wmaraci reklam

Hukukçu yada bilgisi olan cevaplarsa sevinirim

26 Mesajlar 3.438 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

hkccrn hkccrn Nope Kullanıcı
  • Üyelik 11.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Memur
  • Konum Hakkari
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 1526
  • Beğeniler 1318 / 738
  • Ticaret 35, (%100)

cthax adlı üyeden alıntı

hkccrn Hocam ara ara sizinle konularda denk geliyoruz :).

Hocam zaten bu bilinen bir durum

Hocam çok şaşırdım açıkçası 😊 inandığım bir durum değil. O yüzden bilginin kaynağını merak ettim. Yoksa yalanlamak veya farklı bir amacım yok. 😁
cthax

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Mrtcn Mrtcn PrismaCSI Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Cyber Sec & Project Manager
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1986
  • Ticaret 10, (%100)
Ses kaydını siz alırsanız suç, zaten delil sayılmıyor. Engelleyip geçin bahsettikleriniz hakaretten sayılmaz ama tehdit olarak sayabilirsiniz. Uğraşmak isterseniz gidin danışın.

hkccrn

Elektronik haberleşme yönetmenliğine bakın

Trafik bilgilerinin muhafaza edilmesi: Erişim sağlayıcı olan veya telefon hizmeti sunan işletmeci, kullanıcı sayısı, kimlik bilgileri ve görüşme süreleri ile altyapısı üzerinden gerçekleşen görüşmelere ait trafik bilgilerini, bir yıl süreyle muhafaza etmekle yükümlüdür."

bu bir yasal zorunluluk süre uzatılabiliyor.

dipnot: 1.2GB ses datası kayıt edilir, normal bir bireyde bu boyut 6-7 yıllık bir kayıt etmesi lazım

• Üyelik 11.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Memur
  • Konum Hakkari
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 1526
  • Beğeniler 1318 / 738
  • Ticaret 35, (%100)

Mrtcn adlı üyeden alıntı

Ses kaydını siz alırsanız suç, zaten delil sayılmıyor. Engelleyip geçin bahsettikleriniz hakaretten sayılmaz ama tehdit olarak sayabilirsiniz. Uğraşmak isterseniz gidin danışın.

hkccrn

Elektronik haberleşme yönetmenliğine bakın

bu bir yasal zorunluluk süre uzatılabiliyor.

dipnot: 1.2GB ses datası kayıt edilir, normal bir bireyde bu boyut 6-7 yıllık bir kayıt etmesi lazım

Hala inanmıyorum. Neden derseniz başıma gelen bir olay nedeniyle inanmıyorum. Ekstradan Asayiste de çalıştım daha önce dinlemelere katıldım. Savcı Bu tür olaylarda sadece hts raporu alır bu raporda ise arama bilgileri(tarih saat baz istasyonu süre vs.) ve SMS mesajları bulunur. Belki o 1.2 GB data bu olabilir. Ses kayıtları kesinlikle ve kesinlikle saklanamaz mahkeme kararı olmadan. Mahkeme kararı ile dinleme yapılır sadece. Dinleme ise çok önemli bir suç olması lazım ki ancak öyle olacak. Geriye dönük ses kaydı bulunan varsa şahsın bilgisi dahilinde olmadığından devlete-operatore karşı dava açma hakkı ortaya çıkar. Biz Üst araması araç araması yaparken bile mahkemeden arama kararı ile yapiyoruz bunu. Sizce telefon konuşmalarının kaydedilmesi ne kadar mümkün? Bu yüzden kanıt olmadığı sürece siz de inanmayın böyle şeylere derim.

Mrtcn Mrtcn PrismaCSI Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Cyber Sec & Project Manager
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1986
  • Ticaret 10, (%100)

hkccrn adlı üyeden alıntı

Hala inanmıyorum. Neden derseniz başıma gelen bir olay nedeniyle inanmıyorum. Ekstradan Asayiste de çalıştım daha önce dinlemelere katıldım. Savcı Bu tür olaylarda sadece hts raporu alır bu raporda ise arama bilgileri(tarih saat baz istasyonu süre vs.) ve SMS mesajları bulunur. Belki o 1.2 GB data bu olabilir. Ses kayıtları kesinlikle ve kesinlikle saklanamaz mahkeme kararı olmadan. Mahkeme kararı ile dinleme yapılır sadece. Dinleme ise çok önemli bir suç olması lazım ki ancak öyle olacak. Geriye dönük ses kaydı bulunan varsa şahsın bilgisi dahilinde olmadığından devlete-operatore karşı dava açma hakkı ortaya çıkar. Biz Üst araması araç araması yaparken bile mahkemeden arama kararı ile yapiyoruz bunu. Sizce telefon konuşmalarının kaydedilmesi ne kadar mümkün? Bu yüzden kanıt olmadığı sürece siz de inanmayın böyle şeylere derim.

