wmaraci reklam

Fotoğrafçı Monitörü Önerisi Lazım

14 Mesajlar 7.460 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

27207 27207 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 02.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 1852
  • Beğeniler 346 / 707
  • Ticaret 5, (%100)
Arkadaşlar, komşum düğün fotoğrafları çekiyordu, baskıyı başka yere yaptırıyordu. Şimdi stüdyo açacak, baskıyı da kendi yapacakmış. Monitör konusunda pek bilgisi yok, benimde çok yok.
PC için LCD, CMYK, mat ekranlı profesyonel bir monitör arıyor. Ne görüyorsan onu basması en önemli konu.
Bütçe 3150 lira.
Bu işten gerçekten anlayanlarınız varsa aranızda tavsiyelerinize ihtiyaç var. Eizo falan demeyin ama onlara baktık, çok pahalı. Bizzat kullandığınız ürünleri söyleyin lütfen, netten araştırıp model vermeyin. Yorum yapan olursa da şimdiden teşekkürler.

wmaraci
reklam

turansonkaya turansonkaya WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Bilgi İşlem
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad T** S**
  • Mesajlar 291
  • Beğeniler 62 / 52
  • Ticaret 2, (%100)
Merhabalar,

Fotoğrafçılar genelde geniş ekranlı monitörleri tercih ediyor diye biliyorum bütçeniz de bir hayli fazla bu fiyattan daha uygun monitörlere sahip olabilirsiniz.

1. LG 34UM65-P (2560 x 1080)

2. ASUS MX299Q

3. Asus 29" MX299Q

Bunlar arkadaşın işini rahatça görebilecek kapasitede monitörler diye tahmin ediyorum, kolay gelsin. :)

digidukkan digidukkan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Meslek
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 1194
  • Beğeniler 1 / 269
  • Ticaret 5, (%100)
Her ne kadar bütçeniz 3150 TL 'de olsa, almak istediğiniz şey standart bir bilgisayar monitörü ve bu nedenle ne görüyorsanız onu basmanızın çok mümkün olduğunu zannetmiyorum. Grafikerler ve Özalitçiler boşuna iMAC kullanmıyorlar.

• Üyelik 02.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 1852
  • Beğeniler 346 / 707
  • Ticaret 5, (%100)

turansonkaya adlı üyeden alıntı

Merhabalar,

Fotoğrafçılar genelde geniş ekranlı monitörleri tercih ediyor diye biliyorum bütçeniz de bir hayli fazla bu fiyattan daha uygun monitörlere sahip olabilirsiniz.

2. ASUS MX299Q

3. Asus 29" MX299Q

Bunlar arkadaşın işini rahatça görebilecek kapasitede monitörler diye tahmin ediyorum, kolay gelsin. :)

digi dükkan adlı üyeden alıntı

Her ne kadar bütçeniz 3150 TL 'de olsa, almak istediğiniz şey standart bir bilgisayar monitörü ve bu nedenle ne görüyorsanız onu basmanızın çok mümkün olduğunu zannetmiyorum. Grafikerler ve Özalitçiler boşuna iMAC kullanmıyorlar.

Teşekkürler. Şöyle birşey var, arkadaşım alacak ama araştırırken bende birçok şey öğrendim. Standart bir bilgisayar monitörü değil bu. Bu tarz monitörlerin renk kalibrasyonunu yapmak için kullanılan cihazlar bile yaklaşık 2.000 lira civarı. El kadar birşey, monitörün renk kalibrasyonunu yapıyor. 3.000 bütçe baya düşük aslında. Örneğin Eizo'nun monitörleri var, 3 MİLYAR renk gösteriyor, Adobe RGB skalasındaki tüm renkleri gösterdiğini söylüyor falan, ama tabii 7-8 bin lira.

Sonra monitörden resimde oynama yapıyorsun, diyorsun burası gölge olmuş, şurası çok kırmızı. Sonra bir basıyorsun, aslında öyle değilmiş. Senin monitörün kıpkırmızı gösterdiği yer aslında açık kırmızıymış. Çünkü yazıcılar ekranda görüneni değil, ekrandaki görüntünün matematiksel bilgisini yazdırıyorlar. Bu yüzden kalitesi önemli.
Bunları ve daha fazlasını gezerken öğrendik hep. Profesyonellere danışmaya çalıştık, böyle ürünlerin satıldığı mağazaları gezdik. Ve IMac kullananlar üretim alanında çalışanlar gördüğüm kadarıyla. Baskı alanında kullanan görmedik daha.Çok iyi monitörler kullanıyorlar ama pahalı. Tabii arkadaş aşırı zengin düğünlere gidiyor, Çırağan'da yapılan düğünler falan. O yüzden iyi olsun diyor birde bütçe bu kadarmış işte.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

cwt cwt Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 28.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek ...
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 1469
  • Beğeniler 384 / 373
  • Ticaret 20, (%100)

turansonkaya adlı üyeden alıntı

Merhabalar,

2. ASUS MX299Q

3. Asus 29" MX299Q

ASUS MX299Q kullanıyorum.Gayet iyi bir monitör ama çok geniş gösteriyor
Fotoğrafçılıkta MAC dışında makina tavsiye etmem

cgrclk cgrclk Fortis Fortuna Adiuvat Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Web Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** Ç**
  • Mesajlar 3270
  • Beğeniler 1014 / 1983
  • Ticaret 53, (%100)
Arada sırada giriyoruz fotoğrafçılara hala CRT monitör kullananlar var, kaliteli bir monitör işinizi çok rahat görür diye düşünüyorum. Yığınla para vermeye gerek yok bence :)

