wmaraci reklam
lidertakipci

Grafikerlere yapılan haksızlık.

21 Mesajlar 2.421 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

SefaUygun SefaUygun WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Anestezist
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** U**
  • Mesajlar 717
  • Beğeniler 87 / 266
  • Ticaret 6, (%100)
Merhaba arkadaşlar,

Sizlere sürekli yakındığım bir konudan bahsedeceğim.Sürekli tasarımcıların başına gelen ve insanları resmen salak yerine koyan bir durum bence.

Freelance bir tasarımcı bildiğiniz gibi forumlarda konu açar ve referanslarını koyar , referanslarını beğenen kişi logo yaptırmak ister.Mantık budur değil mi?

Ama bazı insanlar çıkıp bir konu açıyor , ve 15-20 kişiden logo yapmasını istiyor ve arasından beğendiğini alıyor - (diğer gelen logoları napıyor bilinmez)

Sizce adil bir davranış mı ?

O zaman logo yarışmaları niye var ?

Logo yapan 15-20 kişinin emeği nereye gidiyor ?

İşte böyle insanlar yüzünden bu iş tam bir bilmece , tasarımcının tek derdi acaba bu kişi benim paramı verecek mi ? oldu.

Adam logoyu yaptırıyor fikir ediniyor sonra aynısını kendi çiziyor , sorsan niye böyle yaptığını aynısını bende yaparım felan der heralde.

Burdaki mantık şşöyle olmalı bence ;

Tasarımcının referanslarına bakılmalı , çalışma stili göz önüne alınılmalı , uzun uzun sohbetler edinilmeli ve bunun sonunca karar verilmeli.

Tasarımcılarda robot değil , her yaptığı işi beğendirecek diye bir kural yok , ama
bu gibi durumlarda beğenilmeyen ve değiştirilmesini düşündüğünüz yerler söylenmeli bunun sonucunda bir karara varılmalı...

İnsanlar bu iş için saatlerini ayırırken , sizin beğenmedim olmamış aynısı bende yaparım demeniz gerçekten sinir bozucu.

Lütfen duyarlı olalım , adil bir şekilde değerlendirelim bu konuyu,

Sizin düşünceleriniz neler?
anilgzl micromillian cmltskrn

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Bipixel Bipixel Vicdanın senin kıblendir. Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Kıdemli SEO Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** T**
  • Mesajlar 2348
  • Beğeniler 727 / 726
  • Ticaret 57, (%100)
Gerçekten haklısın hocam.Bu konu benimde başıma gelmişti.

Kişisel Blog - Web siteni aç! Hızlı çözüm için lütfen report sistemini kullanın!

SefaUygun SefaUygun WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Anestezist
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** U**
  • Mesajlar 717
  • Beğeniler 87 / 266
  • Ticaret 6, (%100)

Bipixel adlı üyeden alıntı

Gerçekten haklısın hocam.Bu konu benimde başıma gelmişti.

:) Hocam inanın benim başıma daha kötüler geldi ama son gelen olay sabrımı taşırdı.

Adam logo örneğini veriyor buna benzer diyor yapıyoruz başka arkadaşınkini beğendim kusura bakma diyor var mı böyle bir şey ?

Burda sinirlendiğim nokta emeklerimizin hiçe gitmesi.

Neyse allah rızkımızı eksik etmesin diyelim :)

MstDrsn MstDrsn Yine Yeni Yeniden Kullanıcı
  • Üyelik 15.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 1872
  • Beğeniler 188 / 361
  • Ticaret 15, (%100)
Şöyle bir durum var ki herkes bu riski göze alarak giriyor.Sonuçta ortada bir zorlama yok.Adam belki 10 kişiden kazanacağı parayı tek çalışmadan kazanıyor ve bu mantık adama o riske girmeye zorluyor.
GsliKahraman Orkunx

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

anilgzl anilgzl Mobilya Dekorasyon Kullanıcı
  • Üyelik 14.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mobilya Dekorasyon
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** G**
  • Mesajlar 1305
  • Beğeniler 148 / 341
  • Ticaret 33, (%100)
Çok ama çok katılıyorum dostum, ben bu mesleğin lisede eğitimini görmekteyim ve okadar çok Freelance dolaşan varki yani boşu boşuna okuyumuş gibi hissediyorum bu üzücü bir durum ama bir iş yerine girerken tescilli olmak daha önemli tabiki.

