wmaraci reklam
lidertakipci

Google SEO'ya savaş açmış olabilir mi ?

11 Mesajlar 1.725 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

blueffect blueffect Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 23.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Bilgisayar Programcısı
  • Mesajlar 353
  • Beğeniler 29 / 89
  • Ticaret 2, (%100)
Merhaba arkadaşlar

Yaklaşık 3 ay önce bir site kurdum, ilk bir ay sürekli bir yükseliş trendindeydim, daha hızlı yükselmek için wmarci'ndan bir arkadaştan backlink paketi satınaldım, arkadaş bir hafta içerisinde işini bitirip raporu sundu ancak her şey bir anda tersine döndü grafik yukarı doğru değil aşağı doğru inmeye başladı hatta geçen haftanın başında hitler yerlerde sürünmeye başladı (burada seo çalışması yapan arkadaşın bir suçu yok işini gayet iyi yaptı) sonra Google'ın 100 TL'lik Adwords çeki aklıma geldi, 25 tl hesaba para yatırıp 125 TL'lik Adwords'ü aktifleştirdim, aynı günün akşamı ziyaretçi sayısı %230 arttı ama işte olayın ilginç tarafı şimdi başlıyor ;

Yandex.Metrica'dan baktığımda %230'luk artışın olduğu gün arama motorlarından gelen hitin de bir önceki güne göre %87 arttığı görülüyordu tesadüf olabilir diye düşündüm ve ertesi günü bekledim, ertesi gün %230 'luk hit artışının olduğu günün hemen ertesi yani o günden %130 bir artık sağlandı yani Adwords'e girmeden önceki güne bakarsak %360 lık bir artış demek bu, ve yine Metrica'dan baktığımda arama motorlarından gelen ziyaretçilerin (arama yaparak) bir önceki yükseliş gününden %40 daha fazla geldiğini gördüm.

Yani kısacası Adwords aldıktan sonra reklam kaynaklı ziyaretçilerin yanı sıra arama yoluyla gelen ziyaretçi sayısı da %127 arttı bugün itibari ile artış hala devam ediyor, toplamda Adwords'öncesine göre %500 'ün üzerinde bir ziyaretçi artışı var.

Bu benim nazarımda iki anlama geliyor.

1. Google tamamen olayı ticarete döktü ve parayı veren düdüğü çalmaya başladı ki bu konuda Google çok katıydı biz Adwords alanı arama sonuçlarında üstlere taşımıyoruz sadece reklamlarını gösteriyoruz diyordu.

2. Metrica Reklamlara tıklayarak gelen bir çok ziyaretçiyi sanki arama motorundan gelen ziyaretçi gibi algılıyor.

Eğer 1. madde doğruysa Google SEO'ya Backlink'e savaş açmış gibi görünüyor.

2. madde doğruysa panik yapmaya gerek yok :)

Sizin fikriniz nedir ?
Tex

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Almina Almina WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 40 / K
  • Meslek Genel olarak makaleci
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 1066
  • Beğeniler 111 / 210
  • Ticaret 2, (%100)
Öncelikle merhaba. Bu konularda uzman falan değilim ama sadece fikrimi yazmak istedim:
Yeni kurulan siteye değil SEO çalışması, çok fazla konu girişinin dahi yapılmaması gerektiğini biliyorum. Bunun yanında bir de şu var: Biliyorsunuzdur, Google zaman zaman hala kendi reklamlarını gösteriyor; bu bir kaç ay önce çok daha sık oluyordu, reklam alamadığını düşünüyorduk, bir de bazı alanlardaki reklamların kaldırılması durumu söz konusu olunca ciddi bir reklam sıkıntısı oluşmuştu, karşımıza çıkan saçma reklamları engelliyorduk vs... Google bu durumu kendince bu şekilde çözümlemiş olabilir. İşi ticarete döktüğünü düşünmüyorum da ama belki, bizim mantığımızla promosyon gibi bir şey yapıyor olabilir; bir de PR güncellemesinin yakın olması zaten sıralamaları ve hitleri karman çorman etmiş durumda... Ama yorumlarım sadece Google ile sınırlı kalabilir, Yandex hakkında daha hiç bir araştırma yapmamış olmanın tembelliği ile o konuda yazmıyorum :)

