wmaraci reklam

Google ve Microsoft'un YouTube Kavgası Büyüyor

18 Mesajlar 2.098 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Psycho Psycho <--! Am I Psycho? --> Kat. Mod.
  • Üyelik 11.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Emekçi
  • Konum Edirne
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 5984
  • Beğeniler 3896 / 3904
  • Ticaret 6, (%100)

Microsoft ve Google pek çok alanda rakip olabilirler ama bu rekabet birbirlerinin ürün ve hizmetlerini kullanmadıkları anlamına da gelmiyor. Örneğin Microsoft, kendi mobil işletim sistemine sahip olanların Google’a ait YouTube’u kullanabilmeleri için özel bir uygulama geliştirmişti. Gerçi ilk seferinde işler pek iyi gitmedi. Google’ın itirazları sonucunda Microsoft uygulamayı geri çekmek zorunda kaldı.

Mayıs ayında gerçekleşen bu olayın ardından Microsoft, YouTube uygulamasını Google’ın da itirazlarını dikkate alarak baştan aşağı yeniledi ve bu hafta başında tekrar yayınladı. İlk başta her şey yolunda görünüyordu ama aradan sadece 2 gün geçtikten sonra Google, Microsoft’un uygulamasını YouTube’a erişimini bir kez daha engelledi.

Bu kez Microsoft’un da yanıtı oldukça sert oldu…

Aslında sorunun temeli Google’ın, Microsoft tarafından YouTube uygulamaları için belirlemiş olduğu kurallara uymadığını iddia ediyor olmasında yatıyor. Google tüm geliştiricilerin hazırladıkları YouTube uygulamalarının aynı standartlara uygun olmasını istiyor. Bu standartlarsa bağımsız geliştirici için de, Microsoft için de aynı.

HTML5 kavgası

Örneğin Google, YouTube uygulamalarının sadece HTML5 ile yazılmış olmasını istiyor. Her hangi bir mobil işletim sisteminin kendi (native) programlama dili ile kodlanmış YouTube uygulamalarını ise kabul etmiyor. Bu duruma istisna olan tek bir şirket var, o da Google’ın kendisi. Google’ın geliştirdiği YouTube uygulamasının hem Android, hem de iOS sürümleri, işletim sistemlerinin kendi programlama dili ile hazırlanmış durumda.

Microsoft bu talebe olumlu yanıt veremedi çünkü Windows mobil işletim sisteminin var olan sürümü HTML5 desteklemiyor. Fakat sonraki sürümlerde işletim sisteminin HTML5 desteğine kavuşması durumunda uygulamayı HTML5’e taşıyacağını söyledi. Google ise bunu kabul etmedi.

Google’ın memnun olmadığı tek konu bu da değil. Microsoft’un YouTube uygulamasının markayı doğru şekilde yansıtmadığını ve reklamları olması gerektiği gibi göstermediğini de söyledi. Reklam gösterimi Mayıs ayındaki ilk krizin de en önemli pürüzlerinden biriydi. Bu sürümde Microsoft artık reklamları gösteriyor ama gösterme şekli, Google’ın arzu ettiği gibi değil. Sonrasında YouTube’daki olası bir yapısal değişiklik sonrasında reklam gösterimlerinde sorun çıkma ihtimali olabileceğini düşünüyor.

Microsoft adeta meydan okudu

Tüm bunlara rağmen Microsoft sonunda konuyu daha fazla uzatmadı ve uygulamayı Google’ın memnun olmadığını bildiği hali ile yayınladı. Sonuç: YouTube uygulamasının bir kez daha engellendi.

Bunun üzerine Microsoft’un avukatlarından David Howard, şirketin blog’unda “Google’ın açıklığının sınırları” başlıklı bir yazı ile bu durumu sert bir şekilde eleştirdi. Howard yazısında Google’ın HTML5 dayatmasına öncelikle kendisinin uymadığından bahsediyor.

Google’ın gerçekleşmesi mümkün olmayan kurallar dayattığını ve bunu da bilinçli olarak yaptığını söyleyen Howard, bu bahanelerin hepsinin zorla üretilmiş bahaneler olduğunu iddia etti. Google’ın kullanıcılara kalitesiz bir YouTube tecrübesi sunulmasını istemediğini söylemesine de değinen Howard, “Google eğer gerçekten kullanıcıların beğenerek kullanacakları bir YouTube uygulamasına kavuşmasını isteseydi, bizi sürekli engellemeye çalışmak yerine bunu yapmamıza imkan verirdi” diye konuştu.

