanıcı
  • Üyelik 28.01.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek -
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad O** T**
  • Mesajlar 2185
  • Beğeniler 165 / 388
  • Ticaret 13, (%100)
Merhabalar;

H000047170 FAN olarak google'da aradığımda çeşitli sonuçlara ulaştım ve gördüğüm görseller elinizdekine çok benziyor (hatta aynısı).

Bi araştırıp satıcılarla iletişim kurabilirsiniz :)

wmaraci

• Üyelik 16.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** i**
  • Mesajlar 1897
  • Beğeniler 371 / 522
  • Ticaret 23, (%100)
Oğulcan teşekkür ederim, bende benzer bir arama yaptığım da aynı fan hatta bakır kısım ile birlikte olan hali çıkıyor ancak başlıklarda ki laptop modelleri farklı hep, o yüzden acaba bakır kısımda ki ekran kartı ve işlemci üzerine gelen kısımlar tam oturur mu benim bilgisayar da emin olamıyorum.

cihaneken cihaneken Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Elektrik Teknisyeni
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 3510
  • Beğeniler 488 / 1190
  • Ticaret 1, (%100)
Pervaneyi motordan ayırırsanız tekrar takılabilir halde olmaya bilir. Pervaneler mile geçirme yöntemiyle takıldığı için tekrar çıkartmak büyük ihtimal pervane bağlantısının kırılmasına sebep olacaktır.

Bir diğer soruya gelirsek fanı, soğutucu bakır bölümden ayırma için ikisinin birleşim noktasındaki yanmaz siyah bantı sökmelisin. İkisi bir birine o bant ile monte ediliyor. Yani o ısgaralar da o bakır bölümün üzerinde kalacak sen sadece fan'ı ayıracaksın o bantı sökerek.

fan:

bakır:

ahmetozer ahmetozer WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Sunucu Yönetimi & Geliştirici
  • Konum Muğla
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 211
  • Beğeniler 12 / 51
  • Ticaret 0, (%0)
Cihaz asus mu ?

Linux Server,Network(ipv4+ipv6) https://ahmetozer.org https://github.com/ahmetozer

Ogulcan Ogulcan (K)af(S)in(K)af Kullanıcı
  • Üyelik 28.01.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek -
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad O** T**
  • Mesajlar 2185
  • Beğeniler 165 / 388
  • Ticaret 13, (%100)

burakisci adlı üyeden alıntı

Oğulcan teşekkür ederim, bende benzer bir arama yaptığım da aynı fan hatta bakır kısım ile birlikte olan hali çıkıyor ancak başlıklarda ki laptop modelleri farklı hep, o yüzden acaba bakır kısımda ki ekran kartı ve işlemci üzerine gelen kısımlar tam oturur mu benim bilgisayar da emin olamıyorum.

Kesin konuşamıyorum, ancak aynı marka fan büyük ihtimalle aynı şekilde bağlantıya sahiptir. Farklı sistemlerle ürettiklerini sanmıyorum ancak her ihtimale karşı satıcıyla iletişime geçebilirsiniz.

• Üyelik 16.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** i**
  • Mesajlar 1897
  • Beğeniler 371 / 522
  • Ticaret 23, (%100)
Yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar, benim bilgisayarımın modeli pek yaygın olmadığı için zar zor n11'de sıfır bir fan bulabildim, yeni fanı monte edip kullanacağım.

ibrahimCEYHAN ibrahimCEYHAN WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 01.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Memur / Web isleri
  • Konum 1
  • Ad Soyad İ** C**
  • Mesajlar 177
  • Beğeniler 10 / 32
  • Ticaret 13, (%100)
Hocam ust taraftaki vidalari soktugunuz de fanla bakir bolgeyi ayırmis olursunuz

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al