wmaraci reklam

Tasarımcının Proje Dosyasını Vermemesi

7 Mesajlar 1.761 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

SavixieN SavixieN WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.01.2022
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad K** A**
  • Mesajlar 8
  • Beğeniler 0 / 2
  • Ticaret 0, (%0)
Merhabalar,

Bir tasarımcıdan After Effects üzerinden logomu animasyona çevirmesini istedim. Logo bahsettiğim tasarımcıya ait değil. Animasyonu güzel bir şekilde teslim etti ama proje dosyasını istediğimde; "Onları atamam üzgünüm. Programlar orijinal olduğu için isim haklandırması var." cevabını verdi. Proje dosyalarımı almak istiyorum. Bu bir bahane midir yoksa gerçekliği var mıdır?

Teşekkürler.

wmaraci
reklam

wmgtasarim wmgtasarim wmg.com.tr Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 01.01.2020
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Yazılım | Web Tasarım
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 1893
  • Beğeniler 545 / 550
  • Ticaret 8, (%100)
Geliştirici tarafından yapılan anlaşmaya göre PNG gif jpeg formatında verilen ücretler vardır birde yapılıp dosyaları ile birlikte ücretlendirmeler mevcuttur siz nasıl anlaştıysanız o şekilde ilerler eğer dosyayla verme ücreti karşılığında anlaşmışsanız verilmemişse dava açma hakkına sahipsiniz ki yapan kişi kaçak iş yapmaktan ceza yer olaki diğer taraftan ise başkalarının işlevlerini kullanırsanız oda suçtur

• Üyelik 06.01.2022
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad K** A**
  • Mesajlar 8
  • Beğeniler 0 / 2
  • Ticaret 0, (%0)

Sevindari30 adlı üyeden alıntı

Geliştirici tarafından yapılan anlaşmaya göre PNG gif jpeg formatında verilen ücretler vardır birde yapılıp dosyaları ile birlikte ücretlendirmeler mevcuttur siz nasıl anlaştıysanız o şekilde ilerler eğer dosyayla verme ücreti karşılığında anlaşmışsanız verilmemişse dava açma hakkına sahipsiniz ki yapan kişi kaçak iş yapmaktan ceza yer olaki diğer taraftan ise başkalarının işlevlerini kullanırsanız oda suçtur

Merhabalar,

Bilgilendirdiğiniz için minnettarım. Hocam bir sorum daha olacaktı. Şimdi arkadaş logoma animasyonumu ekran açarak AE üzerinden güzel bir şekilde yaptı ve proje dosyası hariç teslimini gerçekleştirdi. Buraya kadar bir sorun yok. Animasyonda dijital imzası var ve az önce postun başında anlattığım gibi isim haklandırmasının olduğunu söyledi. Steam çizim ve atölye vitrinlerime eklemiştim ama geri kaldırdım. Neden geri kaldırdım? Arkadaşın dijital imzası yani Copyright'ı olduğu için telif atması durumunda Steam hesabım DMCA'dan erişim yasağı yiyebilir. Arkadaş "İstesem de telif hakkını alamam çünkü internet ortamına ilk yükleyen sensin." diye cümlelerle geçiştiriyor. İnternet ortamına ilk ben yükledim diye telif hakkı bende oluyor ise böyle bir mantık olamaz. Bana pek mantıklı gelmedi açıkçası. Bir animasyon için Steam hesabımı çöpe atamam. Bu sebeple kendisinden proje dosyasını istiyorum ama vermiyor. Türlü türlü bahaneler ile geçiştirmeye çalışıyor. Burada bir hakkım var mıdır? Resmen elim kolum bağlı bir şekilde animasyonumu kullansam mı kullanmasam mı diye derin derin düşünüyorum.

Ayrıca şunları da ekleyeyim;

1-) Proje dosyasındaki dijital imza Copyright demektir değil mi?
2-) Copyright demek ise tüm telif haklarına sahip olduğunu kanıtlıyor değil mi?

Teşekkürler.

wmgtasarim wmgtasarim wmg.com.tr Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 01.01.2020
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Yazılım | Web Tasarım
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 1893
  • Beğeniler 545 / 550
  • Ticaret 8, (%100)
Para karşılığında yapılan animasyon benzeri gibilerde dijital imza saçmalığı yoktur o kişi her kimse paylaşın kimse ondan almadın öyle saçmalıkmı olur banner yaptırcam ücretli adamın reklamı olacak altında copyright bilmem cart curt sitelerde olabilir grafik çalışmalarında olmaz

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 06.01.2022
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad K** A**
  • Mesajlar 8
  • Beğeniler 0 / 2
  • Ticaret 0, (%0)

Sevindari30 adlı üyeden alıntı

Para karşılığında yapılan animasyon benzeri gibilerde dijital imza saçmalığı yoktur o kişi her kimse paylaşın kimse ondan almadın öyle saçmalıkmı olur banner yaptırcam ücretli adamın reklamı olacak altında copyright bilmem cart curt sitelerde olabilir grafik çalışmalarında olmaz

Evet hocam, kesinlikle bu konuda haklısınız fakat dediğim gibi proje dosyası onda olduğu için telif hakları tasarımcı da saklı değil mi? Paşa gönlü nasıl isterse telif atma hakkı var. İnternet ortamına ilk ben yükledim diye telifin bana geçme mevzusu kesinlikle bir saçmalıktan ibaret değil mi?
harpoon

kişi bu mesajı beğendi.

harpoon harpoon WM Aracı E-Mail Onaysız
  • Üyelik 26.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Yazılım Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 196
  • Beğeniler 8 / 35
  • Ticaret 2, (%100)

SavixieN adlı üyeden alıntı

Evet hocam, kesinlikle bu konuda haklısınız fakat dediğim gibi proje dosyası onda olduğu için telif hakları tasarımcı da saklı değil mi? Paşa gönlü nasıl isterse telif atma hakkı var. İnternet ortamına ilk ben yükledim diye telifin bana geçme mevzusu kesinlikle bir saçmalıktan ibaret değil mi?

Kardeşim projeye dosyalarını vermek zorunda, onun yaptığı şuna benziyor psd çizim yapıp psd dosyasını vermeyip sadece jpeg halini vermek gibi birşey sen adamın parasını ödediysen vermek zorunda ve yaptığı animasyona da kendi bilgilerini yazamaz.

Toplam da ne kadar ödeme yaptın kendisine

• Üyelik 06.01.2022
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad K** A**
  • Mesajlar 8
  • Beğeniler 0 / 2
  • Ticaret 0, (%0)

harpoon adlı üyeden alıntı

Kardeşim projeye dosyalarını vermek zorunda, onun yaptığı şuna benziyor psd çizim yapıp psd dosyasını vermeyip sadece jpeg halini vermek gibi birşey sen adamın parasını ödediysen vermek zorunda ve yaptığı animasyona da kendi bilgilerini yazamaz.

Toplam da ne kadar ödeme yaptın kendisine

Tasarımcının ismini vermeyeyim, mahcup olmasın ama +200₺ gibi bir ücret ödedim. AE üzerinden ekran açarak animasyonu tamamladı ve tamemen basic pluginler ile animasyonu hazırladı.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al