"...bir daha gel, gel samsundan..."

NuCLeuS NuCLeuS sistemlinux.org Kullanıcı
  • Üyelik 01.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 735
  • Beğeniler 110 / 318
  • Ticaret 1, (%100)
Burada bence yapılması gereken şey şu. Eğer birisi sizin referanslarınızı görüp size yaptırmak istiyorsa, ücretin yarısını işe başlamadan önceden alacaksınız. Tabii ki bunu yapabilmek için de referanslarınız iyi olmalı. Böylece adam vazgeçse bile sizin emeğiniz boşa gitmemiş olacak. Herkes bu şekilde işini profesyonelce yaparsa kimin gerçekten bu işi hakkıyla yaptığı belli olur.

mujdatsayar mujdatsayar M.Kemal Atatürk Kullanıcı
  • Üyelik 04.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Grafik tasarım
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 1285
  • Beğeniler 452 / 308
  • Ticaret 0, (%0)
İnsanlar bu iş için saatlerini ayırırken , sizin beğenmedim olmamış aynısı bende yaparım demeniz gerçekten sinir bozucu.
_________
katılıyorum her bir kelimene hocam

www.mujdatsayar.com

Kakarotto Kakarotto WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Software Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 2434
  • Beğeniler 686 / 1150
  • Ticaret 1, (%100)

NuCLeuS adlı üyeden alıntı

Burada bence yapılması gereken şey şu. Eğer birisi sizin referanslarınızı görüp size yaptırmak istiyorsa, ücretin yarısını işe başlamadan önceden alacaksınız. Tabii ki bunu yapabilmek için de referanslarınız iyi olmalı. Böylece adam vazgeçse bile sizin emeğiniz boşa gitmemiş olacak. Herkes bu şekilde işini profesyonelce yaparsa kimin gerçekten bu işi hakkıyla yaptığı belli olur.

Kesinlikle katılıyorum.

Ben bir iş yaparken istenilen işe bağlı olarak 4-1 fiyatını başlamadan önce alıyorum. Şu an elimde bir iş var ve 2 haftadır henüz adamdan paranın kalanı gelmedi. Peki endişeli miyim ? Hayır, çünkü dörtte birini başlangıçta almıştım. İşi de teslim etmedim bütün parayı almadan. Adam şu an iptal etse, o para bende kalıyor.

Normalde iki hafta bekletmem bile hatadır böyle şeylerde. İş bittiğinde parayı yatırıp teslimatın yapılması gerekir. Bekliyoruz bakalım.

MstDrsn MstDrsn Yine Yeni Yeniden Kullanıcı
  • Üyelik 15.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 1872
  • Beğeniler 188 / 361
  • Ticaret 15, (%100)

Kakarotto adlı üyeden alıntı

Kesinlikle katılıyorum.

Ben bir iş yaparken istenilen işe bağlı olarak 4-1 fiyatını başlamadan önce alıyorum. Şu an elimde bir iş var ve 2 haftadır henüz adamdan paranın kalanı gelmedi. Peki endişeli miyim ? Hayır, çünkü dörtte birini başlangıçta almıştım. İşi de teslim etmedim bütün parayı almadan. Adam şu an iptal etse, o para bende kalıyor.

Normalde iki hafta bekletmem bile hatadır böyle şeylerde. İş bittiğinde parayı yatırıp teslimatın yapılması gerekir. Bekliyoruz bakalım.

Hocam ne kadar bir meblağ idi bu?

Kakarotto Kakarotto WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Software Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 2434
  • Beğeniler 686 / 1150
  • Ticaret 1, (%100)

MstDrsn adlı üyeden alıntı

Hocam ne kadar bir meblağ idi bu?

Dört rakamlı. :)
Dörtte biri üç rakamlı yapar. :D

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al