• Üyelik 02.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 1852
  • Beğeniler 346 / 707
  • Ticaret 5, (%100)

cwt adlı üyeden alıntı

ASUS MX299Q kullanıyorum.Gayet iyi bir monitör ama çok geniş gösteriyor
Fotoğrafçılıkta MAC dışında makina tavsiye etmem

Windows için gerekli hocam. Birde arkadaşa lazım hani, beraber aradığımız için bende araştırıyorum. O monitöre de bakalım.

cwt cwt Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 28.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek ...
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 1469
  • Beğeniler 384 / 373
  • Ticaret 20, (%100)

PHPacemisi adlı üyeden alıntı

Windows için gerekli hocam. Birde arkadaşa lazım hani, beraber aradığımız için bende araştırıyorum. O monitöre de bakalım.

eğer konu fotoğraf ve renkse mac'ten başka birşey tavsiye etmiyorum.

• Üyelik 02.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 1852
  • Beğeniler 346 / 707
  • Ticaret 5, (%100)

cgrclk adlı üyeden alıntı

Arada sırada giriyoruz fotoğrafçılara hala CRT monitör kullananlar var, kaliteli bir monitör işinizi çok rahat görür diye düşünüyorum. Yığınla para vermeye gerek yok bence :)

Hocam şöyle birşey arıyor. http://www.eizo.com.tr/global/solutions/graphics/index.php
Zaten kuracağı stüdyo da öyle olacak. Zenginlerin düğünlerine gidiyor. Baya pahalı 40 bin liralık falan fotoğraf makinası var. Bi yer kiraladı, içini döşedi, malzemeleri aldı falan son kalan para bu işte. Bende bilmiyordum monitör olayının bu kadar ciddi olduğunu o da bilmiyordu. Araştırdıkça öğrendik yani. Hastane monitörleri, reji, yönetmen monitörleri falan hep böyle pahalı modellermiş anladık.

Ek Olarak:

cwt adlı üyeden alıntı

eğer konu fotoğraf ve renkse mac'ten başka birşey tavsiye etmiyorum.

Hocam bu şekil kullanım için aramıyor zaten. Bildiğiniz moda çekimi yapar gibi profesyonel bir sistem bakıyor. Eizo var en iyi seçenek ama onlarda aşırı pahalı. Mac monitörlerinin en iyisi bile profesyonel monitörlerin bit değerine, renk sayısına falan ulaşamıyor. Önemli olan boyut, tepkime hızı falan değil. Ekran mat olacak, en az 8 bit olacak, 1 milyar renk olacak gibi değerler. Neden böyle birşey lazım, büyük bir firmayla çalışıyor aisha events diye. Bu firmada ünlülerin düğünlerini yapıyor. Ne bileyim işte Ebru Şallı vs gibi. Çekilen fotoğraflar basınla paylaşılıyor, dergilerde çıkıyor, sitelerde yayınlanıyor. Kusursuz, moda fotoğrafçısınınki gibi bir sistem olması lazım yani. Bana kalsa farketmez de bende bu işin için girdim artık, bakalım nasıl birşey alacak.

digidukkan digidukkan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Meslek
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 1194
  • Beğeniler 1 / 269
  • Ticaret 5, (%100)

PHPacemisi adlı üyeden alıntı

Teşekkürler. Şöyle birşey var, arkadaşım alacak ama araştırırken bende birçok şey öğrendim. Standart bir bilgisayar monitörü değil bu. Bu tarz monitörlerin renk kalibrasyonunu yapmak için kullanılan cihazlar bile yaklaşık 2.000 lira civarı. El kadar birşey, monitörün renk kalibrasyonunu yapıyor. 3.000 bütçe baya düşük aslında. Örneğin Eizo'nun monitörleri var, 3 MİLYAR renk gösteriyor, Adobe RGB skalasındaki tüm renkleri gösterdiğini söylüyor falan, ama tabii 7-8 bin lira.

Sonra monitörden resimde oynama yapıyorsun, diyorsun burası gölge olmuş, şurası çok kırmızı. Sonra bir basıyorsun, aslında öyle değilmiş. Senin monitörün kıpkırmızı gösterdiği yer aslında açık kırmızıymış. Çünkü yazıcılar ekranda görüneni değil, ekrandaki görüntünün matematiksel bilgisini yazdırıyorlar. Bu yüzden kalitesi önemli.
Bunları ve daha fazlasını gezerken öğrendik hep. Profesyonellere danışmaya çalıştık, böyle ürünlerin satıldığı mağazaları gezdik. Ve IMac kullananlar üretim alanında çalışanlar gördüğüm kadarıyla. Baskı alanında kullanan görmedik daha.Çok iyi monitörler kullanıyorlar ama pahalı. Tabii arkadaş aşırı zengin düğünlere gidiyor, Çırağan'da yapılan düğünler falan. O yüzden iyi olsun diyor birde bütçe bu kadarmış işte.

Söylemek istediğim, o bütçeye sadece standart bir monitör alabileceğinizdi. Diğer türlü iyi bir bütçeniz olduktan zaten sonra istediğiniz her şey piyasada mevcut.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al