Valla hocam ben yönetmenlikte yazana bakarım, kayıt ediliyor mu yazana göre evet 2 kez revize edildi sonuncusu bu şekilde

f) (Değişik:RG-11/6/2016-29739) Trafik bilgilerinin muhafaza edilmesi: Erişim sağlayıcı olan veya telefon hizmeti sunan işletmeci, taraflara ilişkin IP adresi, port aralığı, verilen hizmetin başlama ve bitiş zamanı, yararlanılan hizmetin türü, aktarılan veri miktarı, kullanıcı sayısı ve abone kimlik bilgileri ile altyapısı üzerinden gerçekleşen görüşmelere ait trafik bilgilerini iki yıl süreyle; kullanıcı bilgilerini ise ilgili mevzuatta belirtilen zamanaşımı süresi boyunca muhafaza etmekle yükümlüdür.

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.13078&MevzuatIliski=0

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 11.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Memur
  • Konum Hakkari
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 1526
  • Beğeniler 1318 / 738
  • Ticaret 35, (%100)
Mrtcn 😊 Hocam orada yazan trafik bilgisi kaydedilir şeklinde. Ses ile alakalı bir şey yok. Trafik bilgisinin içine ses kaydını siz kendiniz ekliyorsunuz. Görüşme trafiğine bakmak deyince mesela kimle kaç, dakika süre ile, hangi numara üzerinden görüşmek diye düşünebilirsiniz ki bu trafik olarak algılanabilir. Altyapısı üzerinden gerçekleşen görüşmelere ait trafik bilgisi demek budur. Yine de neye inanmak isterseniz inanın hocam. Sonuçta fikrinizi değiştirmek amacıyla yazmıyorum. Hepimizin bildiği birşeyler var elbet 😊

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3155 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
Uzun yıllar ticaret yaptım inşaat sektöründe. Dolaylı veya direkt bazı tehditlere maruz kaldım. Maalesef bu yüzden tehdit durumlarına epey aşinayım.

İlk olarak; sizi arayan kişiye ''konuşmalar kayıt altına alınmaktadır'' demediğiniz sürece suç sizde olur. Bu yüzden bu uyarıyı yapın ve o şekilde kayda alın. Eğer bu şekilde kayıt alırsanız savcılık kabul ediyor.

İkincisi; sizi biri tehdit etti diyelim. Savcılık ifadeye çağırdığında ''vaad ettim'' cümlesi ile yırtabiliyor, vadetmek bir suç eylemi içermediği için. Ha, bunu alışkanlık haline getiren şahsa ağır yaptırımlar uygulanıyor. Tabii ki savcıya detaylı bir dosya sunulursa!

Üçüncüsü; sizi biri tehdit ettiğinde mutlaka bağlı bulunduğunuz polis karakoluna şahıs hakkında gerekli şikayette bulunun. En azından bir kayıt olsun. Gerisi adli mercilerin işi zaten.

Sizi tehdit eden bir kişinin yanına 2 kişiden fazla gitmeyin mesela. (bu ara kaç kişi organizeye giriyor tam emin değilim ama yıllar önce 2 kişiden fazla idi) Çete suçlaması ile karşı karşıya kalabilirsiniz maalesef.

Sizi tehdit eden kişi yanında bir kaç kişi ile yanınıza gelme şüphesi var ise mutlaka emniyete haber verin, asla umursamaz davranmayın. Anında alırlar hepsini suç üstü yaparak.

Her tehdit edeni ciddiye almamak günümüzde pek ihtiyatlı bir yaklaşım olmaz. Bu yüzden hukuki haklarınız ne ise kullanın ve kendinizi sağlama alın.

İyi forumlar herkese.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al