Tex Tex Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 10.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek deynekçi
  • Konum Batman
  • Ad Soyad E** E**
  • Mesajlar 157
  • Beğeniler 40 / 25
  • Ticaret 1, (%100)
Savaş açmaktan ziyade Seo sanatı epey değişti diye tahmin ediyorum basma kalıp yöntemlerin faydası yok.

Freeborn Freeborn Göz Göz Göztepe Kullanıcı
  • Üyelik 21.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 354
  • Beğeniler 77 / 77
  • Ticaret 36, (%100)
Google SEO'ya neden savaş açsın ki? SEO'nun onu geliştirdiğinin ve büyüttüğünün farkında değil mi?

Benim gördüklerime göre; Google, basmakalıp site basıp para basanlara savaş açtı. Tabi bu sitelere benzer siteler yapanlar da arada sürekli kaynıyor. Hiçbir sitem, hiçbir güncellemeden etkilenmedi. Neredeyse her güncelleme sitelerime hit kattı. Kullanıcı odaklı SEO çalışması yaptığınız sürece sırtınız yere gelmez.

wmaraci
wmaraci

gencolusum gencolusum Güç işLerin zoraki adamı Kullanıcı
  • Üyelik 03.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek eLeman
  • Konum Konya
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 315
  • Beğeniler 13 / 43
  • Ticaret 18, (%100)
benimde bir sitem dün sandboxa girdi. garip olan şu 6 aydır link almadım. ve ilk defa geçen yıl 10 aylık bir zaman dilimi içinde link aldım.

Şu an itibariyle 2 yıldır sabit link çıkışı yaptığım kardeş sitelerden linkler ve bağlantı sayfa sayısı var. İnş. bu olayı kısa zamanda çözerim.

Sandbox tecrübesi kazanacağım için Google' ye, bugün biraz gülümseyerek teşekkür ediyorum :D

ADS ADS Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 24.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Öğencilik
  • Konum Bolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 18
  • Beğeniler 1 / 3
  • Ticaret 0, (%0)
Herşeyin aşırısı zarardır. Bu seo içinde geçerlidir.

OmerFaruuk OmerFaruuk WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad Ö** K**
  • Mesajlar 389
  • Beğeniler 64 / 67
  • Ticaret 38, (%100)
2.ci söylediğin doğru başka bi sitede gözlemledim bende o olayı

blueffect blueffect Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 23.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Bilgisayar Programcısı
  • Mesajlar 353
  • Beğeniler 29 / 89
  • Ticaret 2, (%100)
Olabilir 2. maddedeki olay da gerçekleşmiş olabilir emin olamadım zaten.

ehliblog ehliblog Yeni adres: Teknojest Kullanıcı
  • Üyelik 19.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek mühendis
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad O** T**
  • Mesajlar 1557
  • Beğeniler 63 / 258
  • Ticaret 32, (%97)
google arama sonuçlarının manipüle edilmesinin önüne geçti diyebilirim

polathinyo polathinyo WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek SEO | Web Tasarım
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** P**
  • Mesajlar 242
  • Beğeniler 43 / 37
  • Ticaret 58, (%97)
Merhaba,

(burada seo çalışması yapan arkadaşın bir suçu yok işini gayet iyi yaptı)

Burada suç sizde ve SEO'yu yapan arkaşın henüz 1 aylık siteye SEO çalışması yapılmamasını söylememesinde.(1 aylık siteye yapılacaksa bile Google'in siteyi gerilere atmaması için önlemini alıp, düşük bir SEO çalışması yapılması gerekir.)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al