wmaraci reklam
lidertakipci

Google Alexa'yı ne kadar ciddiye alıyor?

18 Mesajlar 2.156 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

kpssdelisi kpssdelisi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad O** D**
  • Mesajlar 550
  • Beğeniler 118 / 107
  • Ticaret 2, (%100)

wolveron adlı üyeden alıntı

Arkadaşlar bildiğiniz gibi analytics öncesinde google analiz bilgilerini alexadan alıyordu. Sonrasında kendi sistemini kurdu. Çünkü alexa , widged veya toolbar olmadan hiç bir ip yi fark edemez. Buda verilerin çok tutarlı olmadığını gösterir. Google bundan dolayı kendi sağlam yapısını kurdu. Bu saatten sonra google için kaliteli backlink merkezidir bana göre..

Google'ın Analytics öncesinde alexayı kullandığını yeni öğreniyorum, peki şu anda google ya da başka bir arama motoru resmi olarak açıklamışmıdır herhangi bir algoritmasında alexadan yararlandığını?
Backlink demişsiniz google'ın browserı var, onlarca youtube vb. büyük ayrı ayrı değerlendirsek bile tek başına alexadan büyük şirketleri var.. alexa ise bu bilgileri sadece toolbar ile topluyor.. Şu an için resmi olarak alexadan nerelerde yararlanıldığını söylebilir misiniz bilgiye vakıfsanız? misal similar site tarzında siteler alexadan bilgi çekiyor bazı webmaster siteleri araçlarında alexadan bigi çekiyor bunların dışında?

wmaraci
reklam

MehmetARIK MehmetARIK Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 26.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 626
  • Beğeniler 13 / 260
  • Ticaret 2, (%100)
Arkadaşlar kimse kafasına göre konuşmasın. İşte alexa.com dan alıntı:

Alexa’s traffic estimates and ranks are based on our panel of toolbar users which is a sample of all internet users.

Alexa’s Traffic Ranks are based on the traffic data provided by users in Alexa’s global toolbar panel over a rolling 3 month period. Traffic Ranks are updated daily. A site’s ranking is based on a combined measure of Unique Visitors and Pageviews.

Alexa traik derecelendirmesi bizim toolbarı kullanan tüm internet kullanıcıları vasıtasıyla elde edilir.
Trafik derecelendirmelerimiz , alexa toolbara sahip olan ve en az 3 aydır kullananların verileriyle elde edilir. Bir sitenin derecesi o siteye giren tekil ziyaretciler ve toplam sayfa görüntülenmesinin bir kombinasyonuyla hesaplanır.

Alexa'nın çalışma mantığı bu.

2.si . Alexa Google için önemli mi? Buna cevap sayılabilecek bilgiyi de biz Matt Cutts veriyor:
Yazının adresi bu: http://www.mattcutts.com/blog/estimating-webmaster-skew-in-alexa-metrics/

Google da araştırmacı olarak çalışan bir arkadaşının Aexa hakkındaki incelemelerini alıntı yapmış ve o yazıya link vermiş. Alıntı şöyle:

The difference is quite profound. For example, I get about twice the pageviews of mattcutts.com, but his Alexa pageview ranking is about 25 times more than mine … What that means is that people with the Alexa toolbar installed are 25 times more likely to view a page on Matt’s site versus mine, but overall, all users view twice as many pages on my site. That’s a 50 to 1 difference introduced by the selection bias of Alexa.

Hepsini çevirmiyorum. Sadece önemli kısım:

" Mesela ben mattcutts.com'a geçende 2 kere girdim. Ama Alexa'ya bakıyorum ki benim girdiğim sayıdan 25 fazla girilmiş gösteriyor. Ne yani, Alexa toolbar kullanan insanların her girişi 25 kat daha mı fazla hesaplanıyor? vs vs..."

Google kocaman kuruluş Alexa da öyle. Google kalkıp sitesinde sayın google kullanıcıları, Alexa bizim için önemli değildir diyemez. Bunun yerine Matt Cutts, resmen Alexa ile dalga geçmiş. Buradan bi sonuç çıkarılırsa, Alexa Google için hiç de önemli değildir. Sıralamaya hiçbir faydası yoktur.
Mintik kpssdelisi

kişi bu mesajı beğendi.

imajweb imajweb WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Web Master
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 114
  • Beğeniler 14 / 33
  • Ticaret 28, (%100)
Mehmet ARIK 'inde dediği gibi Alexanın sıralama ile hiçbi alakası bağlantısı olamaz ve artık alexayı baz almakta saçmalıktan başka birşey değil çünkü alexa işi tamamen paraya dökmüş durumda ama malesef bizim saf webmasterlarımız halen alexa değerin kaç hmm kötüymüş deyip yılların emeği verilen sitelerini gözlerinde küçültüyolar.

vuralca vuralca Kelimelerin Gücüne İnanın Kullanıcı
  • Üyelik 31.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Profesyonel Blogger
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad V** E**
  • Mesajlar 449
  • Beğeniler 200 / 92
  • Ticaret 6, (%100)
Buradan güzel yola çıkarak güzel bir blog yazısı çıkar!

wmaraci
wmaraci

Okeskin Okeskin SUPREMACY Kullanıcı
  • Üyelik 12.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Web
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad O** K**
  • Mesajlar 880
  • Beğeniler 836 / 288
  • Ticaret 18, (%100)

noyilmaz adlı üyeden alıntı

Yalnız şöyle bir durum var. Alexam günde ortalama dünyada 1000 trde 300 düşüyor buna göre google ön sayfalara geliyorum istediğim kelimelerde tesadüf mü dersin?