Microsoft ve Google arasındaki bu tartışma kolay kolay bitmez. Peki siz bu durumu nasıl görüyorsunuz? Bu durumda sizce Microsoft mu, yoksa Google mı haklı?

Kaynak: http://www.webrazzi.com/2013/08/16/google-microsoft-youtube/

Hatalıysam telefon etme, idare et (?)

wmaraci
reklam

3525 3525 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 27.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 2967
  • Beğeniler 1073 / 440
  • Ticaret 0, (%0)
Sen önce kendi işletim sistemini düzelt gel sonra kavganı yap o zaman destekleriz adam gibi. Bu halde rezilliklerinle batıyorsun.

Atakan Atakan Emekli. Kullanıcı
  • Üyelik 20.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek -
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 6139
  • Beğeniler 2442 / 2410
  • Ticaret 12, (%100)
İş gereği başından beri takip ediyorum bu olayı.
Microsoft Google ile her türlü iş birliğine hazır olduğunu söylemişti ilk başlarda. Google'ın şartlarına uygun olarak hazırlayıp yeniden yayınlıyorlar. Şimdi de Google engelliyor :) En son haberde de bahsedildiği gibi Microsoft, Google'ın HTML 5 dayatmasına kendisinin de uymadığını söylüyor.

Microsoft haklı burada. Google abarttı biraz.

Bakalım ilerleyen günlerde ne olacak... Olan WP8 kullanıcılarına oluyor :)

SuhaMete SuhaMete SEO Danışmanı Kullanıcı
  • Üyelik 31.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek SEO Danışmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad K** M**
  • Mesajlar 2548
  • Beğeniler 21 / 535
  • Ticaret 76, (%100)
Google telefon markası olarak piyasaya bir akıllı telefon sürse işte o zaman olaylar ilginçleşir :)
3525

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

FilmlerBizden FilmlerBizden Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 14.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek SERBEST MESLEK
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 523
  • Beğeniler 263 / 82
  • Ticaret 2, (%100)

suhamete adlı üyeden alıntı

Google telefon markası olarak piyasaya bir akıllı telefon sürse işte o zaman olaylar ilginçleşir :)

yok mu?

• Üyelik 31.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek SEO Danışmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad K** M**
  • Mesajlar 2548
  • Beğeniler 21 / 535
  • Ticaret 76, (%100)

Demek ki ben bilmiyorum, reklamını görmedim ve etrafımda kullanan görmediğimdendir.

FilmlerBizden FilmlerBizden Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 14.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek SERBEST MESLEK
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 523
  • Beğeniler 263 / 82
  • Ticaret 2, (%100)
adamlar ipad bile çıkardı. gugıl taş koyuyora kendisi çıkaracağındandır. gugıl bir yeri destekliyorsa bilinir ki o desteğin sebebi o alana girecektir ve desteği bu süre zarfı kadardır. gugıla hiç güvenmiyorum. ürünlerinide kullanmıyorum. webmaster araçları dahil.

0Derece 0Derece WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Web Developer
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad O** U**
  • Mesajlar 355
  • Beğeniler 27 / 104
  • Ticaret 0, (%0)
"Google’ın açıklığının sınırları" diye makale yayınlayanlar keşke google kadar şeffaf olabilse... Windows gibi açık kaynak olmayan bir işletim sistemine sahip firmanın şu an bizim özel diyerekden bilgisayarımızda sakladığımız bir dosyayı ele geçirmediğinin garantisini kim verebilir?

• Üyelik 31.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek SEO Danışmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad K** M**
  • Mesajlar 2548
  • Beğeniler 21 / 535
  • Ticaret 76, (%100)

0Derece adlı üyeden alıntı

"Google’ın açıklığının sınırları" diye makale yayınlayanlar keşke google kadar şeffaf olabilse... Windows gibi açık kaynak olmayan bir işletim sistemine sahip firmanın şu an bizim özel diyerekden bilgisayarımızda sakladığımız bir dosyayı ele geçirmediğinin garantisini kim verebilir?

Farklı bir pencereden bakmışsınız, çok doğru.

3525 3525 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 27.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 2967
  • Beğeniler 1073 / 440
  • Ticaret 0, (%0)

0Derece adlı üyeden alıntı

Çok haklısın ve ben de Windows alışkanlıklarımdan nasıl kurtulacağımı düşünüyorum.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al