TESADÜF. Şöyle ki;

Dünya 900K TR 15K'ya düşen sitemin Webmaster Yöneticisindeki sorgu gösterimleri 99K'dan 69K'ya düştü, önemli kelimelerde ilk 500'de dahi olmadı, hitler 99K'ya nazaran %10 daha da düştü fakat Alexa toolbar ile bu seviyeye düşürdüm.

Önceki sitemde 4K hit görmeme rağmen hiçbir şekilde 1M altına inemedim. Allah aşkına toolbar ile günde 10 dakika 3-4 sayfa gezerek düşürülen bir rakamı kim niye ciddiye alsın? Hele ki Google! Her zaman söyledim, söyleceğim; Alexa kıytırık sayısal değer veren ve kendisine gizemli bir imaj vererek insanlar(site) arasında rekabet yaratan saçma sistem.

iyi.

Zen Zen WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Web
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 1061
  • Beğeniler 16 / 189
  • Ticaret 1, (%100)
Alexa'nın kendine bir hayrı yok. Herkes toolbar kulanmayacağına göre hiçbir zamanda olmayacak.

Bir sitenin gerçek gücü aldığı hite göre belli olur. Hit almadıktan sonra ne yapacam alexa sırasını...

Kazandığınız paraya bakın. Para varsa huzur var. :)

BuraySavasANIL BuraySavasANIL Founder & CEO Geliyoo Kullanıcı
  • Üyelik 02.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 543
  • Beğeniler 294 / 332
  • Ticaret 1, (%100)
Yazılan cevaplar içerisinde biri dışında diğerleri bu soru ile bağdaştırılabilir görünmüyor. Bir çok makale'de alexa hakkında yazılar yazmıştım. Ancak sanırım arkadaşlarımız forum içerisinde arama yaprak konuya ulaşmak yerine ya konu aktifleştirmek için yada daha kolay ve yeni bilgiye ulaşmak için Alexa ile ilgili konular açıyor.

Bu linkte http://wmaraci.com/forum/alexa/alexa-herzaman-dusuyor-ziyaretci-az-95680.html

ve

Bu linkte http://wmaraci.com/forum/alexa/alexa-hilesi-bisi-yoktur-diyenler-toplanin-hele-bakim-104189-2.html

Alexa hakkında söylenebilecek hemen herşeyi yazmıştım sanırım. Alexa sizin düşündüğünüz kadar gözünüzde küçültebileceğiniz bir sistem değil. Yada Google'ın çok ama çok ciddiye alacağı bir sistem'de değil. Ancak Google en küçük blog sitesini dahi ciddiye alıp index altına alırken ve binlerce site Alexa verileri ile bir çok analiz işleminde değer sıralamasını kullanırken. Google'ın Alexa'yı kale almadığını söylemek çok yanlış olur.

Google her siteyi ciddiye alır ve potansiyel bir tehlike olarak görür; tehlikeden kastım kullanıcı güvenliği başta olmak üzere, sistem ve global yapı güvenliği konusunda. Zaman içerisinde her veriden faydalanmayı Algoritmasında her türlü analizi değerlendirmeyi kendisine kriter olarak aldı.

Amazon firması Alexa'da son 3 yılda iki kez tasarım değişikliğine gitti. İlk değişiklik açıkçası berbattı. Son değişiklik ise göze daha hoş gelen bir yapısı var. Her ne kadar Alexa kayda değer değil gibi görünsede ne yazıkki iş sizin düşündüğünüz kadar basit değil.

Global'de Alexa'yı bilmeyen webmaster var mıdır? Yoktur... Ciddiye alır almaz o ayrı bir konu ama yoktur. İşte Alexa'nın başarısı. Global bir ürün olması onun başlı başına ciddi bir yeri olmasına neden oluyor.

Google ilk çıktığında ve uzun bir dönem şirketleşme profilinde para kazancını yükseltmeye başlayana kadar sadece masum iyi kalpli ve temiz niyetli bir arama motoruydu. Şimdi ise sahiplerinin bile içinde söz hakkı olmadığı global bir şirket. Kurucularının dahi söz hakkı yok. Dolayısıyla kimin kimi ciddiye alacağını konuşmak yerine global çalışmalar için kolları sıvamak gerektiğini düşünüyorum.

hdizle hdizle Mali işler Kullanıcı
  • Üyelik 21.06.2013
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Mali işler
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 207
  • Beğeniler 30 / 38
  • Ticaret 8, (%100)

noyilmaz adlı üyeden alıntı

Kendim editör oluyordum en son hatırladığım o kıvama gelmiştim :)
Ama formu gönderemedim bir türlü birşeyi eksik yaptın diyordu..

Merhaba,
Eski bir DMOZ editörü bunu söylüyorsa benim tüm umudum tükendi o zaman.
Dört gözle dmoz kayıt edecek edecek diye bekliyoruz malesef hüsran anlaşılan.

Ek Olarak: Ayrıca Alexa konusuna gelince vallahi anlamadım 1 yıllık sitem var hala 5mil de arkadaşım gogle adwors reklamı aldı alexa sıralamada yoktu şimdi sırası tr sırası 30k d.
anlamadım gitti

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al